| Nume6 a întrebat:

O să vină vreodată Sfârșitul lumii cum a venit Sfârșitul Dinozaurilor? Știţi că se vehiculează în biblie că o să vină Iisus pe pământ cândva și va da o altă "faţă" omenirii. Credeţi în asta? Cum credeţi că va arăta omenirea în viitor?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Voi face cateva afirmatii care vor irita catva dastepti de dastepti de-si zic atei. In primul rand pentru asa raspuns la rubrica RELIGIE iti trebuie MULT studiu Biblic pentru a intelege si da raspunsurile pentru rubrica RELIGIE. Tot ceea ce voli scrie se bazeaza pe cele scrise in Biblie dar NU voi face o exegeza a textelor ci doar niste concluzii.
Din cate stim, oamenii dinainte de potop erau cu mult mai mari ca cei de acum. S-a descoperit pe undeva in lume o fosila cu talpa unui om tiparita intr-o piatra, dimensiunea este de 1.2 metri. Fosila este autentica. De altfel stim si din Biblie ca oamenii erau uriasi fata de cei de acum. Facand niste calcule aritmetice de clasa a doua descoperim ca omul avea undeva la peste 5 metri inaltime iar greutatea creierului avea circa 6 kilograme. Fiind vorbaa si despre primii oameni ne duce gandul ca aveau si aproape 100% capacitate de gandire. Daca studiem Biblia vom descoperi ca una dintre interdictile radicale lasate de Dumnezeu poprului evreu a fost AMESTECUL de seminte sau de animale, adica joaca cu GENETICA. Daca studiem vom descoperi ca Dumnezeu a spus ca antideluvieni au facut lucruri urate inaintea Domnului, totodata printre animalele salvate de la Potop nu avem si dinozauri sau animale de acelasi gen. Insumandsi distrugerea aproape TOTALA a antideluvienilorr putem spune ca acestia s-au jucat cu genetica si dinozaurii au fost un produs uman. De aceia avem lipsa dinozaurilor din asctualul regn animal. Este doar o explicatie, nu o certitudine privind dinozaurii.
Un user a spus ca pamantul va disparea cand Soarele va exploda, sunt de acord cu aceasta opinie DAR nu sunt de acord cu timpul cand acest lucru va avea loc in mod special avand la baza cele scrise de Apostolul Petru care descrie IN BIBLIE acest eveniment acum circa 2000 de ani. Luand in calcul ca Petru era un om destept dar nu astonom este EVIDENT ca evenimentul i-a fost facut CUNOSCUT de Isus Hristos, Dumnezeu. Luand in calcul aceste informatii nu pot decat sa ACCAPT evaluarea TEMPORALA a Bibliei, nu a unor muritori. Viata pe pamant va inceta in maxim cativa ani iar Soarele cu sistemul solar va fi distrus cam peste o mie de ani.
Dumnezeu a SPUS ca va face un nou Pamant care va deveni CAPITALA Universului dar Soare nu va mai fi, lumina fiind CREPUSCULARA. Pamantul va fi locuit de oamenii care vor fi salvati de Hristos, in curand.

| RAY a răspuns:

Bine ar fi sa vina si sa șteargă oameni de pe pamant, un asteroid mare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să vină vreodată Sfârșitul lumii cum a venit Sfârșitul Dinozaurilor?
Să ne lovească un asteroid, este mult mai puțin probabil, ca pe vremea dinazaurilor. Dar va veni sfârșitul acestei lumi, când se va stinge soarele. Dar până atunci, vom coloniza galaxia, vom pleca de aici.
Știţi că se vehiculează în biblie că o să vină Iisus pe pământ cândva, și va da o altă "faţă" omenirii. Credeţi în asta?
Nu.
Cum credeţi că va arăta omenirea în viitor?
Viitorul a început acum.
Când eram mic, visam la videotelefoane și la mașini care zboară pe șosea. Azi avem, iar în curând ne vom deplasa prin oraș cu drone.

| LPCTSTR a răspuns:

Singurul "sfarsit al lumii" va veni cand al nostru Soare va intra in faza sa terminala, peste vreo 5 miliarde de ani, procesul este fascinant, nu vreau sa-ti stric surpriza, gasesti un clip extrem de detaliat aici: https://www.youtube.com/watch?v=iJY3y5_k0do
Cat despre biblie si restul, oare cand o minciuna va reusi sa se adevereasca? Iti spun eu: niciodata. Biblia si continutul ei este o minciuna prea gogonata pentru secolul 21, anul de gratie 2020.

Asa cum am mai spus si unei dne. psiholog care se dadea mare crestina, nu avem cum sa vizualizam societatea in viitor, sunt mult prea multi factori care pot influenta o simulatie.

| Panamax a răspuns:

Toate lucrurile au un inceput si un sfarsit.
Sa speram ca isteria asta cu virusul o sa dureze mai putin decat cea cu Iisus.

| Algo098 a răspuns:

Acelasi raspuns ca si CookieDog care a explicat perfect care e realitatea.