| Moisie a întrebat:

O intrebare la care nu cred ca aveti curajul sa raspundeti:

Oare din ce cauza, chiar Dumnezeul in persoana, si anume in Biblie in cap. Lege, numit si Deuteronom 13:1, le cere oamenilor care cred in EL si i-L urmeaza, ca sa-l UCIDA pe Isus si pe altii ca el, care fac minuni ca sa fie luati drept Dumnezei?
Se poate ca motivul sa-l gasim in Apoc.12.12?(unde vedem ca Tatal ceresc il numeste Diavol)
Nu vi se pare cam periculos sa acceptati o religie care are atat de multe "Taine" PERICULOASE!

Răspuns Câştigător
| Scarbo a răspuns:

Tesalocineni (2:4)
Luca (12:49)
Luca (12:51)
Crestinii nu pe pot gandi oare, ca trimiterea lui Iisus a fost doar un test, sa vada cat de devotati sunt dzeului din VT? Peste tot in biblie apar advertismente, dar ce crestin le ia in seama...

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De unde a invatat ala de jos sa se musamalizeze in Dumnezeu sau Isus? Are tecnologie militara cumva? laughing prostii ori murim si ne ducem la judecata ori nu va fi nimic dupa moarte.

| Moisie explică (pentru mgtow):

Buna intrebare!
Ti-am apreciat-o ca fiind inteligenta!

| milan9 a răspuns:

Confunzi in mod tendentios pe Singurul numit Fiu al lui Dumnezeu (avand Natura sau Fire divina) cu ingerii cazuti, cu diavolii... sad

Fiul lui Dumnezeu exista dintotdeauna.
SFANTA SCRIPTURA o mentioneaza in mai multe randuri:

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu eu il confund pe fiul lui Dumnezeu cu Lucifer, ci el se confunda singur, si de asta te poti convinge iasa cum ai vazut in linkurile mele catre Wikipedia
http://ro.wikipedia.org/wiki/Luceafăr
Profetul Isaia nu se refera la dulgherul Isus ci la Hristos adica la un Mesiah, iar singurul Christos=Messiah in acea perioada istorica a fost Simon Bar Kochba si nu Isus, pentru ca Simon Bar Kochba a fost UNS ca rege si recunoscut ca Messia, ceea ce in cazul amaratului de dulgher Isus, NU s-a intamplat.
Acum intelegi la cine s-a referit profetul Isaia? Sau e prea greu pentru nivelul tau de intelegere sa pricepi ca Hristos nu este un nume ci un atribut dat celor care au fost UNSI?

| 1man1 a răspuns (pentru Moisie):

Am citit un articol interesant (http://www.aievea.net/......-222.html) si daca vrei, te rog, sa-mi spui parerea ta despre cele scrise acolo.

| Moisie explică (pentru 1man1):

Nu exista niciunde nicio profetie referitoare la Isus.
Profetiile din VT se refera la un Messia, adica la un UNS in functia de Rege providenttial, iarv Isus nu a fost uns niciodata ca Rege, asta spre deosebire de Simon Bar Kochba care a fost UNS ca rege si s-a dovedit a fi providential, si a si fost acceptat de evrei ca si Messia, doar ca despre acst personaj profetit de acei proroci din VT, crestinii nu mentioneaza nimic pentru ca nu au./INTERESUL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna dimineata. Observ prietene ca numai intrebari despre religie pui in acest site. Fara suparare, la ora 5 dimineata scrii despre niste paragrafe pe care vrei sa le dezvoltam sau sa le cocolosim in fel si chip.Esti cumva unn student in religie sau cam asa ceva? Fara suparare, iei fiecare paragraf din niste carti scrise de nu stiu cine, fara dovezi si le pui aici.Hai sa ne fixam pe altceva, adevarul tot nu-l vom afla. Nu te supara.O zi buna.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Cum poti sa spui ca nu putem afla adevarul?
Pentru a afla adevarul nu trebuie decat sa ne documentam in alta limba, si anume in limbile societatilor dezvoltate care acum arunca religia la gunoi pentru ca constientizeaza faptul ca progresul nu poate veni de la niste minti intunecate de intunericul obscurantismului religios al evului mediu, ci doar prin deschidere catre stiinta ca si unica sansa de a asigura o viata fericita oamenilor si a fi mereu in fruntea altor tari intr-o lume in care numai prin competenta poti tine piept concurentei.

