| r3r3r3r3r3r3 a întrebat:

Raspundeti cu da si nu: sunteti crestini? (credeti ca exista D-zeu sau nu?) - fiecare pentru el ca sa vad de cine este accesata categoria religie.

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Da, STIU ca exista Dumnezeu. E o diferenta intre a crede si a STI.

| AndreyNow a răspuns (pentru Steregoi):

Undes este Dumnezeul tau cand o fata este rapita, violata si omorata? Unde este Dumnezeul tau cand oamenii mor de foame? Cum poti spune ca Dumnezeu exista cand nu il vezi, nu il simti si crede-ma ca nimeni nu iti asculta tie rugaciunile din asa zisul Rai. Cand te rogi la Satan imediat simti prezenta lui, mereu este langa tine si la bine si la greu. Eu cand am renuntat la Crestinism si am inceput sa ma documentez despre Satan, am avut la inceput cosmaruri si mereu simteam o prezenta rea in jurul meu. Dupa ce m-a rugat la Satan au disparul cosmarurile si am inceput sa realizez pe zi ce trece ca am fost orb atata timp si m-am rugat mereu la asa zisul dumnezeu din Biblie ca la gata sa realizez ca gresisem enorm. Tu spui ca exista asa zisul Dumnezeu dar cand vezi preotii cu aur, Papa de la Roma este bogat iar in Biblie apar sacrifici, omoruri, razbunare, blesteme si totate sunt facute la cerinta asa zisului Dumnezeu. Daca citesti biblia vei realiza ca Satan nu a cerut numanui sa isi omoare copilul insa in Biblie apare scris sacrifici. Fiecare este liber sa isi aleaga pasii dar diferenta este ca Satan iti ofera libertatea de a alege iar in schimb asa zisul Dumnezeu iti impune sa il urmezi daca nu te ameninta cu infernul! ASTA E DUMNEZEUL TAU? CEL CARE SPUNE CA TE ARUNCA IN INFERN DACA NU IL URMEZI!? Asta spune totul, sper ca am putut sa iti explic cum vad eu adevarul. Hail Satan!

| mentholinks a răspuns (pentru AndreyNow):

Cum l-ai simtit tu pe Satan asa il simt multi crestini si pe Dumnezeu. Aceeasi Marie cu alta palarie, nimic demonstrabil. Si Dumnezeul din Biblie nu vrea sa il urmezi ci doar sa faci binele, altfel te va omori definitiv, ce e perfect normal.

| Steregoi a răspuns (pentru AndreyNow):

Acum Dumnezeu omoara pe toata lumea sau pe toti oamenii. Satan e neputincios ca sa faca sa nu mai moara lumea sau oamenii.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru AndreyNow):

Stiu ca D-zeu pare absent din lumea asta dar asa trebuia sa fie findca El spune ca va veni sa-si i-a alesii ca un hot, cand nimeni nu se asteapta, de aceea nu-si mai face prea mult simtita prezenta, ca sa ne i-a prin surprindere, cand nu ne asteptam si sa vada daca am vegheat.In plus, Diavolul a pus stapanire pe planeta, la ce te astepti, sa fie liniste si pace? El este ca un Razboinic ucigas ce ne-a inrobit in propria casa - Pamantul - si la dat pe Tatal nostru afara, acum Tatal incearca sa de-a lovitura, sa distruga casa impreuna cu dusmanul cand nimeni nu se asteapta dar asta nu inainte ca sa-si scape copiii ramasi credinciosi.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

Nu D-zeu omoara lumea ci lasa sa se intample asta ca sa se implineasca scripturile - iar daca vrei sa-mi raspunzi, fa-o dupa ce citesti cartea Iov din biblie.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru mentholinks):

D-zeu e Drept inainte de Dragoste nu schimbator ca oamenii - vei vedea

| Mclaren12 a răspuns (pentru AndreyNow):

Crestinii n-au habar de biblie. Toti zic ca de ce permite Yehova suferinta dar tot Yehova era ala care crea suferinta in biblie. De ce in lumea reala ar fi fost diferit? Imagineaza-ti in ce hal ar fi fost lumea daca zeul evreilor ar fi existat cu adevarat.

