| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza il cred crestinii mincinos pe Dumnezeu?
De ex. in Isaia 44:11 Dumnezeu spune CLAR ca El este singurul Dumnezeu si singurul mantuitor, dar crestinii nu cred asta, si il considera pe Isus ca fiind Dumnezeu si Mantuitor.
Pai cum se explica aceasta NECREDINTA a crestinilor?

16 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pai daca ai cunoaste si intelege cat de cat Biblia ti-ai da seama ca Dumnezeu vrea sa ne mantuie prin Isus, Fiul Sau. Desi i se spune lui Isus ca este Mantuitor, El ne avertizeaza clar ca nu poate veni nimeni la El daca nu-L atrage Tatal. Asa cu noi trebuie sa-L urmam pe Isus dar sa ne rugam lui Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru mentholinks):

Daca tu ai stii ca Biblia crestina este doar un FURT al bibliei religiei mozaice si ai intelege ca in acest context Biblia nu trebuie interpretata "crestineste" pentru ca ea a fost inspirata deDumnezeu NUMAI Rabinilor religiei mozaice... oare ti-ai da seama cat de departe de adevar esti?
Din partea mea poti sa-l urmezi si pe Bubico cand se duce la tufa, dar ca sa-l poti urma pe Isus trebuie sa te convertesti la religia lui, sa faci Legamantul pe care l-a facut si el si sa te lepezi de minciuna inventata de Constantin cel Mare si impusa la Niceea in anul 314 en

Răspuns utilizator avertizat
| Oxymorone a răspuns:

''Dumnezeu spune CLAR ca (El este singurul Dumnezeu si singurul mantuitor), dar crestinii nu cred asta, si (il considera pe Isus ca fiind Dumnezeu si Mantuitor). Mai uita-te inca o data pe intrebare.

| Dorugar explică (pentru Oxymorone):

M-am uitat ...si am observat ca am pus-o corect!
Acum e randul tau sa raspunzi la ea

| Oxymorone a răspuns:

Da,Dumnezeu spune clar ca El este singurul Dumnezeu si singurul Mantuitor si il considera pe Isus ca fiind Dumnezeu si Mantuitor, asta ai scris.

| Dorugar explică (pentru Oxymorone):

Am eu orbul gainii sau tu citesti printre randuri si eu nu?
Unde naiba scrie absurditatea asta?
Da versetul si lasa burtologia ca stiu bine ca nu vei gasi o asemenea baliverna niciunde in Biblie

| Oxymorone a răspuns (pentru Dorugar):

Probabil o sa-mi sterg contul', ma asteptam la ceva mai mult de la unii oameni de aici. O zi buna, stimabile.

| Dorugar explică (pentru Dorugar):

Pentru OXIMOROI
Sa inteleg ca te simti jignita pentru ca ai raspuns aiurea?
Ce ar fi sa nu mai vorbesti aiurea sau daca crezi ca nu vorbesti aiurea, atunci sa iti sustii afirmatia cu un verset din Biblie, in loc sa te sifonezi, asta ca sa le dovedesti celor care ne-au citit ca TU ai dreptate si ca eu bat campii!

Uite daca tu imi dovedesti ca eu am vorbit prostii cand am spus gresit ceea ce am spus, eu sunt de acord sa mananc de fata cu martori, ca pedeapsa, un kilogram de Kcat. Tu ce ai face daca gresesti?

| CrissBarbu a răspuns:

Isaia 43:11 "Eu, Eu sunt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mântuitor! ''

Citind in contextul asta intelegi ca numai Dumnezeu este singurul Dumnezeu si singurul Mantuitor.

Isus nu a venit in numele Lui si nu a spus ca El singurul este Dumnezeu, a venit in numele Tatalui (lui Dumnezeu Tatal). A spus de asemenea ca El este
,, Calea, Adevarul si Viata'', caci doar prin El este mantuirea si ca El este Cel trimis de Dumezeu. Dumnezeu a profetit in Vechiul Testament trimiterea lui Isus
ca fiind Mantuitorul Israelului si Salvatorul lor, de asemenea si a intregii lumi.