| Hutzy95 a răspuns:

La Deuteronom 13:1 nu scrie ca sa il ucida pe Iisus scrie exact asa "De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune" nu scrie nicaieri de nici o ucidere, tu ori esti penticostal care ataci ortodoxia ori te bagi in seama si cauti sa ai intrebai fara raspuns.
In apocalipsa 12:12 nu il numeste pe Hristos diavol, ci pe antihrist il numeste citeste tot capitolu nu numai ce iti convine tie. Gandeste si citeste tot capitolu inainte sa scrii un text din biblie ca habar nu ai de e religia macar si nu are chestii periculoase in ea, informeaza-te.

| Moisie explică (pentru Hutzy95):

Gresit!
Pai nu isus era unul care cfacea "minuni" ca sa fie luat drept Dumnezeu?
Si ia vezi mai departe sa vezi daca scrie "Sa-l omori" sau sxrie sa bem cu el o cafeluta?
Ai dreptate in privinta textlui din Apocalipsa 12; 12, problema ta este acolo unde tu crezi ca Christos este un nume si nu un atribut care se refera la un UNS, si dulgherul Isus nu a fost UNS, asa ca NU este el Christosul, dar daca vedem ca este slavit in bisericile lui Dumnezeu mai presus de Dumnezeu, atunci evident ca este Diavolul(=Antichristu)l, fapt pe care il confirma atunci cand se lauda ca este seful cheilor Iadului si ale MORTII!
Asa ca problema ta nu este la "religie" ci la capitolul cultura si ratiune, si asta nu o spun sa te blamez ci constat ca il numesti UNSUL pe unul care nu a fost UNS in nicio functie!
Oare de ce o faci?

| 1man1 a răspuns (pentru Moisie):

Ai dreptate cand spui ca Cristos este un atribut, problema care se pune este daca Isus a fost asteptatul Mesia.
In alta ordine de idei, in Deuteronomul 13:1-5 se da o regula generala si probabil dea lungul timpului unii au incalcat-o. Din cate inteleg eu se emite modul de comportare fata de o persoana care, da, face minuni, dar care indeamna pe altii sa urmeze alti dumnezei. In versetul 5 arata ca acea persoana trebuie ucisa. Eu asa am inteles.
Textul respectiv leaga infaptuirea acelor minuni, de dorinta aceluia care le face si anume aceea de a indemna spre a crede in alti dumnezei. Isus a facut miracole dar, din cate am citit eu, nu a indemnat pe nimeni sa nu mai creada in Dumnezeu, in Tatal sau ceresc.

| Moisie explică (pentru 1man1):

Dar tu stii cum se traduce cuvantul Messia?
Nu cumva tot ca acelasi atribut cu care se traduce si cuvantul Christos?
Pai daca ar fi fost UNS, crezi ca in Biblie nu era specificat clar acest lucru din moment ce vedem ca scena cu spalatul pe cap este foarte cunoscut desi ar fi fost o nimica toata fata de UNGEREA lui Isus!
2 Referitor la 13:1 Cum iti explici ca astazi in biserica crestina sunt slaviti doi Dumnezei, si culmea coincidentei este ca unul din ei, a facut acele minuni descrise in 13:1 ca sa fie crezut ca Dumnezeu?

| 1man1 a răspuns (pentru Moisie):

