| Dorugar a întrebat:

Nu vi se pare copilareasca povestea nasterii lui Isus din Duhul Sfant parte a Sfintei Treimi indivizibile din care si el Isus facea parte, astfel incat Isus ca parte indivizibila a Treimii a devenit propriul sau tata dar in acelasi timp propriul sau fiu nascut din incestul pe care l-a facut cu viitoarea sa mama!
Cum va explicati ca aceasta poveste tampita nu se gaseste in Biblie >
Si daca in Biblie care este Cuvantul lui Dumnezeu NU se gasescte un asemenea text idiot, atunci de unde iau crestinii idiotenia asta?
Cumva din Vorba Dracului?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar tie nu ti se pare copilaresc sa spui ca totul a aparut din nimic, asa pur si simplu?

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Cine spune ca totul a aparut din nimic?
Totul a inceput cu Big Bangul!
Ce a fost inainte de Big Bang? Asta vedem clar in astrofizica si anume in ceeea ce numim "gauri negre" in care sunt absorbite sisteme solare cu o asemenea putere incat pina si razele de lumina sunt atrase, iar aceste "gauri negre" atrag materie intr-una pina cand explodeaza si astfel are loc un nou big bang

| EmaS a răspuns:

Si acum de ce nu mai apar si alte galaxii?

Răspuns utilizator avertizat
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu,deoarece eu stiu ca Iisus este prezent si la inceputul Vechiului Testament, cam pe vremea lui Noe.
Cauta in cartea lui Enoh, pe internet si posibil sa il gasesti sub termenul de Cel Ales, sau ceva in genul.Pace.

| Alikke a răspuns:

Iisus nu s-a numit Tatal Lui. =)) :))
Iisus a zis ca este Fiul Tatalui.
Si daca s-a numit Tatal nu a zis ca este Dumnezeu unicul.
Ci cel ce este din Tatal.
Gosh.
Ma amuzi Dorugar.
Imi esti chiar simpatic.
Asa cum tuturor li se pare copilaresc ce zici tu.
Cam la 3.000.000.000 de oameni.

Esti cel mai normal om pe care l-am cunoscut Dorugar. Felicitari.
Un adevarat instruit in cele sfinte. Felicitarile mele.
3.000.000.000 de oameni sunt prosti pe langa tine.
Tu esti cel ce zice adevarul Dorugar. Adevarul tau e unic.
*Raspuns ironic.*

Pace Bro!

http://www.youtube.com/watch?v=uxlxn3qjCAQ

| Dorugar explică (pentru Alikke):

1) Ce spune un rabin evreu este egal cu zero ca importanta fata de ce zice Dumnezeu, iar Dumnezeu nu spune ca ar avea un fiu, ci spune ca El este si va ramane in veci singurul Dumnezeu si singurul mantuitor (vezi Isaia 43.10 si 11)
2) Totii oamenii, inclusiv omul Isus, se pot considera fii lui Dumnezeu pentru ca conform teoriei creatiei toti sunt facuti de Creator.
3) Isus nu spune nici unde ca el este Dumnezeu Fiul, ci fiu al lui Dumnezeu conform punctului 2 al acestei postari.
4) Ca sa crezi ca Isus este propriul sau tata si in acelasi timp propriul sau fiu, nascut din incestul pe care fiul l-a facut cu viiitoarea sa mama, este o dovada a prostiei absolute, si asta chiar daca ar fi 1 000 de miliarde de idiotio care pot crede o asemenea prostie.

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

1. Iisus a zis ca exista un singur Dumnezeu. Se stie ca pana si ingerii recunosc ca exista un singur Dumnezeu si ca il considera pe Iisus doar superior lor. Nu stapanul lor. Dang. (vezi toate biblia)
2. Iisus se zice ca este Domn pe Pamant si om in cer. Deci recunoaste ca este cu mult inferior Dumnezeului (Creatorului). Dar recunoaste si faptul ca la fel ca toti oamenii de pe Pamant, el este fiul Creatorului. (citeste Biblia mai cu atentie dragule)
3. Fiu al lui Dumnezeu sau Fiul lui Dumnezeu e tot una.
4. Iisus nu a zis ca este propriul sau tata ci ca Dumnezeu (Creatorul) este tatal sau. Si ca el este una cu Tatal sau. Pentru ca isi iubea Creatorul.
5. Apropo. O parte din Biblia scrisa de Petru am gasit-o pe net. Si in ea sunt scrise ultimele ore de viata a lui Iisus.winking

