| 1Mihai1 a întrebat:

Nu ştim ce a creat acel big bang.
Nu ştim cum a apărut Dumnezeu.

Atunci de ce alegi să crezi in acel big bang?
PS: Răspunde-mi la întrebare cu un "răspuns", nu cu o altă întrebare.

51 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| usernamebpla a răspuns:

Dar minunile petrecute nu va spun nimic de existenta lui Dumnezeu?
credeti ca noi suntem forme de viata rezultata in urma big bang-ului?
cum sa rezulte viata din ceva care nu are viata:S ...cum sa ne formam noi, in urma unui BANG!? stim cu toti ca organismul uman este foarte bine structurat...

| usernamebpla a răspuns:

Uite un exemplu :calugarul Mihai din Prilog,a fost un om bolnav paralizat.un
om credincios si odata a fost intrebat de catre Maica Sfanta "vrei sa vindeci oameni sau sa fi vindecat? "el a spus ca vrea sa vindece oameni,veneau oameni multi la el care s-au vindecat prin rugaciune si retete pe care pana in acea zi nu le cunostea, el stia ce faci acasa, te ciea ca pe o carte deschisa, am o gramada de martori, bunica mea s-a vindecat la el, vecinii mei iar, astea mai batrani, el a murit in vremea comunismului.Si nu e un extraterestru! Se ruga lui Dumnezeu

| usernamebpla a răspuns (pentru usernamebpla):

Retelele de care vorbeam nu au legatura cu link-ul pus

| RAY a răspuns:

Mihai dovezii ca a existat acel big bang sunt Radiaţia de fond a fost detectată în 1960, după ce, în 1948 George Gamow i-a prevăzut existenţa. Amo Penzias şi Robert Wilson au descoperit spectrul CMBR, care arată că Universul avea iniţial o temperatură extrem de mare, dar uniformă.

Expansiunea şi răcirea Universului duc la concluzia că Universul a fost mult mai mic şi mai fierbinte.

Echilibrul elementelor uşoare (hidrogen, heliu şi litiu) existente astăzi în Univers este prevăzut de Big Bang.

Relativitatea generală spune că Universul trebuie fie să se extindă, fie să se contracte – mărimea lui nu poate rămâne mereu aceeaşi.

Paradoxul Olbers - dacă Universul ar fi infinit de mare şi de vechi, Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele (foto). Teoria Big Bang rezolvă acest paradox – Universul nu a existat întotdeauna.

asta nu inseamna ca trebuie sa crezi intr-o explicatie supranaturala daca nu sti sa dai o explicatie rationala, am pe blog documentare despre big bang, cartii

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Deci din nimic a apărut totul, nu?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Nu,din nimic nu o aparut nimic, energia sa convertit in materie,hidrogenul a fuzionat in heliu,au aparut galaxii, stele, planete etc, acel nimic care il numesti tu nici nu poate exista, de exemplu daca esti in spatiu si spui ca nu-i nimic nu-i asa esti spatiu, iar spatiu tu il afectezi, nu exista nimic, daca arzi o hartie va vi nimic?

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Hai s-o luăm ca la grădiniţă. Cum a apărut hidrogenul? Cum a apărut energia?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Cum a apărut hidrogenul? din acel big bang, hidrogenul este peste tot in univers dovada stau si planetele inghetate din sistemul solar, planeta pamant unde apa este in mare parte,
Cum a apărut energia? inca nu se stie

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Păi dacă nu se ştie cum a apărut energia, atunci de ce crezi in Big Bang?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pentru ca sunt dovezii care i demonstreaza existenta, inainte ca omul sa afle cei ploaia ea nu a existat? in viitor se va afla

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

"in viitor se va afla" Bun! Atunci in viitor se va demonstra existenţa lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Poate se va demonstra existenta lui zeus, a celor 2700 de zeii, de ce nu-i iei in calcul? poti dovedi ca nu exista?

| i86e2 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Exact, totul a aparut din nimic, tot timpul apare ceva din nimic si peste tot, in general perechi de particule-antiparticule care se anihileaza. In Big Bang o fluctuatie cuantica a atins inflatie cosmica si a existat o asimetrie intre materie si antimaterie, care e alt efect cuantic. Dupa ce s-au anihilat a ramas materia pe care o vezi, Universul nostru. Dovada pentru aceasta anihilare nu e doar teoria, e si fondul cosmic de radiatii. Dupa teorie, asimetria a fost de unu la un miliard, ceea ce se observa, fiindca pentru fiecare proton din Univers exista un miliard de fotoni in fondul cosmic de radiatii. Mai mult, Universul nostru e un fenomen local, universuri apar tot timpul si peste tot, nu e nimic spectaculos in asta.

