| Moisie a întrebat:

Plecand de la mitul biblic precum ca Dumnezeu l-a azvarlit din ceruri pe Diavol si l-a aruncat pe pamant pe motivul ca i s-a impotrivit si a vrut sa-l detroneze din scaunul domnesc, credeti ca acest Diavol ajungand pe pamant, unde vedem ca si-a continuat lucrarea de impotrivire si de detronare a lui Dumnezeu, vezi Biblia la 2 Tesaloniceni 2:4, unde ni se arata ca a ajuns sa fie slavit mai presus de Dumnezeu, acest Diavol care recunoaste ca detine Cheile Mortii si ale Iadului, poate sau NU poate fi numit Fiul lui Dumnezeu?
Daca nu va place intrebarea, va rog nu ma atacati pe mine ci eventual pe autorii Bibliei caci problema este luata din Biblie!

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Deci,dupa cum afirmi, Iisus fiul lui DUmnezeu este diavolul,dar,dupa cum afirmai in alte intrebari, Iisus fiul lui DUmnezeu nici nu a existat.
Foarte tare logica ta.
Deci Iisus este diavolul,dar Iisus nu exista si nu este diavolul,dar totusi el este diavolul,pentru ca in Biblie scrie ca detine cheile Mortii,dar nu este diavlul,pentru ca nu a existat.
Interesanta absenta logicii pe care o folosesti.

Si,tot dupa tine,crestinii in venereaza pe diavol sperand ca acesta il va invinge..., il va invinge tot pe diavol? Pai cum vine asta.
Deci,dupa logica ta, diavolul se lupta cu diavolul si vrea sa iasa castigator. Foarte tare. Ce e si mai tare este ca atribui aceasta absenta a logicii religiei crestine si-ti arogi titlul de distribuitor al adevarului. Care adevar,nu pot intelege. Probabil prin adevar tu intelegi elucubratie aberanta.

Cu dracu Dumnezeu are un fiu care este dracu si care este tot el,deci tot dracu. Interesant. Eu te intreb,daca Dumnezeu,adica diavolul s-a izgonit singur din cer (pentru ca l-a izgonit pe diavol, care este fiul lui Dumnezeu si care, conform sfintei trimi, este Dumnezeu, deci GOD is the DEVILE) cine naiba mai sta pe norul ala pufost?

| Moisie explică (pentru Inferno):

Nu stiu de ce intelegi atat de gresit ce spun eu!
Eu am spus INTODEAUNA ca Isus era un om de meserie tamplar, Doiavolul banuiesc ca este un UNS, dar Isus nu a fost niciodata uns pentru ca functia de tamplar nu cere sa fi uns de cler in numele lui Dumnezeu.
2 Fii ai lui Dumnezeu sunt toti evreii care urmeaza Legea si brespecta legamantul facut cu Dumnezeu, deci si Isus la fel ca oricare alt evreu de religie mozaica1
3 Nu o mai da cu Isus=Diavolul ca Isus era un om de meserie tamplar/dulgher, asta chiar daca a fost acuzat de contemporani ca lucreaza cu puterile lui Belzebuth!
4 In Biblie nu scrie ca Isus detine cheile Iadului si ale Mortii ci o zice UNSUL, iar Isus nu a fost UNS niciodata!
Cine e acel care este numit UNSUL?
Probabil ca asta e Diavolul din moment ce asta a venit sa continue detronarea lui Dumnezeu si vedem in 2 Timotei 2:4 ca i-a si reusit figura!
4 Unde am zis eu ca Diavolul se bate cu Diavolul? Eu am zis ca Diavol este UNSUL iar despre acest UNS nu am spus ca se bate cu cineva!
5 Dumnezeu nu are numai un singur fiu, ci are ca fii un popor intreg, si anume pe aceia care ii urmeaza Legea si respecta Legamantul! Ce naiba e atat de greu de inteles? Daca ai probleme cu intelegerea acestor lucruri citeste si tu mitologia iudeilor si dupa aceia vei intelege mai bine, sau crezi ca pentru a fi cult este suficient sa citesti un text FURAT din aceasta mitologie si corupt de niste sarlatani sub conducerea ucigasului lui Sfantu Stefan?

| Maxim96 a răspuns:

Iisus Hristos este Dumnezeu Adevarat.
Lumina si chipul ipostasiei Tatalui Ceresc, lumina din lumina, Una fiind cu Tatal si nedespartit de El si de Duhul Sfant!

