| JetBlueJet a întrebat:

Oameni frumosi, de ce credeti in Dumnezeu?
*Cel care afirma(Ca exista) trebuie sa dovedasca, altfel mai bine sa nu raspunda.
Eu am destul de multe argumente dar nu sunt legate de existenta lui.
Stiu ca foarte multe intrebari de genul asta au mai fost puse si mai pun si eu inca una..cu cat mai mult cu atat mai bine.

99 răspunsuri:
| syd2 a răspuns:

Intrebare irelevanta, pentru mediocri.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar am mai spus laughing
Si o sa o mai spun.
Dumnezeu nu duce lipsa de nimic. Deci are tot. Deci are existenta laughing

Si pana la urma... de ce crezi ca s-a facut un atat de mare caz in lumea asta de la inceputul timpului, pentru ceva ce nu ar exista? A?

| 6684464 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Faci cum vrei, faza e ca nu e basm ci un adevar. Daca vrei crezi ca e un basm. Dar nu stiu ce sens ar avea sa faca mai multi oameni din diferite perioade de timp un basm asa complicat... Sau, in caz ca nici asta nu crezi(dubios), ce sens ar avea sa faca un om un basm asa complicat?

| JetBlueJet explică (pentru 6684464):

Pai altfel lumea ar face ce ar vrea.
Macar asa traiesc cu o frica nu...

| Kandia15 a răspuns (pentru 6684464):

Exact.

| Idris a răspuns:

Nu este scopul meu acela de a,, dovedi,, exista lui Allah, dar sunt interesat de furnizarea de informatii clare, bazate pe fapte si logica, pentru ca apoi sa las la aprecierea ta ceea ce vrei sa crezi. Eu cred ca motivul pentru care cei mai multi nu doresc sa creada in Creator, este faptul ca intr-o zi, vor trebuii sa raspunda pentru actiunile lor si pentru refuzul de a-L recunoaste pe Binefacatorul lor, Caruia ii datoreaza existenta pe acest pamant. Mi-am dat seama ca nu este vorba despre cat incerc eu sa transmit convingerile mele, ci mai mult este nevoie ca ei sa treaca peste prejudecatile preconcepute impotriva credintei propriu-zise. Asta inseamna intr-adevar ca este o chestiune de calauzire de Sus. Daca unii refuza chiar si cu dovezi evidente in fata lor, atunci nu esste intre mine si ei ci este intre ei si Creatorul lor. Ne putem uita la lucrurile pe care le-a Creat și la modul în care El are grijă de acestea și le susține, ca să știm că nu există nicio îndoială asupra existenței Sale. Cum am putea sa credem ca toate acestea au apărut ca urmare a unui „Big Bangˮ sau a unui „accidentˮ?

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Nu stiu... Poate asa suntem manipulati mai usor.
Se mai reduc din faptele rele de frica (,) ca te va judeca dupa ce mori
Si tot felul de chestii d-astea.
Codrin o zis bine:
1)Prostii cred in Dumnezeu
2)Oamenii inteligenti nu cred in Dumnezeu
3)Oamenii si mai inteligenti se indoiesc de amandoi laughing
*Man, daca nu duce lipsa de nimic pentru ce ne-a mai creeat? rolling on the floor

| JetBlueJet explică (pentru Idris):

Man,Dumnezeu nu a facut absolut nimic.
O construit el case, cladiri, te-a ajutat la teste/teze
Sa fim seriosi acum
Nu te-a creeat Dumnezeu.Stim cu totii cum apar copii pe lume.
Plus ca e prea penibil sa faci pe cineva din pamant. rolling on the floor Ce naiba.Deja trecem la basme.

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Nu te-am facut prost... Daca asta ai inteles.

| Idris a răspuns (pentru JetBlueJet):

Iata prietene cum e creat omul conform unor versete din Quran. Unul dintre aceste versete este: „Citeşte! În Numele Domnului tău Care a creat [tot ceea ce există]. ~. El l-a creat pe om din ‘alaq [cheag de sânge atârnat]. "
In Qur'An se explica clar ca omul este creat din ''alaq''. Ce inseamna ''alaq'' in limba araba? Inseamna 3 lucruri :
1) Lipitoare : Comparand o lipitoare cu un embrion in stadiul de,, alaq,, vei vedea foarte multe asemanari. De asemenea in acest stagiu embrionul se hraneste cu sangele mamei, asa cum lipitoare se hraneste cu sangele altora.
2)Ceva care se agata, suspendat, se lipeste : Stim foarte bine ca embrionul se lipeste sau sta agat de uter.
3)Cheag de sange: Aparenta externa a embrionului este extrem de asemanatoare cu cel al unui cheag de sange. De asemenea in timpul acestui stadiu sangele din embrion nu circula pana la sfarsitul celei de a 3-a saptamani, iar embrionul in acest stadiu seamana cu un cheag de sange.
Cum putea profetul Muhammad (SAW) sa fi stiut aceste lucruri acum 1400 de ani cand oamenii de stiinta au descoperit asta de curand cu aparatura ce nu exista in acel timp, daca nu doar cu puterea lui ALLAH?
Apoi se mai specifica ca fetusul este protejat de 3 straturi. Allah spune în Coranul cel Glorios: „[...] El vă creează în pântecele mamelor voastre, făptură după făptură, în trei întunecimi [...]" Conform profesorului dr. Keith Moore, aceste trei întunecimi din versetul coranic se referă la: pantece, uter si membrana amniotica (placenta). Dovezile ştiinţifice din Coran demonstrează clar originea sa Divină. Niciun om nu putea fi autorul unei asemenea cărţi, care să conţină atâtea dovezi ştiinţifice, acum mai bine de 1400 de ani.
Cu toate acestea, Coranul nu este o carte de ştiinţă, ci o carte a „semnelor". Aceste semne invită omul să realizeze scopul existenţei sale pe Pământ şi să trăiască în armonie cu natura. Coranul este un Mesaj adevărat de la Allah, Creatorul şi Susţinătorul Universului.

