| mentholinks a întrebat:

Oare cu banii donati de catre oameni bisericilor si in general religiei din intreaga lume nu s-ar putea hrani toata populatia care are nevoie de mancare?

11 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Se face si asta.
Chiar langa mine este o cladire unde copii defavorizati primesc mancare, daruri de sarbatori din partea Bisericii.In fiecare zi.

| xerxes1 a răspuns:

De la oameni ca de la oameni dar de la bugetul de stat este problema.
S-ar putea face lucruri mult mai utile.

| Darkmagic a răspuns:

Sper ca te-ai gandit la intrebare o jumatate de secunda, altfel e nasol...
Oamenii dau bani pentru ca vor, si cui vor, fara "alternative".
Daca se lasa fumatorii de fumat, banii lor dati pe tigari PENTRU CA ASA VOR, sa-i dea pe tigari...or sa scoata cumva planeta din foame? rolling on the floor
Daca se lasa lumea de alcool, ...se vor apuca cumva de hranit populatia aflata in foame?!
Iti dai shut down la internet, si tu, si lumea.
Crezi (fie si jumatatea aia de secunda) ca vei redirectiona banii dati pentru net, spre flamanzi? rolling on the floor
Sa o luam altfel. big grin
Spune tu, aici pe Hey TPU, de care cheltuiala pe care o faceai frecvent pentru ca asa voiai, te-ai lasat, si banii rezultati au mers la eradicarea foametei...
Mai am un milion de astfel de exemple, cu raspuns: "Niciodata".

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Oamenii dau bani pentru ca vor, si cui vor, fara "alternative".
Daca se lasa fumatorii de fumat, banii lor dati pe tigari PENTRU CA ASA VOR, sa-i dea pe tigari...or sa scoata cumva planeta din foame?"

90% din pretul tigarilor sunt accize. Plus impozitele in diverse forme platite de toti cei care contribuie la fabricarea tigarilor, de la cultivatorul de tutun la producatorul de ambalaje, de la fabricile de tutun la comerciantul care ti le vinde tie. Toate astea ajung in buzunarul statului si se regasesc intr-un fel sau altul in bugetul pentru sanatate, educatie, politie, infrastructura, AJUTOARE SOCIALE etc, etc. Ceea ce inseamna ca atat fumatorul cat si toti cei din lantul de productie al tigarilor cotizeaza inclusiv la pentru ajutorarea unora care fara diverse ajutoare provenite de la stat ar muri de foame.
La fel e, mai mult sau mai putin, pentru oricare din exemplele date de tine.
Pe de alta parte infectiile astea de organizatii religioase, in Romania, dar si alte state cu populatie lovita in freza de povesti cu spiridusi, nu doar ca incaseaza niste bani de la fraieri vanzand iluzii dar mai sunt si scutite de impozit pe profit, pe terenuri, cladiri, etc. Si culmea nesimtirii, mai sunt si sponsorizate de stat. Deci practic toti banii dati astora nu ajuta pe nimeni in afara de organizatia respectiva.

In concluzie, daca fumez donez si muritorilor de foame intr-un oarecare procent, dar daca dau bani unei organizatii religioase, nu.

Intr-adevar, daca ma las de fumat nu voi redirectiona banii economisiti catre vreo cauza nobila. Dar lasandu-ma, afectez cuantumul bugetului alocat pentru muritorii de foame.
Si invers, daca ma las de cotizat organizatiilor religioase nu voi dona pentru saraci, dar cu siguranta de banii aia voi cumpara produse si servicii, iar o parte din valoarea lor va ajunge si la muritorii de foame.
Asa ca, daca vreti sa ajutati saracii mai bine cumparati prezervative sau bere decat sa cotizati la vanzatorii de iluzii scutiti de taxe si impozite.

Asa ca, iarasi, milionul ala al tau de exemple e fara sens fiind situatii diferite.

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

Tu crezi ca eu dau raspunsuri care sa se preteze la "comentarii" care-mi dau "nt"? big grin
Nu convine exemplul cu fumatul pentru ca este accizat? laughing
Nu credeam ca trebuie sa dau exemple demne de clasa a doua, dar se pare ca altfel lumea se preface ca nu intelege...
Ia altul, din "milion"!
Poftim: lasa-te de cumparat apa, sau pepsi, sau blugi, sau carne.
Se duce vreun leu din excedent, la flamanzi?!
CARE leu din economiile tale se duce la criza mondiala a alimentelor?! rolling on the floor
Problema e la fel de idiot pusa, ca a celor care sting luminile ca sa "economiseasca" energia, nestiind ca energia nu se "strange", "acumuleaza", "prezerva", in nimic.
Nu stiti sa pierdeti...

