| Dendoris a întrebat:

Nu cred in Dumnezeu dar asta nu inseamna ca sunt ateu. Eu sunt adeptul teorieri evolutiei si a cunoasterii a lui Platon deoarece sunt credibile, mult mai credibile decat Dumnezeul ortodox, catolic sau alt Dumnezeu. Cu toate astea nu stiu daca am nevoie de credinta sau nu pentru problema mea.

Eu sufar de depresie ca boala psihica, nu ca ceva trecator si ma simt gol in interior. In cazul meu depresia este una specifica adica se manifesta ca atare ( nu am energie ca sa fac cateodata activitati banale, sunt antisocial, nu imi pasa de oameni ba chiar din contra, chiar urasc oamenii ca fiinte fizice. Mereu sunt melancolic, trist, depresiv, fara speranta, nu stiu ce ma tine in picioare dar o face. Nu simt unele trairi si sentimente pe care voi le simtiti precum dragoste, atractie, bucurie, optimism, fericire, etc ) si ma gandesc ca desi acel gol din interior se poate datora intr-un procent mare depresiei, vreau sa imi alin macar o farama din acel gol si ma gandesc ca poate credinta in Dumnezeu poate ma ajuta. Tot am vazut oameni ce par putin mai fericiti cand zic un " amin " sau viziteaza o biserica cu scopul de a se mai linisti.

Cum pot sa descopar linistea asta avand in vedere ca nu cred in Dumnezeu si ca am incercat sa il descopar singur dar nu am reusit nici macar o data.
Ma poate ajuta oare daca reusesc asta?

As dori ca intrebarea asta sa fie tratata cu seriozitate si da, vreau sa incerc chestia asta cu religia deoarece tigarile incep sa nu ma mai ajute si nu vreau sa ma apuc si de altceva precum bautura si altele.

Pentru cei ce sunt curiosi, da. Tigarile m-au ajutat timp de 3 ani sa ma simt viu, sa ma eliberez putin de mintea mea, sa simt si altceva. Stiu ca imi afecteaza sanatatea dar ma ajuta pe mine ca fiinta.

Răspuns Câştigător
| AnniaAKN a răspuns:

Eu mă simteam mereu afectată de tot ce se intampla in jurul meu, aveam o frica ciudata de oameni si nu simteam nevoia să socializez niciodata.Nu-mi pasa de anumite lucruri,nu-mi placea sa ma distrez sa ies cu prietenii,pe care nu-i aveam de fapt,eram agitata,stresata de când mă știu,daca primeam o veste mai rea, nu puteam sa ma controlez, mi se face rau, parcă o luam razna.E un fel de depresie si asta, am incercat cu medicamente dar nimic, faceam atacuri de panica, parca imi era mai rau dupa ele.Eu cred in Dumnezeu,dar nu ma rugam pentru asemenea lucruri si nu comunicam des cu El,până cand am inceput sa vorbesc singură prin casa și să-mi spun "of-ul" si apoi am inceput să ma adresez Lui,si ii spuneam să ma ajute sa trec peste peroada aceasta,desi dura de mult timp,adevarul este ca nu s-a intamplat o minune,dar cu timpul am putut sa controlez asta,iar cand stiam ca urmeaza ceva care o sa ma afecteze mă rugam să fie totul bine si să fiu puternică.
Dupa parerea mea aceste lucruri care ni se intampla sunt rezultatul gandiri noastre,daca tot te gandesti repetat la anumite lucruri se manifesta in exterior,cand ai gandirea pozitiva ti se intampla lucruri bune,eu cred ca autosugestia functionează,la mine mereu a functionat, îți trebuie putin exercitiu si credință, daca tu crezi cu adevărat că totul în viața ta se rezolva fără pic de îndoială așa se va intampla, asta spun multi specialisti.
Ajungi să-ți pui întrebări la sensul existenței tale, eu mă gândeam că exist degeaba, că n-am nici un rost, că toți oamenii sunt răi si că nimeni nu are un motiv ca să-i pese de mine, dar asta era doar in mintea mea si nu puteam sa fac diferenta intre realitate si ce era in capul meu.
Îți spun din experienta mea, credința e in tine trebuie doar să o descoperi si să-i ceri ajutorul lui Dumnezeu si sunt absolut sigură că o să-ți arate calea spre rezolvarea problemelor.

| Dendoris explică (pentru AnniaAKN):