Isaia profeteste in cartea lui despre Isus, ca fiind Mantuitorul lumii.
Isaia 42:6 „Eu, Domnul, Te-am chemat ca să dai mântuire şi Te voi lua de mână, Te voi păzi şi Te voi pune ca legământ al poporului, ca să fii Lumina† neamurilor,
Isaia 42:1 „Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Îşi găseşte plăcere sufletul Meu. Am pus† Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.

Noul Testament este implinirea profetiilor din Vechiul Testament, este fagaduinta lui Dumnezeu asupra intregii omeniri. El a spus clar ca Isus este fiul Lui si ca
El ne va da mantuirea, si ca El va veni sa moara pentru noi, pentru ca noi in fata lui Dumnezeu nu aveam nicio scapare, nu puteam sa fim salvati numai decat
daca insasi Dumnezeu nu facea ceva in privinta asta. Nu putea sa fie o jertfa atat de mare ca sa acopere toate pacatele noastre. Acea jertfa este Isus, El
salvarea si mantuirea noastra. El fiind Cel care a biruit moartea. El fiind jertfa omenirii data de Dumnezeu.

Profetiile despre Isus, pe care Dumnezeu le-a transmis omenirii prin profeti au fost in Vechiul Testament, si spune exact cum totul avea sa se intample :

„De aceea Domnul însuş vă va da un semn: Iată, fecioara va rămînea însărcinată, va naşte un fiu, şi-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi). " (Isaia 7:14)
Numele Emanuel şi Isus nu se contrazic ci se completează
Prin aceste două nume Dumnezeu a vrut să comunice lumii că în persoana Fiului Său, Dumnezeu este cu noi (Emanuel) şi a venit ca să mântuiască pe poporul Lui
de păcatele Sale (Isus).

Vechiul Testament „Şi tu, Betleeme Efrata, măcar că eşti prea mic între cetăţile de căpetenie ale lui Iuda, totuş din tine ‘mi va ieşi Cel ce va stăpîni peste Israel,
şi a cărui obîrşie se suie pînă în vremuri străvechi, pînă în zilele veciniciei." (Mica 5:2)
Noul Testament „După ce S’a născut Isus în Betleemul din Iudea, în zilele împăratului Irod…" (Matei 2:1)

Vechiul Testament Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni s-a dat şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele
veşniciilor, Domn al păcii. (Isaia 9:6) Vedem ca este numit si "Dumnezeu tare".
Noul Testament "Şi din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea." (Matei 3:17)
Profetiile continua, dar esenta este ca Isus Hristos este Mantuitorul lumii, si ca fara El noi niciodata nu putem fii iertati. De aceea noi crestinii credem in El,
ca fiind Mantuitorul nostru, si ca sunt trei persoane Isus, Duhul Sfant si Dumnezeu, care toate sunt una. Fara EL noi eram pierduti.

Prin moartea lui Isus tu si eu putem fi iertati de pacatele noastre si mantuiti.
Poate nu este un raspuns destul de convingator pentru tine dar daca ai studia biblia cu atentie ai vedea cum totul se completeaza si ca Dumnezeu nu minte, si ca Isus
este Cel trimis.

| Dorugar explică (pentru CrissBarbu):

