sadrian46
| sadrian46 a întrebat:

Nu este o întrebare propriu zisă, este o conversație. Pricope_Marius_1996 tepeuist de-al nostru ar vrea să se întoarcă în trecut să îl cunoască pe Isus. Eu i-aș recomanda să citească pentru asta cele 4 cărți din Noul Testament numite Evanghelii, cuvântul Evanghelie provine din grecescul ευaγγέλιον sau evangelion care înseamnă Veste Bună. Asta este sau ar trebui să fie suficient și pentru el. Persoana reală, dacă ar fi cunoscut-o s-ar putea să fi fost dezamăgitoare. Ce a rămas ca amintire despre El, ce este memorabil și merită să fie cunoscut, se găsește acolo în cele 4 cărți. Ca să fiu în ton cu TPU, o să vă întreb ce părere aveți? Semnat, ateu sadria46.

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Semnat ateu si Mosotti, daca vrea sa se duca in trecut sa-l cunoasca pe isus, rezulta ca trebuie sa se duca si la un medic si sa spuna acest lucru, iar domnu` doctor va rezolva problema, nu glumesc deloc.

Dar e bine sa citeasca si ce ai zis tu sradrian, insa nu ajunge, el tot ce gandeste o sa doreasca orice vom zice noi.
Daca il cunostea personal constata ca era doar o persoana buna la suflet care tinea cu oamenii de rand, atat, de aia a si fost asasinat, in cartile alea oricum nu e spus adevarul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Din mi-am dat seama, el e persoana cu probleme de sanatate si probabil are anumite fixatii! Degeaba il convingi!

| minrest a răspuns:

Va salut. Da, buna problema; cam vasta tema, dar sa incercam. O precizare: In cele patru evanghelii gasim ce trebuie cunoscut despre Isus din punctul de vedere al crestinilor adepti ai lui Pavel (caci existau si alte tipuri) intre anii 85 si 95 era noastra (atunci au fost redactate Matei, Ioan si Luca), cu alte cuvinte asta ar vrea ei sa credem, asta serveste scopului lor. Multora le-a ramas in amintire cu totul altceva, dar nu au avut succesul crestinismului in general, si daca erau crestini, a crestinismului lui Paul; nu ca nu am sti in general ce credeau! De exemplu, o mare parte din evangelia folosita de Ebioniti poate fi reconstituita din polemica contra lor. Dar a ramas doar ce a fost copiat de crestinii discipoli ai lui Pavel. Asa ca, evangheliile constituie sursa primara pentru ce credeau adeptii lui Pavel la sfarsitul secolului unu, nu pentru viata lui Isus.

| sadrian46 explică (pentru minrest):

Mersi pentru informația cu Ebioniții. O să aprofundez.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

A fost doar un exemplu, au fost foarte multe orientari in crestinism; daca cititi Revelation, Apocalipsa, acolo sunt descrise cele mai bizare practici si credinte, gnostici desfranati, gnostici ascetici, iudaizanti si crestini sincretici cu cultul imperial, cu cu alte culte pagane, toate ca facand parte din cele sapte biserici din Asia. Textul este din timpul lui Domitian, cca 95 e.n., si arata un peisaj crestin extrem de divers, din care a supravietuit o singura orientare. Cea de la care avem Evangheliile. Parerea despre Isus a acestei orientari o gasim in Evanghleii, nu altceva.

| sadrian46 explică (pentru minrest):

Da am observat și eu că în Apocalipsa găsești de toate. Și în Ecleziastul de altfel.

| DeyCj a răspuns:

în trecut nu te poți întoarce, da în schimb îți poți modela prezentul și viitorul corectând greșelile din trecut, și cel mai important lucru învățând din greșelile din trecut.
Cu religia.De acord, totul este o invenție făcuta oameni. Până și mormântul sfânt este un fake, asta pentru ca acest program de distrugere a omului(creștinismul) să devină ceva real, oamenii au inventat și mormântul lui Cristos.

| sadrian46 explică (pentru DeyCj):

Mormântul nu a fost inventat special pentru aceasta. Dar ca să tranforme eșecul social al lui Isus în victorie au creat mitul învierii lui. Astfel au sugerat că maestrul lor, Isus, se sustrage legii morții.
Dacă se sustrage, ceea ce nu poate face nici o ființă vie pe lumea aceasta, unica concluzie posibilă este că e ființă supranaturală, divină. Din acel moment toată povestea din narațiune trece în mit, iar mitul se împletește cu realitatea pentru a crea cadrul religiei. El devine în cadrul mitului om și Dumnezeu în acelaș timp. Orice face și spune este interpretat ca perfect și sfânt. El este fără de păcat, nu păcătuiește sexual cu toate că este înconjurat de femei, el usucă un smochin fiindcă nu i-a dat lui smochine coapte când îi era lui foame, răstoarnă tarabele negustorilor la templu în curtea exterioară, mai aruncă o turmă de porci într-o prăpastie, dar la toate, toate acestea li se dă interpretarea că sunt sfinte și perfecte.

| Felys a răspuns:

Cand lumea merge spre progres mai are vreun rost sa te intorci in trecut? Din punctul meu de vedere religia s-a nascut dintr-o minciuna, unii au profitat de naivitatea maselor sa ii subjuge.Ar fi timpul sa lasam trecutul ca nu se mai poate schimba nimic si sa privim tot spre viitor sa ne straduim sa il facem cat mai bun pentru noi si copiii nostri

| sadrian46 explică (pentru Felys):

Religia s-a născut dintr-o nevoie. Că ea astăzi se continuă ca minciună, este altceva.

| Nilsson a răspuns:

E în natura umană de a dori să cunoaștem persoanele pe care le admirăm.
Sunt și atei car spuneau că dacă ar putea călători în timp le-ar placea să cunoască anumite genii precum A. Einstein, G. Galilei sau alții.

N-ar fi rău dacă ai mai citi și dumneata evangheliile, acolo scrie că apostolii tânjeau după prezența lui Iisus și își doreau să nu îi părăsească când se înălța la cer.
La fel și demonizatul din Capernaum se ruga de Iisus să îl lase să-l urmeze.
Maria Magdalena de asemenea l-a urmat pe Iisus.

În rest nu văd de ce te iei de acel băiat, că n-ai ce să-i reproșezi. Te iei de cineva care e rău și o merită.

| sadrian46 explică (pentru Nilsson):

Călătoria în timp e imposibilă. Și nici în acest caz nu este necesară. Asta am vrut să îi comunic. Și lui și altora care mă citesc.

| Aurelian32243 a răspuns:

Esti un ateu ignorant daca recomanzi asta.
El macar vrea sa afle adevarul.Tu te multumesti cu ce-ti baga altii pe gat.