| SasaSasa2000 a întrebat:

Neata.
Cum se numesc scrisurile alea delanga un verset, gen. * Neem 11:1 Neem 11:18 Isa 48:2 Isa 52:1 Mat 27:53 Apoc 11:2

si ce inseamna semnele alea ca de exemplu puntele cruciuita,tot langa un verset se afla, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

A, pai inseamna intarire a versetului, adica se interpreteaza in raport cu acele versete.

6 răspunsuri:
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Mi se pare că acele scrisuri se numesc "trimiteri" (adică exemple de alte versete care se referă cam la același subiect). Steluța de lângă Neem 11.1 (din exemplul tău,adică Neemia), corespunde cu steluța de lângă un cuvânt,din versetul unde a fost scris. Când într-o frază, lângă un cuvânt,găsești alt semn (cruciuliță,puncte,etc),cauți în dreapta și vezi ce verset scris prescurtat are același semn, apoi cauți pe prima pagină (adică la Cuprins) autorul respectiv: Neemia, Isaia, Matei, Apocalipsa... apoi cauți capitolul și versetul specificate.

| SasaSasa2000 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

sad ma faci sa a-mi para rau ca am dat deja funda, Sorry.

| anonimg a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Sa nu mai spui niciodata ca iti pare rau pentru un lucru deja facut. Noi nu suntem aici pentru funda.

Ca este o steluta (asterix), doua sau mai multe, sau ca este o cruce, doua sau mai multe, este vorba de doua lucruri:
-cuvantul ( si/sau subiectul) se gaseste in trimiterea care are acelasi simbol;
-chiar versetul intreg se poate gasi in alta parte, chiar daca simbolul este pus in dreptul unui cuvant.

Ca unul care a citit Biblia de mai multe ori, iti spun ca exista mai multe versete care au trimitere in alte carti ale Bibliei, si care nu sunt mentionate de editori.
Cand citesti Biblia de mai multe ori, iti aduci aminte ca despre acel subiect se discuta si in alta parte a Bibliei, chiar daca versetul respectiv nu are nici o trimitere.

| SasaSasa2000 explică (pentru anonimg):

Nu sunt da acord cu "Sa nu mai spui niciodata ca iti pare rau pentru un lucru deja facut." De ce nu? Mi-e chiar îmi pare, deoarece,crede eu, ca acel raspuns merita așa numita "fundă" de fapt.

și. "Noi nu suntem aici pentru funda." Noi suntem mulți.
E ca si cum ai spune că români sunt proști, nu-i adevărat, uni sunt proști și alți nu. așadar.
Dacă vrei, Sa nu m-ai vorbești niciodată în numele altora, vorbește în numele tau. Nb.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Eu de obicei nu dau fundă, tocmai pentru că sunt conștient că cel mai bun răspuns poate veni chiar și după o lungă perioadă de timp. De aceea uneori chiar uit, deși există răspunsuri ok.

| SasaSasa2000 explică (pentru Manciu_Emil_1976):