| JetBlueJet explică (pentru Idris):

Nu ma lua cu Allah si Coranul
Da creeaza tu un om dintr-un cheag.
Tu esti roman?

| Idris a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eu nu pot crea un om dintr-un cheag, pentru ca nu sunt Dumnezeu. Pot spune ca ma consider roman, sunt cetatean roman de ceva timp, insa sunt de nationalitate Algeriana. happy

| 6684464 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca crezi in Dumnezeu nu traiesti cu frica ci cu fericire(e si un fel de regula parca, un rod al Duhului Sfant de care scrie in Gal. din cate stiu).
Sinngura frica a ateilor o poarta oamenilor legii(politistilor).

| JetBlueJet explică (pentru 6684464):

Nu-s chiar ateu.
Nu cred in nimic.

| Deaad a răspuns:

Nu poate dovedi nimeni ca exista sau nu vreun zeu.Este dincolo de puterea de intelegere a oamenilor.

Nu intereseaza pe nimeni argumentele tale impotriva existentei lui.
Asa-i, sunt foarte multe intrebari legate de acest subiect.Cu cat mai multe cu atat mai rau, pentru ca e deja prea mult, pe bune.
M-am saturat de toti cei care aduc in discutie porcariile astea, gen "Demonstreaza-mi mie ca exista Dumnezeu!". Chestiile astea tin de parerea personala si nu le-o poti schimba oamenilor.Atat ca ateu, cat si ca crestin.
Chestiile astea dau dovada de imaturitate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Stiu aia cu prostii. Si asculta ce zice Codrin. Care sta pe scaun de gamer laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Ardeleanco ce esti laughing

| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu e natura, natura exista, deci Dumnezeu exista.

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

"Daca vrei, crezi si ai viata vesnica in Isus, daca nu, nu."

E suficient sa crezi? Diavolul nu crede si el?

| LiveYourDream a răspuns (pentru doctorandus):

Fals.
Asta-i panteism.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Da, e suficient sa crezi pentru ca daca crezi automat faci si Voia Lui. Sa crezi si sa nu vrei sa faci Voia Lui este si o hula din cate am inteles, sau pur si simplu sa nu vrei sa crezi si sa nu vrei viata vesnica in Isus iar e o hula(sau ceva asemanator, oricum, ceva de neiertat).

| RAY a răspuns (pentru alexandrualind):

Si fix zeul tau a facut asta din miile de zeii inventati de om

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Ce miracole face dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pentru ca omul a vrut sasi explice existenta si a unor cauze naturale, apropo nu ia cautat mereu existenta lui dunmnezeu tau a a multor alti zeii

| RAY a răspuns (pentru Idris):

Si alah, iahve asta o aparut din NIMIC si a creat totul din nou din nimic ca apoi sa-si faca un popor pe care sai stapaneasca prost dupa cum se poate observa, apropo 40 de anii prin desert ce au facut ei?

| RAY a răspuns (pentru Idris):

Sura 23 ne da o scurta descriere a conceptiei lui Mohamed despre felul in omul a fost creat: "Iar acum noi am creat pe om dintr-o bucata de lut,... apoi am creat dintr-un cheag de sanange o bucata de carne si apoi am creat pe om ca pe oricare alta faptura".

noi am creat? iahve conduce universul cu alti zeii

umnezeul evreilor ni se spune că stă de vorbă într-o adunare de dumnezei („[...] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [6].

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

De ce fix dumnezeu? de ce nu mai multi zeii? de ce nu zeus?

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Iahve ca asa il cheama s-a inspirat de la mesopotani, egipteni

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Allah nu a aparut din nimic ci a existat din totdeauna, El nu naste si nici nu este nascut.

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Limba engleză, cea persană, ebraică, arabă și multe alte limbi prevăd folosirea termenului „noiˮ ca formă regală. Termenul „Noiˮ în Coran este regalul „Noiˮ - de exemplu, când regele spune: „Noi am decretat următoarele...etc.ˮ nu indică pluralul; ci descrie, lingvistic, cea mai înaltă poziție.