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Apropo. Calca-ti putin pe orgoliu. Esti prea orgolios.
Adevarul tau nu e unic.
Nimeni nu detine tot adevarul.
Adevarul spus de oameni este minciuna dar este adevarul propriu al fiecarui om.
Deci inceteaza sa ii mai numesti pe altii nebuni si pe tine normal.
Ca nu detii adevarul adevarat.
Si la sfarsit s-ar putea sa cazi tu de nebun.
Cand o sa ajungi dincolo sa ne zici daca l-ai vazut pe Iisus, da?
Pana atunci orgoliu mai micut.
Ca ii faci pe toti din jurul tau sa te urasca prin atitudinea care o ai.
Toti au un adevar propriu.
Si al tau pentru altii poate fi fals sau adevarat.
Deci adevarul tau nu e cel adevarat cum si adevarul meu nu e cel adevarat.
Adevarul adevarat il vom afla la sfarsitul zilelor.
Capito?

| Dorugar explică (pentru Alikke):

1) Ingerii nu il considera pe Isus ca fiind superior lor dar il considera Dracii ca sef, si asta am vazut in faptul cum dracii asculta de el cand ii baga in turma de porci si ii arunca in mare
2) Ce se zice este foaie verde loboda, toti prostii au gura si zic cate ceva cu ea, important este doar ce spune Dumnezeu si Dumnezeu nu zice nimic despre Isus
3 Fiu al lui Dumnezeu sau Dumnezeu Fiul nu este tot una!
4) Ai o fantezie bogata, rezuma-te la Biblie!
5)O parte dar partea aia nu este in Biblie. Evanghelia lui Petru era cea mai importanta Evanghelie pentru ca ea contine acele invataturi ale lui Isus care ii permit lui Petru se lege si sa dezlege in locul sau!

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Adevarul il poti afla daca te documentezi corect si cuprinzator, eu am facut-o si iata il STIU, nu il cred asa cum credeti voi nestiutorii

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

1. Gandeste logic. Dracii sunt ingerii cazuti.
Cine nu s-ar supun unei forte majore? Pentru ca acea forta majora poate distruge intunericul.
Si presupun ca partile cu Ingerii care il ascultau pe Iisus nu le-ai citit.
2. Dumnezeu i-a zis lui Iisus: Tu esti cu Adevarat Fiul Meu. S-a referit la faptul ca Iisus este om si l-a laudat pentru ca respecta legile Creatorului.
3. E tot una, dingura diferenta dunt doua litere.
4. Am o fantezie bogata si o imaginatie bogata si nu ma rezum la Biblie deloc. Dar ce zici tu este o tampenie si te consideri prea superior.
5. Biblia a fost modificata de oameni. Pentru ca oamenii sunt rai. Dar nu au putut sa o modifice pe toata. Dar probabil tu nu stii asta.

Cat despre Adevar. Nu crezi ca esti pre aorgolios zicand ca adevarul tau e unic? Fiecare se documenteaza. Fiecare are adevarul lui. Macar de-ai recunoaste ca Adevarul tau este Fals asa cum este Adevarul tuturor oamenilor. Pentru ca nimeni nu cunoaste Adevarul Adevarat. Dar pare ca ai un orgoliu pana la cer. Sa stii ca cunosc cativa (chiar atei) care ti-au vazut intrebarile si care zic ca esti cel mai prost Ateu. Nu ma fa sa cred asta. Macar calca-ti pe orgoliu.

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Apropo. Unul a zis chiar ca pari mai mult a un gen de pocait fanatic. Pe bune. Sunt pocaiti care nu cred in Iisus si cred numai in D-zeu si vorbesc de asta o zi intreaga. Am uitat cum ii mai zice si speciei aleia.

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

In fine Dorugar. Fiecare are Adevarul Propriu. Si nu adevarul tau ma deranjeaza. Ci faptul ca te dai superior, atotstiutor si crezi ca adevarul tau este unicul si cel adevarat. Ceeea ce este FALS! Total FALS! Este o erezie sa crezi asta. Inseamna ca ai un orgoliu si o nesimtire de neintrecut. Si sa ii consideri pe aproape toti oamenii de pe Pamantul asta prosti ca nu cred ca Adevarul tau este Adevarul Unic. Si nu este! In fine...
Nu o sa inteleg niciodata orgoliul asta la unii oameni. Ii face sa para inculti si nesimtiti.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Eu as zice sa lasi dracu bautura, ca uite ce se intampla, o iei razna si inventezi o alta Biblie, probabil idin cauza ca esti deja in transa

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Sa le spui la aia care vorbesc despre mine doar pe baza de credinta, adica pe baza de nestiinta, ca tot ce spun despre mine este exact ca religia lor, si anume o prostie bazata pe credinta a proasta!

