| Moisie a întrebat:

Nedumerire!
Poate ma lamureste si pe mine careva!
In Vechiul Testament Dumnezeu declara ca El este singurul Mantuitor si asta o spune clar in Isaia 43.11!
In Noul Testament, scriere a crestinilor, este contrazisa afirmatia lui Dumnezeu si iata ca Matei in cap. 1:21 ne invata ca Isus este Mantuitorul!
Acum noi pe cine sa credem?
Cuvantul Creatorului Universului si al vietii, sau cuvantul unui cioflingar ca Matei?

32 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Eu una nu sunt sigura de rostul acestei intrebari.Mi s-ar parea ca raspunsul din Biblie este clar,din prima parte,vreau sa spun, V.T.
Tu chiar vii pe aici cu interogatii retorice de genul ``cine este Dumnezeu``. Raspunsul Creatorului nu e oare ceva mai simplu-si mai sigur! decat niste argumente care desigur se vor bate cap in cap, pentru ca apartin altora?
Hai sa fiu draguta si sa explic pana la capat, ca s-ar putea sa nu stii la ce ma refer eu-Moise L-a intrebat.In fata rugului aprins, cred tongue

| Moisie explică (pentru miradoniz):

Poi raspunsul Creatorului il vedem in Isaia 43:11 unde spune clar si raspicat ca El este singurul Mantuitor.
In concluzie se pare ca nu te duce capul sa intelegi intrebarea mea, oare din ce cauza?
Ai auzit cumva ceva despre "analfabetismul structural"?

| Inferno a răspuns:

Asa este cand combati o afirmatie nesocotind premisa de la care pleaca.
Crestinismul are ca premisa: Dumnezeu=Iisus, in concluzie afirmatia este corecta.
Corect ar fi ca dumneata sa combati premisa, nu repercurisunile sale.
Dar ce vreti, asta ne invata logica. Dar ascultam noi de ea? Nu.

| Moisie explică (pentru Inferno):

Si ce legatura este intre intrebarea mea si raspunsul dumitale?
Esti sigur ca ai inteles ideea principala din intrebarea mea?

| sublime89 a răspuns:

Crestinii iti vor spune ca d-zeu si isus sunt acelasi lucru.

| Moisie explică (pentru sublime89):

Si eu spun ca si eu sunt una si cu Isus ca si cu Dumnezeu, si cand spun asta o pot dovedi cu versete din Biblie!
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca este adevarat!

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce nesimtire. Matei este cel mai 'colorat' in cuvinte, cel mai profund in interpretarea Evangheliei.Nu te obliga nimenea sa-l crezi nici pe El nici pe Matei. Mergi pe drumul tau. Nu comentez mizeriile in cuvinte.La ei ai gasit asa ceva?

| ErrorFound a răspuns:

Nu stiu, exista pareri impartite.
Dar nu se spune ca Matei a scris dupa inspiratie divina? Deci tot "mnizau a spus ca Iisus este adevaratul mantuitor.
Si aici il mai citez pe Gaia, "vechiul testament "ie" naspa" dupa parerea unor crestini fiindca in vechiul testament, Dumnezeu taie si spanzura totul in calea sa(respectiv arde si da ploi de meteoriti).

| Moisie explică (pentru ErrorFound):

Nu Nu se spune ca Matei a scris dupa inspiratie divina!
Dar in schimb Luca recunoaste ca a primit de la Isus, si el ca si toti apostolii, putere si stapanire peste legiunile de diavoli.
Si cum crestinii il au ca Dumnezeu pe "dumenezeul" veacului acesta, s-ar putea totusi sa iti dau dreptate in privinta "inspiratiei" lui Matei!

| iurii75 a răspuns:

Dumnezeu este salvatorul, şi El ne salvează prin intermediul lui Isus

| Moisie explică (pentru iurii75):

Zau? Poi ce a ajuns Dumnezeu un impotent care nu mai poate singur si a apelat la un dulgher tanar?
Chiar nu-ti dai seama ca tu prin rationamentul tau gresit il blasfemiezi pe Creator?

