| anonim_4396 a întrebat:

E doar o intrebare tratati-o ca si cum ar fi un test de imaginatie. Noi oameni cica avem liber arbitru. Daca o sa cadem de acord ceea ce e imposibil stiu, si ne hotaram sa nu ne mai reproducem (sa facem copii). Satan se va plictisi ca nu va avea pe cine sa mai ispiteasca dupa ce vom murii toti si se va preda? Dumnezeu se va trezi cu toti la poarta raiului intr-un scurt timp? Ai vom da planurile peste cap, va fi nevoit sa intervina pentru ca nu va mai avea loc apocalipsa planuita de El. Isi va incalca cuvantul si ne va lua liberu arbitru?

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca Fat Frumos l-ar pupa pe gura pe Greuceanu ar atrage mania lui Dumnezeu?

| VelaJohnny a răspuns:

Cred ca ar fi impotriva lui Dumnezeu si al scopului sau scenariul tau. Geneza 1:28 „Dumnezeu le-a zis: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor şi peste orice creatură vie care se mişcă pe pământ"."
Scopul lui Satan e de a-i face pe oameni sa nu mai asculte de Dumnezeu, deci, ar fi privit cu placere asta laughing. Si nu si-ar incalca nici un cuvant daca ar actiona impotriva vointei omului. Tetragrama YHWH (Iehova) contine o parte a verbului „a deveni" si chiar semnificatia numelui sau, pe care i-a spus-o lui Moise „Eu voi deveni ce voi vrea sa devin" ii descriu atributele. Numele sau arata ca si creatia, sub indrumarea sa, poate deveni ceea ce el doreste sa devina. Nu-l poti lega la maini sa-si indeplineasca scopul cu privire la omenire. Un exemplu e atunci cand oamenii nu au mai vrut sa se raspandeasca pe fata pamantului, ci sa stea toti intr-un loc (contrar scopului lui Dumnezeu de a umple pamantul cu oameni), in orasul care mai tarziu a ajuns sa fie cunoscut drept Babel sau Babilon. El le-a incurcat limbile, astfel ca nu a mai fost unitate, si au trebuit sa se desparta. Poate face ceva similar pentru a-i motiva pe oameni sa se inmulteasca. Sau poate o sa puna capat acelei generatii, si sa ii invie pe slujitorii sa-i din vechime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Unu la mână "dumnezeul" vostru creștin cu tot cu acel "rai" nu există și doi la mână "Satan" așa cum îl vedeți voi tot nu există.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de unde să știi că Dumnezeul creștin nu există. Ai fost de față la apariția univesului sau ai stat de vorbă cu cineva care a fost de față și te-a informat că Dumnezeul creșin era absent?
Dacă Creatorul a ales ca să fie siguri de existența Lui cei care il caută și în diverse căi El se revelează, doar cei cărora El li -a revelat pot fi siguri de existența și caracterul săuȘi dacă principala funcție a creierului e tocmai să perceapă ce vrea să comunice Cel care l-a conceput?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

Dumnezeul crestin a fost furat de la evrei.
Iar evreii mai cititi stiu bine cine a fost YHWH.Un simplu elohim care a avut grija de ei o perioada, le-a dat 613 legi printre care si cea prin care trebuiau sa aiba o lopata cu ei cand se duceau sa-si faca nevoile.
Reptilianul YHWH era foarte sensibil la mirosuri.
"Miros placut Domnului"
"Când trebuie să intre ei în cortul mărturiei, să se spele cu apă de aceasta, ca să nu moară; şi când trebuie să se apropie de jertfelnic, ca să slujească şi ca să aducă ardere de tot Domnului, să-şi spele mâinile lor şi picioarele lor cu apă, ca să nu moară."

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Nu se poate dovedi ca "dumnezeu" nu exista dar se poate dovedi usor ca religia crestina este o inventie stupida cu scopul de a spala lumea pe creier si odata ce devii constienta de asta tragi singura concluziile si despre "dumnezeul" crestin.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/? m=1

| ania a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Iisus Hristos, ucenicii lui, apostolul Pavel care a scris cam jumătate din Noul Testament, deci inițiatorii creștinismului, erau evrei, așa că nu înțeleg de ce spui că Dumnezeul creștin e furat de la evrei.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

