| Crâstoşelul a întrebat:

NU! - Nu îţi respect crezurile religioase.

Îţi respect dreptul de a le avea.

Îţi respect dreptul de a le exprima şi practica.

Te respect atâta timp cât mă respecţi şi tu pe mine.

Nu-ţi respect " dreptul " de a-mi spune că sunt o persoană rea.

Nu-ţi respect " dreptul " de a-mi spune că sunt imoral.

Nu-ţi respect " dreptul " de a-mi spune că voi ajunge în iad.

Nu-ţi respect " dreptul " de a-mi impune mie credinţa ta.

Nu respect ignoranţa.
Nu respect îndoctrinarea şi spălarea de creier.
Nu respect cultele.
Nu respect ura, bigotismul, misogismul, sexismul sau tirania.

Nu îţi respect religia. Şi nici nu trebuie.

Terminaţi să ne mai faceţi pe noi, ateii, că suntem persoane rele, jeguri, care nu ar trebui să existe pe pământ.

Nu ar trebui să existăm pe pământ, pentru ce?!

Pentru că nu credem în iluziile voastre?!

Am avut o fază cu nişte creştini, care au înjurat nişte atei, inclusiv pe mine, pentru că nu credeam în iluzia lor.

Dacă nu credem în " dumnezeul " vostru, nu înseamnă că trebuie să ne jigniţi, înjuraţi şi alte chestii.

Ateii respectă creştinii atâta timp cât şi ei sunt respectaţi.

24 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Din punctul de vedere al unui ateu made in Romania, ai perfecta dreptate.

| Mădă0611 a răspuns:

Vai, dar ce imoral esti. :O Nu conteaza ca nu esti, pentru ca esti ateu, esti.

App, cred ca o sa iti dispara "intrebarea", din iubire crestineasca.

| M25M a răspuns:

Cu toate ca rezonez cu afirmatiile tale in totalitate, acesta este un site de intrebari, nu de luari de pozitie.
Chiar daca mesajul tau este clar, concis, la obiect, pliat pe realitate nu cred ca va avea vreun efect.

| Crâstoşelul explică (pentru M25M):

Să lăsăm faza cu '' acesta este un site de întrebări ''.

Eu am vrut ca creştinii să nu ne mai trateze ca nişte jeguri la această categorie, am văzut multe întrebări legate de atei, cum ar fi '' Ei sunt nişte jeguri, cine crede asta? Ce părere aveţi despre aceşti oameni păcătoşi, care nu merită să trăiască, numiţi atei? '' şi lista poate continua.

| pietrean a răspuns:

Da! Ai perfecta dreptate! Din totdeauna,am respectat,orice persoana,tanar sau mai in varsta,catolic,ortodox sau alta religie,am respectat preotii,calugarii.Dar, vazand cat sunt de prefacuti, avari dupa avere, fara a tine cont de nevoile oamenilor,"dispretul" fata de cei ce nu le ampartasesc credinta, prefer sa-i ignor si atat cat imi sta in putinta, le comunic politicos ca nu am nimic cu nimeni si ca sunt ATEU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca intotdeauna vor exista atei care sa nu repsecte crestinii si crestini care sa nu respecte ateii, orice ai zice tu! Tu nu vorbi la general
"Ateii respectă creştinii atâta timp cât şi ei sunt respectaţi."
Ca daca asta e parerea ta ca fiind ateu nu inseamna ca toti ateii gandesc ca tine. Chiar din potriva!
Ce ai scris tu prin acel citat dat mai sus de mine este o aberatie mare!

| lolium a răspuns:

Sa stii ca am inceput sa am o parere proasta despre atei tocmai din cauza unora dintre ei care exagereaza cu jignirile si insultele. nu va baga nimeni pe gat credinta, aia nu-s crestini, ci prosti care n-au ce face.

| Crâstoşelul explică (pentru lolium):

Ăia-s copii de 13-14 ani, care înjură aiurea. happy

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

In timp ce iti citeam postarea...o cantam in mintea mea in stil RAP big grin...merge sa faci o piesa rolling on the floor.
Da ai dreptate, dar trebuie sa recunoastem ca mai sunt si alti atei care sunt jeguri si isi bat joc de crestini, apoi crestinii generalizeaza cum ca ateii sunt toti la fel si traiesc cu impresia asta.

| kira30 a răspuns:

Referitor la "Am avut o fază cu nişte creştini, care au înjurat nişte atei, inclusiv pe mine, pentru că nu credeam în iluzia lor. "
Cei care te-au injurat sunt "crestini" nu crestini. Un crestin adevarat nu iti impune credinta prin forta sau cuvinte ci prin viata sa. Daca modul lui de viata este unul suprafiresc si este o pilda pentru tine si cei din jur atunci sa stii ca ala este modul prin care te converteste.

Ca sa fiu mai clar - acei oameni care te injura si te resping ca nu faci parte din grupul sau credinta lor -nu sunt crestini adevarati.Cum se mai spune -crestini doar cu numele.

Si inca ceva...
Daca ar exista iubire adevarata intre toti oamenii n-am mai avea nevoie de reguli si tot felul de legi.

Iti doresc un viitor luminat!

| NOname a răspuns (pentru kira30):

Să înţeleg că nu te consideri un creştin adevărat?
http://i.imgur.com/zTM6Lia.jpg

La recensământ cum te declari?

| kira30 a răspuns (pentru NOname):

1.Normal ca nu sunt crestin adevarat dar ma straduiesc.Am gresit si voi gresi in continuare.Sunt un vierme ostentativ.Am judecat la rece cand am postat articolul acela.
Nu cred ca mai conteaza dar regret ca nu m-am gandit mai bine pana sa-l postez.

| NOname a răspuns (pentru kira30):

Apreciez că nu ai început să o arzi cu "sunt un sfânt, păcătoşilor" (ca ieri).

| traiescdeciexist a răspuns:

De acord.

| asasaasa a răspuns:

Pentru un ateu oamenii astia care cred in religii sunt ca si cum un om matur ar crede in Mos Craciun e aceeiasi chestie...te gandesti ca traiesti intr o societate plina de oameni maturi care inca cred in prieteni imaginari ceea ce e foarte grav

| robroy a răspuns:

Am mai zis si o mai zic, cei care se cred crestini ar trebui sa se comporte ca un crestin, daca cineva este ateu bravo lui, nu te baga in gura lupului cand vezi ca se ia de atei, sti ca cei care striga prea mult imbatranesc si obosesc