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Nu exista adevar propriu decat atunci cand acesta este bazat pe credinta, adica pe minciuna! Orice adevar se demonstreaza cu probe, ceea ce eu fac apaland la istorie la logica si ratiune si mai ales pe versetele contradictorii din Biblie!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Nu inventez o alta biblie. Spun ce am inteles eu din Biblie nu ce a inteles creierasul tau.
Si eu zic sa lasi drogurile. Te fac sa te dai orgolios si asta te face sa pari nesimtit.
Anyway. Am zis End of the Story.
Nu observi cand lumea iti arunca steagul alb?
Nu-mi pasa de ce crezi tu. Ti-o zic doar prieteneste. Lasa mai moale orgoliul ca destinul tau in societate o sa arate urat. Presimt asta.
Bafta.

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Apropo. Ia niste exemple de la DyNo.
Este mai open-minded.
O sa te influenteze prezenta lui intr-un mod pozitiv.
Bafta. Si spor la evoluarea personalitatii.
Ai grija sa iti scazi orgoliu.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Tu nu ai dreptul sa spui ce ai inteles daca nu aduci si versetele Biblice pe care iti bazezi parerea!
De exemplu arata-mi unde in Biblie scrie ca Isus s-a nascut ca parte a unei Treimi care a postit-o feciara ca din posta asta in 3 sa se nasca chiar violatorul care a participat la psta in 3!
Exprimarea este la un nivel coborat la nivelul capacitatii tale de intelegere!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Http://www.lecturirecenzate.ro/2010/12/19/biblia-11-nasterea-lui-iisus/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret
http://www.liceulcatoliciasi.ro/......us-cristos
http://www.crestinortodox.ro/......s-Hristos/

"23.
Iata, Fecioara va purta in pantece si va naste Fiu si-L vor chema cu numele de Emanuel, care se talcuieste: Cu noi este Dumnezeu.
Ies 7:14, Ies 8:8, Ies 8:10, Lc 1:31
24.
Si trezindu-se Iosif din somn, a facut asa cum i-a poruncit ingerul Domnului si a luat-o la sine pe femeia sa.
25.
Si nu a cunoscut-o pana ce ea L-a nascut pe Fiul ei 8. Si I-au pus Acestuia numele Iisus.
Mt 1:21, Lc 1:31, Lc 2:7, Lc 2:21"

De retinut:

"Iata, slujitoarea Domnului: fie mie dupa cuvantul tau (Lc 1, 38)."

Esti chior sau doar orb? Am zis End of the Story. Este inutil sa ma cert cu un pocait.
Voi merge-ti ca taurasii cu capul inainte si va credeti perfecti.

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Iubirea nu face rau aproapelui; iubirea este deci implinirea legii. (Romani 13:10)

Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se

trufeste. (Corinteni 13, 4)

Fiti dar urmatori ai lui Dumnezeu, ca niste fii iubiti, si umblati intru iubire, precum si Hristos ne-a iubit

pe noi si S-a dat pe Sine pentru noi, prinos si jertfa lui Dumnezeu, intru miros cu buna mireasma.

(Galateni 5:1-2)

Iar nadejdea nu rusineaza pentru ca iubirea lui Dumnezeu s-a varsat in inimile noastre, prin Duhul

Sfant, Cel daruit noua. (Romani 5:5)

Imbracati-va, dar, ca alesi ai lui Dumnezeu, sfinti si prea iubiti, cu milostivirile indurarii, cu bunatate,

cu smerenie, cu blandete, cu indelunga-rabdare,
Ingaduindu-va unii pe altii si iertand unii altora, daca are cineva vreo plangere impotriva cuiva; dupa

cum si Hristos v-a iertat voua, asa sa iertati si voi.
Iar peste toate acestea, imbracati-va intru dragoste, care este legatura desavarsirii. (Coloseni 3:12-14)