TOTAL GRESIT
1 Isus nu a venit de niciunde ci a fost nascut de mama sa Maria!
2 Daca el Isus este Calea Adevarul si Viata de ce nu te convertesti la Religia lui Isus pentru ca aceasta este Calea Adevarul si Viata lui Isus care NU a fost crestin niciodata!
3 Isaia nu il profeteste pe Isus si nici nu se refera la el niciodata, asa ca esti total gresit, Isaia se refera la un Christos adevarat, adica la un Rege mesianic al Iudeilor, iar Isus nu a fost niciodata UNS ca rege sa devina el Unsul= Christosul!
4 Noul Testament este doar o colectie de evanghelii, adica vestiri bune, si nicio implinire pentru ca Legea lui Dumnezeu nu se arunca la Gunoi dupa ce a fost indeplinita ci trebuie indeplinita in fiecare clipa si in fiecare zi pina la sfarsitul lumii, si nu aruncata la gunoi ca a fost implinita, asa cum gresit procedeaza toti crestinii.
5 Vorbesdti prostii, NICIODATA si niciunde in Biblie Dumnezeu NU spune ca Isus este fiul Sau si nici ca Isus ne va da mantuirea ba din contra spune clar ca El Creatorul este si va ramane singurul mantuitor.
6 Gresit, profetiile vechilor proroci nu s-au indeplinit de loc in Noul Testament, pentru ca noul Testament este o culegere de texte scrise NU de Apostolii lui Isus ci de niste indivizi (sarlatani) care nici macar nu l-au vazut sau auzit vreodata pe Isus, asa ca tot ce spun acesti habarnisti nu are legatura cu Rabimul Isus si nici cu religia lui Isus ci numai cu sarlataniile ucigasului lui Sfantu Stefan criminal pe nume Saul din Tarsus prigonitorul crestinilor adevarati si agentul de influenta al Romei si al clerului mozaic!
6 Ceeee? Dumnezeu nu a dat niciodata prorocilor sa profeteze ca El Creatorul va avea un fiu cu o femeie, chiar nu ti-e rusine sa minti?
7 Nu a fost niciun fel de jertfa, cel care a fost eliberat de pe cruce a fost Jesu Barrabas, adica in traducere Isus Fiul Tatalui sau Fiul Domnului, asa ca povestea cu sacrificiul este doar o minciuna si nici nu poate fi altfel din moment ce daca Isus era Dumnezeu e clar ca nu putea muri pentru ca Dumnezeii sunt nemuritori.
8 Vezi clar ca fecioara cea insarcinata va naste un fiu care se va numi EMANUEL si NU jehoshua, iar faptul ca numele de Ghita nu contrazice numele de Vasile ci il intregeste il vedem implinit la toti aceia care au numele de Vasile Gheorghe
8 Daca te referi la cel care a murit pe cruce, atunci afla ca acela NU s-a sacrificat pentru nimeni ci a fost urmarit, arestat, anchetat, judecat condamnat si executat conform legilor vremii si locului, si nici nu trebuia sa se sacrifice ca sa ne spele de pacvate pentru ca Dumnezeu in bunatatea lui a dat oamenilor posibilitatea sa-si spele pacatele cu sangele si cenusa junincii ...asa cum scrie in Biblie.
Asaca nu mai vinde minciuni ci mai bine intelege ca Biblia NU este adresata cretinilor tot asa cum nici Isus nu a fost crestin si nu s-a adresat niciodata crestinilor!

| CrissBarbu a răspuns (pentru Dorugar):

Plecam de la faptul ca Vechiul testament sau Legea lui Dumnezeu
este adevarata si este de la Dumnezeu.

1. Cand am zis Isus, ma refeream la Isus Hristos ( fiul lui Dumnezeu)
nu la cati alti posibili Isus ar fi existat, Dumnezeu l-a trimis pe
pamant ca sa avem salvare, ca sa ne arate ce vrea El de la noi, asa ca
l-a trimis pe pamant ca un om normal, de rand, de aceea este numit si
"Fiul Omului", pentru ca istoric, el a fost doar fiul unui tamplar,
Iosif. A venit prin Maria, care de altfel a avut si ea pacate, dar
era fecioara.

2. Isus nu vrea o RELIGIE cu tine, vrea o relatie personala.Isus nu a
zis "Duce-ti-va in toata lumea si faceti ortodocsi, baptisti, catolici,
penticostali, adventisti..." a zis "„Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură. - Marcu 16:15"
"1.La inceput era* Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvantul era Dumnezeu."
"2.El* era la început cu Dumnezeu.", "14. Şi* Cuvântul S-a făcut trup** şi a† locuit printre noi, plin de har†† şi de adevăr.
Şi noi am*† privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. " Ioan 1:1, 2,14
Acest "Cuvant" este Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu intrupat, Mantuitorul lumii. Cel care a murit si a inviat.

3. Isaia profeteste despre Isus, am dat si versetele, Isus a venit
ca sa ii salveze pe iudei de PACAT, nu de ocupatia romanilor, si nu a
venit pe tronul Israelului, pentru ca oamenii din Israel devenisera
foarte pacatosi, iar DUmnezeu de fiecare data cand Israel se departa de
El, veneau filistenii sau alte popoare sa ii atace. Isus nu a venit cu
arma in mana ca rege ca sa distruga Imperiul Roman, a venit sa salveze Israelul
de pacat, pentru ca daca nu erau asa pacatosii, Dumnezeu nu ar fi
ingaduit ca Imperiul Roman sa ii puna sub robie.El a fost Regele Iudeilor
" Pilat a scris şi o inscripţie i şi a pus-o pe cruce.
Era scris: "Isus Nazarineanul, regele iudeilor". "

4. Noul Testament face parte tot din Cuvatul lui Dumnezeu, tot de el este
insuflata, si are impliniri din Vechiul Testament, asta nu inseamna
ca Vechiul Testament "se arunca la Gunoi", Biblia are Vechiul si Noul
Testament. Ambele sunt importante si ambele sunt insuflate de Dumnezeu.

