| JetBlueJet a întrebat:

Oameni frumosi, de ce credeti in Dumnezeu?
*Cel care afirma(Ca exista) trebuie sa dovedasca, altfel mai bine sa nu raspunda.
Eu am destul de multe argumente dar nu sunt legate de existenta lui.
Stiu ca foarte multe intrebari de genul asta au mai fost puse si mai pun si eu inca una..cu cat mai mult cu atat mai bine.

99 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Idris):

Tu nu ai citit ca iahve judeca in mijlocul zeiilor, de ce minti, faza cu ca a existat mereu nu exista asa ceva orice lucru are un inceput

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Unde scrie ca Iahve judeca in mijlocul zeilor si cine este Iahve? Eu nu mint cu nimic, Allah a existat dintotdeauna fara sa aiba un inceput. El este Veșnic, fără început și fără sfârșit. El este singurul Creator și Susținătorul a tot ceea ce există și nimeni și nimic nu există alături de El, nici nu are parteneri. El ne spune că El nu este creat și nici nu seamănă cu creația Sa în niciun fel. Profetul Mohammed (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus că diavolul va veni la o persoană și îi va pune întrebări despre creație; „Cine a creat aceasta sau aceea? ˮ la care răspunsul ar fi: „Allah! ˮ până va întreba; „Cine L-a creat pe Allah? ˮ În această etapă, Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) ne-a sfătuit să renunțăm, deoarece, evident, Dumnezeu - Dumnezeul adevărat, trebuie să fie Veșnic și nu trebuie să fie creat. Quranul spune: „Allah! Nu există divinitate afară de El, Al-Hayy (Cel Veşnic Viu), Al-Qayyūm (Cel care subzistă, Cel care susţinetotul)! Nici aţipirea, nici somnul nu-L cuprind! Ale Lui sunt cele din Ceruri şi de pe Pământ! Cine este acela care ar putea mijloci la El fără de îngăduinţa Lui? El le ştie pe cele din faţa lor şi pe cele din urma lor. Şi ei nu pricep nimic din Ştiinţa Sa în afară de ceea ce El voieşte. Tronul Lui se întinde peste Ceruri şi peste Pământ şi nu-I este grea păzirea lor. El este Al-ʽAliyy (Preaînaltul), Al-ʻAžīm (Cel Măreț)! ˮ (Quran 2:255)

| RAY a răspuns (pentru Idris):

9 Căci Tu, Doamne, Tu eşti Cel Preaînalt* peste tot pământul, Tu eşti preaînălţat**, mai presus de toţi dumnezeii.

| 6684464 a răspuns (pentru Idris):

Si unde scrie ca nu trebuie sa crezi in alti zei?

| Northern a răspuns (pentru JetBlueJet):

Dumnezeu nu are un inceput pentru ca el a creat timpul, duh. Iar tu ca fiinta raportata doar la timp, nu ai cum sa iti imaginezi.

| JetBlueJet explică (pentru Northern):

Este imposibil ca el sa fi creeat timpul
Nu ar avea cum sa fie in prezent(nu ma refer la prezentul de acum ...ci timpul acela numit prezent in care el creea timpul) si sa creeze lumea.
Si cum s-a mai zis: Orice are un inceput.Nu putea sa fie pur si simplu.

| Idris a răspuns (pentru 6684464):

Surah Ikhlas Quran: Spune:,, El este Allah, Cel Unic! - Allah-us-Samad, El nu zamisleste si nu este nascut si El nu are pe nimeni egal.

| JetBlueJet explică (pentru Idris):

Tu crezi in Allah?

| sublime89 a răspuns:

"Cel care afirma ca exista trebuie sa dovedeasca". Asta e foarte adevarat. Asa cum cel care crede in vampiri, zane sau varcolaci, trebuie sa o dovedeasca. Doar nu s-ar astepta ca sa vina scepticii si sa demonstreze ei cumva ca acele lucruri nu exista. E foarte simplu, si asta ar trebui sa inteleaga oricine. Nu trebuie sa crezi in nimic fara dovezi.

| Idris a răspuns (pentru JetBlueJet):

Da, eu cred in Allah ca fiind unicul Dumnezeu adevarat.

| JetBlueJet explică (pentru Idris):

Damn ce hotarat esti.Aia de la religia voastra va manipuleaza intr-una cu asta. laughing Fac ce vor din voi.
Ai citit si Coranul?