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Poftim: lasa-te de cumparat apa, sau pepsi, sau blugi, sau carne."

Tu faci pe prostu`? Deja tind sa cred ca nu, chiar esti. Pentru oricare din astea, e aceeasi discutie. Sunt toate impozitele si taxele prezente, mai putin acciza. Chiar trebuie sa-ti explic ca la idioti?
Am pus tutunul primul mai sus pentru ca in "intelepciunea" ta tocmai cu unul dintre cele mai (daca nu cel mai) accizate produse ai inceput sa bati campii. Bine...ai continuat cu unul la fel, alcoolul, dar nu ma mai mira. Oricum, ideea e ca, accizat sau nu, (aproape) orice serviciu sau produs vandut produce venituri statului. Mai putin afacerile nesimtitilor astia din organizatiile religioase, care repet, nu doar ca nu platesc taxe, mai si sug din ce produc astilalti care produc/vand pepsi, apa, blugi sau carne.

"Problema e la fel de idiot pusa..."

Da, problema e pusa extrem de prost, dar de tine.

In afara de ranjete si tavaleli de ras, nu prea generezi ceva inteligent, desi te straduiesti.

"Tu crezi ca eu dau raspunsuri care sa se preteze la "comentarii" care-mi dau "nt"? big grin"

Nu cred, sunt sigur. Credinta e pentru deastia ca tine. Bati campii de multe ori, nu te mai umfla in pene atat. In anumite privinte esti praf.

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

Tu la CE esti bun, in afara de a raspunde numai la religie?!
Ca la alt domeniu nu te-am remarcat. big grin
Intrebarea era despre banii donati!
Nici banii aia, nici cei din impozitele de care tot aduci tu vorba NU se duc sa astampere foamea mondiala.
Daca asta crezi, sanatate si ramai cu crezutul, nu am de gand sa ma cert la o intrebare tampita, cu unul care nu are "ceva" de spus decat la vesnicele scandaluri dintre atei si religiosi!
Cand o sa ma intalnesc cu inteligenta ta si la alte rubrici, poate te mai bag in seama.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Nici banii aia, nici cei din impozitele de care tot aduci tu vorba NU se duc sa astampere foamea mondiala."

"Foamea mondiala", ce dracului mai e si asta, un fel de "cacarea lumii"!?
Tocmai, o parte din banii aia astampara foamea unora. Indemnizatia de somaj, diverse alte alocatii si indemnizatii exact asta fac in cazul unora.

"nu am de gand sa ma cert la o intrebare tampita,"

Nu da vina pe intrebare pentru raspunsul tau tampit.

"Cand o sa ma intalnesc cu inteligenta ta si la alte rubrici, poate te mai bag in seama."

Daca vii iar cu comentarii doar pentru a te baga in seama, mai bine abtine-te.

| VelaJohnny a răspuns:

E adevarat ca se poate. Dar nu arunca vina doar asupra religiilor. Cata apa nu irosesti? Sau cata mancare nu arunci la gunoi? Cu alimentele alea, puteau fi hranite multe guri. Faza e ca in joc se afla si guvernele si corporatiile. Era un proverb, nu-l mai tin minte exact, gen: mai bine inveti un sarac sa isi procure hrana decat sa i-o dai gata facuta. Aplicata in situatia celor din Africa si nu numai, daca statul s-ar ingriji pentru a oferi locuri de munca speciale pentru astfel de oameni, pentru a contribui si ei cu ceva, astfel fara sa primeasca totul gratis, ar fi echilibru as zice. Nu pot deveni si ei paraziti. Dar nici un guvern uman nu e capabil de asa ceva. Ar fi prea multa perfectiune si ordine. Putine tari se straduie cat de cat, gen in Austria, imigrantii vand ziare, si li se asigura hrana si adapost. Contribuie cu ceva societatii, si primesc si ei plata pentru asta.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu, nu s-ar putea, fiindcă în momentul de față pământul are destule resurse cât să hrănească fără probleme întreaga populație. Problema este că unii (Occidentul) vor mai mult și pentru asta iau de la gura celor care nu se pot apăra. Dacă ai lua banii Bisericii și i-ai da sărmanilor probabil n-ar ajunge absolut nimic la ei.
Cât de ușor este să trăiești dezinformat... da frate... Biserica poartă vina pentru tot, doar Biserica.

| Maryyys a răspuns:

Nu. Si biserica are costuri. Oamenii vor sa se roage si sa primeasca gratis mancarea? E cam absurd