O chestie misto la Universul nostru e ca are energie totala zero, fiindca forta gravitationala are energie negativa, spre exemplu. S-a dovedit chestia asta prin observatii WMAP, cand s-a aratat ca Universul nostru este plat, energia si materia ar curba Universul, dupa teoria relativitatii. Partea si mai misto e ca un univers care apare din nimic, cu cat are mai multa energie, cu atat se intoarce mai repede in nimic, singurul tip de univers care poate exista un timp nedeterminat e un univers cu energie totala zero, deci nu e deloc de mirare ca traim intr-un astfel de univers. happy

Banuiesc ca nu ai inteles mai nimic din ce zic. Chiar daca ai inteles nu ma vei crede, dar am incercat sa-ti explic.

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Si cum a aparut hidrogenul? Tot n-ai explicat.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ti-am explicat ca materia aia era hidrogen, ce este hiderogenul intreaba prima oara, apoi afli

| 1Mihai1 explică (pentru i86e2):

Bun! Îmi spui ce este o fluctuatie cuantică?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Materia este formata din atomii acei atomi se combine si rezulta tot felul de elemente chimice, prima combinatie a iesit cea mai simpla hidrogenul, ca combinatile sa rezulte este nevoie de fuziune nucleara, temperaturii mari e greu de inteles? tu cand o hartie ea ramane la fel?

| i86e2 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pai ti-am dat link, ce mai vrei?
Dupa principiul incertitudinii, din nimic apare tot timpul ceva, se creeaza spontan perechi de particule-antiparticule, adica fluctuatii cuantice. Nimicul e instabil, din nimic apare tot timpul ceva si peste tot, dar e la nivel subatomic, deci nu poate fi observat cu ochiul liber. Daca am observa cu ochiul liber aparitia a ceva din nimic, probabil am muri cu totii, deci e bine ca nu observam. happy Totusi, exista efecte observabile, cum ar fi efectul Casimir. Apoi, fizica cuantica, care e cea mai precisa teorie din istorie, prezice existenta lor si e singurul mod in care functioneaza predictiile alea exacte.

Răspuns utilizator avertizat
| 1Mihai1 explică (pentru GalinaBlanca):

Asta cred şi eu! Doar că acei oameni nu-şi dau seama...

| i86e2 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Niciodata nu am incetat sa fiu uimit de prostia umana, desi Einstein a spus ca e infinita, inca ma surprinde.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

E demonstrata stiintific cu dovezii foarte multe, dar pentru cei care se multumesc cu explicati supranaturale si simple logic ca nu pot sa le vada, ignoranta lor le orbeste, daca stiinta nu isi facea treaba tot ce exista azi tehnologie nu exista, si vad ca te folosesti de stiinta

| RAY a răspuns:

Stiintifc prin dovezii?

| RAY a răspuns:

Radiaţia de fond a fost detectată în 1960, după ce, în 1948 George Gamow i-a prevăzut existenţa. Amo Penzias şi Robert Wilson au descoperit spectrul CMBR, care arată că Universul avea iniţial o temperatură extrem de mare, dar uniformă.

Expansiunea şi răcirea Universului duc la concluzia că Universul a fost mult mai mic şi mai fierbinte.

Echilibrul elementelor uşoare (hidrogen, heliu şi litiu) existente astăzi în Univers este prevăzut de Big Bang.

Relativitatea generală spune că Universul trebuie fie să se extindă, fie să se contracte – mărimea lui nu poate rămâne mereu aceeaşi.

Paradoxul Olbers - dacă Universul ar fi infinit de mare şi de vechi, Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele (foto). Teoria Big Bang rezolvă acest paradox – Universul nu a existat întotdeauna.

| RAY a răspuns:

Tu stii totul? esti un geniu nedescoperit? stiu ca esti un frustrat care vrea sasi apere dogma, si de fapt e crestin cu numele si atat, te bagi ca nu ai cu face in loc sa citesti ceva, stai si pierzi timpul aiurea, tu daca iei bacul eu plec din tara

| 1Mihai1 explică (pentru RAY):

Da' tu iei BAC-ul? Nu cred...

| Azµre a răspuns:

Este pe cale să fie demonstrată în următorii ani!

| 1Mihai1 explică (pentru Azµre):

Văd că ştii viitorul!

| 1Mihai1 explică:

Corect!

| 1Mihai1 explică:

Normal că nu.

| 1Mihai1 explică:

El a scris.

| AlexeHellsing a răspuns:

Acel așazis big bang a creat minciuni și umbre.
Dumnezeu a creat tot ce a fost, este și va fi.
Nu-mi pasă câte clipuri de you tube, wikipedia sau alte siteuri unde să existe dovezi referitoare la acest diavol de care credeți că e ceva senzațional. Nu-mi pasă de acei savanți cu teoriile lor. Dumnezeu există și acesta e adevărul, chiar dacă ateii îl vor refuza. Degeaba vor căuta să corupă creștinii, căci mereu se va găsi un drept mai puternic (NU VORBESC DESPRE MINE). Voi ateii sunteți nerecunoscători, îl luați pe cel ce va adus pâinea și-l omorâți în fața voastră și din a altora. Credeți că nu va veni și ceasul vostru când vă veți deștepta? Când veți regreta anii în care ați stat în întuneric și vă veți pierde nădejdea. Bucurațivă astăzi de antihrist ca mâine să vă decapiteze. Nu e bine fraților, nu așteptați până în ziua de mâine, faceți ce trebuie făcut astăzi. Creșteți în credință căci nu va putea vrăjmașul să scoată un brad falnic. Sincer nu cunosc prea bine teoria big bang, dar nu vreau s-o cunosc, omul a putut atâția ani să trăiască cu Dumnezeu fără neplăceriile
vieții noastre de astăzi, în care ne omorâm pentru bucăți de hârtie. Nu ne-a dat Dumnezeu viața pentru asta. Ne-a dat-o pentru a fi toți frați și surorii, să-L iubim pe Dumnezeu ca singuru nostru Părinte. Iar asta nu se va întâmpla cu antihrist printre noi, în ochii noștri, în urechile noastre, în gurile noastre, în mințiile noastre. În ziua de mâine creștinii vor înflorii, foștii atei vor înverzii și la rândul lor vor înflorii, iar ateii cei încăpățânați se vor usca și vor pierii în focul iadului, în care vor fi liberi să se închine lui big bang.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu contează dacă eu, sau altcineva a scris, contează că a fost scris, și că va rămâne scris.

| i86e2 a răspuns:

Ai uitat intrebarea, "atunci de ce sa crezi in D-zeu?"

Stim exact ce a creat acel Big Bang si nu e vreun zeu. Stim exact si cum a aparut D-zeu, evreii l-au inventat cu cateva mii de ani in urma.

| 1Mihai1 explică (pentru i86e2):

Şi ce a creat acel Big Bang?

| i86e2 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Fluctuații cuantice, desigur. Cum, nu stiai? :)
Pentru detalii, vezi aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_fluctuation

| 1Mihai1 explică (pentru i86e2):

" Stim exact si cum a aparut D-zeu, evreii l-au inventat cu cateva mii de ani in urma." Vreau dovada cum ca evreii l-au inventat.

| RAY a răspuns (pentru i86e2):

Eu cred ca ne pierdem timpul cu copii mici de gradinita

| BountyLoverXD a răspuns (pentru i86e2):

Pai parerea ta, dar D-zeu nu a fost inventat, ci exista.

| BoNNe a răspuns:

Din ce vad eu 1Mihai1 e croit sa dovedeasca lumi ca Dumnezeu exista deci e un subiect incheiat...Bun atunci hai sa ne mutam toti la tara si sa traim in lumina lu Dumnezeu ca electricitatea e lucrul Diavolului, si sa nu punem intrebari gen "cum functioneaza" pentru ca trebuie sa fim prosti si sa ne tiparim in cap ca Dumnezeu face sa functioneze, hai sa promovam incultura si sa le vindem oamenilor gogosi, vezi ca Pc tau functioneaza cu apa sfintzita mai udal si tu ca poate se stinge si ramai in lumina lu Dumnezeu (candela)

| 1Mihai1 explică (pentru BoNNe):

M-ai făcut să-mi stric Pc-ul; am aruncat apă pe el...

| BoNNe a răspuns (pentru 1Mihai1):

Imi doresc ca biserica sa ramana un loc unde te duci sa arati ca iti pare rau pentru cei care i-ai pierdut, un loc in care sa te poti gandi in liniste la cei dragi, un loc unde sa te duci cand regreti ceva ce ai facut. Ma oftic ca sunt multi oameni care isi lasa apropiati sa moara dar ei se roaga pentru ei 'frate nu te mai ruga pentru ei "mai bine ajuta-i dui la spital", mai sunt multi care isi lasa copii sa moara "ca" in religia lor nu au voie sa faca transfuzie si sunt multe alte cazuri de asemenea. 1Mihai1 nu stiu daca o sa imi dai dreptate dar sper sa vezi pentru 5 secunde si prin ochii mei.

| 1Mihai1 explică (pentru BoNNe):

Fiecare cu opinia lui.

| Bubu99 a răspuns:

Buna intrebare... Imi pun aceasta intrebare la fiecare ora de religie si chiar nu inteleg cum si de unde a aparut Dumnezeu... daca gasesti rasp sp j mie happybatting eyelasheswinking