Am incercat sa gasesc asa presupusa liniste pe care " Dumnezeu " ti-o poate oferi dar nu am putut deloc. Singur nu pot sa ma scot din " namol " pentru ca nu am energia necesara. Tu cum ai descoperit chestia cu Dumnezeu? Cum ai gandit-o? Cum ai abordat-o?

| AnniaAKN a răspuns (pentru Dendoris):

Mai intai incearca sa iti schimbi felul cum gandesti, iar daca ai vointa, este posibil.
Nu aveam cu cine sa vorbesc despre lucrurile astea deoarece nu ma intelegea nimeni.Am inceput să vorbesc cu Dumnezeu deoarece credeam in El și stiam ca nu exista nimeni care sa ma inteleaga asa cum ar face-o El.
Aveam asa o siguranța si voiam să ma schimb pentru ca nu mai puteam continua asa si am inceput să fac anumite lucruri pe care inainte nu le faceam,si nu am reusit să ma integrez din prima dar am vazut ca progresez.
Îți propun să lasi de-o parte totul si să incerci să o iei de la inceput,sigur,nu o să-ți iasa din prima,dar daca continui să incerci luând lucrurile intr-o anumită ordine,o să reusesti. Spuneai că nu crezi în Dumnezeu,nu-i nimic, cerei totusi ajutorul, pentru ca El nu face diferența și sunt sigură că o să te ajute, dar si tu trebuie să contribui la asta.
Ieși afară si incearcă sa te bucuri de lucrurile marunte, să te mulțumesti cu ceea ce ai si să te simți norocos.Eu nu cred că nu ai ras niciodata, că n-ai fost fericit. Gândeste-te cat de bine e să te simti asa in fiecare zi, tu te privezi de ele la fel cum am facut si eu, noi suntem rezultatul gandirii noastre.
Nu are rost să-ți irosesti viața si să te afunzi într-o tristețe care nu aduce nimic bun.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depresia e o boala, se trateaza cu medicamente.

| RAY a răspuns:

Daca mereu te plangi peste tot nu vei reusi nimic nici daca te rogi toata ziua,depresia aia are cauze, tu fugi de depresie in loc sa o infrunti, gasesti alte depresi in care sa te scufunzi, dumnezeu e o iluzie a omului lipsit de speranta, daca ai gandi rational ai vedea ca totul depinde de tine

| relian a răspuns:

Daca chiar vrei iti pot spune ce medicamente poti lua si te asigur ca te va face sa te simti bine. Vorbesc f serios am prietena mea lucreaza la farmacie, dar nu in Ro la farmacie altundeva unde vin tot felul de oameni cu probleme, deci stie f bine daca un medicament merge sau nu.Deci daca esti curios spune si vorbesc siti recomanda ceva pilule.Mai era cineva pe aici cam la fel ca si tine.Chestia asta o sa te distruga daca nu iei ceva masuri.Deci nu e de gluma.

| Dendoris explică (pentru relian):

Nu cred ca vreau sa ma ating de medicamente, scuze.

| MskDesign a răspuns:

Cand citim o carte, o citim in scopul pentru a ne dezvolta intelectualitatea si nu precum un mod de viata! Daca eu am citit Biblia si Coranul, ce mi-ar putea recomanda credinciosii?! Sa fiu un crestin sau un mulsulman, chiar daca din punctul meu de vedere sunt niste probleme de etica morala?

| Loonathicc a răspuns:

Am trecut si eu prin depresie si nici eu nu cred in Dumnezeu. Daca gandirea nu te lasa sa crezi nici nu ai cum sa o faci. Eu simteam nevoia sa ma rog sau ceva cand simteam ca nu mai rezist si ma simteam mai bine intr-un fel, dar apoi am realizat ca pot sa trec peste perioada aia si fara sa ma rog sau ceva. Totul depinde de tine, dar iti spun sincer ca nu are rost sa te minti singur ca te ajuta atata timp cat tu nu crezi. Toata puterea e in noi, oamenii au creat religia doar pentru ca au vrut sa simta ca ceva le este superior si sa creada ca cineva sau ceva ii poata ajuta atunci cand puterile lor sunt limitate. Te poate ajuta, trebuie sa fii convins.

| Dendoris explică (pentru Loonathicc):

Serios vorbind, eu de abia mai am putere, cum am zis, nu stiu ce ma mai tine cat de cat la suprafata dar nu stiu cat o sa ma mai tina.