| Tania a întrebat:

Nu mă iau de nimeni. Dar părerea mea este că religia e o unealtă a puterii, un motiv de război si o puternică sursă de venit!
Voi ce părere aveti? Chiar si cei religioși nu credeți ca este totuși un sâmbure de adevăr daca stam sa ne gandim un pic?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Da, e cea mai profitabila afacere posibila. Asta daca reusesti sa faci fraierii sa puna botul(nu-ti face griji, sunt destui fraieri care abia asteapta "o divinitate" care s-o preaslaveasca nonstop).

| ZvT a răspuns:

Cine neagă ce ai zis tu se minte singur. Istoria şi realitatea au demonstrat asta.

| Bogdanux a răspuns (pentru ZvT):

Oricum crezi ca le-ar fi rusine daca s-ar minti? Iti zic eu ca nu.Dar suntem pe TPU si trebuie' sa ne dam mari crestini.

| Varahil a răspuns:

Vezi tu,intre credinta si religie e o diferenta,in sensul ca uneori oameni rau-intentionati au speculat bunatatea altora. Daca religia e o manifestare oarecum exterioară, credinta e relatia profunda dintre un suflet si Creatorul lui, si asta nimeni nu o poate strica. Daca esti credincios nu inseamna ca esti limitat.Intelegerea gresita duce la limitare.Si de multe ori, dorinta de a fi corect, fara sa ai mila si dragoste fata de celalalt.

Răspuns utilizator avertizat
| AmeMiss a răspuns:

Depinde de fiecare cum vede religia.Eu cred in Dumnezeu, nu in biserica, e diferit happy

| IustinianMan a răspuns:

Desigur, e partial adevarat! Dar problema nu e in religia in sine, ci in oamenii care o folosesc astfel. Gandeste-te la cutitul din bucatarie: poti sa-l folosesti pentru a taia o plasa in care s-a prins o pasare si s-o eliberezi, iti poti taia o felie de paine si sa mananci sau poti injunghia pe cineva si sa-l ucizi. Cine e bun sau rau? Cutitul sau tu cu modul in care alegi sa-l folosesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tania draga religia e o manipulare in masa / de ce crezi ca sa inventat religia ca sa controleze masele de oamenii intr-un mod inteligent ai vazut matrix religia te tine inchis intr-o lume inchisa