| Dorugar a întrebat:

Oare cine credeti ca este acel "dumnezeu" care l-a facut pe ucigasul de crestini Pavel din Tarsus sa se converteasca la crestinism pe drumul Damascului?
O fi fost Dumnezeu Creatorul care-i pedepseste pe ucigasi, dar care l-a acceptat cu bucurie pe ucigasul Pavel pentru ca ii invata pe crestini sa-si bata joc de Legile Sale si sa le nesocoteasca?
Sau o fi bucuros Diavolul pentru ca poate sa si mareasca Legiunea cu un criminal si un sarlatan care ii invata pe oameni sa-si bata joc de Legile lui Dumnezeu si sa se indeparteze de ele?

Si cand ma refer la Diavol ma refer exact la acel Diavol din Apoc 12.12 pe care Tatal ceresc ne anunta ca il va azvarli pe pamant, adica la acel Lucifer care in Apoc 22.16 recunoaste ca se va NASTE in neamul lui David, simbolizat prin Luceafarul care a cazut langa un leagan de l-au descoperit cei trei magi pe acela care se va lauda dupa inviere in Apoc 1.18 ca este Stapanul Cheilor Iadului

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Apostolul Pavel a renuntat la autoritatea pe care o avea din partea preotilor de seama de a persecuta pe crestini, si din prigonitor el a ajuns un prigonit. Din functia inalta pe care o avea, a ajuns sa fie batut, inchis si persecutat.Cum iti imaginezi ca un om ar renunta la tot ce avea, daca nu ar fi avut o intalnire reala cu Domnul Isus?

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Imi explic prin faptul ca acea noua sarlatanie ii aducea foloase mult mai mari decat cea veche

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Ca de fel ce profit avea Pavel de pe urma convertiri lumi la crestinism?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Nu avea nevoie deoarece facea parte dintr-o familie instarita.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pavel era, în mod intenţionat, un persecutor violent al bisericii primare. Conform celor mărturisite de el, după o întâlnire neaşteptată cu Hristos cel înviat, a trecut printr-o schimbare imediată şi radicală de la a fi un persecutor depravat al Bisericii, la a fi unul dintre cei mai roditori şi mai altruişti apărători ai ei. Ca mulţi alţi creştini timpurii, Pavel a suferit de sărăcie, persecuţie, bătăi, închisoare şi execuţia pentru angajamentul său de neclintit învierii lui Hristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Stiu,dar voiam sa vad ce va raspunde prea inteleptul Dorugar.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Faptul ca a fost un ucigas intentionat sau neintentionat nu il face sa devina altceva decat un personaj Diabolic, asta tinand cont de faptul ca prima porunca a lui Dumnezeu incepe cu " Sa nu ucizi"!
Faptul ca a mancat bataie in puscarie nu il face nici pur si nici nu-i schimba statutul de ucigas diabolic.
Problema este ca in sfarsit tu ai recunoscut ca NU DUMNEZEU i-a poruncit sa se caiasca, ci Cristos, adica imi confirmi raspunsul corect la intrebarea pusa corect din titlu!

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Vai de mine, cum de nu stii nici macar asta?
Esti atat de incult incat nu stapanesti nici cele mai importante versete din Biblie?
Ia vezi aici ce scrie si sa vad daca te duce mitea ta aia la pret redus sa intelegi ce scrie aici:
>Faptele apostolilor 4 34 Si nimeni intre ei nu era lipsit, pentru ca toti cati aveau tarini sau case le vindeau si aduceau pretul celor vandute. 35 si-l puneau la picioarele apostolilor.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ba sigur ca Dumnezeu L-a intrebat pe Isus;',, Cine va merge pentru noi?,, Golgota facea parte din planul de mantuire a lui Dumnezeu! ISUS ESTE FIUL LUI DUMNEZEU!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

De unde dracu scoti asemenea prostii? Din burta?
Poi chiar Dracu a spus ca "Pavel este fiul meu cel drag", asta ca sa-ti dovedesc ca si eu pot scoate prostii din burta

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Deci sa trag concluzia ca nu Dumnezeu i-a spus lui Pavel sa se converteasca, ci Christos, adica Diavolul?
Dumnezeu fiind singurul mantuitor nu avea de ce sa-l cuprinda pe Diavolul
Degeaba scrii tu cu majuscule ca Isus este Fiul lui Dumnezeu ca si eu pot scrie cu majuscule ca CHRISTOS ESTE DRACU, dar pentru a vorbi de adevar trebuie sa aducem si argumente, iar eu pot aduce macar 10 versete din Biblie care imi confirma afirmatia!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Total gresit!