| JetBlueJet a întrebat:

Oameni frumosi, de ce credeti in Dumnezeu?
*Cel care afirma(Ca exista) trebuie sa dovedasca, altfel mai bine sa nu raspunda.
Eu am destul de multe argumente dar nu sunt legate de existenta lui.
Stiu ca foarte multe intrebari de genul asta au mai fost puse si mai pun si eu inca una..cu cat mai mult cu atat mai bine.

99 răspunsuri:
| JetBlueJet explică:

Si aci' e un raspuns doar pentru cei ce vor sa citeasca mai mult si se plictisesc.
Sau se vor plictisi cand vor citi. rolling on the floor
*de ce in Biblie scrie doar despre pamant si Soare si nu despre tot universul...sau care este creatorul lui Dumnezeu, de ce Adam si Eva aveau buric daca pur si simplu au fost creeati din pamant thinking
Toate religiile sunt ilogice.Fiecare dintre ele au cate o poveste diferita.
Si pur si simplu am observat ca de multe ori nu ne ajuta nici un Dumnezu.Doar credeam asta.Practic nu te poate ajuta in niciun fel ceva ce nu poti atinge.
Iar oamenii cu tot felul de boli nu se videca datorita nu stiu carei zeitate.Sa fim seriosi acum.Totul se datoreaza leacurilor "inventate" de savanti, laboranti, oameni de stiinta s.a.m.d. iar la randul lor leacurile se datoreaza inteligentei lor, datorita studiilor si pot continua.
Lumea cere mila si prosperitate, dar eu cred ca "Dumnezeu" sunt ei.Probabil cand se inchina au senzatia caci cineva foarte puternic este langa ei.Toti stim ca in momentul in care avem o persoana mai desteapta sa zic asa langa noi, totul iese mai bine.
Raspunsurile de genul "Cred in Dumnezeu pentru ca el este creatorul meu." ma scarbesc cel mai tare.Nu cred ca a venit vreun spirit si a participat la partida de sex dintre mama si tata. Pur si simplu el nu a ajutat cu nimic.Parintii m-au "creat" singuri.
Am mai gasit si raspunsuri de genul asta:"Eu cred in El, pentru ca stiu ca si-a dat viata la Golgota pentru fiecare om de pe planeta asta". Asta ar insemna sa nu mai existe. Oamenii se nasc in fiecare minut. Daca Dumnezeu si-ar da viata petru fiecare om ce se naste asta ar insemna ca si el s-ar naste si ar muri la infinit.
Sau ca el a creat universul.Pentru mine este absolut imposibil. Cercetatorii spun ca universul ar fi si el infinit.Deci unde este logica.Ar trebui sa intr-o parte de univers, unele vietati precum noi (ma refer la extraterestii si altele) sa vada cum se creeaza planetele sau "omuleti" din pamant si apa.
*Ce a facut el pana sa creeze universul?
Cred ca este normal sa ma intreb cine este "creatorul"(cu toate ca eu nu cred in baliverne), ar fi ca atunci cand un copil infiat ar vrea sa-si vada sau sa afle cine sunt adevaratii lui parinti.
Dumnezeu daca ar exista nu ar fi cel prezentat de oameni in Biblie.Deci pur si simplu un om cu probleme mintale sau ce avea tot felul de iluzii i s-a parut ca aude o voce in cap ce-i zice ca universul a fost creat el (nu de cel ce aude...) iar el s-a pus sa scrie asta intr-o carte.Iar daca o carte este veche asta nu inseamna ca este si real ce scrie in ea. *Am si eu povesti scrise de mine si sunt vechi si le pot transmite copiilor mei mai departe facandu-i sa creada ca-s reale.Si asa probabil as inventa si eu un Dumnezeu si o alta religie*
Sau am mai vazut raspunsul asta "Daca nu L-as simti pe Dumnezeu nu as crede, dar daca i-L simt cum pot sa nu cred?" Si intrebarea mea este : Cum il poate simti? Nici el/ea nu stie cum sa raspunda la intrebare.
Mai este si asta "Doar pentru ca ceva nu poate fi demonstrat ca exista asta nu inseamna ca nu exista." Cum mama nai*i...pana la urma totul are un inceput.Acum ma leg din nou de povestile mele...Iar cei ce ma vor intreba cum pot demonstra ca-s reale le voi spune si eu pur si simplu ca nu trebuie sa demonstrez ca-s reale.

| alexandrualind a răspuns:

Pentru ca atunci cum s-au format oamenii, cine are grija de noi? Cine a creat pamantul si universul?

| JetBlueJet explică (pentru alexandrualind):