5. Biblia contine Vechiul si Noul Testament. Tu acum te referi la
Vechiul Testament, Dumnezeu spune de Fiul Lui, Mantuitorul lumii si ca
Il va trimite pe pamant. Acel Fiu este ISUS HRISTOS (Isus care a murit
si a inviat) am scris versetele unde spune asta. Isus e Dumnezeu, nu
putem noi intelege cum exact, dar important este ca El a venit pe pamant
ca noi sa avem mantuire.

6. Profetiile vechilor proroci s-au indeplinit in Noul Testament, precum
profetiile lui Isaia, Ioel, David si multi altii.
Ioel 2:18 " După aceea*, voi turna** Duhul Meu peste orice făptură; fiii† şi fiicele†† voastre vor proroci,
bătrânii voştri vor visa visuri şi tinerii voştri vor avea vedenii."
Implinirea s-a facut in Noul Testament : "14 Atunci, Petru s-a sculat în picioare cu cei unsprezece, a ridicat glasul
şi le-a zis: „Bărbaţi iudei şi voi toţi cei care locuiţi în Ierusalim, să ştiţi lucrul acesta şi ascultaţi cuvintele mele!
15 Oamenii aceştia nu sunt beţi, cum vă închipuiţi voi, căci* nu este decât al treilea ceas din zi.
16 Ci aceasta este ce a fost spus prin prorocul Ioel: În* zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi** turna din Duhul Meu peste orice
făptură; feciorii voştri şi fetele† voastre vor proroci, tinerii voştri vor avea vedenii şi bătrânii voştri vor visa visuri!"

6II. Nu am mintit, Dumnezeu le-a transmis prorocilor ca Il va trimite
pe Fiul Sau ca un om normal (Fiul Omului) prin o fecioara, adica Il
va trimite ca pe un om normal.

7 Isus a murit pentru mine si pentru tine, pentru toti. Fie ca tu crezi sau nu
El a murit pentru pacatele noastre. Fara Isus nu am putea fi iertati. Prin moartea si invierea Lui, Isus
a demonstrat ca a biruit moartea, si ca moartea nu mai are putere asupra noastra, si sufletul nostru este nemuritor,
asa ca depinde de tine unde iti vei traii vesnicia.

8 Numele in trecut aveau o alta insemnatate decat acum, si de aceea Isus mai este numit si
Mesia sau Emanuel.

8II. Acel Isus (Fiul lui DUmnezeu) care a murit pe cruce, a murit pentru omenire,
nu a avut nicio vina si niciun pacat, dar a purtat pacatele noastre. Dumnezeu nu ne mai putea ierta
daca Isus nu murea pentru noi, nu existau atatea jertfe cat sa ne acopere pacatele pentru ca...
"Plata pacatului este moartea".
Citeste Biblia, si o sa afli singur daca este adevarat sau nu, si Vechiul si Noul Testament.

Isus a fost, este si va fi Domnul nostru.

| Dorugar explică (pentru CrissBarbu):

Inseamna ca pornim de la premize false, Legea lui Dumnezeu este Torah si nicidecum Vechiul Testament

