| anonim_4396 a întrebat:

Noi am evoluat, se spune că din maimuţe oare în câţi ani se vor mai produce evoluţii atât de mari?Şi apropo pentru cei care spun că noi am fost creaţi de nu ştiu ce zeu se vede pe faţă că religia înlocuieşte unele cuvinte din alte domenii si aia e, exemplu e vorba că noi de fapt nu murim şi rămânem cu sufletul este furată din ştiinţă: orice este energie, nimic nu se pierde.

58 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Ha! Ha! Ha! Sunt mai multe verigi lipsa pe care oamenii de stiinta CRED ca o sa le gaseasca, este doar vorba de timp! Timpul trece...si nimic!

| EmaS a răspuns (pentru Coconutz):

Religia raspunde la toate intrebarile!

| trolololo a răspuns (pentru EmaS):

Ești creata de maica-ta și de taica-tu.

| trolololo a răspuns (pentru ghiolbitza):

Omul nu a evoluat din maimuțe, ci separat de ele, e o specie distincta. De asta sunt maimuțe în prezent.

| EmaS a răspuns (pentru trolololo):

Imi place atat de mult Psalmul 139. Ti-l recomand sa il citesti.,, Tu mi-ai intocmit rarunchii.Tu m-ai tesut in pantecele mamei mele.Te laud ca sunt o faptura asa de minunata. Minunate sunt lucrarile Tale si ce bine vede sufletul meu lucrul acesta! Trupul meu nu era ascuns de Tine cand am fost facut intr-un loc tainic, ca in adancimile pamantului.Cand nu eram decat un plod fara chip,ochii tai ma vedeau si in Cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau randuite, mai inainte sa fi fost vreuna din ele.,, Cum poti sa crezi ca suntem rezultatul unei oarbe intamplari? Omul este o fiinta complexa cu ratiune cu sentimente. Suntem creati de Dumnezeu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Zi-mi o veriga lipsa una singura?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Care veriga lipsa zi-mi una?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Nu suntem rezultatul unei oarbe intamplarii ema habar nu ai cei evolutia dar o contrazici

| phantomitza a răspuns:

Cum sa evoluezi din maimuta si pe maimute cine le-o creeat.si de ce azi nu mai iasa oameni si din alte animale.din partea mea poti sa crezi ca te-ai tras si din rama cum credeau oamenii aia preistorici. eu stiu un singur lucru Dumnezeu e creatorul meu si lui trebuie sa ma inchin. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Şi cum explici faptul că oamenii peşterilor aveau altă construcţie fizică faţă de cea pe care o are omul astăzi?

| Coconutz a răspuns (pentru EmaS):

Reciteste intrebarea cu ambii ochi si poate vii cu un raspuns mai bun.

| EmaS a răspuns (pentru Coconutz):

Astept un raspuns destept de la tine!

| Coconutz a răspuns (pentru EmaS):

"La ce intrebare religia are raspuns si stiinta nu are? " asta a fost intrebarea mea catre tine.
"Religia raspunde la toate intrebarile! " Raspunsul tau. Hey Ema ce sa mananc cartofi prajiti sau piure? TOATE mancarurile sunt bune!

Ce raspuns destept astepti cand tu nici nu miai pus vreo intrebare? Serios acum reciteste prima intrebare pe silabe si poate postezi un raspuns corect.

| EmaS a răspuns (pentru Coconutz):

Citeste tu bine intrebarea si da un raspuns corect. Apoi, o sa iti dau si eu. Daca imi spui ce fel de salata ai de rosii si castraveti sau de varza?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ateu123):

Ateu 123 cand am citit primul(Potrivit unui studiu publicat în revista Science bla bla bla...) rand mi-am dat seama ca n-am cu cine sa discut, oamenii care nu au o capacitate intelectuala mai dezvoltata si nu pot intelege anumite lucruri apeleaza la stiinta...din pacate asta este societatea in care traim si un simplu individ ca mine nu poate schimba nimic!

