| Vreausapot a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine.
Eu eram bisexual, adica ma simteam atras si de femei si de barbati.
Dar acum ma simt atras numai de femei.Ce se intampla oare? Am scapat de homosexualitate dar nu stiu cum.Nu prea mai simt atractie fata de barbati deloc.A incecput sa mi se para scarbos.
Trebuia oare sa continui sa fiu bisexual sau doar sa imi placa femeile? Este acesta un semn de la Dumnezeu?
Daca marturisesc unui preot la spovedanie acest lucru mi se va ierta pacatul?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Ma bucur pentru tine, tine-te departe in continuare de aceste ganduri necurate si roaga-te lui Dumnezeu.
Se pare ca vointa ta a dat roade, esti la o varsta cand personalitatea se formeaza, sexualitatea e confuza iar alegerile au un rol covarsitor. Ar fi fost regretabil sa pui botul la ideea ca homosexualitatea e innascuta si sa te ratezi astfel pentru tot restul vietii:
https://www.tpu.ro/......-acum-dar/

| AlexSalling a răspuns (pentru Nilsson):

Ganduri necurate? Tu esti homofob, nu-i nimic necurat in a fii gay. Sa fii homosexual nu inseamna sa iti ratezi viata, sau uitate la Ricky Martin? Are 2 copii frumosi, casatorit, are tot ce vrea, se bucura de viata. Nu stiu ce varsta ai, dar ma gandesc ca esti destul de "copt" ca sa ai gandirea acesta. Dumnezeu nu te condamna daca esti homosexual, ci te iubeste, ma rog.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Important e să nu mai practici acest păcat și să îți ceri iertare lui Dumnezeu.

| AlexSalling a răspuns (pentru danay72):

Sa-si ceara iertare de la ce? Ce-a facut?

| AliGab a răspuns:

Slava Domnului ca devii un om normal. Bucura-te de aceasta, nu cauta sa revii la viata anterioara. Spovedeste-te si traieste normal si lucrurile din viata ta vor capata un curs frumos

| AlexSalling a răspuns (pentru AliGab):

Ca devine om normal? Normal este sa fii si homosexual (gay, lesbiana, transsexual, trassexuala), hetero, bisexual s-a.m. d(daca mai exista ceva). Cine te crezi tu, draga mea, ca sa judeci? Daca tu ai fii lesbiana, ai mai vorbi asa?

| Mclaren12 a răspuns:

Preferintele sexuale, oricare ar fi ele, tin de natura omului. Tu practic vrei ca un popa sa te spele pe creier in legatura cu ceva ce face parte din natura ta ca om. Nu trebuie sa intrebi pe nimeni ce si cum despre preferintele tale, tu alegi ce si cum fara sa te lasi influentat de popi sau alti oameni care oricum o sa-ti zica ca homosexualitatea este un "pacat" sau ceva anormal ca asa au fost manipulati de crestinism si medie.

| DarkAndDreary a răspuns:

Fii tu insuți. Nu ar trebui să lași religia sau preoții să-ți controleze viața.
Personal nu cred în conceptul de păcat sau "semn de la Dumnezeu".
Evident că un preot îți va spune că nu e bine să-și placă bărbații, să-ți găsești o femeie, să-ți întemeiezi o familie "normlă", etc.
Important este că nu tu îți alegi orientarea sexuală și nu ți-o poți schimba.

| Aslam a răspuns:

Doar numai fi poponar, atata tot.

| AlexSalling a răspuns (pentru Aslam):

Nu inteleg cum TPU lasa toate comentariile asta insultante pe site. Si tu nu mai judeca.

| confiturix a răspuns:

Nu iti poti alege orientarea sexuala. Are legatura cu hormonii, iar mai ales in adolescenta, majoritatea oamenilor au tendinte bisexuale care se stabilizeaza sau dispar in timp. Nu trebuie sa te fortezi sa faci ce nu simti ca e in regula.
Poti sa te spovedesti daca tu consideri asta un pacat (biblia condamna homosexualitatea in vechiul testament), dar multi deja sunt convinsi ca este ceva natural care tine de biologia noastra. In orice caz, fiecare ar trebui sa aiba dreptul la a-si cauta fericirea si a avea o viata normala, indiferent de orientarea sexuala.

Întrebări recente