Moisie se pare ca nu ai citit una dintre postarile mele anterioare in care confirmam faptul ca Mesia si Cristosul sunt atribute. Mentionam ca problema se pune daca Isus s-a dovedit a fi cel mult asteptat.
Inainte de a discuta aceasta problema m-as opri asupra actiunii de ungere despre care vorbeste Biblia.
O mentionare timpurie este cea din Leviticul 4:3 si 8:12 unde se vorbeste despre ungerea preotilor, in cazul de fata Aaron. Urmatoarele ar fi 2 Samuel 1:14 si 2 Samuel 22:51 unde se arata de ungerea unor regi - Saul si David. Pe de alta parte si unele obiecte au fost unse, sfintite pentru un scop special si aici ma refer la coertul intalnirii (tabernacolul) si coarnele altarului. Ungerea implica turnarea pe capul celor ce primeau o insarcinare speciala (in cazul oamenilor) a unui ulei de masline amestecat cu parfum.
A fost uns Isus din Nazaret cu ulei? Dupa cum bine stim, nu! Relatarea din Matei 3:16 ne spune ca dupa botezul efectuat de Ioan, insusi Dumnezeu la uns cu Spiritul sau Duhul Sau. Iar versetul urmator intareste alegerea lui Isus prin faptul ca din cer s-a auzit un glas care certifica ca Isus este Fiul lui Dumnezeu si ca acesta il aproba. Astfel de dovada de aprobare mai este consemnata in Luca 9:35 cu ocazia Schimbarii la fata.
Asteptatul Mesia a fost profetit din timp, fiind furnizate o multime de indicii. Interesant este ca atunci cand apare Ioan Botezatorul contemporanii sai il intreaba daca el este Cristosul, dar el neaga aceasta si afirma ca acesta urma sa vina. Da evreii din acel timp erau in asteptare si nu trebuiau deacat sa analizeze daca viata lui Isus corespunde cu ceea ce se profetise timp de sute de ani cu privire la Mesia.Cred ca cunosti destule profetii mesianice, iar daca nu o sa revin. De un real ajutor in solutionarea chestiunii referitoare la venirea lui Mesia sau Cristos este profetia biblica din Daniel 9:25. Calculul profetic ne duce in timp pana in 29 e.n. cand Isus a fost botezat si uns cu Duhul Sfant. Daca vrei mai multe explicatii o sa revin.
Referitor la a doua chestiune, cea referitoare la doi Dumnezei. Eu din cate am citit in Biblie Isus a fost condamnat si ucis pentru ca a sustinut ca este Cristosul nu ca ar fi Dumnezeu. Crestinii timpurii erau monoteisti, ceea ce sustin unii astazi e o alta chestiune. Mohandas Gandhi a spus odată: „Nu stiu pe nimeni care sa fi facut pentru omenire mai mult decat a facut Isus. Nu crestinismul este problema". Si a adaugat: „Problema sunteti voi, crestinii, care nu traiti nici pe departe la inaltimea propriilor invataturi". Aici e adevarata problema, crestinismul pur a fost distorsionat si impanat cu tot felul de aberatii. Pe de alta parte din cuvantul crestin a derivat doua noi notiuni Crestinul practicant si Crestinul nominal. Crestinismul nu prea mai este un fel de a fi ci doar un fel de a ne numi. O mare parte din atei sunt, cred eu, insasi efectul rateului crestinilor de a se ridica la standardul impus de Isus.

| Moisie explică (pentru 1man1):

Poate ca am sarit peste acea postare a ta, si intr-adevar, titlurile de Mesia tradus Christos, au fost atribuite, doar ca NU dulgherului Isus, ci lui Simon Bar Kochba care a fost numit Regele Iudeilor(nu in batjocura ca in cazul lui Isus) iar acesta a fost recunoscut si ca Messiah cel asteptat si prorocit!
Asa ca profetiile biblice se refera la acest messiah si nu la falsul Messiah care nu a fost UNS niciodata cin functia de Rege!
Faptul ca a fost uns pe fund cu ulei de masline pentru ca avea hemoroizi sau pentru ca avea bube pe cap, nu se pune, ci se pune doar UNGEREA intr-o Functie echivalenta cu cea de rege, iar Biblia nu mentioneaza niciunde faptele deosebite ale regelui Isus, pentru ca iti dai seama ca nu toti regii sunt aceia profetiti de proroci!