Simplu.Big Bang.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda,aerul de exemplu,nu l vezi,si cu cate definitii ar veni stiinta,si oricat de multe ai stii,tot nu l-ai vedea,nu?
Eu cred,pentru ca asta am ales,asta e si ideea, daca ar aparea Dumnezeu in fata ta, ai crede daca nu esti debil mintal, dar cand nu apare, e mai greu.Eu il vad diferit pe Dumnezeu, am o credinta personalizata, cel putin acum, si cred ca nu am sa mi o schimb, nu dau detalii.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Daca ti s-ar arata Dumnezeu...Indiferent de-ai fi credincios sau nu tot ai lua-o pe aratura. laughing
Stim din ce e compus aerul.
Deci stim cum arata dioxidul de carbon...hidrogenul s.a.m.d. deci aerul l-am vazut doar ca e transparent.Si il poti studia oricand vrei doar daca ai aparatele de care ai nevoie.
Dar pe Dumnezeu nici cu cel mai avansat "binocul" nu-l poti vedea.
straight face

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Pai si de ce ai ales sa crezi.
Doar pentru ca si ceilalti credeau?
straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

In parte poate,da eu zic de aer,asta care iti desparte ochii de pc,il vezi? daca iti iei un "binocul"il vezi? Da, ai lua-o pe aratura, dar ideea era alta, ca poti crede cu usurinta ce e in fata ta, dar mai greu ce nu vezi.De aia ai o alegere,sa crezi, sau sa nu crezi. Daca ar fi in fata ta, nu ai mai avea o alegere, ai crede, pentru ca ai vedea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu,ca asta simt.Da nu cred cum e in biblie, coran, etc.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Poate doar daca l-as vedea.In carne si oase as crede.Dar si atunci m-as indoi.Caci si pe tine te-as putea vedea in carne si oase dar asta nu inseamna ca esti Dumnezeu.Deci si atunci ar trebui sa demonstreze tot felul de lucruri ce ies din tiparul normalului.
Nu ma refereal la binoclul in sine. Ci la un microscop.Sau cu ce au descoperit savantii din ce e compus aerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

laughing)) Daca ar face o magie, ai crede

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Atunci daca nu crezi ce scrie in Biblie s.a.m.d. nu crezi nici in el.Pentru ca acel Dumnezeu in care crezi tu este "creat" in mintea ta pe baza povestilor din acele carti.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

NU.
Ce acum daca vii in fata mea... faci o magie ce gata esti nu stiu ce zeitate.
La mijlocul fiecarui truc de magie este cate o explicatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pai doar nu o sa iti faca un truc cu carti mai, sau sa scoata un iepuras din palarie. O sa te duc in al 9-lea cer, na!

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la magii de genul ca vindeca deplin bolnavii.
Ma duce la inceputul inceputurilor pentru a-mi arata cu a fost creeat universul s.a.m.d.

| Kandia15 a răspuns:

Scuze ca ma bag si eu, dar vreau sa corectez ceva, dacs imi permiteti laughing Dumnezeu face minuni, nu magii. Ok, pa laughing

| Kandia15 a răspuns (pentru Kandia15):

Daca* Am gresit mai sus

| JetBlueJet explică (pentru Kandia15):

Ce minune a facut? daca tot aduci vorba.

| JetBlueJet explică (pentru Kandia15):

Minunea este considerata o magie.
Nu este nimic diferit dintre minune si magie.

| Kandia15 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ba da. Magie= farmec, vrajitorie
Minune=miracol
Minunea o face Dumnezeu, magia diavolul prin intermediul vrajitoarelor. happy

| Kandia15 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ai in Biblie o gramada de minuni pe care le-a facut big grin

| Mayhem666 a răspuns:

Din moment ce ai spus : "de ce credeti in Dumnezeu?", inseamna ca eu nu am de ce sa argumentez ceva, pentru ca eu nu cred, dar din aceasta intrebare reiese ca nici tu nu crezi in el, am dreptate?

| JetBlueJet explică (pentru Kandia15):

Nu-i chiar asa
Minunea este un fel de magie.Nu este nici o explicatie stiintifica. Se intampla exact ca la o magie.
Magia este doar o alta denumire.Dar un miracol face aceleasi lucruri pe care le face magia si invers.
Vorba aia "A vindecat oameni ca prin magie" si se vorbeste despre miracol.

| Kandia15 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ar putea fi si cum zici tu. Insa de preferat este sa folosim " miracol" sau " minune" cand vorbim despre Dumnezeu happy In fine. iti doresc o zi buna :*

| JetBlueJet explică (pentru Mayhem666):

Da.
Nu inteleg multe lucruri si incerc sa le lamuresc.
happy

| JetBlueJet explică (pentru Kandia15):

Imi zici asta de parca tu ai citit Biblia.

| Kandia15 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Am citit, insa nu pe toata happy

| 6684464 a răspuns:

Tu n-ai inteles. Ideea e doar sa crezi. Nu cred ca scrie undeva in Biblie ca trebuie dovedita existenta Lui Dumnezeu, dar scrie ca trebuie sa crezi(Ioan 3:16).
Daca vrei, crezi si ai viata vesnica in Isus, daca nu, nu.
Si da, ideal ar fi sa crezi fara sa-ti dovedeasca cineva ca exista.

| 6684464 a răspuns (pentru alexandrualind):

Fizica cuantica, mai nou. laughing

| JetBlueJet explică (pentru 6684464):

Mie mi se pare normal sa nu cred in basme.