Porunca noua dau voua: Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti

unul pe altul.
Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii. (Ioan

13:34-35)

Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan

15:12-13)

Dragostea sa fie nefatarnica. Urati raul, alipiti-va de bine.
In iubire frateasca, unii pe altii iubiti-va; in cinste, unii altora dati-va intaietate. (Romani 12:9-10)

Nimanui cu nimic nu fiti datori, decat cu iubirea unuia fata de altul; ca cel care iubeste pe aproapele a

implinit legea. (Romani 13:8)

SI CEL MAI IMPORTANT:

Iubitilor, sa ne iubim unul pe altul, pentru ca dragostea este de la Dumnezeu si oricine iubeste este

nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu.
Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire.
Intru aceasta s-a aratat dragostea lui Dumnezeu catre noi, CA PE FIUL SAU UNUL NASCUT LA TRIMIS

DUMNEZEU IN LUME, ca prin El viata sa avem.
In aceasta este dragostea, nu fiindca noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindca El ne-a iubit pe noi si a

trimis pe Fiul Sau jertfa de ispasire pentru pacatele noastre.
Iubitilor, daca Dumnezeu astfel ne-a iubit pe noi, si noi datori suntem sa ne iubim unul pe altul.
Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata, dar de ne iubim unul pe altul, Dumnezeu ramane intru

noi si dragostea Lui in noi este desavarsita.
Din aceasta cunoastem ca ramanem in El si El intru noi, fiindca ne-a dat din Duhul Sau.
Si noi am vazut si marturisim ca Tatal a trimis pe Fiul, Mantuitor al lumii.
Cine marturiseste ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu ramane intru el si el in Dumnezeu.
Si noi am cunoscut si am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are catre noi. Dumnezeu este iubire si

cel ce ramane in iubire ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane intru el.
Intru aceasta a fost desavarsita iubirea Lui fata de noi, ca sa avem indraznire in ziua judecatii, fiindca

precum este Acela, asa suntem si noi, in lumea aceasta.
In iubire nu este frica, ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa, iar cel

ce se teme nu este desavarsit in iubire.
Noi iubim pe Dumnezeu, fiindca El ne-a iubit cel dintai.
Daca zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele sau il uraste, mincinos este! Pentru ca cel ce nu

iubeste pe fratele sau, pe care l-a vazut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a vazut, nu poate sa-L iubeasca.
Si aceasta porunca avem de la El: cine iubeste pe Dumnezeu sa iubeasca si pe fratele sau. (1 Ioan

4:7-21)

Citeste toate astea. Tu nu intelegi ca oamenii sunt rai?
Oamenii au "mutilat" niste legi ce spune clar sa iubim.
Nu intelegi ca e vina omului pentru toate ce s-au intamplat?
Si este cunoscut faptul ca Biserica Catolica a fost cea mai violenta Biserica din Istorie.
Nu toate. Pentru ca unele au inteles ca nu avem nevoie de razboaie.
Eu am citit Geneza, Vechiul Testament, Noul Testament, Apocalipsa, Evangheliile si cate putin din

Faptelele Apostolilor. Aproape toata Biblia. Tu ai luat niste cuvinte de la altii si ai dat copy/paste si i-ai

si crezut.
Am mai aflat cuvintele ce le-ai zis. Sunt cei ce nu au citit Biblia in intregime.
Tu nu vezi ca oamenii sunt rai? Oamenii pot alege. Oamenii au ales raul pentru ca asa au vrut.
Dar unii au inteles, si au ales iubirea.
Intelegi asta?

BIBLIA SPUNE: „Caci se vor scula Hristoai mincinoai ai prooroci mincinoai; vor face semne mari si

minuni, pana acolo incst sa insele, daca va fi cu putinta, chiar si PE CEI ALESI."
Care e singura cale prin care putem fi paziti de puterea amagitoare a vrajmasului? loan 8, 32.

BIBLIA SPUNE: „... veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face liberi."
Ce spune Scriptura despre faptul de a ne pune increderea în oameni, în vederea mantuirii? Psalmul

146, 3.

BIBLIA SPUNE: „Nu va incredeti in cei mari, in fiii oamenilor, in care nu este ajutor."
Cine reprezinta singura sursa a mantuirii? Isaia 45, 22.

