| Xiaoh a întrebat:

O declaratie a unui preot anonim: "Trebuie sa recunosc faptul ca miscarea ateista este in crestere.Tot ce putem face este sa speram ca nu se vor purta cu crestinii cum s-au purtat crestinii cu ei."
Ce parere aveti despre aceasta declaratie?

62 răspunsuri:
| William a răspuns:

Unde ai gasit acest citat? Si de ce este anonim acel preot?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Ce scuza isi gasesc oamenii. Asta e ca imaginea cu popa care loveste un ateu dandu-i cu o cruce in cap si cand ateul rupe crucea incepe popa "ai mila, nu trebuie sa fii rau" sau ce mai zicea. Pai nu trebuie sa aplicam aceleasi metode, nu suntem asa inapoiati, cretini, chiar nebuni si insetati de sange, va putem expluza in spatiu. laughing E evolutie, "nici un strop de sange n-a fost varsat in acele zile".
Biserici ateiste nu exista, pentru ca ateismul nu e o religie, acele specimene sunt crestini frustrati deveniti anti teisti care confunda starea lor cu ateismul, sperie-i bine si o sa pupe ce si cate icoane le dai.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru BeastMaster):

Pt mine nimic nu e perfect pe pamant

| Zenit313 a răspuns:

Un preot destept care a citit istorie, a vorbit foarte realist.

Scuze ca te intreb, dar tu esti baiat sau fata?!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Mădă0611):

Nee! Stii ce-mi place cel mai mult? Jocul asta de-a cine-i mai bun. Incercati asa, sa puneti ateii pe un piedestal, de parca toti is la fel. laughing Draga mea si ateii si crestinii is oameni, uscaturi si colo si colo.
Pana acum, argumentele de necombatut ale ateilor sunt acuze aduse impotriva ghici cui? Lui Dumnezeu? Sau oamenilor? Poate ca ar fi cazul sa faceti diferenta si sa acceptati realitatea.
Si a devenit plictisitor si frontul asta comun al vostru, dar cand e unu cu bube-n cap nu-l recunoasteti. laughing Pana la urma prostia e a omului, inainte de a se declara crestin sau ateu. Dar e dureros, nu?

| dracu14 a răspuns:

Ateii sunt contra violentei impotriva animalelor deci clar nu ne vom purta urat cu crestinii...

| caractere a răspuns (pentru 3xfemeie):

In propozitie e vorba de un preot, de crestini si despre atei. Nu o mai suci cand ramai fara argumente!

| danay72 a răspuns:

Am fost inzestrati cu liberul arbitru de Dumnezeu si el nu ne impune ce sa gandim, ci ne lasa pe noi sa decidem daca vrem sa credem in El sau nu.Tocmai de aceea nici noi nu avem dreptul sa fortam pe alti sa gandeasca ca noi sau sa-i uram ca nu gandesc ca noi.Matei22:37-39

| Dandanache a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Hypathia, filozof si celebra matematiciana, a fost omorata la Alexandria, in 415, de o gloata de crestini.

| 3xfemeie a răspuns (pentru caractere):

Cand cineva va aduce argumente care sa desfiinteze Divinitatea, voi fi prima care va recunoaste ca a gresit.
Pana atunci, felicitari pentru stergerea unei anume postari si cred ca stii la care ma refer. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Draga mea si ateii si crestinii au fost, sunt, si vor fi oameni, uscaturi si colo si colo, "oamenii lui dumnezeu" nu stiau asta, unii inca nici nu stiu. Bineinteles ca cel care nu e obligat sa faca bine, sau sa nu faca rau, e mai bun decat celalalt cand totusi face bine/nu face rau (si ca sa nu zici ca e pleonasm, pot sa te ajut cu ceva, sau pot sa iti stric acel ceva, sau pot sa trec pe langa si sa nu te bag in seama) si celalalt face rau. Poate sa fie si un drogat, daca sta toata ziua in casa si se drogheaza, e mult peste un bun crestin care uraste si judeca oameni, sau care se crede vreun zeu si se uita cu scarba la altii, cum e surioara ta insigna :'(
Argumentele de necombatut nu sunt inventii pentru a-l denigra pe dumnezeu, sunt descoperiri, adica lucruri care au existat, doar ca erau ascunse cunoasterii.
Atei prosti nu prea exista, pentru ca nu te poti juca cu subconstientul, si toti pornim in viata crestini/teisti, asa ca daca nu esti capabil sa gasesti si sa intelegi explicatia corecta si care o sa-l elimine de tot pe dumnezeu, esti doar un mucos suparat pe el ca nu ai masina b@z@t@ si gagik shukr@, suparare care o sa iti treaca, intreaba-l pe friendu tau, rynowinking, daca nu esti chiar tu, ca ai zis odata ca nu esti femeie.

| Zenicide a răspuns (pentru 3xfemeie):

"Stie popa istorie, dar n-o fi aflat ca ( cica ) am evoluat intre timp. laughing Iti dai seama? Daca ateii ar repeta aceasta istorie ar fi cireasa de pe tort, sa demonstreze ca au ramas in urma cu cateva sute de ani"

Scuze dar nu puteam sa ma abtin. E clar ca nu intelegi evolutia asadar iti explic eu, evolutia e adaptare la conditiile impuse din exterior. Daca ateii ar retalia (au avea un motiv foarte bun si just sa faca asta) nu ar insemna ca au ramas in urma dpdv al evolutiei. Poate doar moral.

