| Xiaoh a întrebat:

O declaratie a unui preot anonim: "Trebuie sa recunosc faptul ca miscarea ateista este in crestere.Tot ce putem face este sa speram ca nu se vor purta cu crestinii cum s-au purtat crestinii cu ei."
Ce parere aveti despre aceasta declaratie?

62 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu stiu ca nu ezista preoti anonimi. Si cum s-au purtat crestinii?

| kiv1990 a răspuns:

Pai e adevarat, azi nu cred in nimic oamenii si pentru ei nu exista nimic sfint

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu ti-ai dori sa se poarte altii asa cu tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Cine, care, unde, cand, de ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Inchizitia iti spune ceva? Popa asta stie istorie, si stie ce faceau catolicii cu cei care nu le impartaseau credinta (dumnezeu e adevarul), ei, acum se teme ca ateii sa nu faca la fel cu cei care nu le impastasesc credinta, sau mai corect ar fi, cunostinta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt ortodox.

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu conteaza, tot crestin esti, acele... oribilitati au fost facute in numele lui dumnezeu/Iisus. Daca dumnezeu nu iarta pacatul stramosesc, facut acum 6000 de ani, cica, ateii, oameni "posedati" de ce ar ierta crimele facute in numele aceluiasi zeu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu e tot una, sectantii sunt cu dracul nu cu Hristos, intreaba unul care a plecat de la ortodocsi si vezi ce-ti raspunde ca pute de mandrie. Acelea sunt niste credinte comde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intoarce roata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci se va vadi adevaratul caracter, al necredinciosilor si al stapanului lor satan.acum e de abia al treilea calaret al apocalipsei pe pamant care a adus, dezbinare, ura, dusmanie, lacomie si multa nedreptate.va mai veni si cel ce va aduce, foame boli si moarte.acestea sant insa mici copilarii, pe langa ce va urma.

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu stii ce-i ala anonim?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cred ca... da

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Bine ca (virgula) crezi ca da. Daca ziceai ca stii cu siguranta spuneai o prostie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Sperai?

| BeastMaster a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Catolicii nu sunt sectanti.straight face Cred in acelasi Dumnezeu in care crezi si tu. Si pedepsele cu moartea in numele lui Dumnezeu au fost introduse inainte de marea schisma, deci nu conteaza ca esti ortodox. Ce e drept catolicii aveau o minte dereglata, sadica, perversa, diabolica de a dreptul, ucigand oameni in stanga si in dreapta fara motive si dovezi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Dracul trebuie sa aiba oamenii care sa spuna ca nu exista Dumnezeu, draci, Rai sau iad.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru BeastMaster):

Inchizitia e mult dupa 1054

| Dandanache a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pe Hypathia cine a omorat-o?

| BeastMaster a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu am zis Inchizitia, am zis pedepsele cu moartea. In anul 430 liderii Bisericii au hotarit ca erezia să fie pedepsita cu moartea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa te anunt, dar foame, razboaie, dezbinare, ura, dusmanie, moarte, boli au fost si vor fi mereu.Nu e nici un calaret din desenele animate pe pamantrolling on the floor).

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dandanache):

Unde? Cand? Cine? De ce?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru BeastMaster):

Nu am citit asa ceva, ma uimesti!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Mădă0611):

Stie popa istorie, dar n-o fi aflat ca ( cica ) am evoluat intre timp. laughing Iti dai seama? Daca ateii ar repeta aceasta istorie ar fi cireasa de pe tort, sa demonstreze ca au ramas in urma cu cateva sute de ani, iar aerele de superioritate au fost doar iluzii. Popa asta e mai destept decat credeam, vrea sa aiba ultimul cuvant. Wow! Ca sa nu mai spun ca deja se vad contradictiile, prin aparitia miscarilor ateiste, a bisericilor ateiste...

| ManStrong a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Rugurile si inchizitia.

| BeastMaster a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Sa fiu sincera pana acum cateva zile nu auzisem. E posibil ca sursa sa fie gresita, dar daca e sau nu adevarata afirmatia, pentru mine e tot una.

| ManStrong a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Asa crezi tu ca nu ti scoti capul din sfinta traditie.
Ia citeste tu putin istoria reformei.
Cauzele si consecintele.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru BeastMaster):

Adica alb= negru si mie imi e totuna imi place cum gandesti

| milan9 a răspuns (pentru BeastMaster):

Anul 431 - "Împăratul Constans interzice sacrificiile păgâne și ritualurile magice, sub pedeapsa cu moartea."

Asta face MAREA DIFERENȚĂ! Prevederea aceea din 431 a fost decizia unui împărat cu înclinații dictatoriale, și nicidecum vreo hotărâre a vreunui sinod al Bisericii creștine, ca să nu mai spun de vreun SINOD ECUMENIC- care s-ar fi îngrozit de o astfel de hotărâre necreștină și inumană!

| BeastMaster a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu tocmai...Pentru mine tot ce s-a intamplat inainte de a ma naste eu e perfect, nu ma deranjaza, de aia mi-e tot una.

| Hombre a răspuns:

De la ce fabrica de minciuni e scoasa asta. Nici un preot care se respecta nu spune asa ceva.