| danut a răspuns (pentru AndreyNow):

Tu spui:
"Undes este Dumnezeul tau cand o fata este rapita, violata si omorata? Unde este Dumnezeul tau cand oamenii mor de foame?"
Dumnezeu ESTE in acelasi loc ca si atunci cand OAMENII IL OMORAU pe Fiul SAU, Domnul ISUS HRISTOS.
P.S Sa sti ca sunt oameni care l-au vazut si pe Satan asa cum este in realitate. Nu iti doresc sa stii sau sa vezi asa ceva daca nu te pazeste Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Pai dupa cum spui tu "Dumnezeu va omori si pe cei buni impreuna cu casa si cu Diavolul si sufletele lor ajung la Dumnezeu." Ceea ce nu se leaga.

| Steregoi a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Asa e, nu Dumnezeu omoara lumea. Am vrut sa accentuez ca Diavolul nu poate impiedica sa moara oamenii. Asta face din Diavol un incapabil care pretinde ca ar face un "bine" oamenilor. Raspunsul ca "Dumnezeu omoara pe toata lumea" l-am dat la plesneala ca sa accentuez ca Diavolul nu poate impiedica moartea oamenilor hotarata de Dumnezeu si nu cauzata pentru ca oamenii sunt pacatosi cu totii.

| Steregoi a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Iov a murit in cele din urma pentru ca Dumnezeu nu intretine corpul nimanui ca sa traiasca la nesfarsit in acest veac adica nici un om care a mostenit pacatul adamic adica toti oamenii fie buni fie rai.

| Steregoi a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu a suportat ca fiul lui sa fie omorat si sa nu suporte sa fie omorata, violata si rapita o fata? sau cand oamenii mor de foame? desi si acestia sunt copiii lui? pentru a lasa sa se vada cat de crud e Diavolul cu veacul stapanit de el.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

Mai intai Isus, Fiul era o persoana din Sf. Treime care a murit pentru pacatele noastre tocmai ca noi sa fim salvati si sa nu mai fie fete violate.Dar ce a insemnat moartea lui Isus? a insemnat faptul ca de atunci oricine avea dreptul la mantuire dar asta depinde de noi. Multi crestini au murit la Roma spre distractia altora, cei care au murit credinciosi in D-zeu vor primi viata vesnica caci e scris"Oricine moare in Mine, va trai iar oricine traieste in pacat, va muri"

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

Totusi a dat dovada de o rabdare si o intelepciune adanca in ciuda faptului ca a pierdut totul caci D-zeu ii incerca credinta - adica il iubesti pe D-zeu cand iti da, ei Il mai iubesti cand iti ia? E la fel ca un parinte, El vrea sa vada cat de mult il iubim si cat de multa credinta avem in el. De aceea nu trebuie sa fi ca samanta cazuta pe stanca care aude cuvantul si e gata sa-l inplinesca dar nu are radacini si cum vine vre-necaz il leapada de-ndata.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

N-ai ineles: D-zeu va distruge "casa" impreuna cu "virusul" DUPA ce ii va scapa pe cei neinfectati sau care l-au invins (pe virus).

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Mclaren12):

Tot noi ne osandim la moarte.

| Steregoi a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Omul nu poate invinge pacatul complet si nu in acest veac. Enoh si Ilie au fost luati de Dumnezeu si dusi in alta parte pe Pamant. "Nimeni nu a ajuns in cer inainte de cel ce s-a pogorat din cer adica Cristos". Ioan 3:13.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

Unde scrie ca au fost dusi n alta parte pe pamant? si la Ilie e destul de clar c-a fost luat in cer.

| Steregoi a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Comparand 2 Regi 2:11 si 2 Regi 8:16 si 2 Cronici 21:12 putem intelege ca dupa evenimentul cu luarea lui Ilie la cer ( atmosfera Pamantului ) profetul Ilie i-a trimis o scrisoare regelui Ioram fiul lui Iosafat. Asta poate insemna ca Ilie fusese dus de Dumnezeu prin atmosfera pamantului intr-un loc de pe pamant de unde apoi a fost posibil sa trimita scrisoarea. Ilie a trait acolo pana a murit in pace. Cat despre Enoh este posibil ca Dumnezeu l-a luat si l-a dus si pe el undeva pe pamant unde a murit in pace.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

Sti macar ce inseamna a fi luat la cer? Este biblia, iar in biblie nu ne vorbeste mereu deschis. In biblie n-o sa spuna ca a fost dus in rai sau in Imparatia Lui D-zeu ci ca a fost dus in cer.

