| OctavianDanielMaria a întrebat:

Oare ce ati mai zice daca am coloniza alte planete? I-ati mai da meritul lui Dumnezeu?

38 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da.

| halogen001 a răspuns:

Daca intrebi un credul naiv, la orice intrebare iti va raspunde ca Dumnezeu e cel care merita toate laudele. Daca intrebi un om cu picioarele pe pamant, va da un raspuns mai aproape de adevar.

| raMLesS a răspuns (pentru halogen001):

Dumnezeu exista, eu ies la bere cu el. S-a intors recent, a fost plecat in afara universului si acum a revenit, (au trecut vreo 2000 de ani ce-i drept, dar a revenit).
Acum sta si este uimit de cum arata lumea actuala.
Ia cursuri de istorie si de programare, iti vine sa crezi? E dumnezeu, dar nu stie programare... asta pentru ca nu a inventat el computerele si limbajele de programare. A zis ca vrea sa se faca web designer, ies cu el in timpul liber si ii dau sfaturi si il ajut. Retine din prima si filtreaza informatiile foarte bine, intr-un mod dumnezeiesc. In 5 zile a reusit deja sa invete 2 limbaje de programare(A inceput cu python si apoi cu java), dar momentan se tine bine. Nu vrea sa faca nici o minune, acum doar sta si se bucura de creatie, il doare-n... de boli si de ce se intampla, iar el e in fiecare atom al creatiei, stie tot (in afara de cum functioneaza lucrurile pe care le-am facut noi, pentru ca a cam lipsit cand era nevoie de el, si nu poate sa ne citeasca gandurile, le-a criptat el prin biochimie si genetica si alte lucruri)
Si da, ies la bere cu el, am fost aseara la cel mai luxos club din lume si am baut sampanie scumpa, si cand am vrut sa plecam acasa, a pocnit din degete si m-a teleportat la mine-n pat.
Pa, pa.

| halogen001 a răspuns (pentru raMLesS):

Excelent raspuns.

| raMLesS a răspuns (pentru halogen001):

Ti-a placut? Daca vrei o sa iti mai povestesc ca stiu ca-ti place.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca Dumnezeu nu crea si "alte planete" ce visai sa colonizezi?

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Da, El fiind dincolo de univers. happy
Dacă urmăm Legea Lui Dumnezeu, atunci ar fi bine. Dacă nu, și tratăm acele planete precum o tratăm pe cea curentă, atunci mai bine am dispărea într-o gaură neagră. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu apucam sa colonizăm planete, răpirea este aproape și iminenta

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

Daca un rahat de raceala ne-a pus pe butuci aici la noi acasa, ce sa mai visam la alte planete.

| BlackOldSun a răspuns:

@TamplaruAnisoara :
''Daca Dumnezeu nu crea si "alte planete" ce visai sa colonizezi?''

Ahahahahahaha...never go full retard! laughing

| Nicu3000 a răspuns:

Normal, doar Dumnezeu e Creator, noi suntem foarte limitați.

Răspuns utilizator avertizat
| Nicu3000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar în Geneza scrie că a creat și stelele, asta înseamnă că și planetele.

| Totenkampf a răspuns (pentru Nicu3000):

Tocmai acest argument ar putea fi adus pentru neverosimilitatea Bibliei, lăsând aici ideea de Dumnezeu deoparte. Putem afirma, pe baza acestui lucru, al Genezei că a fost scrisa de o ființă umană și nu de una divină, ținând cont de faptul că acolo au fost incluse doar elemente cosmice ce erau vizibile cu ochiul liber de pe Terra (Soarele, Luna și celelalte corpuri stelare). Aceste corpuri își au rostul lor în a susține viața pe Terra, dar intervine întrebarea de ce atâte mii de galaxi, milioane de planete și sute de mii de universuri? Care este rostul creației lor, ținând cont că în majoritate, creștinii neagă existența altor forme de viață extraterestre, acest lucru fiind în fond irelevant, de ce nu se menționează toate aceste planete noi descoperite deja în Biblie, și se menționează doar cele observabile cu ochiul liber, ținând cont că au fost create după cum susții tu, tot de Dumnezeu?

| Nicu3000 a răspuns (pentru Totenkampf):

Păi de o ființă umană a fost scrisă Geneza, de Moise la dictarea lui Dumnezeu.

| Totenkampf a răspuns (pentru Nicu3000):

Dacă eu vin acum, și îți spun că îmi dictează Dumnezeu ceva, eu chiar crezând asta, mă consideri nebun sau revelator?

| Nicu3000 a răspuns (pentru Totenkampf):

Chiar așa ușor crezi că este? Moise a stat 40 de ani în deșert înainte că Dumnezeu să-i vorbească! Că să-ți vorbească Dumnezeu trebuie să fii într-un anumit cadru: post, rugăciune și altele de felul ăsta.

| badpanda a răspuns (pentru Nicu3000):

"noi suntem foarte limitați."
Voi care? Crestinii, credinciosii?

Răspuns utilizator avertizat
| Totenkampf a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ceva cu adevărat dramatic este faptul că ei caută interpretări și explicații pentru toate versetele acelea pline de ură și comportament deviant. Cum pot ei scuza faptul "că Dumnezeu a omorât" peste 4 milioane de oameni în Biblie, exceptând potopul, nu știu.

"Să nu credeţi că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia" - nu înțeleg cum poți căuta interpretări pentru așa ceva, ori mai rău, ce urmează după (de-a dreptul siderant cât de infatuat și narcisist poate fi cineva încât să spună așa ceva) înloc să-l iei literalmente, având și dovezi că s-au comis crime.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde scrie? Cauta pe Youtube veghetor vlog si cauta rapirea

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred orice, dar ce zice Claudiu scrie in Cuvântul Lui Dumnezeu și eu am încredere în Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E foarte greu sa îmi dau seama rolling on the floor pui cele mai stupide întrebări

Răspuns utilizator avertizat
| Nicu3000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tot stea este, e situat pe la marginea galaxiei, noi îl denumim așa pentru că planeta noastră face parte din sistemul său stelar/solar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal că nu, dar Biblia nu este o carte de povesti Ea este Cuvântul Lui Dumnezeu! Tot ce scrie în Ea este adevărat și nici măcar cea mai mica litera (yod) nu va dispărea vreodată!

Răspuns utilizator avertizat
| Nicu3000 a răspuns (pentru badpanda):

Păi tu ești exclus de la limitări? Ce vei face peste 100 de ani?

| Nicu3000 a răspuns:

Care planete? Primul echipaj uman pe Marte era prevăzut să ajungă înainte de anul 2000. Iată că au trecut încă 20 de ani și nimeni nu se grăbește. Îmi plac filmele SF dar cu realitatea e mai greu.

Răspuns utilizator avertizat
| Nicu3000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu aș fi vrut să fim deja acolo. Cu ocazia asta îți recomand un film extraordinar despre o misiune spre Marte, e cam vechi, Capricorn One 1977.