O zi buna mai departe!

| Coconutz a răspuns (pentru EmaS):

Nu imi dau seama de ce intrebare vorbesti.
In orice caz miai demonstrat destul nu mai am nevoie de nimic.

| EmaS a răspuns (pentru Coconutz):

De unde a venit prima forma de viata?

| Coconutz a răspuns (pentru EmaS):

Teoria initiala presupune ca abiogeneza.Dar abiogeneza mi se pare destul de imposibila. Informatia nu apare tamnesam.
Altii spun ca suntem plantati sau ceva de genul.
Apoi sunt cei ca tine care cred in Dumnezeul creator.
Eu sunt tipul de persoana care crede ca noi neam creat singur.Constiinta a gasit o cale sa se manifeste.Cu nasterea vietii intr-adevar si eu atribui un procent destul de mare "misticismului" dar nu Dumnezeului crestin.Nu am fi atat de imperfecti.
Intr-adevar suntem perfecti in imperfectiunea noastra dar Dumnezeu in toata intelepciunea lui a facut greseli.

| EmaS a răspuns (pentru Coconutz):

Orice teorie despre lume si viata nu poate fi dovedita. Fiecare emite o teorie, o presupunere, ea este crezuta si enuntata si apoi se aplica in viata de zi cu zi, adica o traiesti. Ex. Materia nu are directie, scop, totul se petrece la intamplare, asta spune conceptul materialist. Daca tu spui eu am un scop, din acel moment tu nu mai esti materialist. Pentru un materialist un animal, un om, o bucata de branza este tot una. Selectia naturala, hazardul, intamplarea va decida cine ramane in viata. Din acest punct de vedere un materialist nu poate sa traiasca 100% in acest concept deoarece isi va da seama ca el nu este doar materie, el vede ca are un scop, vede ca are ratiune, sentimente. Cum ar arata o lume doar de materialisti convinsi care traiesc dupa cele enuntate de teoria lor. O lume dura, cruda. Nice a experimentat-o saracul si a ajuns la Nihilism. Mai tarziu au venit Marxistii si au emis o alta teorie: ca noi avem o directie, avem un scop. Intrebare: Cine a pus acea directie si acel scop acolo? Ei raspund: Este inscris in natura materiei directia, de la simplu la complex. Iar scopul ni-l facem noi, noi decidem ce este bine si ce este rau. Care noi? Noi cei mai buni din lantul trofic. Dar nu mai pune atatea intrebari ca te ducem la "Canal". Acestea sunt doar simple teorii care au fost enuntate. Au dovedit ei ca asa stau lucrurile? Cum era societatea pe vremea lui Stalin care a implementat acest concept? Milioane de oameni au murit, ca niste animale, fara valoare. Anumite concepte despre lume si viata daca ajung sa fie puse in practica, traite ma distrug sau ma Implinesc. Eu am ales crestinismul. Pe celelalte le-am studiat si am tras concluzia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea ta. dreptul de a visa nu ti-l poate lua nimeni.

| A19 a răspuns:

Noi ne adaptam la factorii de mediu. Dar cred ca noi evoluam mai mult mental decat fizic.Pentru ca noi nu ne luptam ca celalte fiinte(in sensul sa mancam crud si ne vanam hrana cu mainile goale). Noi neam creeat conditii de a trai si de asta nu am evoluat asa de mult fizic.Nu stiu daca am evoluat din maimute sau nu stiu ce zeu ne-a creeat... n-avem dovezi ca ne-a creeat un zeu.

| LiDa6gV a răspuns:

Daca suntem din maimute de ce inca ma exista maimute? de ce n-au evoluat si ele?

| phantomitza a răspuns:

Ce-mi place cel mai mult..la fiecare o sa ne vina randu sa vedem cu ochii nostri care o fost misteru acestei vieti. Ferice de cei ce or crezut fara sa vada.

| Parker a răspuns:

Cel mai imbeciloid lucru este sa amesteci mafia religiilor cu credinta. nu au aproape nimic in comun. poate doar o premisa expirata.

Răspuns utilizator avertizat
| Roxana6900 a răspuns:

Nu am evoluat din maimute adevaratul nostru tata este Dumnezeu care este si tatal tatalui pe care il are fiecare el e tatal ceresc al tuturor