| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg o chestie, si anume de ce tot timpul la categoria asta(Religie) exista mereu o "batalie" intre atei si crestini?

De ce nu poate fiecare sa-i respecte credinta/necredinta celuilalt?

Răspuns Câştigător
| n0matterman a răspuns:

Sunt ateu si totusi respect RELIGIILE dar nu respect majoritatea credinciosilor.
Religiile sunt foarte interesante in timp ce majoritatea credinciosilor sunt tampiti,ignoranti,ipocriti si isi aleg cat la suta sa creada din religia lor,bineinteles depinde ce le convine lor.
Cum as putea sa am respect pentru oamenii naivi si nesimtiti? Nu spun ca toti credinciosii sunt asa(si pentru aceia am respect chiar daca au o credinta diferita de-a mea),dar marea majoritate se gasesc in cuvintele mele de mai sus.
E ca si cum mi-ai cere sa am respect pentru un om ce crede in Thor si toata mitologia nordica,si scoate ochii celorlalti ce nu au aceiasi parere ca el.Da, iubesc mitologia, religiile si istoria in general(si am cel mai mare respect pentru timpurile vechi).
Nu pot respecta un om ce nu foloseste logica catusi de putin si are impresia ca el este "Alesul".

33 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că avem libertate de exprimare și ne place să o expluatăm.

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Ai dreptate.E mai ceva ca star wars-ul. http://www.paracetalol.ro/......l-jedi.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns:

Pentru ca pe atei ii doare ca sunt mai multi crestini stii cum e ala rau dupa ce il prinde pe unul in lat ii sopteste la ureche sa mai incerce sa atraga si pe altul catre ateism.Ateii vor impuna doctrina lor crestinilor iar crestinii stiu ca nu au dreptate si de aici se starnesc conflictele.

| AndraKame a răspuns:

Este foarte simplu : pentru ca traim in Romania.Iar in Romania fiecare discriminare existenta(si sunt multe) este in floare.
In Romania,daca tie nu iti sta un fir de par ca lui x esti discriminat,atat de simplu.Iar cearta dintre atei si crestini se amplifica pe zi ce trece deoarece ateii sunt un fel de,, noua chestie" pe meleagurile noastre si, s-a si vazut, putini stiu de ei.
Dar ce ma indigneaza cel mai mult este faptul ca si majoritatea ateilor si crestinilor se omoara ca nu crede vecinu’ ca el.Fiecare zic ca tara nu prospera din vina celuilalt.Sa fim seriosi,crezi ca in Germania nu sunt religii? In America? Acolo sunt chiar cu carul,dar ei nu stau sa se certe ca disperatii pe un site numit, ironic in aceasta situatie,,, toi pentru unul" pe religia lui Obama si merg mai departe si se ACCEPTA.
Multi atei vin cu studii de caz ca tarile crestine sunt mai nedezvoltate din toate punctele de vedere.Multi crestini zic ca suntem needucati avand atatia atei.Si eu tot nu o sa inteleg cum aceasta orientare religioasa are vreo amprenta asupra imaginii tale in societate. Unii mai zic ca doar manelistii si analfabetii sunt crestini.Ha! Si tocmai un coleg de al meu din clasa,care e ateu, are 2, 3 si 4 ca note, are creasta si asculta manele.Si eu sunt opusul lui.Ce o insemna asta? Ca regula nu se aplica cu strictete.M-am saturat sa fiu bagata in aceeasi oala doar pentru ca am o anumita orientare religioasa de care si-asa nu stie mai nimeni pentru ca, fata de unii pseudocrestini, nu imi strig in gura mare ca sunt de religia x.Iar pseudoateii sunt acei atei care se apuca sa conteste cu ardoare existenta a ceva inexistent(pentru ei).E logic.Iti spui odata motivele pentru care nu crezi tu in Dumnezeu, dar nu de 1000 de ori ca sa te stie si vecina de la 2. Iar chestia asta nu a fost scoasa de printre neuronii mei,ci e o afirmatie facuta chiar de un ateu, un adevarat ateu.
Multi(atei si crestini) ajung la jigniri de nivel inalt si scuipa ori pe religia respectivului, ori pe respectivul ateu si pe educatia primita.Ca,poti sa crezi sau nu, multi in ziua de azi se dau atei doar de imagine.Crede-ma,am intalnit astfel de specimene in realitate.
Si,nu in ultimul rand,multi atei si multi crestini,pun unele intrebari numai ca sa aprinda fitilul si sa aiba loc niste incaierari vrituale intre cele doua tabere.
Oricum ne-am chinui unii sa eliminam aceste inghionteli, cum ai facut tu postand intrebarea, cei care se simt la intrebarea ta(sau nu) tot la fel vor face.

