| SaveTheNature a întrebat:

Nu aveti impresia ca oamenii sunt din ce in ce mai nervosi si mai stresati, mai agitati, mai dezorientati si indecisi, mai neincrezatori unul in celalalt?

20 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Habar n-am, eu sunt prea clamă de fel să-mi pese că alții se agită degeaba...
Oricum e nasol să ajungi să te agiți din toate tâmpeniile, reușești decât să te tragi în jos, adică o treabă făcută când ești calm iese bine din prima, când ești agitat, stresat, neîncrezător etc ajungi să o repeți de mii de ori până îți iese și devi din ce în ce mai stresat, agitat și neîncrezător, deci e un cerc vicios în care pică doar oamenii slabi.

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Banuiesc ca toti prietenii tai si familia ta sunt calmi ca tine.si sunt increzatori,nu sunt stresati.Iar tu esti pe cont propriu,muncesti,si colegii,colegele sunt increzatoare in tine, nu te toarna pe la sefi si baga strambe, Care e secretul calmitatii tale?

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu, nu toți din familia mea sunt calmi, majoritatea sunt chiar agitați și stresați, în schimb toți sunt încrezători, asta e un lucru moștenit în familia noastră, încrederea în propriile forțe.
În primul rând eu am o problemă, nu lucrez în echipă, orice ar fi. Dacă sunt nevoită să fac un proiect în echipă prefer să-l fac singură tocmai pentru a evita ca alții să-mi strice treaba, mereu am făcut așa, ce fac eu sunt sigur că fac bine, ce fac alții în schimb nu știu, deci prefer să elimin factorul ăsta de stres.
Secretul meu zici? Poi secretul meu e că nu prea îmi pasă de nimic, dacă ceva n-a mers bine asta e, merge data viitoare. Dacă am mult de lucru mai bine fac mai puțin și mai bine, așa o să mă bucur de rezultatele a ce mi-a ieșit perfect și o să uit de ce nu mi-a ieșit decât să fac mai mult și prost ca să mă stresez singură.
A da și cel mai important, nu prea îmi pasă ce cred alții despre mine.

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

La increzator.ma refeream increzatori unii in ceilalti.Nu prea ai cum sa fii de una singura pentru ca asta ar insemna sa te retragi in munti singura.Si inca o intrebare.cum faci banii, ce muncesti? ca sa nu iei contact cu alti oameni ca vreau si eubig grin.Si inca o intrebare :ai prietene? ai incredere in ele?

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Încă nu muncesc, dar vreau să devin arhitectă. Și nu vreau să mă retrag în munți ci undeva la mare sau într-o pădure. Cum o să câștig bani? Simplu, nu e nevoie să stai la birou să fi arhitect, nu e nevoie nici să te vezi neapărat face-to-face cu cel care își dorește casa ci poți să vorbești la telefon sau chiar prin mail. Munca pot să mi-o fac pe laptop oriunde, în casă, afară, nimic nu mă limitează ca arhitect.
Și da, am prietene și prieteni. Dacă ma încredere? Până la o anumită limită. Nu sunt genul de persoană care să-și pună viața pe farfurie, nici prietenele mele din copilărie nu pot să spună că mă cunosc cu adevărat, deși probabil deja știu toate obiceiurile mele, dar eu nu sunt genul de persoană să facă același lucru la nesfârșit, am nevoie de lucruri noi și pot să zic că încă le surprind cu apucăturile mele. Oricum, sunt multe lucruri despre mine care nici părinții nu le știu, nu cred că e cazul să mi le știe prietenele...

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Am inteles.Mancarea pe care o mancam a ajuns otrava.tocmai din aceste cauze.E un intreg circuit.dar e mult de explicat.Si multi care se imbolnavesc de cancer nu vad care este de fapt problema.Nimeni nu se gandeste de cine.si cum sunt produse alimentele lor de pe masa.Calculatoarele,meseriile aste din birou, sau de la pc.nu produc nici grau, nici rosii, nici lapte.Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun, dar daca oamenii ar renunta la tehnologie, nu ar mai exista atatia bolnavi.Si 90%din boli de asta izbucnesc.de la mancare

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Înțeleg ce vrei să spui, dar nu cred că mâncarea e cauza stresului sau a agitației, acestea sunt cauzate mai mult de faptul că oamenii suntinteresați prea mutl de părerea altora și un eșec îl scot în evidență mult mai mult decât o reușită.
Și da, nu produc nici roșii nici grâu dar fără ele nu se poate, ai ajunge să ai casă din lemn (în cel mai bun caz) care o să cadă la primul cutremur( fără calculator=fără structurist), majoritatea obiectelor din zilele noasre sunt concepute la calculator deci probabil ne-am lua rămas bun și de la diverse obiecte de uz casnic și alte lucruri care na fac viața mai ușoară, nu cred că se merită renunțarea la calculatoare. Prefer să mor de cancer decât să mi se ia calculatorul pentru tot restul vieții. Oricum cu stilul meu de viață nu prevăd că prind mai mult de 50 de ani, dar nici nu mă interesează să trăiesc mai mult.