" iar aerele de superioritate au fost doar iluzii. "

Care se crede superior? Cel care realizeaza ca existenta lui pe pamant e finita si accepta cu totul descoperirile stiintifice care ne asigura practic totul si fara acesta o populatie asa de mare nici nu ar putea fi sustinuta sau cel care crede ca o divinitate cu puteri nelimitate e prietenul lui si are un scop special pentru el oferindu-i in acelasi timp nemurire?
Tin sa te reamintesc ca populatia absurd de mare e greseala crestinismului si a religiilor in general.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dracu14):

laughing Buna asta! thumbs up

| DeepTrance a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ai auzit de cruciade? se pare ca nu, atunci locul tau nu e aici!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru DeepTrance):

Si la care ai participat ca n-am fost atent? E chestia aia cu bate saua sa priceapa iapa

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cate facultati ai prietene atoatestiutor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O declaraţie anonimă, pentru nişte anonimi. Dar, oricum, este adevărată, deşi putea fi mai amplă dacă tot s-a vrut a avea un scop. Preot anonim.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu am incercat sa-ti spun ceva, iar tu incerci sa-mi demonstrezi ca am pierdut si ultimul neuron.
"Atei prosti nu prea exista" - afirmatia ta imi arata ca traim in lumi diferite.
Iarta-ma dar credeam ca esti mai rationala. Tu-mi dai exemple si nume, uitand ca nu este problema mea cine sunt si de ce fac asta. As putea intra in jocul tau, dar cred ca e pierdere de timp.

ps 1 Nu am inteles de ce ai adus pe insigna in discutie. Ti-am facut impresia ca am si eu comportamentul asta?
2 nu am inteles ce trebuie sa-l intreb pe ryno
3 sunt draguti ateii care au stiinta pusa pe tapet, dar au lipsit la orele de gramatica elementara. Stii tu care sunt aia. big grin Or fi tot crestini frustrati?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

E o mare diferenta intre cineva care stie ca daca vine o furtuna e pentru ca niste apa s-a evaporat de nu stiu unde acum nu stiu cat timp si nu stiu ce curent a adus norul ala cu apa evaporata deasupra noatra si ca niste aer rece a transformat vaporii in apa si unu care cand vede nori de furtuna incepe sa se roage lui dumnezeu si sa dea vina pe atei si gay. Nu trebuie sa fii geniu ca sa nu fii prost, trebuie sa intelegi mai mult decat intelege altul. La fel e cu vrajile, daca ai stii cat limiteaza prostiile astea de superstitii omul, ti-ai face cruci si daca ai fi atee rolling on the floor Apoi ateii, toti, si bag mana in foc ca toti (e o expresie), stiu ca cerul nu exista, stiu ca bolile nu sunt pedeapsa divina, s.a.m.d. lucruri care clar arata ca au inteligenta peste cealalta gaşcă, daca vorbim de procente.

PS1. Nu te-am comparat, iti dadeam exemplu de bun crestin.
PS2. S-a autodeclarat ex ateu, si ti-am zis ce si cum e cu ex ateii.
PS3. Nu poti sa le stii pe toate laughing bine ca intelege mersul lumii.

| Generalul a răspuns:

Ateii sunt oameni rationali, mai putini predispusi la crime si genocid ca fanaticii religiosi. Cu toate ca unii preoti ar merita spanzurati de momite, sunt convins ca nu vom vedea asa ceva in viitor...

| Chris96 a răspuns:

Cred ca fiecare trebuie sa aleaga de partea cui este)))

| Salahadin73 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mao Zedong iti spune ceva? Era un ateu, care a omorat vreo 70 mil. de oameni. Daca vrei sa vezi cati oameni au murit de mana crestinilor, si cati au murit de mana ateilor cauta prin istorie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salahadin73):

A omorat pentru credinta? A chinuit oamenii cum au facut catolicii?
Nu stau sa caut care cati, oricum, ateii n-au moralitate, cica, am putea toti sa omoram cel putin un crestin in fiecare zi, oricum suntem vazut ca niste criminali, dar sigur teistii au omorat mai multi oameni decat au omorat ateii, doar crestinii cred ca au omorat mai multi, si problema e ca acestora li se cere sa iubeasca, pe iubire, intelegere, acceptare se ridica religia lor.
Eu imi doresc sa se intoarca roata, desi nu mi-as murdari mainile, lumea e prea frumoasa ca s-o insusesti unui zeu si s-o distrugi pentru el.