30 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu da, frate, doare.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Nimeni nu ar trebui sa fie crestin atata timp cat exista cultura nativa,religie nativa si valori native,de asemenea, gandire nativa.
Cultura populatiilor native,(cat si mare parte din populatiii), a fost asimilata de catre crestinism, aceasta "religie" care vrea dizolvarea nativitatii, si inlocuirea cu un internationalism de cea mai joasa speta.
Nicio rasa umana, nu trebuie sa urmeze aceasta perversitate si gluma de religie.

| AndreyNow a răspuns:

Voi tot vorbiti de Biblie si religia din ea.
"VOI ARUNCATI CU JIGNIRI CATRE Satan DAR CATI DINTRE VOI L-A VAZUT SAU L-A INTALNIT "?
Daca Satan ar fi rau atunci eu ar trebui sa fiu distru de acesta pentru ca il sustin dar uite ca totusi exist!
VOI CREDETI INTR-UN Dumnezeu DIN Biblie PE CARE NU LA VAZUT NIMENI SI TOTUSI VOI IL JIGNITI, INSULTATI SI IL URATI PE Satan DESI NU AVETI NICI O DOVADA CA ACESTA SA FIE RAU, HIDOS SAU CUM IL MAI CATALOGATI VOI IN MINTEA VOASTRA DISTRUSA.
Cum puteti vorbi daca nu ati vazut? De unde sti ca Satan este hidos sau rau daca nu lati intalnit?!
Viata e frumoasa dar trecatoare asa ca eu unul vreau sa cred in Satan pentru simplul motiv ca ma ajuta si pana nu traiti pe pielea voastra senzatia prezentei Lui...
Nu puteti vedea decat cartea aia numita Biblie dar nu va ganditi ca si eu pot scrie o carte si sa spun ca o creanga de copa este aur si probabil voi veti pune botul la cartea mea cum faceti deja cu asa numia Biblie.
Nu ati patit sa va rugati la asa zisul Dumnezeu si sa aveti impresia ca il doare in cot, ca si cum nu ar exista nimeni care sa te asculte?!
Daca o secunda ati inceta sa credeti in crestinism doar pentru ca asa e bine si pentru ca asa iti spun oamenii din jur sa crezi ...atunci veti realiza ca suntem toti mintit de biserici si furati.
Imaginativa ca in Romania sunt peste 19 000 de biserici si nu avem scoli pentru copii, preotii fura si totusi noi ii lasam sa faca asta si le dam bani sa aiba sa cumpere aur si masini.
UNDE SCRE IN Biblie CA PREOTII TREBUIE SA AIBE AUR SI MASINI SCUMPE? Voi asa orbi sunteti incat nu va dati seama ca suntem mintiti?!
Fiecare este liber sa aleaga dar diferenta este ca asa zisul Dumnezeu ne impune sa il urmama (asa apare in Biblie scris) iar in schimb Satan precizeaza clar ca orice om are dreptul la adevar si la libera alegere...
Asta spune totul despre cine este rau si cine este bun. Oricine merita o sansa dar problema este ca voi oferiti o sansa unui Dumnezeu dintr-o carte in loc sa vedeti ca Satan raspunde la rugaciuni, dar totusi nimeni nu ii ofera o sansa de de a vedea adevarul.
Hail Satan!

| Steregoi a răspuns (pentru AndreyNow):

L-am simtit pe Satan si e ca si cum l-am vazut. Ce mai vrei?

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru AndreyNow):

Isus spune:"macar ca aveti ochi tot nu vedeti si macar ca aveti urechi tot nu auziti".

| Alex99TPU a răspuns:

Sa ne pupi in c.ur.
Poti raspunde doar cu da.