BIBLIA SPUNE: „intoarceti-va la Mine, si veti fi mantuiti toti cei ce sunteti la marginile pamantului! Caci

Eu sunt Dumnezeu, si nu altul."
Ce a spus Isus despre aprecierea invataturilor omenesti mai presus de Cuvantul lui Dumnezeu? Marcu

7, 7.

BIBLIA SPUNE: „Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti."
Cum subliniaza Biblia necesitatea libertatii de alegere? Iosua 24, 15;

BIBLIA SPUNE: „Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta (mantuirea) este darul lui Dumnezeu.' «...

darul fara plata al lui Dumnezeu este Viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru."
Din ce cauza multi oameni din lumea de azi vor fi inselati de sectele tot mai numeroase?

2Tesaloniceni 2,10-12.

BIBLIA SPUNE:... si cu toate amagirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzarii, pentru ca n-au

primit dragostea adevarului ca sa fie mantuiti. Din aceasta pricina, Dumnezeu le trimete o lucrare de

ratacire, ca sa creadă o minciuna: pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au gasit placere in

NELEGIUIRE, sa fie osanditi"

Si uitete si aici... arata prooroci mincinosi (cei mai mari ai bisericii nu Iisus, Dumnezeu sau credinta

care o ai):

Efeseni 4:25. Nu va mai mintiti unii pe altii; spuneti adevarul, fiindca avem partasie unii cu altii si

atunci cand ne mintim unii pe altii ne facem rau noua insine.

Psalmul 101:7. Cel ce se da la inselaciune nu va locui in casa mea; cel ce spune minciuni nu va sta

inaintea mea. (Nici unul care practica inselaciunea nu va locui in casa Mea; nici unul care spune

minciuni nu va sta in prezenta Mea)

1Ioan 2:4. Poate va zice cineva: Eu il cunosc. Dar daca nu face ceea ce ai spune Cristos, atunci este

un mincinos.

Iacov 3:14. IN ORICE CAZ, NU CUMVA SA VA LAUDATI CA SUNTETI INTELEPTI SI BUNI, DACA,

DIMPOTRIVA, SUNTETI PLINI DE INVIDIE SI EGOISM; AR FI CEA MAI JOSNICA DINTRE MINCIUNI.

Si aici am pus punct. Oamenii sunt rai. Tu nu intelegi asta?
Oamenii sunt devina pentru tot ce se intampla. Doar oamenii.
Si cati "prooroci" mincinosi exista in zilele noastre? Cati?
O gramada. Cei mai mari ai Bisericii mint. Ei sunt prooroci mincinosi de ieri, de astazi si de maine.
Pentru ca poimaine s-ar putea sa dispara...
Si din ei se creeaza altii. Intelegi asta?
Daca ai citit tot o sa intelegi.
Stiii de ce exista familii care se destrama si atatea rele? Din cauza lor.
Ei vor sa controleze nu sa ajute. Intelegi asta?
Si ii mint pe cei ce se incred in ei.
Intelegi ca multi ii cred? Multi.
Ii mint cu adevarul. Pentru ca sa ii poata controla.
Trebuie sa te lovesti cu capul de viata ca sa vezi cat de rai sunt oamenii?
Biserica Catolica a facut cel mai mult rau, de la ea a pornit cel mai mult rau.
Eu stiu pentru ca am trecut prin asa ceva.

Apropo, uite o melodia frumoasa:

Eminem: When I'm Gone.

http://www.youtube.com/watch?v=1wYNFfgrXTI

Uite si versurile in Romana:

http://www.versuri.ro/versuri/eehled_eminem+when+i+m+gone+romana.html

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Referinte la Sfanta Treime (Tatal-Fiul-Duhul) in Biblie:

http://www.moldovacrestina.net/......e-biblica/

| DyNo a răspuns:

Sa iti explic cum sta treaba. Zeul Iahve, tradus prin Dumnezeu a interzis ingerilor sa se inmulteasca cu pamantencele, ingerii care au incalcat aceasta regula au fost pedepsiti, iar copii rezultati au fost ucisi... Aceasta nu o vei gasi in Biblie deoarece Dumnezeu practic si-a incalcat propia porunca fecundand-o pe Maria ( fecioara cu 7 prunci ), asa ca aceasta poveste a fost scoasa din Biblie si a devenit apocrif.
Ai dreptate, daca "sfanta" Treime era indivizibila atunci Iisus cum a putut sa se ''coboare'' in chip de om devenind propiul tata. Dar stai ca aici mai e o poveste, de asemenea Iisus se credea fiul zeului Eli, tradus de asemenea prin Dumnezeu, insa in unele axemplare ale Bibliei spune clar, ca Iisus ar fi fost fiul acestui zeu ordinar ( Eli ). De asemenea tot in Biblie o sa gasesti ca Iisus pe drumul crucii a strigat: ''Eli, Eli, lama sabactaneli?'' care se traduce: ''Eli, Eli de ce m-ai parasit?''