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Sper ca nu vorbesti de tamplarul Isus din Nazareth ca ala nu a fost niciodata Dumnezeu ci a fost doar un tamplar, adica un OM si cateodata rabin amator!

| MiruD a răspuns:

Nu. Nu poate fi numit Fiul lui Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru MiruD):

Poi atunci din ce cauza crestinii il numesc asa?

| MiruD a răspuns (pentru Moisie):

Unde ai citit tu ca Diavolul mai este numit si Fiul lui Dumnezeu? asta e o aberatie. Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu. Ce crestin poate gandi asta?

| Moisie explică (pentru MiruD):

Evident ca in Biblie, nu ai vazut ca am dat si versetul din Timotei?
Sau credeai ca versetul din 2 Timotei 2: 4 l-am luat din Povestea Porcului de Ispirescu?
Despre care Isus Christos vorbesti, pentru ca eu nu stiu cine e acela pentru ca mi s-a vorbit doar despre Isus din Nazareth si asta nu a fost niciodata Dumnezeu ci doar un om care s-a nascut ca orice om din mama sa!
- Poi crestinii care nu au citit Biblia nu spun asta! De spus o spun doar aceia care au studiat-o si au inteles ceva din ea!

| MiruD a răspuns (pentru Moisie):

"ci doar un om care s-a nascut ca orice om din mama sa!" Din mama sa (Maria), cu ajutorul Sfantului Duh. Despre ce vorbim aici?

| Moisie explică (pentru MiruD):

Eu stiu despre ce vorbesc, dar se pare ca tu nu stii ca in Biblie nu este descrisa prostia asta!
Si daca in Biblie nu este descris faptul ca Isus ca parte a Treimii a fecundat-o pe viitoarea sa mama ca din aceasta sarcina sa se nasca tot el acela care a fecundat-o!
Deci daca in Biblie nu scrie o asemenea porcarie...tu de unde ai luat-o, cumva din Triblie? ...sau cum se numeste cuvantul Dracului?

| danut a răspuns (pentru Moisie):

"Despre care Isus Christos vorbesti, pentru ca eu nu stiu cine e acela pentru ca mi s-a vorbit doar despre Isus din Nazareth si asta nu a fost niciodata Dumnezeu ci doar un om care s-a nascut ca orice om din mama sa!"
1Ioan 43. Si orice duh, care nu mãrturiseste pe Isus, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cãrui venire ati auzit. El chiar este în lume acum.
F.A. 18, 28. cãci înfrunta cu putere pe Iudei înaintea norodului, si le dovedea din Scripturi cã Isus este Hristosul.
1 Ioan 2, 22. Cine este mincinosul, dacã nu cel ce tãgãduieste cã Isus este Hristosul? Acela este ANTICRISTUL (unealta Satanei), care tãgãduieste pe Tatãl si pe Fiul.
De ce imiti numele unui mare conducator evreu cand ar fi mai simplu sa-ti spui un nume mai aproape de realitate: "satanica"

| Moisie explică (pentru danut):

Tu glumesti sau iti bati joc de noi?
Da cine cucu meu e Ioan ala ca sa-l cred?
A ajuns cumva acest Ioan vreun Dumnezeu mai mare decat Purandel?
Hai ma...da ce am ajuns sa ne luam dupa povestile idioate debitate de niste primitivi?
Pai daca Purandel zicea ca Isus s-a nascut din spermatozoizii carati de o musca care s-a asezat pe pasarica Mariei, tu il credeai?
Poi cum vrei tu sa cred ca Ioan zice ca Isus a fecundat-o pe viitoarea sa mama ca sa se nasca el insusi din aceast murdarie diabolica?

| danut a răspuns (pentru Moisie):

La tine "suferinta" este ANTE sau POST traumatica?
Asa cum tu spui (te citez) POI dac nu sti a citi cum vrei mataluta sa intelegi ceva neicusorule? Pune "ochiu" si citeste si apoi comenteaza.
LUCA 1, 35. Îngerul i-a rãspuns: "Duhul Sfânt Se va coborî peste tine, si puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naste din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.
P.S. LUCA a fost doctor, daca ai fi trait pe vremea aia sigur te facea bine si pe tine la "calculator" unde ai tu mare suferinta.

| Moisie explică (pentru danut):

Ma neicusorule, tu chiar realizezi ce prostii debitezi?
Poi tu citezi din LUCA?
Pai cine cucu meu e Luca asta al tau?
O fi vreun Dumnezeu la care nu se inchina nimeni?
Doctor? Daca era doctor poate-mi spui si unde si-a dat doctoratul?
Nu cumva e doctor in minciuna?
Nu de alta dar tot acest Luca zice in 9.1 ca a primit putere si stapanire peste Diavoli, si probabil ca era atat de "doctor" incat baga dracii in oameni in loc sa-i vinedece!
Nu de alta dar ala care i-a dat "putere" peste Diavoli spune ca la exorcism il scoti doar provizoriu pe Diavol din om, ca dupa aceea vine inapoi dar insotit de alti 7 Diavoli, asa ca tu chiar realizezi ce debitezi si iti dai seama ca incerci sa minti?
Poi asa se apara o religie? Prin minciuna, lipsa de cultura in domeniu si lipsa de logica?

| bobbyjah a răspuns:

Are you scared? Because you should be myhehee

| Moisie explică (pentru bobbyjah):

Nein ich bin nicht scared si nici nu mi-e frica de adevar asa cum vad ca le este multora de pe acest forum!