1 Poate ca te-ai referit la Isus Christos, dar ai mentionat numele dulgherului Isus care NU a fost niciodata UNS in functia de Rege al Iudeilor astfel incat sa devina el Christosul, marturie imi este Biblia in care NU vedem niciunde cum Isus a fost UNS si nici in ce functie a fost UNS, asa ca Isus Christosul la care te referi tu este doar un personaj mitologic care nu a existat niciodata altundeva decat in scrierile unor oameni care il au ca Dumnezeu pe Dumnezeul veacului acesta!
2 Dumnezeu nu l-a trimis pe Isus pentru nicio salvare a nimanui, pentru ca EL Creatorul a dat oamenilor posibilitatea sa se curete de pacate prin sacrificii animale, In plus de asta daca citesti atent ce spune Pavel, vei vedea ca Isus a DESFINTAT Legea lui Dumnezeu, si unde nu este Lege NU este nici pacat pentru ca Legea spune ce este pacat sau nu!
Si isi intareste spusele prin afirmatia ca Isus s-a facut blestem pentru noi, ca sa ne scoata de sub BLESTEMUL LEGII(lui Dumnezeu) ...pai ce Legea lui Dumnezeu este un blestem?
Poate o fi asa...dar numai pentru Diavol
1 a) intr-adevar pacatul Marei era acela ca era fecioara!
2. Cum sa ai tu un goijm de crestin o relatie personala cu un rabin al religiei mozaice, cand religia acestui rabin spune ca "goijmi" sunt mult mai prejos decat animalele si ca atare nu sunt vrednice sa traiasca. Si daca Isus a spus apostolilor sai sa i raspandeasca invataturile, atunci de ce in Biblie NU exista evanghelia lui Petru (sau a altor apostoli) evanghelie care trebuia sa fie piatra de temelie a bisericii lui Isus? Deja faptul ca citezi din Marcu si nu din evanghelia lui Petru este o dovada ca voi NU urmati invaturile lui Isus ci ale unor cioflingari aflati in slujba falsului apostol Pavel care este ucigasul Sfantului Stefan

"1.La inceput era MINCIUNA şi MINCIUNA era cu Dumnezeu, şi MINCIUNA era si mai este pentru multi si astazi Dumnezeu."
In plus de asta iti atrag atentia ca aceste texte apartin ALTEI religii de unde au fost FURATE de catre crestinii care nu au niciun Dumnezeu pentru ca religia crestina NU a pornit de la Dumnezeu asa cum e cazul religiei lui Moise(deci Mozaice) ci a pornit de la FURTUL scripturilor religiei mozaice, furt care in mod sigur nu putea fi inspirat de Dumnezeu, ci sigur de Dumnezeul veacului acesta, adica "dumnezeul" crestinilor!
Sa crezi ca Dumnezeul unei alte religii l-a anuntat pe fiul Sau care se va aseza in bisericile Sale chiar deasupra Lui, si care ii va desfinta total LEGEA pe care El a dat-o oamenilor, este culmea naivitatii si a absurdului!
Crezi cumva ca Dumnezeu a luat-o razna incat sa-si bata singur cuie in talpa?
3. Isaia NU profeteste despre Isus, iar acele versete NU se refera la Isus ci la adevaratul Christos, care, spre deosebire de Isus a indeplinit functia de Rege al Iudeilor, si a fost UNS ca si Christos, ba chiar a fost acceptat ca fiind acel Messiah anuntat de vechii proroci, Rege care si-a indeplinit misiunea mesianica si pentru acest lucru a fost rastignit cu adevarat, nu ca si dulgherul Isus care a fost eliberat si nu rastignit!
4. Intr-adevar Noul Testament face parte din Cuvatul Dumnezeului veacului acesta cel slavit in zilele noastre la Vatican cu numele de Lucifer, ceea ce nu este de mirare cand vedem cum falsii apostoli ca Luca si Marcu recunosc ca au primit putere si stapanire peste draci (ai inteles bine, adica nu peste ingeri ci peste draci) si ce sa vedem in Luca 9:1 ...ca exact acestia au scris Noul Testament cel inspirat de Dumnezeul veacului Acesta, Dumnezeu care a desfintat Legea lui Dumnezeu!