-religia creștină e o invenție stupidă-
Dacă citești Evangheliile lui Matei și Ioan, sunt două relatări ale unor martori oculari deșpre un om care vindecat pe alții de față cu ei, a hrănit miraculos mulțimi de oameni, a prezis despre sine că va fi ucis dar va învia și Ioan relatează că a fost de față și la execuția sa și apoi l-a întâlnit viu și i-a provocat să atingă semnele cuielor din palmele sale.Ai citit evangheliile? Dacă tu crezi xă ei mint sau că sunt falsuri, e alegerea ta, eu sunt convinsă că realtează adevărul.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Avand in vedere ca toti oamenii care s-au remarcat cu ceva (au fost regi, oameni de stiinta, cantareti etc.) au fost consemnati in istorie, nu ti se parea normal ca si acest om care savarsea minuni (lucru probabil unic) sa fie si el consemnat in istorie? Nu cred ca scrie in nicio carte de istorie sau orice carte din acea perioada de acest om care savarsea minuni.
Biblia este cartea sacra a crestinatatii, nu o carte de istorie, deci ea sustine propria varianta a istoriei care poate contrazice in multe randuri adevarata istorie.
Apropo, moartea si invierea reprezinta concepte spirituale furate de evrei de la pagani si atribuite lui "isus hristos' care nu exista decat in biblie.
Te-as sfatui sa citesti acel blogspot pe care ti l-am lasat mai sus, daca nu cumva te temi.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

Pavel nu l-a cunoscut pe IIsus.
A declarat ca ar fi avut o vedenie.
Adica un episod psihotic.
Iar Evangheliile canonice au fost scrise de anonimi in limba greaca.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Tacit,(55-120 dHr)
Nici dezmințirile oamenilor, nici bogățiile dăruite,nici căința în fața zeilor nu i-au folosit lui Nero, ca să scape de ocara celor încredințați că el poruncise marele pârjol, focul din Roma.Așa încât pentru a curma zvonurile, i-a învinuit pe pe nedrept și i-a supus la cele mai cumplite cazne pe cei numiți îndeobște creștini, omeni întâmpinați cu ură pentru grozăviile lor.Christus,întemeietorul lor, a fost osândit la moarte de Ponțiu Pilat, procuratorul Iudeii, sub cârmuirea lui Tiberiu, însă dăunătoarea superstiție, înăbușită o vreme, s-a ivit iarăși, nu doar pe întinsul Iudeii de unde a izvorât pacostea ci nu mai puțin în toată cetatea Romei(Analele, XV, 44)
Lucian din Samosata, satiric grec din secII
creștinii se închină până astăzi unui om..care le-a întemeiat noile rituri și care a fost răstignit pentru asta.Aceste făpturi rătăcite, pornesc de la încredințarea neabătută căsunt de-a pururi nemuritori, ceea ce lămurește disprețul față de moarte și dăruirea de sine nesilită, care sunt atât de obișnuite în rândurile lor. Apoi leguitorul lor dintâi i-a făcut să creadă că sunt toți frați din clipa convertirii și că trebuie să tăgăduiască zeii Greciei pentru a se închina înțeleptului răstignit.(The Death of Peregrin, 11-14).
E menționat și de Pliniu cel Tânăr, Suetoniu, Phlegon.
Citatele sunt luate din cartea lui Josh Mc Dowel Noi Mărturii supuse dreptei judecăți, un ateu care și-a propus să cerceteze problema și să dovedească oadată pentru totdeauna că creștinismul e o farsă și a sfârșit prin a deveni creștin.
Citatele dovedesc că iisus a fost un personaj istoric.E evident că cei ce nu au văzut cu ochii lor aceste minuni erau neîncrezători în privința lor.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit din blogspotul pe care mi l-ai recomandat introducerea și ce scrie despre Vechiul testament.M-am lămurite de scopul blogului, sunt transparenți și anume că scopul religiei creștine ar fi acela de a deconecta întraga omnire de adevăratul zeu creator adică de satan.
Mi se pare firesc că legile morale se reflectă și în legila altor națiuni, Creatorul ne-a dat aceeași conștiință la toți, sunt condamnate în forul nostru interior lucruri asemănătoare,
E ilogic ca IHWE, autorul așazis fraudulos al Vechiului Testament să subscrie acelorași legi morale ca.și zeii considerați autentici ai celorlalte națiuni cu care ar fi în contradicție.