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

"Tu crezi că Dumnezeu este unul, şi bine faci, dar şi dracii cred… şi se înfioară!
Vrei dar să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?"

Iacov 2:19-20

Eu in locul nu as face pedagogie teologica. Mai ai multe de invatat inainte sa ii inveti pe altii.

| 6684464 a răspuns (pentru Idris):

Da ma, dar unde scrie sa nu credem in zei? Ce ai spus tu afirma ca mai sunt zei dar nu asa puternici.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Mai am de invatat, si inca cat...
Dar nu inteleg unde am gresit.

| Idris a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pai citesc Quranul in mod regulat, nu ca l-am citit o data acum n ani, si aia din religia mea nu manipuleaza pe nimeni, pentru ca noi nu avem preoti sau cum e in alte religii. Nu are cine sa ne manipuleze.

| Idris a răspuns (pentru 6684464):

Ok, daca presupui ca mai sunt zei si nu asa puternici, asta in islam se numeste SHIRK, adica facerea de parteneri si asociati lui Allah. Daca sustii ca mai sunt zei care nu sunt asa de puternici, atunci ce fac ei, daca Allah spune ca El este singurul Creator si Sustinator a tot ceea ce exista.

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

Deschide Biblia la locul indicat si citeste tot capitolul, insistand asupra versetelor citate.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Am citit si tot nu inteleg unde am gresit. Explica-mi te rog.

Sau poate nu ai citit tot la ce ai comentat... [Mat. 13:21; Ioan 3:16; Iacov 2:7 la astea m-am referit mai exact; din cate am inteles hula aceea se refera la a nu vrea viata vesnica, a respinge dinadins ce ofera Isus]

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

Hula este un pacat impotriva Duhului Sfant si nu are legatura cu discutia. Nu despre hula vorbeam, ci despre afirmatia ta ca e suficient sa crezi pentru a te mantui. Biblia iti spune exact contrariul: credinta nu e suficienta (si diavolii cred, dar asta nu ii mantuie). E nevoie de fapte.

| eviiil a răspuns:

Imi plac persoanele ca tine.Le inchid gura cam greu laughing
1.La inceput omul credea ca pamantul e plat deci nu te astepta sa vada mai departe spre univers cand stiinta nu era foarte dezvoltata.Scrie atat cat trebuie omul sa stie! Pamantul, Soarele, Luna si omul.Lucrurile care le vedem zilnic.
2.Nu scrie nicaieri ca Adam si Eva aveau buric laughing.Asa au fost illustrate in diverse tablouri celebre modelul continuand si in ziua de astazi.Se spune doar ca omul a fost creat din "tarana".Nu vorbeste despre fiziologia sau anatomia corpului uman.EL si cu EA reprezentand in tablou primii oameni de aia fetele lor seaman foarte mult si sunt simple.Nimic special.laughing
3. Leacuri sau minuni asta depinde de la persoana la persoana.Uni considera va vizitand anumite locuri sfinte se fac bine iar daca ai cancer in ultima faza si te vindeci doar pentru ca ai vizitat o biserica care se considera sfanta atunci nu ai ce spune.
4.Omul are nevoie de ceva superior in care sa se increada.Credinta invarteste lumea ca sa intelegi.Probabil ca daca se va descoperii ca nu exista credinta atunci va fi sfarsitul societatii.Omul are nevoie sa creada in ceva DIVIN.Asta ii da speranta, o idee despre viata mai departe, si faptul ca nu ii f** un par la vecinu in cap ca no e pacat laughing
5.ASa pentru tine daca ai citit ceva legat de Arghezi avea niste sintagme legate de credinta:
"cred si nu exista nu am rezolvat nimic"
"exista si nu cred am pierdut totul"
"Cred si exista am castigat totul"
Gandeste-te bine la ele
6.Fiecare religie are o parere diferit despre divinitate.Dar toate au in comun un lucur. Exista acel ceva undeva sus sa zicem in centrul universului care ne-a creat.
7.Parerea mea.Da exista nu sunt mare fan al dusului la biserica spovedit sau alte chesti dar incerc sa traiesc gandindu-ma ca nu pierd nimica "daca cred si nu exista". Sper sa nu adormi in timp ce citesti big grin

| JetBlueJet explică (pentru eviiil):