5. Dumnezeu in Apoc. 12 12 nu spune ca l-a trimis pe Fiul Sau pe pamant ci spune ca l-a azvarlit pe Potrivnic= Dracu pe pamant. Iar dulgherul Isus nu putea invia pentru ca NU el a fost rastignit pe cruce. el a fost eliberat. Spun asta pentru ca Parintele Bisericii crestine pe nume Origene recunoaste ca si pe barabbas tot Jesu se numea, doar ca prenumele de Jesu a fost scos din Biblie spre a nu se confunda cu Isus Christos(nu stiu cine e ala) asa ca cel eliberat a fost Jesus Barabbas si cum Barrabas inseamna Fiul Tatalui sau Fiul lui Dumnezeu vedem ca a fost eliberat Isus Fiul lui Dumnezeu si nu Isus Christos.
Asa ca daca vrei mantuire atunci pricepe ce spune Dumnezeu prin profetul Isaia 43 :11, si anume ca EL singurul este Mantuitorul ...si nu altcineva deci nici Fiul!
6. Profetiile vechilor proroci NU s-au indeplinit de loc in Noul Testament, pentru ca niciun proroc nu a profetit ca Dumnezeu va avea un Fiu, tot asa cum NU au profetit nimic despre venirea unui dulgher ca sa preia functia de matuitor in locul lui Dumnezeu!
Nu s-a facut nicio implinire in niciun text scris de cioflingari pentru ca Petru era de religie mozaica la fel ca toti ucenicii lui Isus si Evanghelia lui Petru si a altor apostoli NU si-a gasit loc in Biblie asa cum si-au gasit evangheliile mincinoase ale unor neica nimeni

8 Indiferent de ce semnificatie aveau numele in trecut sau nu, Isus nu purta numele de Emanuel ci pe acela de Jehoshua, nume care are semnificatia ca Yeho(va) este SINGURUL Dumnezeu, asa ca acest nume spulbera toata minciuna crestina
8a, Isus a fost si va ramane un dulgher evreu si un rabin ratacitor si asta va ramane chiar daca este si va fi Domnul vostru, al celöor care doar credeti fara sa stiti nici macar ce credeti!

| CrissBarbu a răspuns (pentru Dorugar):

Daca am porni de la premiza ca Torah este Legea lui Dumnezeu, ai
exclude celelalte carti din Biblie, care tot Dumnezeu le-a lasat.
Cartea lui Iosua (sau Iosia) nu face parte din Torah, Torah are un
continut de 5 carti : Geneza, Exod, Leviticul, Numeri, Deuteronom.
Iosua este urmasul lui Moise dupa moartea lui, care a scris cartea care ii poarta numele
-Iosua-. Torah nu contine cartea lui Iosua, urmatoarea carte dupa
Deutoronom in Vechiul Testament, ci doar cartile lasate de Moise.

1. Eu m-am referit la un singur Isus in tot ce am spus, la ISUS HRISTOS,
fiul unui tamplar, fiul Mariei, Fiul lui Dumnezeu, evreu care a murit
pe cruce pentru noi. Functia de rege al Israelului nu era data de
oameni, era data de Dumnezeu. Isus a fost "Unsul", dar EL nu a venit ca
sa stea pe tron si sa stapaneasca Israelul pentru a il salva de romani.
A venit ca sa salveze Israelul si lumea de pacat.

2.Isus a spus "Eu nu am venit sa stric Legea, ci sa o implinesc."
Asa este, Dumnezeu a dat oamenilor posibilitatea sa se curete de pacate
prin sacrificii animale, dar acest lucru nu era indeajuns pentru Israel.
Pentru ca poporul mereu uita de Dumezeu si aducea jertfa altor dumnezei
si faceau lucruri urate inaintea lui Dumnezeu, si faceau prea multe
pacate ca sa le poata acoperi acestea animale.

2. Daca Isus nu ar fi venit, nici tu nici eu nu am fi avut sansa de a
fi iertati, pentru ca El a spus apostolilor sa raspandeasca Cuvantul
lui DUmnezeu in toata lumea si posibilitatea salvarii lor prin Noul
Legamant. Este imposibil sa mai ajungem la DUmnezeu fara Isus Hristos,
cel care a murit pentru noi.

1 a) Maria a fost doar o oarecare femeie, prin care Dumnezeu a putut
sa se intrupeze, putea fi o alta fecioara.

2. Relatia personala cu Isus, este importanta, pentru ca Isus Hristos
(cel care a murit pentru noi) este Dumnezeu, nu un oarecare rabin sau
invatator, ci mantuirea noastra.
Noi crestinii urmam invataturile lui Isus Hristos (cel care a murit
pentru noi) caci in Noul Testament sunt cartile apostolilor, precum si
a lui Petru si Pavel.