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

"Prefer să mor de cancer decât să mi se ia calculatorul pentru tot restul vieții" sper ca ai. glumit! si in plus un stil de viata prost nu te face sa mori la 50 de ani. te face sa te imbolnavesti de pe la 30 de ani, si mai apoi sa te chinui 20 cu vreo boala chinuitoare(hepatita,diabet, hipertensiune, cancer). Sanatatea e cea mai importanta. Oricum iti doresc sanatate multa! si imi mai doresc sa cada curentul electric in lume si reteaua de calculatoare-daca nu te superi.asa vom avea mai mult timp pentru ai nostribig grin

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu, nu glumesc deloc, sunt probabil una din puținele persoane pe care o să le îndâlnești care nu vor să trăiască mult. Oricum un lucru l-am observat la mulți oameni, de obicei cei ce se îngrijorează toată viața că o să se îmbolnăvească, nu fac anumite lucruri pentru a nu face cancer sau altceva chiar ajung să facă boala respectivă. De exemplu bunica mea n-a atins în viața ei o țigare a murit de cancer la plămâni la 60 și ceva de ani, bunicul care fumează constant, bea la petreceri, mănâncă mult și prost se apropie de 80 de ani și se ține mai bine caunii de 60 de ani.
Deci concluzia: Bucură-te de viață că de murit mori oricum...

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Bunicii tai sunt un caz foarte special in cazul asta.Pentru ca foarte rar s-au raportat cancer de plamani la nefumatori, foarte foarte rar. Bunica ta a fost ghinionista pot spune.Dar astea sunt exceptii.In majoritatea cazurilor cei ce se imbolnavesc e datorita inconstientei,a mancatului prost in special,alcoolului in exces,drogurilor. Avand o viata echilibrata e foarte greu sa ajungi sa te imbolnavesti.Iar bunicul tau a fost foarte norocos de a ajuns la varsta aia desi si-a batut joc de sanatatea lui. Si daca tu iti doresti moartea probabil esti foarte dezamagita de viata ta. Am mai intalnit persoane care spuneau ca nu le pasa decat sa-si traiasca viata ca si asa mor,oameni dezamagiti de viata(dar erau atei) de obicei cei ce nu il simt pe Dumnezeu nu mai au speranta si lumina, dragostea, si de asta vor moartea>

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu sunt deloc dezamăgită de viața mea, ador viața mea, dar consider că de la o anumită vârstă nu mai merită să trăiești. Ce aș putea să fac eu la 80 de ani, o persoană care nu vrea nici copii nici soț? Să stau să mă vait că mă dor șalele pereților? Prefer să nu mă chinui în halul ăsta, mi se pare mai rezonabil să-mi trăiesc viața din plin și după să mor decât să stau să mă chinuiesc la fiecare ploaie că mă dor oasele. Și te anunț că am speranță și fără Dumnezeu tău, speranța mea nu este că o să ajung într-un loc mirific după moarte ci că îmi voi îndeplinii toate visele în viața asta, mi se pare mai rezonabil.
Și crede-mă că nu e un caz particular, îți place ție să crezi asta pentru că probabil ai impresia că stilul tău de vață o să te păstreze sănătos, ok, ține-ți atitudinea pozitivă, dar te anunț că ce a prezentat eu nu este un caz restrâns. Cei ce trăiesc cu frica de boală, au cele mai multe țanse chiar să o pățească.

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Viata dezordonata nu e buna! De ce nu vrei sa intelegi? Capriciile varstei.Cu timpul vei gandi altfel.:*

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Viața dezordonată e viața mea, poate nu e bună pentru tine sau altcineva, dar pentru mine este perfectă.
Poate cu timpul voi gândi altfel, dar sper să nu se ajungă aici, sunt mândră de viața mea, nu vreau să mă schimb deloc.

| Allrc24 a răspuns:

Domnul Iisus Hristos da Pacea Sa celor cae i-o cer cu credinta.
"Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile, şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu. Vă las pacea, vă dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o dă lumea. Să nu vi se tulbure inima, nici să nu se înspăimânte." Ioan 14 :26.27
din pacate lumea este prea ocupata sa mai creada in Dumnezeu,considera credinta un lucru invechit,nu cred in dragostea eterna pe care Dumnezeu neo poarta noua oamenilor:"Te iubesc cu o iubire vesnica!". sunt prea ocupati :"imbogatire,castig personal,egoism,mandrie,pornografie,lacomie, ura, indiferenta fata de semni si Dumnezeu..." totul este credinta in Iisus.Domnul sa ne lumineze pe toti si sa ne aduca la cunoasterea adevarului!

| Varahil a răspuns:

Undeva in Apocalipsa scrie ca, spre sfaşit, D-zeu va lua pacea de la oameni.Se refera si la pacea dintre ei, dar si la pacea din inimile lor.Acolo unde fiecare traieste conform egoismului lui,dupa parerile si poftele lui,calcand in picioare sufletul celuilalt, nu poate fi pace. Politetea e necesara intre oameni, dar nu-i suficienta.

| 220V a răspuns:

SARACIA iti spune ceva? asta e cauza

| simobandita a răspuns:

Nu e doar o impresie, chiar asa este.probabil pentru ca traim in secolul vitezei;-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauzele acestor manifestari ale oamenilor sunt:alcoolul, tigarile, drogurile, pornografia, viata neechilibrata, lenea, ura etc. Alt motiv este departarea de Dumnezeu; daca omul ar fi mai credincios atunci relatile dintre oameni s-ar imbunatati deaorece numai apropierea de Creatorul, Drept si Sfant da pacea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania cum ai putea sa fi fericit?

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nici in italia.nici in suedia(unde am fost) nici aici in anglia oamenii nu sunt mai oky-Dimpotriva lucrurile stau mai prost.De ce? Droguri,alcool,homosexualitate,pedofilism,bani, bani, bani.Cum sunt oamenii pe aici? Reci,robotizati,singuri, falsi, pietrificati.De ce? au de toate? si la ce concluzie au ajuns?, Toate acestea nu te fac fericit! De ce? Mult de explicat, Greu de explicat.Dar sunt mai tristi decat romanii (din Romania)-poate e mai frumos sa visezi.decat sa ajungi sa vezi ca astea -chiar nu conteaza.