| JetBlueJet a întrebat:

Oameni frumosi, de ce credeti in Dumnezeu?
*Cel care afirma(Ca exista) trebuie sa dovedasca, altfel mai bine sa nu raspunda.
Eu am destul de multe argumente dar nu sunt legate de existenta lui.
Stiu ca foarte multe intrebari de genul asta au mai fost puse si mai pun si eu inca una..cu cat mai mult cu atat mai bine.

99 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Am inteles.
Dar am spus ca daca crezi faci automat Voia Lui, sa crezi si sa nu VREI sa faci voia lui este o hula; si completand cu Iacov 2:7, sa crezi si sa nu faci Voia Lui este echivalent cu a nu crede. Mai corect acum?

| Inferno a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca orice cauza are un efect atunci ar fi nevoie de un numar infinit de cauze pentru a produce orice efect, drept urmare niciun efect nu ar putea exista.

| RAY a răspuns (pentru Ager):

Nu stiu ce ai citit tu de poti spune ca din nimic o aparut totul,in nici o carte stiintifica nu scrie asa ceva, big bang nu a creat nimic si doar a dat energie, timp, spatiu, ce a urmat apoi se numeste evolutie, viata e complxa desigur 3.5 mld de ani e ceva dar totul pleaca de la simplititate spre complex, biblia nu e cuvantul lui dumnezeu e scrisa de oamenii asta o recunoaste si biserica, iisus, dumnezeu nu a scris vreo carte

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Eu am speranta ca da totul are o cauza si ca ea e rationala absolut totul

| RAY a răspuns (pentru Northern):

Daca dumnezeu nu e in timpul nostru el nu exista desi nu poate influenta existenta noastra, daca dumnezeu a creat timpul el nu avea timp sa apara, dar banuiesc ca nu ai fandit mult cand ai scris asta, apropo mai citeste biblia si vei vedea ca exista un inceput

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

"sa crezi si sa nu faci Voia Lui este echivalent cu a nu crede."

Dar diavolii cred ca Dumnezeu exista, si tot nu fac voia lui.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Ei nu (doar)cred, ei stiu. Diferenta e ca oamenii nu-L vad si nu L-au vazut pe Dumnezeu, deci pot doar sa creada ca exista.

| Northern a răspuns (pentru RAY):

O, vai. Nu stiu cine s-a gandit putin cand a dat un raspuns: eu sau tu? Si apropo, cand am spus Dumenezeu, m-am referit la un creator, nu la biblie sau la orice scrie in biblie pentru ca eu nu cred in acel Dumenezeu. Nu sunt crestin. Si ca sa iti dau si un raspuns la ce ai scris, in Biblie este prezentat inceputul creatiei, nu inceputul lui Dumnezeu.

| MistretulPufos a răspuns:

Sunt urat sad