3. Isaia profeste despre ISUS HRISTOS. Cel are a murit pentru noi pe
cruce, Mesia, Emanuel. O mare parte din Israel inca il asteapta pe
Emanuel, dar el deja a venit acum 2000 de ani, pentru intreaga omenire.

4. Aveau putere peste draci, ca sa ii scoata. De ce ar avea nevoie de
putere asupra ingerilor? Este un singurl Dumnezeu, cel care a
insuflat TOATA Biblia, si Noul Testament si Vechiul Testament.

5. Isus Hristos (Fiul lui Dumnezeu) a venit pe pa-mant si a fost
rastignit pentru pacatele noastre. Toata Biblia este adevarata,
si nu doar anumite parti din ea, pe care ai vrea tu sa le iei.

8a. Isus a fost, este si va fi mantuirea noastra. Este cel care a murit petur noi.

In tot acest text, m-am referit la un singur Isus, si anume HRISTOSUL
(Mesia, Emanuel) cel care a murit pe cruce pentru noi.

| Dorugar explică (pentru CrissBarbu):

1 Torah este singura Lege data de Creator, celelalte "legi" sunt date lui Pavel de catre Dumnezeul Veacului Acesta numit si Satana. Biblia crestina fiind un FURT intelectual, nu putea fi inspirata de Dumnezeu ci numai de Satana, asa ca si legile din NT!
1 Isus nu a fost Christos pentru ca din Biblie NU rezulta ca oamenii sau Dumnezeu l-a UNS in functia de Rege al Iudeilor, conditie obligatorie pentru un Messiah!
1 a. Isus nu a schimbat nimic asa cum a si spus ca nu a venit sa schimbe nimic, si nici nu a venit sa-i mantuiasca pe crestinii care-si bat joc de Religia Tatalui Sau, adica de religia data lui Moise, numita si mozaica!
Cel care a schimbat Legea lui Dumnezeu in numele unui Isus Christos (nevazut necunoscut), a fost falsul apostol Pavel = ucigasul Sfantului Stefan, cel care constient fiind ca a incalcat porunca "Sa nu ucizi" a dat o lege noua in care indiferent de cati oameni ucizi vei fi mantuit prin credinta ca Dracu s-a sacrificat pentru iertarea crimelor (pacatelor) tale.
3 Isus nu a venit pentru crestini ci doar pentru aceia care erau e aceeasi religie cu el, religie de care nu s-a dezis nici cand a fost rastignit pe cruce, asa ca lasa-ma cu abureala ta total ilogica precum ca Isus s-a sacrificat pentru mine (ateu) sau pentru tine crestin (adica din banda ucigasilor de iudei). Invataturile lui Isus nu au putut fi raspandite de apostoli pentru ca a avut grija ucigasul Pavel sa scoa´ta din Biblie toate evangheliile apostolilor, asa ca tu nu ai cum sa-l urmezi pe Isus pentru ca nu stii ceea ce a propovaduit el.
4 DA! La Dumnezeu ajungi prin Christospentru ca Christos este stapanul cheilor MORTII (adica christos e cel cu coasa) si la Dumnezeu ajungi doar dupa ce te ia cel cu coasa!
5 Dumnezeu nu trebuia sa lase gravida o fecioara ca sa se intrupeze ca om ci era suficient sa se dea de 3 x peste cap!
6 Nu poti avea nicio relatie cu Christos din moment ce nu se stie cine este Christosul.
7 Voi crestinii urmati invaturile ucigasului Pavel, si nu invataturile Rabinului Isus pentru ca din Biblie au fost scoase toate evangheliile adevaratilor apostoli si inlocuite cu evangheliile unor neica nimeni va Luca sau Marcu sau au modificat in minciuna evanghelia lui Ioan si Matei si au facut din aceste minciuni niste evanghelii"DUPA" Ioan si Matei!
7 Ti-am mai spus ca Isaia nu profeteste venirea lui Isus ci venirea lui Simon Bar Kochba cel care a fost recunoscut ca Mesia si care a patit acelasi lucru pe care Isus NU l-a patit, adica a murit pe cruce, asta in timp ce Jesu Barabas (adica Isus Fiul Tatalui) a foste eliberat!
Retine ca Isus NU a murit pentru voi crestinii ci a fost eliberat, si vce a propavaduit Isus NU era adresat crestinilor ca tine ci celor de aceeasi religie cu el