| Alikke a răspuns (pentru DyNo):

Uite DyNo.
Citeste o teorie interesanta aici:
http://nibiru-sfarsitul-lumii.blogspot.ro/......andoi.html
Cum ca Eli (aka. Ilie) ar fi de fapt Arhanghelul Mihail intruchipat in Ioan Botezatorul. Cel ce avea libertate deplina. Cred ca o sa iti placa.;;)

| sunrises a răspuns:

Vei da tu ochii intr-o zi cu Cel pe care Il blasfemiezi atat de violent! Pastreza-ti ideile si pentru ziua aceea...

Când Biblia se referă la venirea lui Hristos în lume (atunci când Fiul primeşte şi natura umană), ea menţioneză foarte clar faptul că aceasta este şi o lucrare a Duhului Sfânt! Orice minte sănătoasă îşi poate da seama că această "venire", este atunci ceva diferit faţă de modul obişnuit al "conceperii". Spun acest lucru, pentru că ţie ţi se pare, în mod profund eronat că vreo Persoana divina ar deveni "tată"! Acest lucru nu se întâmplă! Dacă la naşterea Fiului a contribuit si Duhul Sfânt, asta nu înseamnă decât că, Duhul Sfânt doar "a însoţit" venirea lui Hristos în lume:
Luca 1, 35:,, Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul care Se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema."

| Dorugar explică (pentru sunrises):

1) Trebuie sa fi tabula rasa in materie de cultura generala si macar prost ca noaptea ca sa crezi asa ceva!
2) Biblia nu se refera la asa ceva pentru ca ea este doar un text FURAT de la o alta religie, religie in care se anunta venirea unui messiah, si nu a lui Dumnezeu Fiul!
3) Da intr-adevar trebuie musai neaparat sa ai o minte "sanatoasa" ca sa respingi ideea ca Isus s-a nascut ca fiecare copil ci s-a nascut "crestineste: adica s-a nascut din propria sa mama pe care el a lasat-o gravida inainte de a se naste, hahahaha! De unde dracu ai scos dracovenia asta ca in Biblie nu scrie nimic despre ea, ti-o fi soptit-o Dracu la ureche?
Duhul sfant salasluieste in fiecare om, iar omul este Templul lui Dumnezeu, si asta o zice Isus si nu vreun alt cioflingar ca Ioan, Luca sau Matei, in 1 Corinteni 3.16.
Asa ca te rog sa-ti faci ordine in idei si sa nu vorbesti baliverne ca te autoblamezi!

| sunrises a răspuns:

Nici o Persoana divina nu a "dat" nimic din natura divină a Fiului (pentru ca ea exista deja din veşnicie!), sau din cea umană, pe care Fiul şi-a asumat-o!
Duhul Sfânt nu a influenţat cu nimic natura divină a Fiului (care exista deja din veşnicie), şi nici pe cea umană asumată de Acesta!
Duhul Sfânt doar a mediat sau "consfinţit" legătura dintre firea divină (deja existentă din veşnicie!) şi firea umană (primită prin Fecioara Maria), asumarea venirii în lume a Fiului!
Fiind persoane ale Sfintei Treimi (Duhul Sfânt şi Fiul, alături de Tatăl), această legătură şi însoţire, la Întrupare, nu ridică nici incompatibilităţi şi nici controverse!

| Dorugar explică (pentru sunrises):

Bati campii! Dumnezeu nu are fii nici astazi in religia plecata de la El insusi, ci doar intr-o religie mincinoasa care pleaca de la o adunare de sarlatani la conciliul de la Ierusalim caci acolo s-a nascut religia crestina cea fara niciun Dumnezeu, dar avand ca nashi un CRIMINAL si sarlatanii ca el manati de interese!

| LostInTheDarkness a răspuns:

Avand in vedere ca acest zeu caruia nici macar nu-i stim numele dar toti ii spunem dumnezeu nu exista nici nu ma mai intereseaza toate idioteniile care se scriu despre acesti zei