| anonim_4396 explică (pentru AndraKame):

Suedia e mai bogata ca Romania nu-i asa?

| AndraKame a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar s-a demonstrat ca din cauza lipsei religiei este ea mai bogata? Sau sunt doar presupuneri? Sau s-a facut doar o conexiune? Acum sa fim seriosi, saracia din Grecia de la momentul actual nu are legatura cu religia(avand in vedere ca Grecia este o tara religioasa), ci cu masurile de austeritate luate de guvernanti si criza puternica din lume.Ca era religia si inainte la ei si stateau destul de bine inainte de criza, aveau salariile triple fata de cat le aveam noi inainte de criza.Eu,una,cu tot cu religia mea, nu ma simt vinovata ca Romania e in rapa asta.Nu am contribuit in niciun fel la gunoiul in care este Romania acum.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Păi, ei, aparent, respectă credința/necredința celuilalt.big grin
Doar că, unii atei simt nevoie să arate public ceea ce ei consideră nevorosimil în biblie și tot așa.iar, logic, credincioșii simt nevoie să-i contrazică pe atei. Și credincioșii simt nevoie să-și arate... părerea proastă în legătură cu cei ce nu cred în Doamne Doamne și așa se ajunge la certe.
Și bla, bla, bla.
Tu, ce mai faci?batting eyelashes

| Owakey a răspuns:

Bună!

Chiar am stat şi eu şi m-am gândit şi nu găsesc o explicaţie. Poate mă lămuriţi şi pe mine.

Baftă!

| MâţaD a răspuns:

Pentru ca ideile/opiniile/sfaturile etc. difera, si fiecare isi sustine punctul de vedere, insa de multe ori fiecare "tabara" exagereaza

| SRM_9479 a răspuns:

Pentru ca unii sunt mult prea, mandri, prosti pana la urma urmei si normal ca isi bat joc de religia celuilalt!

| anonim_4396 explică (pentru SRM_9479):

Daca pun o intrebare logica si primesc raspunsuri lipsite de logica si jigniri e frumos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateismul nu-i necredinta ne faci satanisti stiai? ateismul e altceva nu-i credinta da nici necredinta de ce e mereu cearta pentru ca crestini ne fac satanisti de aia

| ToKen a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa e, imi cer scuze, n-am vrut sa ofensez pe nimeni...

| anonim_4396 explică (pentru ToKen):

Nu-i nimic te iert te poti duce binecuvantat/a in rai

| Skylerx a răspuns (pentru anonim_4396):

Da tot nu inteleg de ce pui raspunsu` asth`a la misto.

| anonim_4396 explică (pentru Skylerx):

Da ce am zis rau? sa mearga eu i doresc doar binele

| Skylerx a răspuns (pentru anonim_4396):

binecuvantat/a in rai?

| anonim_4396 explică (pentru Skylerx):

Da i doresc doar binele si tie le fel sa ajungi cat mai repede posibil sa ajuni in paradis

| Skylerx a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha

| anonim_4396 explică (pentru Skylerx):

Zi mersi ca ma rog sa ajungi in rai

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateu inseamna necredinta, agnostic inseamna nici credinta dar nici necredinta. Satanist inseamna impotriva credintei[care il venerwaza pe Satan]

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.

http://en.wikipedia.org/wiki/Agnosticism

http://en.wikipedia.org/wiki/Satanism

| KlaraWeiss a răspuns (pentru Skylerx):

Uite un exemplu de comportament al ateilor " si tie le fel sa ajungi cat mai repede posibil sa ajuni in paradis". Pai in paradis ajungi numai dupa ce mori. Adica sa mori cat mai repede? Asta inteleg eu.

| ToKen a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai, iti multumesc, dar ce te face sa crezi ca am vreo intentie sa ajung in rai?