| AndreiiAndrei a întrebat:

Nu este o intrebare dar vreau sa fac anunt.
Cine are nelamuriri si multe curiozitati poate sa ma intrebe, stau in parte sa explic fiecaruia orice.
Disponibil pe:Facebook, nume Lupu Andrei
Sau whatsapp: 0735526615
Astept intrebari legate de religie si tot ce are legatura cu Biserica si Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Știa, răul de pe pământ nu e din vina Lui Dumnezeu ci a oamenilor care nu ascultă de Dumnezeu.

23 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeu stia dinainte ca Adam si Eva vor consuma fructul interzis?

| AndreiiAndrei explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu, de aceea le-a oferit sa vada si binele si raul iar ei sa distinga si sa aleaga

| AndreiiAndrei explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AndreiiAndrei):

Ba da, știa

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Uneori, Dumnezeu alege sa nu vada viitorul anumitor lucruri. Articolul asta da mai multe detalii.

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2011006

| AndreiiAndrei explică (pentru Florin9Florin9):

Nu stia

| AndreiiAndrei explică (pentru Florin9Florin9):

Da mi mesaj 0735526615

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ai citit articolul?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Da, dar nu e convingător deloc

| Holiday a răspuns (pentru AndreiiAndrei):

"Nu"

Deci spiridusul crestin nu e atotstiutor...

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Știa, răul de pe pământ nu e din vina Lui Dumnezeu ci a oamenilor care nu ascultă de Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns:

Atunci am eu o intrebare pentru tine: esti profet laughing?

| VelaJohnny a răspuns:

Pai si de unde ai primit instruirea asta? Raspunsurile tale pe ce se bazeaza? Care sunt sursele? Esti capabil sa raspunzi la intrebarea asta: De ce in Biblia Ortodoxa in Faptele 2:31 scrie ca Isus a fost in iad inainte de inviere, iar in cea Cornilescu ca a fost in Locuinta Mortilor?

| AndreiiAndrei explică (pentru VelaJohnny):

A fost in iad dupa ce s-a rastignit pe cruce cand a primit duhul sfant de la schimbarea la fata pe muntele Tabur si cum a inviat totodata si crucea( adica a devenit sfanta si puternica) a calcat cu ea in iad pe puterea diavolului pentru ca nu puteau oamenii din cauza pacatelor sa intre in rai dupa ce mureau pentru ca diavolii inchideau portile raiului si asa sunt inguste.ii atrageau in iad

| VelaJohnny a răspuns (pentru AndreiiAndrei):

Si...pe ce se bazeaza argumentele tale? Daca sunt personale, nu pot sa am incredere in ele. Sursele de incredere m-ar convinge. Nu se leaga urmatorul lucru, Isus a fost fara de pacat, si n-ar fi avut ce cauta intr-un iad al focului pentru pacatosi. Versetele spun ca nu a fost parasit in iad, o afirmatie interesanta. Nu redau ideea ca Isus ar fi fost acolo din proprie vointa, si nu spune ca a fost cu vreun scop.

| AndreiiAndrei explică (pentru VelaJohnny):

A fost in iad sa calce pe puterea diavolului ca diavolul pana la venirea mantuitorului cucerea din ce in ce mai mult lumea, nu a stat in iad

| AndreiiAndrei explică (pentru VelaJohnny):

De la biserica fara sa stiu de la cineva, prin pogorarea sfantului Duh!
Care este fericirea intai si ce inteles are?

"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor" (Matei 5, 3). Prin aceste cuvinte, Mantuitorul ne invata ca prima virtute pe care trebuie sa ne-o insusim pentru a intra in imparatia cerurilor, adica pentru a dobandi fericirea, este "saracia cu duhul". Dar ce inseamna "saracia cu duhul"?
Dupa cum talmaceste Sfantul Ioan Gura de Aur, cuvintele «saraci cu duhul» inseamna «smeriti de buna voie», adica lipsiti de trufia mintii si de nemasurata iubire de sine, pacate prin care au cazut ingerii cei rai si primii oameni. Ele nu arata deci pe cei neintelepti, nestiutori sau simpli, ci pe cei ce se socotesc pe sine astfel. Crestinii care cunosc si urmeaza pe Hristos sunt "invatati de Dumnezeu" (I Tes. 4, 9) si "fii ai luminii… nu ai intunericului" (I Tes. 5, 5), intrucat au dobandit invatatura dumnezeiasca de la Biserica, prin harul Sfantului Duh (I Cor. 5 s.u.).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se pare normal modul sangeros si sadic prin care a fost implementat crestinismul?
Dar faptul ca profesorii nu indraznesc sa rosteasca cuvantul "inchizitie"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca spui ca Iisus era inger, adica facut, creatura, atunci nu ai habar de dogmele crestine! Suferi de nebagare in seama, se pare.

| AndreiiAndrei explică (pentru anonim_4396):

Contacteaza ma te rog.

| AndreiiAndrei explică (pentru anonim_4396):

Traieste in cer de mai inainte de toti vecii