| ania a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da, Pavel nu l-a cunoscut personal pe Iisus și după cum el însuși mărturiște inițial a persecutat pe toți cei care creadeau în el.
Sunt și neurologi necreștini care fac distincție între persoanle care relatează experiențe mistice, de care au parte odată sau de foarte puține ori în viață și bolnavii psihici care sunt chinuiți de experiențe repetitive, În a 7-a dintre întrebările mele am pus în discuție niște citate care mi s-au părut interesante din cartea unor neurologi necreștini care au măsurat, studiat ce se întâmplă de fapt în creier când unele persoane susțin că au experiețe mistice, Dacă te intereasează subiectul m-aș bucura să-mi spui ce părere ai de acele citate.
Să spui că în mod sigur cel ce e convins că a primit un mesaj de la Creator e bolnav psihic, are ca premisă ideea imposibil de dovedit, că e imposibil să existe un Creator.
Dacă admitem că e posibil ca să existe un Creator care a conceput creierul uman și omul ca o ființă relațională, e verosimil ca Acesta să se folosească de creierul lui pentru a încerca să comunice cu el.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Eram sigur că n-o să citești cine știe ce de pe el. Ca și creștină, trebuie să-l privești ca un blog dedicat expunerii creștinismului, nu dedicat lui Satan, în fond ăsta este și scopul lui. Dacă acei oameni care au realizat blogul n-ar fi scris că Satan este adevăratul Creator al oamenilor, toți cei care ar fi citit acel blog s-ar fi transformat în atei, ceea ce este la fel de greșit ca și creștinismul.
Nu înțeleg, cum adică yehova se subscrie acelorași legi morale ca și Zeii? Unde scrie asta?

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă refeream la faptul că se citează porunci ca să nu furi să nu mințești, să nu înșeli care apar și în scrierele altor popoare și cerute acolo de alți zei despre care se susține că autorii Vechiului Testament le-ar fi plagiat de acolo.
Dacă e dedicat expunerii a ceva, ar fi de așteptat să fie onești în argumentele lor.Nu înțeleg de ce pentru a dovedi ce nașpa e creștinismul dau o grămadă de citate din Talmud, niște scrieri evreiești care nu au nici o legătură cu Biblia, pe care biserica creștină nu le-a considerat niciodată ca fiind inspirate, ori autorul articolului nu știe că nu fac parte din Biblie ori mizează pe faptul că cei ce -l citesc nu au deschis Biblia și nu vor face efortul de a o citi.
Spui că ateismul e la fel de greșit ca și creștinismul.Crezi că e onest intelectual să-ți formezi o părere atât de categorică în privința creștinismului fără să fi citit Biblia?

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Scrie la începutul articolului că el va expune faptul cum creștinismul și-a *furat* și *corupt* scrierile din cărțile antice, de asta apar și în scrierile altor religii sau popoare. Să luăm de exemplu porunca "să nu furi". În Codul lui Hammurabi porunca suna "Eu n-am furat", deci deduci și tu cum creștinismul a transformat-o într-o poruncă "sacră" dată de "dumnezeu" unor sclavi (se numesc porunci, poruncile în mod evident le sunt date doar sclavilor), în caz contrar sunt amenințați cu chinuri eterne (unde-i liberul arbitru?). Cum am mai zis și în alte dăți, nu ai nevoie de religie ca să știi că nu este bine să furi sau să omori. Și că tot vorbim de porunci, biblia se contrazice singură la aproape toate poruncile.
Parcă parlamentarii ori președinții făceau la început un jurământ cu mâna pe biblie, dar totuși ei fură de n-au aer, oare ei știu ceva ce noi nu știm? Și dacă tot vorbim de furt, cred că ți-ai dat și tu seama cum creștinismul și-a "furat" caracterele, tradițiile etc.
Versetele din talmudul evreiesc sunt puse acolo pentru că evreii au creat religia creștină dar și ca să îți arate ție ce părere au evreii despre tine, talmudul la ei este probabil precum biblia la creștini. Apropo, faptul că evreii și creștinii slăvesc aceeași divinitate (Yehova sau Dumnezeu este aceeași chestie) reprezintă probabil un motiv în plus pentru care o să vezi și mai multe citate din talmud. Zici că nu sunt onești în argumentele lor? De unde știi că nu sunt serioși în argumente dacă nu ai citit decât primul articol? Acel blog are 29 de articole și după ce-l citești doar pe primul deja te-ai lămurit că acel blog nu este serios? Dacă citești în continuare o să vezi că ei își susțin argumentele prin nenumărate versete biblice, cum altfel ai vrea să expună creștinismul dacă nu dau versete din biblie?
Eu nu am citit biblia cap-coadă, dar am citit o grămadă din ea cât să mă facă să-mi dau seama ce fel de carte este. Dacă aș începe acum s-o citesc pe toată, n-aș face decât să remarc mai multe grozăvii și contradicții. Ceea ce îmi dă de gândit este faptul că voi, creștinii care ați citit biblia ori nu ați remarcat acele versete dubioase care teoretic vă fac să vă puneți întrebări, ori în mod intenționat nu pomeniți de ele.
Dar uite că există și unii oameni care au remarcat acele versete dubioase și prin documentație au ajuns la crearea blogurilor similare celui pe care ți l-am dat ție, tocmai ca să ajute restul oamenilor să se trezească la realitate și să nu se mai obosească nimeni să citească 1000 de pagini și să ajungă la o concluzie probabil mult mai eronată pentru că sunt creștini care au citit biblia cu toate imperfecțiunile ei și asta nu a făcut decât să le consolideze credința doar prin simplul fapt că nu au remarcat acele versete dubioase și au înțeles din biblie doar ce au vrut ei să înțeleagă și mai sunt și unii care au citit-o cu o viziune mult mai obiectivă și ei chiar au remarcat acele versete dubioase, motiv care i-a făcut să devină atei ori gnostici, ori agnostici, ori deiști, ori cine mai știe ce.
Dacă cineva ți-ar zice că un verset din biblie este dubios și de ce, mai mult ca sigur că nu ai remarca asta pentru că atunci când citești biblia, ești probabil convinsă că vei vedea în ea doar chestii pozitive, în acord cu ce ți-a dictat religia să crezi.
Atât timp cât ți-e frică să-ți pui întrebări, poți citi biblia și de 100 de ori că tot nu vei remarca imperfecțiunile ei, care nu sunt nici pe departe puține.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

