| Moisie a întrebat:

Oare cine este Fiul lui Dumnezeu?
Nu cumva este acela fiu razvratit care a vrut sa-l detroneze pe Dumnezeu din tronul lui ceresc si sa-i ocupe locul asa cum vedem descris in Isaia 14, 12 in care vedem ca este vorba de acel Lucifer care in Apoc 22.16 se recunoaste ca fiind Isus Christos?
Adica potrivnicul lui Dumnezeu numit si Diavolul?
Nu cumva biserica crestina este biserica acestui fiu al lui Dumnezeu, care se lauda ca este Lucifer si Seful Iadului?
Ia sa vedm ce spune Biblia?
14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! (Adica Lucifer) Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!
Si vedem in Apocalipsa 1:18 ca acest Luceafar dupa "Invierea sa" a ajuns intr-adevar in Iad, unde detine functia de seful iadului!
Intrebarea din concluzie:
Oare nu va e frica sa frecventati biserica crestina, mai ales ca in Apocalipsa18: 2. , Dumnezeu va cere sa nu o mai faceti ci sa o parasiti in mare fuga?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| Moisie explică (pentru milan9):

Unde vezi tu ca e in aceste texte este vorba de Isus Christos?
Si mai ales unde spune ca NU Isus Christos este Luciferul
Mai citeste odata tot textul postat de tine si subliniaza-mi te rog si mie unde vezi tu scris text clar Isus Christos_
Sau crezi ca numai tu ai dreptul de a pune paranteze ceea ce crezi?

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul -adica Lucifer ) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul =Lucifer ) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Lucifer) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Uite ca nu ai dreptate, acele texte vorbesc despre LUCIFER

In plus de asta te rog explica cu argumente daca este sau nu adevarat enuntul din intrebarea mea?

| milan9 a răspuns:

Ceteste CONTEXTUL, si din CONTEXT iti vei da seama ca acolo este vorba despre Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

| Moisie explică (pentru milan9):

Intrebare din titlu nu se refera la locurile din Biblie unde scrie despre Fiul lui Dumnezeu, ci despre cine este fiul lui Dumnezeu!
Este el acel razvratit din ceruri care i-a tras presul de sub picioarele lui Dumnezeu aici pe pamant si astfel crestinii urmeaza legea avestui Fiu potrivnic si nu pe cea a lui Dumnezeu, nu cumva este acela despre care scrie in 2 Tesaloniceni 2: 4 ca este Potrivnicu care s-a asezat in temlilu lui Dumnezeu in locul lui Dumnezeu si selasa slavit el potrivnicu ca fiind Dumnezeu?
Daca te duce capul sa formulezi un raspuns rational si argumentat, atunci te rog raspunde, daca nu esti capabil, lasa-i pe altii sa o faca, si nu mai bate tu campi aiurea cu parantezele tale diabolice!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Ce relevanta au spusele tale daca tu esti un fanatic religios, unul apartinand unei religii NECRESTINE?

| Moisie explică (pentru milan9):

Adevarul are intotdeauna relevanta, indiferent de cine il rosteste.
Sau la voi la Tribunalul din Palatul Dicasterial nu este asa?
Ma bracea Milane, da nimic nu stii! Mai mare rusinea cu tine.

| Moisie explică:

Hallo!
Nu se gaseste nimeni sa-mi raspunda la o intrebare atat de simpla?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu confuzi rau de tot lucruri importante.Intelege! In Isaia e vorba de lucifer, ingerul care a cazut din cauza razvratirii iar in Apocalipsa este vorba despre "Luceafar"adica, Isus Hristo! Ti.am mai zis si in alte comm.uri dar vad ca nu prea intelegi acest mare Adevar!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Mai degraba ma socheaza lipsa ta de cultura, prin faptul ca nici atat nu stii ca Luceafar sau Lucifer este unul si acelasi lucru dar spuse in doua limbi diferite tot asa cum Dumnezeu si God sunt tot aceeasi persoana denumite diferit in doua limbi diferite.
Ce ar fi ca tu sa te informezi macar minimal ca traiesti in era informatiei si nu in evul mediu intunecat!
Ia vezi tu aici pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
Si fi atenta la ce scrie acolo referitor la versetul din Apocalipsa 22:16!

| Andrei258 a răspuns:

Duamne ajuta,

Dumnezeu ne considera pe toti fii lui si ne cere sa ne recunoastem pacatele parandu-ne rau ca le am savarsit si intorcandu-ne cu smerenie la Casa Tatalui care este Biserica aceasta casa ne pregates-te pentru vesnicie acolo ne vom bucura sau osandii depinde de faptele noastre

O, zi binecuvantata si Sarbatoarea Inverii sa va umple sufletul de Sfanta Lumina

| Andrei258 a răspuns:

Crede ti ce vreti dar nu mai induceti lumea in erore tine ti pentru dumneavoastra aceste pareri