| Zazen a întrebat:

Nu va adunati comori pe pamant, unde molia si rugina le strica si unde furii le sapa si le fura. Ci adunati-va comori in cer, unde nici molia, nici rugina nu le strica, unde furii nu le sapa si nu le fura. Caci unde este comoara ta, acolo va fi si inima ta (Matei 6, 19-21). Ce face biserica? http://www.trilulilu.ro/......ere-inflor

PENTRU EI,POPIMEA, DE CE NU AR FI VALABILA ACEASTA INVATATURA?
Aaaaaa, ei sunt ei, si noi suntem noi?

14 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Tot timpul cel care-ti spune ca e bine sa fii sarac, iti spune asta ca sa te tina pe tine asa, spre avantajul lui.

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Zazen):

Adevarat ai spus, bucuria, pacea, credinta, viata, nu se poate cumpara pe bani.

| sublime89 a răspuns (pentru Zazen):

Nu stiu daca stii, dar penticostalii cred ca bogatia e o "binecuvantare" de la d-zeu. Deci cu cat esti mai bogat cu atat esti mai binecuvantat.

Răspuns utilizator avertizat
| Moisie a răspuns:

Pentru ca ei stiu ca totul este o minciuna!

| Kalla a răspuns:

Nimic nu e mai mincinos ca biserica.Stai linistit, dupa moarte o sa culeaga ce au seminat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, ei lupta inpotriva lui Dumnezeu, prin toate caile.

| Silviuloan a răspuns:

Mai sunt unii numiti calugari care nu isi stang nimic aici pe pamant. Citeste patericul lavrei pesterilor de la kiev si ai sa vezi acolo. Si iti mai dau un sfat... sa nu judeci pentru ca aceiasi judecata vei primi si tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Silviuloan a răspuns (pentru Zazen):

Eu sunt unul dintre aceia care dau "gunoiul sub pres". Dumnezeu ne-a dat viata nu ca sa o traim in desfrau si in pacate ci ca sa ne pregatim pentru viata de veci. Ti-am zis citeste si ai sa-ti schimbi parerea.

| godge a răspuns:

Ei profita de pe urma religiei, o afacere serioasa...nu-s cu nimic mai buni decat "liderii spirituali" ai sectelor, cu exceptia ca sectele au ucis mai putin.

| killer212121 a răspuns:

Frate ai inteles 100% ce vrea sa zica versetele? De ce te intereseaza pe tine starea bisericii? Aduna-ti tu comori in cer si lasa-o pe ea in pace!

| Sethu a răspuns:

E interesant versetul! Foarte interesant! Insa s-o ia mama naibii de biserica! O institutie care primeste bani: unu la mana, o parte din tva-ul pe care il platim, taxele de rahat, se duc la biserica, doi la mana: statul ii ofera bisericii bani primiti de la uniunea europeana pentru construirea si amenajarea unor scoli, spitale s.a.m.d si pentru a ajuta somerii, invalizii etc si 3 la mana: statul are unii bani de rezerva pentru a ne ajuta sa iesim din criza sau alte lucruri(din pacate nu sunt asa de sigur de treaba asta).Si pe langa nu plateste taxa! Si asta e partea economica! Stai sa vezi partea spirituala, cand biserica ne minte cu povesti de domeniul fantasticului, si ne interzice aia si aia si ne zice ca daca nu asa ardem in iad si alte tampenii.Sa nu uitam iar de noaptea de o mie de ani.In care biserica a inchis portile cunoasterii: in timpul inchizitiei a omorat pe toti cei care GANDEAU! Si pe vremea aia oamenii de stiinta, CRESTINI fiind majoritatea, se impotriveau biserici, unii find omorati.Si lista continua! Religia e de la om, credinta e de la Dumnezeu! Hai, poate ne mai intalnim! O zi cat mai faina si spor in cautarea dezvoltarii personale si a adevarului! Salut!