" Talmud, niște scrieri evreiești care nu au nici o legătură cu Biblia"
Nu ati citit nici macar un rand din Talmud ca sa afirmati o astfel de ineptie.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit o grămadă din Biblie, ai citit măcar evangheliile de la cap la caodă?
Cu ce e de vină Biblia dacă palamentarii sau președinții jură pe ea și apoi fură? Fiecare are liber arbitru.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Nu le-am citit chiar cap-coadă dar este evident că nu sunt decât niște adunături de povești cu evrei grămadă și vorbe lipsite de sens de ale lui "isus" care se repetă de la o evanghelie la alta.
Evanghelia dupa Luca 12:51-53
51. Credeţi
*
că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă
spun: nu; ci** mai degrabă dezbinare.
*Mat. 10:34; Luc. 12:49. **Mica 7:6; Ioan 7:43; Ioan 9:16; Ioan 10:19
52. Căci*
, de acum înainte, din cinci care vor fi într-o casă,
trei vor fi dezbinaţi împotriva a doi, şi doi împotriva a trei.
*Mat. 10:35
53. Tatăl va fi dezbinat împotriva fiului, şi fiul împotriva
tatălui; mama împotriva fiicei, şi fiica împotriva mamei;
soacra împotriva nurorii, şi nora împotriva soacrei."

Cât despre parlamentari, părerea mea este că ei nu fură pentru că ar avea liber arbitru, ci pentru că ei știu foarte bine care-i treaba cu "viața de apoi" și "judecata". Dacă ei ar ști că astea sunt reale, îți zic eu că n-ar mai fura. Au învățat și ei de la isus care-i treaba cu furtul.
Luca 19: 29-34
29. Când* S-a apropiat de Betfaghe şi de Betania, înspre
muntele numit al Măslinilor, Isus a trimis pe doi din
ucenicii Săi
*Mat. 21; Mar. 11:1
30. şi le-a zis: „Duceţi-vă în satul dinaintea voastră. Când
veţi intra în el, veţi găsi un măgăruş legat, pe care n-a
încălecat nimeni niciodată: dezlegaţi-l şi aduceţi-Mi-l.
31. Dacă vă va întreba cineva: „Pentru ce-l dezlegaţi?", să-i
spuneţi aşa: „Pentru că Domnul are trebuinţă de el."
32. Cei ce fuseseră trimişi s-au dus şi au găsit aşa cum le 33. Pe când dezlegau măgăruşul, stăpânii lui le-au zis:
„Pentru ce dezlegaţi măgăruşul?"
34. Ei au răspuns: „Domnul are trebuinţă de el."

| Idris a răspuns:

Tot ceea ce este decretat sa se intample se va intampla, si nimic din ceea ce nu este decretat sa se intample nu se va intampla. Noi nici nu putem grabi, nici nu putem intarzia ceea ce vrea Dumnezeu sa se intample. Referitor la faptul ca Dumnezeu isi va incalca cuvantul, din nou, intra sub aceeasi incidenta. Nimic din ceea ce ar contravine celor spuse de El nu se va intampla. Daca El a spus ca nu iti va incalca promisiunile si fagaduinta si cuvantul, inseamna ca acestea nu vor fi incalcate. Dumnezeu nu este nedrept cu robii sa-i.