| YourDailyApple a întrebat:

Si totusi, daca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa, de ce suntem atat de diferiti? ( fizic vorbind )

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu e spirit, chipul si asemanarea cu El nu se refera la fizic.

| Paulla a răspuns:

Nu D-zeu ne-a creat dupa chiul si asemanarea sa, oamenii l-au inventat pe D-zeu dupa chipul lor.

| laurentiu a răspuns:

Bai copile chiar nu gandesti?
ca sa avem fiecare personalitatea lui, iti dai seama daca toti eram la fel? cand te casatoreai cu o fata te casatoreai tot ''cu tine'' si care ar mai fi fost treaba?

| deeeeeebora a răspuns:

Vroiai sa fim la fellaughing stie El de ce...

| Prishille a răspuns:

Pai de ce sa vorbim fizic, daca textul nu se refera la asta? Im mod cert, s-a utilizat o figura de stil. Printre lucrurile ce se doreau a fi scoase in evidenta s-ar putea sa fie si faptul ca ne-a creat asemeni lui cu libertatea de alege si nu ne-a facut roboti. In alta ordine de idei, Dumnezeu nu este materie, este duh. Prin urmare nu poti face o comparatie in plan fizic. Posibilele lucruri care ne leaga de latura dumnezeiasca ar fi (dupa parerea mea) duhul, sufletul, constiinta sau ce mai vrei tu si cum vrei sa le numesti.

| Aldebaran a răspuns:

Daca am fost facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu... asta prin analogie inseamna ca si Dumnezeu are nevoi fiziologice!? Asta inseamna ca Dumnezeu doarme uneori?! Ideea e ca Omul a fost facut dupa chipul si asemanarea zeilor, zeilor, subliniez! Va recomand cartea A douasprezecea planeta de Zecharia Sitchin si Amintiri despre viitor de Erich von Daniken! Toate cele bune!

| zalisa a răspuns:

Ideea e că noi nu ne asemănăm la fizic cu Dumnezeu. și asta e tot o metaforă.
e vorba de sufletul nostru și omul ajunge la asemănarea cu Dumnezeu atunci când E BUN.

| PrincessConsuela a răspuns:

Cu totii avem ochi, nas, gura, urechi, un cap, 2 maini, 2 picioare. Nu suntem chiar aasa de diferiti daca stai bine sa te uiti.

| phantom1234 a răspuns:

In primul rand am fost creati spre asemenarea cu Dumnezeu, asemanare spirituala, atingerea starii duhovnicesti desavarsite. Dumnezeu la crearea omului nu avea trup material, ci a luat trupul material prin intruparea persoanei sfintei Treimi, IIsus.

| ruxi a răspuns:

Noi respectam un model adica ochi gura nas urechi, dar din iubire pentru noi, Dumnezeu ne-a facut diferiti. ce ai fi facut daca am fi toti la fel?

| chie a răspuns:

Ca sa se intrebe destepti precum tine.
Chiar atat de diferiti suntem? Nu avem toti doua urechi, o gura, un nas, doi ochi, doua maini si doua picioare?
Daca am fi identici, apoi cum naibii ne-am mai recunoaste unii pe altii?

| Cocki a răspuns:

E o intrebare buna. Nicotine, Dumnezeu i-a facaut pe Adam si pe Eva din lut. Ei nu L-au ascultat si au mancat marul sad. Si intorcandu-ma la ce vorbim, noi nu ne asemanam cu Dumnezeu, ci cu Adam si cu Eva. De aia suntem muritoriwinking. Dumnezeu e (regele ) atotputernicul lumii. El invie, omoara, da viata, etc. Sper ca te-am ajutat love struck. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca am ramas de acord ca rudele tale tale indepartate au fost gibonii. Daca tot esti ateu declarat de mai intrebi cind stii deja raspunsul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai noi semanam fizic cu Dumnezeu ca baba cu mitraliera nicotine.iar Dumnezeu este duh.fiul lui Dumnezeu este om.iar Dumnezeu a spus; sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.care,A NOASTRA? a tatalui, fiului si sfantului duh.noi santem de culori diferite.tot pamantul e plin de culori si forme diferite, dupa regiunea si locul unde traiesc, ca lui Dumnezeu i-a placut diversitatea.dar asemanarea ia-o cu totul.adica si fizic si psihic si spiritual si oricum vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crinule nu ai adus niciun argument solid. tot ce ai facut e sa dai din gura aiurea...
@nicotine cine a zis ca am fost creati de dumnezeu? biblia? crezi intr-o carte care are ca scop manipularea maselor? nu cred...
faptul ca nu semanam intre noi e inca un motiv sa spunem ca biblia a fost facuta pentru control

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica daca ai 2 maini, 2 picioare, cap, gura, urechi te asemeni cu Dumnezeu? E clar ca cimpanzeul jubileaza, ca s-a prins ca el e primul model al Creatorului. Ori poate toate mamiferele?