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeu este drept, de aceia nu se putea trece cu vederea păcatul lui Adam.
ioan 3:1616 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.
Tatăl a dat ce avea mai scump, fiul a acceptat de bunăvoie să plătească răscumpărarea

| Moisie explică (pentru iurii75):

Care pacat a lui Adam?
Dumnezeul Yahwe in religia pe care El i-a dat-o lui Moise nu cunoaste notiunea de PACAT!
Pacatul a fost inventat de "dumnezeul veacului acesta" Adica de Diavol.
Adam pentru NEASCULTAREA sa si-a primit pedeapsa cu varf si indesat!
Dar ma mir de tine ca tu cunoscund exemplul lui Adam, ca si crestin ce esti, nesocotesti Legea lui Dumnezeu si il urmezi pe acela care a fost"sfarsitul Legii" si bineinteles inceputul Nelegiurii.
Care tatal si-a dat fiul?
Te referi la tatal natural al lui Isus care era soldatul roman Tiberius Abdes Pandira?

| Narfundo a răspuns:

Iisus a fost un om ce a invins pacatul prin moartea lui fara de dreptate.Ne mantuim daca copiem faptele lui iisus, nu e iisus Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru Narfundo):

Poi cum ar fi sa copiezi si tu scena Golgotei adica sa suferi a proasta si sa urmezi si tu modelul sau de a traii in deplina si totala saracie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi trinitatatea cea de o fiinta ca sa poti pricepe, ca Iisus Hristos este fiul lui dumezeu unul nascut mai inainte de toti vecii, si e ca picatura de apa de izvor care are aceeasi fiinta si calitati, ca izvorul insusi, si la fel ca paraul ce pleaca de la izvor precum duhul sfant care de la tatal purcede si are aceeasi fiinta putere si forma si aspect.doar ca tatalui trebuie sa ne inchinam.pe fiul sa-l preamarim, si pe duhul sfant toti impreuna sa-l laudam, si toate la un locaduc glorie izvorului tuturor bunatatilor si darurilor celor multe si bune. Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Poi as vrea sa inteleg Trinitatea, dar din pacate NU POT pentru ca in Biblie nu este explicat faptul cum Isus si-a fecundat viitoarea mama ca sa devina propriul sau Tata si propriul sau fiu!
Asa ca daca in Biblie nu este explicat poaye ne explici tu cel care ai gasit aceasta poveste Diabolica in cartea Satanei?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ma vad ca esti "tare" la minciuni!
Esti cumva vreun sarla...pardon am vrut sa zic popa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Sant un biet pacatos, care incearca sa inteleaga, oamenii si de ce ei sant mai buni decat mine.bag sama insa, ca sant printre putinii oameni.ma mir cata decadere mfizica si intelectuala, ezista, si ma uimeste asta, dar nu e ceva la care sa nu ma astept ori care sa ma ia prin surprindere.multe dintre raspunsurile voastre le stiu pe de-a rostul si de vreo 4 ani de cand bantui pe aici, aproape ajung la concluzia ca nimic nou nu se mai poate intampla pe tpu.deci trebuie sa las pe altii, pana ajung si ei la aceeasi concluzie.altii au ajuns de mult, cand am intrat eu ei deja paraseau site-ul din aceleasi motive.prea multa prostie, fata de putinele idei frumoase, si inteligente.mult interes pecuniar, dar a ajuta dupa principiul toti pentru unul, e aproape zero.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca eu NU ma mir cum un sfertodoct care nu stie nici macar cum se scrie cuvantul "exista", nu intelege continutul ideatic al intrebarii si cumea "inteligentei" ramane uimit de faptul ca nivelul sau coborat de inteligenta care nu-i permite sa inteleaga lucrurile.
Asta chiar ca mi se pare ceva deosebit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Vad ca nu ai observat, anumite cuvinte ca ezista ori teligenta, le scriu ase fiindca ase vreau sa ma ESPRIM.asta e CUMEA dupa cum bine scrise-si.tu esti nea corectu sa inteleg?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Evident ca NU, dar macar sunt capabil sa inteleg ca NIMENI, deci nici TU care te crezi destept, nu ati putut raspunde intrebarii pe care am pus-o, desi raspunsul era la mintea cocosului!
Deci daca nici tu NU ai putut raspunde, ce motive ai tu sa te crezi "Marele Dashtept"?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Daca-s aia tarani e treaba lor.Au interpretat gresit.Crezi ca cei care au scris cartea Il cunosteau pe Dumnezeu cum imi cunosc eu buzunarul? Dumnezeu e Dumnezeu, iar El este fiul.Uite.De fapt daca stau sa ma gandesc au dreptate. Dumnezeu e Dumnezeu. Iisus prin faptul ca este la fel de pur ca Dumnezeu este considerat Dumnezeu.Si este.El ne-a salavat, Lui ne inchinam.Practic Dumnezeu inseamna corect cinstit, fara pacate. Iisus n-are pacate.De I se spune Dumnezeu.Iar la faza cu monoteismul.Ori e o greseala, ori cei care au spus asta vor sa spuna ca cine n-are pacat se uneste cu Dumnezeu.Pana si la cel mai mic pacat te separi de Dumnezeu. Daca vrei sa fii una cu Dumnezeu trebuie sa n-ai nici un tip de pacat.Sau sa nu mai comiti.