Damn ce noroc ai ca imi e extrem de somn si imi pica ochii in gura.
Altfel as fi comentat.
Hai ca nu-s chiar asa rele raspunsurile
Merci de raspuns.

| Ager a răspuns:

Din câte am studiat până acum despre natură, îmi este imposibil să cred că toate au venit în existență din nimic. Oriunde îți întorci privirea în jurul tău, de la electronii din jurul unui atom până la întreg Universul, găsești o ordine extraordinară, care nu poate veni în existență așa. Viața e atât de complexă încât, la fel, este imposibil să „se fi" format „din greșeală".
Totul duce înspre inteligență și înțelepciune mult superioare nouă. Deci „sunt obligat" să cred că există acel Cineva care a creat totul.
2. Studiind Biblia (sunt convins că este Cuvântul lui Dumnezeu) mi-am dat seama că mă și pot apropia de Dumnezeu și că pot fi și prieten. Tot așa am aflat ce scop are viața asta, de ce se întâmplă atâtea rele, dacă se vor sfârși vreodată și multe altele.
Eu încă mă întreb: Oare cine zice că este ateu e la fel de credul ca și babele care se consideră credincioase când se bat pe apa cu busuioc?)

| JetBlueJet explică (pentru Ager):

Eu nu prea mai cred in nimic.
Cu toate ca afirmatiile mele m-ar face atee.
Mnoh...dar gandeste-te.Cine l-a creeat pe cel ce a creeat universul

| Ager a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nimeni. E puțin peste ceea pe poate duce mintea noastră, adică să cuprindă infinitul. Nu putem înțelege pe deplin cum cineva a creat totul și totuși el nu este creat.
Eu personal iau acest lucru ca un fapt. Încep de la ceea ce se vede pe Pământ. Lucrurile ce mă înconjoară mă obligă să cred că există un Creator inteligent, o persoană (spirituală).
Faptul că Biserica dă vina pe El pentru tot răul ce se întâmplă în lume (ex: când moare un copil preotul îți spune că „așa a vrut Dumnezeu" sau „așa trebuia să se întâmple" sau „Dumnezeu avea nevoie de un îngeraș" (să mori tu că avea nevoie de un îngeraș... da ce, uitase să-l creeze la început?) ), acest lucru nu face decât să-i îndepărteze pe oameni de Dumnezeu și de a mai putea crede că el este un Tată iubitor.
Biblia prezintă clar de ce se întâmplă tot răul din lume, de ce nu face nimic Dumnezeu (momentan), ce speranță de viitor avem, ce se întâmplă cu cei care au murit și multe alte chestiuni...
Oricum, chiar dacă nu crezi că există Dumnezeu, ai putea studia Biblia, așa cel puțin vezi cum este prezentat El...

| Radu284 a răspuns (pentru JetBlueJet):

"Si cum s-a mai zis: Orice are un inceput.Nu putea sa fie pur si simplu."

Nu. Daca orice are un inceput, inseamna ca ar exista o regresie infinita, in timp, ceea ce nu se poate intampla.

Trebuie sa existe pana la urma un lucru fara un inceput.

| JetBlueJet explică (pentru Radu284):

Nu sunt i masura sa-mi imaginez asta.
Imi intrece "granitele" mintii.
happy
Dar eu tot cred ca orice are un inceput.

| Radu284 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca orice are un inceput, inseamna ca exista evenimente care s-au intamplat la minus infinit in trecut, da?
Daca tu pornesti acum, sa numeri din 1 in 1, in cat timp ajungi ls infinit? niciodata, da?

Daca te apuci sa numeri din 1 in 1 de la minus infinit, dupa cat timp ajungi la zero? Adica, in prezent?

| JetBlueJet explică (pentru Radu284):

Zero (0) poate fi considerat un inceput al ambelor axe.
Deci are inceput.

| Radu284 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu, pe o axa a numerelor intregi, 0 este la mijloc, nu la inceput. Vorbim aici de numer eintregi, nu naturale, deoarece universul a pornit in trecut, la minus infinit. Nu ar fi putut sa porneasca de la 0, pentru ca, daca ai o regresie la infinit, aceasta nu are un inceput.