| Dorugar a întrebat:

In Biblie la Romani 10:4 vedem ca Pavel ne spune ca Isus Christos este sfarsitul legii lui Dumnezeu, adica inceputul nelegiuirii, si mai departe in Romani 10: 9 vedem ca suntem liberi sa facem ce ci cate nelegiuiri dorim pentru ca vom fi mantuiti (indiferent de ce pacat facem), doar prin credinta in Isus Christos.
Nu vi se pare ca acest Pavel este un propagandist al Satanei si nu al lui Dumnezeu cel care ne judeca dupa FAPTELE noastre si nicidecum daca credem ca Diavolul s-a sacrificat pentru noi

17 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Tu crezi ca mantuirea aceea este obtinuta pur si simplu? cel ce infaptuieste pacatele va primi inzecit ceea ce a plantat.
Nu poti sa semeni grau si sa aduni porumb(sau, daca vrei, cine seamana vant, culege furtuna). Mantuirea se va face in vieti de agonie si durerehappy.

| Dorugar explică (pentru SergiuBoss11):

Pai nu ai dreptate, mantuirea se obtine prin credinta in sacrificiul lui Isus si nu ca urmare a faptelor pe care le-ai comis! Asa ca Legea faptelor a fost inlocuita cu Legea credintei vezi Romani 3:27.
Acum, in veacul acesta, este suficient sa crezi ca Dumnezeul veacului acesta(=Satana) s-a sacrificat pe cruce pentru noi si gata vei fi mantuit si vei ajunge in rai chiar daca te numesti Hitler!

| Dorugar explică (pentru SergiuBoss11):

Eu pot sa cred ce vreau, la fel ca si tine. Adevarul este acela ca in Biblie toti pacatosii inclusiv curbele sau criminalii sunt iertati si ajung in Rai doar daca cred ca Diavolul (=Christos cel fals) si-a sacrificat viata pentru iertarea pacatelor(citeste crimelor) tuturor oamenilor.
Tu nu vezi ca afirmatiile mele sunt sustinute cu texte din Biblie?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Dorugar):

De ce Hitler a fost un om rau? pentru ca a pierdut razboiul? el credea intr-o lume mai buna. daca ar fi castigat razboiul toti oamenii acum l-ar fi slavit si l-ar fi vazut ca pe un zeu.
bunatatea si rautatea sunt termeni relativi creati de oameni.
un criminal scoate arma si ucide 20 de oameni.Toti il vad pe acel criminal ca un monstru, dar nimeni nu priveste in ansamblu, cum ca acel criminal a fost abuzat si chinuit toata copilaria de parintii sai, iar omenirea a privit rece la suferinta lui.Noi judecam doar ce vedem.
Totusi, daca ar fi sa ma iau dupa teoriile tale, ti-as spune ca acel Satana pe care il pomenesti, suntem noi, oameniihappy

| Dorugar explică (pentru SergiuBoss11):

Chiar daca H nu ar fi pierdut razboiul el este un om rau, la fel de rau ca si Christos, pentru ca institutiile intemeiate de ei au ucis zeci de milioane de oameni.
2 Noi judecam doar FAPTELE, si nu ne intereseaza daca Hitler a ramas cu sechele psihice din cauza ca atunci cand era copil sora lui mai mare ii lua jucariile.
3 Oamenii sunt si Dumnezei dar si Satane, totul depinde de faptul ca au CONSTIINTA sau nu au si raman la nivelul de bestii!

| Dorugar explică:

Nu au gresit cu nimic, este doar o religie care il are ca Dumnezeu pe falsul Christos cel slavit la Vatican cu numele de Lucifer, = Satana.
Evident ca Satanei ii place sa fie slavit ca Dumnezeu sise bucura cand facem pacate, ca doar el are interesul sa pacatuim pentru ca altfel nu ar avea musterii in Imparatia sa care este Iadul(vezi Apoc 1:18)

| Dorugar explică:

Mai nebuni decat noi sunt aia care la maturitate mai cred in Mos Craciun sau in Dumnezeu

| justadream94 a răspuns:

Nu zice nicaieri in biblie ca IIsus este inceputul nelegiuirii

si nici ca suntem liberi sa facem cate pacate vrem

| Dorugar explică (pentru justadream94):

Pai este la mintea cocosului ca acolo unde NU este lege, este NELEGIUIRE!
2 Pai pentru ca crezi in sacrificiul lui Christos daca nu ca sa ti se ierte pacatele?

| justadream94 a răspuns (pentru Dorugar):

Cam greu de tradus ce zici acolo..si din nou iti zic ca interpretezi si gresit si ca ai surse slabe

| CrissBarbu a răspuns (pentru Dorugar):