Cat despre afirmatia lui Gandhi, si crestinismul, Isus nu avea religia crestina si nbici nu a lasat oamenilor religia crestina, ci SECTA sa numita "a Nazariteanului" care nu avea nimic comun cu crestinismul!
Crestinismul, dar tot ca si SECTA a religiei mozaice si NU ca religia, a fost inventat de catre sarlatanul Paul din Tarsus, iar Religia crestina a fost inventata de ucigasul in serie Constantin cel Mare, asa ca religia crestina nu a fost intinata de nimeni, ci din nasterea ei a fost una CRIMINALA, pentru ca atat Conmstantin cat si Damasus si alti imparati ai Romei, au impus religia crestina prin CRIME!

| 1man1 a răspuns:

In primul rand intrebarea formulata de tine e un ghiveci. Icearca pe viitor sa fii mai clar in ceea ce formulezi.
Deuteronomul 13:1 condamna pe cei care promoveaza inchinarea la un dumnezeu strain. Daca analizezi ceea ce a spus si a facut Isus nu se incadreaza deloc in astfel de fapte. Isus nu crezut intr-un alt Dumnezeu in afara de Tatal si nici nu a indemnat pe nimeni la o alta inchinare decat cea catre Tatal. Apoc. 12:12 ne vorbeste despre un alt personaj si anume Satan sau Diavolul. Cu el lucrurile stau altfel. Prin intrebarile tale vrei sa induci idee ca Isus ar fi Satan, ceea ce nu are nici un fundament. Isus s-a straduit sa aduca lumina, claritate in intelegerea lucrurilor sprirituale, pe cand Satan este un maestru al inselatoriilor si al incurcaturilor. Al cui discipol esti?!

| Moisie explică (pentru 1man1):

Si Isus nu era un Dumnezeu strain religiei mozaice?
Se pare ca tu nu intelegi, in Deuteronom nu se discuta despre credinte, ci despre oameni care fac "minuni" ca sa fie crezuti ca Dumnezei!
Cum sa nu se creada el Dumnezeu ca doar contemporanii sai care l-au cunoscut in acuzau stiind bine cine este el, ca desi este om se da drept Dumnezeu
Gresit, eu nu vreau sa induc ideea ca Isus este Satan ci ca este Potrivnicu din 2 Tesaloniceni 2:4!
Isus nu s-a straduit sa aduca lumina cu adevarat, ci doar lumina simbolizata prin lumina unei lumanari in miezul noptii la "Inviere".
Cine vrea sa dea lumina oamenilor ddeschide larg ferestrele cunoasterii" ziua in amiaxa mare si nu in bezna miezului noptii!
Eu sunt discipolul celor care au ca religie Cunoasterea Rationala!

| lvnlscorpion a răspuns:

Eu am 2 variante. ori ca sa demonstreze ca El este unic si ca trebuie sa eviti pe oricine se crede ca El, ori pentru ca asa trebuia sa se intample ca sa-si dea seama oamenii de pacatul facut si sa se roage, sa devina credinciosi happy (doar niste pareri)

| Moisie explică (pentru lvnlscorpion):

Intrebarea se referea la porunca lui Dumnezeu din linkul de mai sus, in care vedem cum Dumnezeu le cere credinciosilor sa-i ucida pe cei ca si Isus!

| Lala_Jjlock_1991 a răspuns:

Moisie, am eu pentru tine o intrebare! Dumnezeu a creat ingerii... Diavolul/Satana sau cum vrei sa-i zici a fost mana lui dreapta da? De ce Dumnezeu nu il elimina /distruge daca e ceva creat? Numai credeti in tot ce ca invata la scoalawinking

| Moisie explică (pentru Lala_Jjlock_1991):

ADumnezeu a creat la fel de mult cat a creat si piticul de gradina al nvesti-mi!
Daca s-ar invata una ca asta la scoala, poporul roman nu ar mai fi ultimul din UE si nici nu ar fi vazuti atat de rau cum sunt acum!