App, bine a facut, pacat ca s-a nascut tarziu.

| Salahadin73 a răspuns (pentru Mădă0611):

1)''A chinuit oamenii cum au facut catolicii?''Tu ai idee ce insemna un lagar?
Ficele si sotiile erau violate pana mureau in fata sotilor/tatilor. Oamenii erau batuti cu lunile...(poti citi "Tortura pe intelesul tuturor'')
2)''oricum, ateii n-au moralitate''-da, dar va laudati cu ratiune
3)''Eu imi doresc sa se intoarca roata''-dai dovada de o moralitate iesita din comun

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salahadin73):

1. Da? Pai in lagare au murit si prietenii lui Hitler si a lui Stalin, care erau crestini amandoi, adica Stalin era crestin pana la un punct.
2. ateii au moralitate, si daca au desi nu le cere un zeu, cred ca au mai multa decat crestinii. Lipsa ratiunii va impiedica sa intelegeti adevarata sursa a moralitatii, prietenas. Dar pentru ce tocmai ai spus, imi dau seama ce gandire ai...sau n-ai.
3. am moralitate, am zis ca nu mi-as murdari mainile, eu v-as expulza in spatiu. Pai daca crestinii n-au facut rau, de ce e rau sa imi doresc sa se intoarca roata?
4. ai cautat pe net "atei criminali" ca sa arati cat de rai sunt ateii si cat de buni sunt crestinii? Discutia era despre crestinism, asa ca ia atei din zona unde crestinismul misuna, sa te vad, care au fost asa mari criminali, psihopati, nebuni cum au fost oamenii lui dumnezeu?
Ai zis si tu ceva, sa nu taci.

| Salahadin73 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Stalin era crestin pana in maduva oaselor, cum era si Ceausescu(el iubea bisericile, de asta le distrugea)
''am moralitate''-''''Eu imi doresc sa se intoarca roata''
Tu scrii si dupa aia gandesti sau nu mai gandesti deloc?
Punctul 3 este absolut genial...este cel mai ilogic dintre toate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salahadin73):

Pai crestinii sunt sfinti, n-au facut nimic rau, de ce nu e moral sa imi doresc sa se intoarca roata? Va doresc bine, doar bine ati facut, sau nu? Merg pe principiul "ce tie nu iti place, altuia nu face, dar daca ti-a facut, fa-i sa simta cum e si pe viitor sa invete".
Am zis pana la un punct, apoi a devenit anti teist, doar ca e mai simplu sa spui ateu, desi e o mare diferenta.
Cand vorbesc cu crestinii imi trimit in pauza de masa 90% din neuroni, si tot sunt peste nivelul tau de intelegere/rationalizare, tu cu 100% din ei, doar ai ceva de demonstrat si aparat un zeu atotputernic thinking La ce raspuns ai dat, "vai, e de rau, google --> atei criminali", zi merci ca m-am deranjat sa iti raspund.
Iti recomand sa citesti si altceva in afara de biblie si poate o sa afli ce si cum cu moralitatea, ce si cum cu teismul si anti teismul, ce si cum cu crestinismul si crimele, apoi poate o sa mai vorbim.

| Salahadin73 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing laughing
Profund....stiu mai multa istorie decat stie neamul tau de la maimuta incoace(traducere-nu aveam nevoie de google)
Cred ca in conversatiile purtate cu tine mi-am folosit maxim 2-3 neuroni(nu ma plictisi cu numarul total al neuronilor, ca-l stiu si eu)
Nu te obosi sa-mi raspunzi.Iti doresc toate cele bune.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salahadin73):

Bun baiat, ai un os, ca esti ascultator. N-ai raspuns la nimic, n-ai argmentat nimic, ai spus doar ce stii, prea putin pentru a raspunde.
Da, stii istorie: dumnezeu a facut pamantul in 6 zile, apoi Noe s-a urcat in barcuta dupa ce a adunat cate 2 exemplare din fiecare specie, mai ales canguri si dinozauri si bla bla bla. Cred si eu ca stii multa istorie, vad ca si biologie stii, mai stii si chimie si fizica. Moama, esti idolu meu love struck
Pai mai mult de 2-3 nu ai, e de inteles, din moment ce n-ai zis nimic, decat ce ai gasit pe net.
Daca m-am obosit sa iti raspund la primul, raspund si la asta, ca asa e frumos. Ceaules!

| Zenicide a răspuns (pentru Salahadin73):

"Tu ai idee ce insemna un lagar?
Ficele si sotiile erau violate pana mureau in fata sotilor/tatilor. Oamenii erau batuti cu lunile..."

- Cine mai lupta daca toti bateau si violau si colectau prizonierii?happy Tortura se aplica cand vrei sa atingi un scop anume, crezi ca SS-u isi pierdea timpul cu pulimea? Ai mancat atata propaganda in viata ta ca iti iese pe nas. Ce ti se pare asa mosntruos in lagar? Americanii faceau la fel, poate mai rau, in fiecare razboi e la fel.
Chiar si cat scriu acest mesaj crestini omoara musulmani.