Salutare!
"4Caci Hristos este sfîrsitul Legii, pentru ca oricine crede în El, sa poata capata neprihanirea."
1. Hristos este sfarsitul Legii, in privinta in care tu aduceai o jertfa pentru pacatele tale si in privinta in care dupa Legea lui Dumnezeu, nu mai aveai scapare fara ca cineva sa plateasca pacatele tuturor, indiferent de gravitate.
2. Dumnezeu iarta orice pacat, dar asta nu inseamna sa păcătuiești in continuare, pentru ca asta nu inseamna ca iti pare rau pentru pacat si doresti iertare.
3. Afirmațiile tale sunt foarte slab susținute din Biblie, pentru ca tu excluzi ceea ce vrei si ce ti se pare ca nu e in regula tie in Biblie. Biblia este corecta toata, nu doar 34% sau 76, 88%.
4. Nu vrei sa crezi ca Hristos a murit pentru tine? Este singura ta cale către Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru CrissBarbu):

Pai tocmai asa cum citezi! Adica caci Hristos este sfarsitul Legii pentru ca orice criminal in serie care crede in el sa poata capata NEPRIHANIREA

1 Daca ai ucis inseamna ca ai incalcat legea lui Dumnezeu si intr-adevar nu mai aveai scapare ...si nici nu trebuia sa ai. Dar cum Diavolul se bucura de relele pe care le faci, el te va ierta pentru ca te vrea in Imparatia sa care este IADUL!
2 Dumnezeu in religia pe care EL a dat-o lui Moise NU cunoaste notiunea de pacat, EL te va judeca in lumina Legii Sale conform faptelor tale, daca ai ucis 1 sau 1000 de oamenii, degeaba vrei sa fi iertat.
3 Dupa cum vezi eu imi sustin afirmatiile cu versete din Biblie, doar ca nu le interpretez in mod mincínos cum o fac crestinii ci asa cum sunt ele interpretate in religia de la care crestinii au FURAT Biblia si o interpreteaza in mod miselesc.
4 Nici nu stiu cíne este Hristos, dar STIU bine ca Isus NU a fost UNS in functia de Rege ca sa devina un Christos, asa ca tu crezi in falsul Christos, adica in Tatal Minciunii numit si Diavolul, lucru confirmat de faptul ca el iarta ucigasii si iarta crimele.
Iar cine urmeaza calea potrivnicului lui Dumnezeu va suporta cea mai aspra pedeapsa pe care o poate da Dumnezeu. Asa ca TEME - TE!

| Dorugar explică (pentru justadream94):

De interpretat gresit Biblia o interpretaza aceia care NU stiu ca Biblia lor este un FURT al Bibliei religiei Mozaice, si ca atare daca vrei sa o interpretezi corect atunci trebuie sa o interpretezi in lumina acelei religii si nu in felul in care o interpreteaza sarlatanii care au FURAT-o!

| justadream94 a răspuns (pentru Dorugar):

Repet..biblia e scrisa de apostli..prin urmare si versetele din ea si in fine.

| Dorugar explică (pentru justadream94):

Si eu repet Biblia nu e scrisa de apostoli si nici nu putea fi scrisa de apostoli pentru ca ea a fost scrisa cu cca 2000 de ani inainte de nasterea apostolilor.
De apostoli trebuiau sa fie scrise doar Evangheliile din Noul Testament, dar nici acelea nu sunt scrise de apostolii lui Isus ci de apostolii ucigasului Pavel, adica de apostolii Satanei, si repet nu toata Biblia este scrisa de acesti falsi apostoli ci numai Noul Testament

| justadream94 a răspuns (pentru Dorugar):

Stii macar numele apostolilor? uita-te intr-o biblie crestina ca scrie exact numele apostolilor care au scris anumite paragrafe sau ma rog.

crezi ce vrei eu stiu ca am dreptate

| CrissBarbu a răspuns (pentru Dorugar):

Salutare!
1. Daca minti inseamna ca ai incalcat Legea lui Dumnezeu, cate minciuni nu spune omul in viata? Tu nu ai spus? Tu nu ai facut niciun pacat? Pentru ca daca ai facut un pacat, nu mai poti fi iertat dupa LEGE.Dar daca tu crezi ca Isus Hristos a murit pentru tine (si chiar a murit si a inviat) esti iertat prin HAR. De aceea Isus este sfarsitul LEGI, nu sfarsitul poruncilor, nu sfarsitul la orice a spus Dumnezeu, EL este iertarea pe care o ai la dispozitie.Nu mai este alt drum, si nici nu va fi.
2. Pacat este orice este impotriva legii lui Dumnezeu. Normal ca El te va judeca dupa ce ai facut in viata ta, fapte, ganduri si altele, dar daca accepti ca Isus a murit pentru tine si iti marturisesti pacatele, acele fapte si ganduri vor fi uitate si iertate.
3. Asa este, tu iti sustii afirmatiile cu versete din Biblie, dar spui ca apostolii au fost niste mincinosi. Tu ti-ai sustinut una din afirmatiile de mai sus cu un verset din Apocalipsa. Apocalipsa a fost scrisa de un apostol al lui Isus, de Ioan. Deci ce ai spus tu se bate cap in cap cu ce ai spus mai devreme.
4. Hristosul este iertarea ta, mantuirea ta. Este Isus Hristos care cand va veni a doua oara nu va mai veni ca un Salvator si ca Judecator. Dumnezeu iarta pacatele doar prin Isus Hristos.

Isus Hristos este salvarea ta.