| Moisie explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Doua vorbe ...tri pro...i!
Isus era un dulgher caruia nu ii placea munca si prefera sa traiasca din sarlatania religioasa.
2 Isus nu a salvat pe nimeni si nici macar nu a reusit nici macar sa se salveze pe el insusi!
3 Isus nu are pacate pentru ca era de religie mozaica si in acea religie nu exista notiunea de pacat, tot asa cum Confucius nu a fost nici el pacatos pentru ca in confucianism nu exista notiunea de pacat!
4 Crestini avand o religie care nu vine de la Dumnezeu sunt din start separati de Dumnezeu chiar si daca ar traii ca sfintii!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Moisie):

Oricum nu prea cred in chestiile astea.Dar cand catorva mii de oameni li se pune pata pe o persoana, acea persoana nu poate scapa cu bine.E distrusa in toate felurile.Iar verbal i se atribuie numai lucruri care aduc confuzii grave cu privire la viata ei.Cum ar fi tu care ai postat aceasta intrebare.

| Moisie explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Stii ce insamna a fi analfabet structural?
Daca nu stii atunci afla ca inseamna sa nu te duca mintea sa intelegi ideea unui simplu text, in cazul nostru intrebarea mea!
Daca ai fi inteles-o ti-ai fi dat seama ca plecand de la doua afirmatii din Biblie, una facuta de creator si alta de un "nimeni in drum", analfabetii ca tine prefera sa-l creada Nu pe Creator ci pe cioflingar!
Cum ti se pare acest lucru?

| Ben00 a răspuns:

Daca vrei sa patrunzi in adancime sensurile cuvantului cioflingar, reciteste-ti postarile. Daca vrei sa vezi unul in maieu, ai nevoie de o oglinda marisoara.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Pentru mine cuvantul cioflingar este sinonim cu un nimeni in drum, un sarlatan primitiv murdar si imputit care incearca sa traiasca prostind prostii.
Si da-mi voie sa cred ca intre inaltimea Divina a Creatorului Lumii si acel sarlatan primitiv imputit si nespalat, este o diferenta imensa, de ex. ca intre istetimea marginita si intelepciunea divina infinita.

| Ben00 a răspuns (pentru Moisie):

Nu prea intru in discutii daca nu cunosc motivatiile interlocutorului. In cazul tau, nu prea se intrevede nici o motivatie sanatoasa a actiunilor. Cititnd despre unii atei, nu am intrezarit nici o ura personala impotriva unor persoane biblice, ca in cazul tau. Imi pare rau ca trebuie sa spun, dar in mintea ta este putin deranj.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Inseamna ca nu imi intelegi mesajele!
Eu chiar sunt un mare admirator al RABINULUI Isus din Nazareth, dar nu sunt de acord ca el sa fie considerat Dumnezeu pentru ca nu era un Dumnezeu nici cat a fost in viata ci un simplu dulgher care nu profesa, fiind probabil certat cu munca!
Fi sigur ca eu sunt extrem de ordonat si la fel este si mintea mea, dar nu ma astept sa fiu inteles/apreciat de catre unu care traieste in bezna mentala si crede totul asa a proasta fara sa cerceteze nimic!

| daianne a răspuns:

Dumnezeu si Iisus fac parte din Sfanta Treime, care ne ajuta la mantuire.Mai citeste in continuare Biblia pentru alte lamuriri. Oricum, amandoua afirmatiile sunt adevarate.

| Moisie explică (pentru daianne):

Prostia asta cu Treimea cea sfanta de unde naiba ai luat-o pentru ca eu care am pretentia ca am studiat Biblia, nu am gasit niciunde nimic despre faptul ca Dumnezeu sau Isus recunosc aceasta porcarie!
(Pentru ca este o uriasa porcarie si o adevarata blasfemie sa crezi ca Dumnezeu a insamantat o femeie si ca Isus si-a fecundat viitoarea sa mama ca sa devina propriul sau tata!