| soimos a întrebat:

Oare cine si-a batut joc de Isus cand l-a botezat cu acest nume, care tradus in limba lui Isus se numeste Yehoshua si intelesul acestui nume se traduce cu Yahwe este singurul mantuitor?

Poi nu este o bataie de joc sa-l denumesti pe "mantuitor" cu un nume care spune ca altul este de fapt adevaratul Mantuitor?

26 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Deci e bataie de joc ca Il cheama Isus? Cred ca ti-ar fi placut sa Il cheme Soimos. laughing)

| soimos explică:

Ceeeee?
Adica un idiot ca Matei spune ca Isus va mantui in locul lui Dumnezeu?

Oare cat de beat trebuie sa fie cineva sa creada o asemenea blasfemie?

Cine cucu meu este Matei al tau incat sa il concedieze pe Dumnezeu care in Isaia 43:10 spune ca el este, a fost, si va fi mereu singurul Dumnezeu si mantuitor!

Ce dracul v-a luat satana mintile incat faceti 3, 14+3, 14 pe vorbele Creatorului si ati ajuns sa va vindeti Diavolului incat nu il ascultati pe Dumnezeu?

| soimos explică:

Care Domn?
Domnu Dracu ala care se lauda ca detine cheile iadului?
Conform afirmatie facute de Dumnezeu in Isaia 43, 10 si 11 nu exista, nu a fost si nici nu va fi vreodata alt Dumnezeu decat Yahwe.
Asa ca prostiile tale spuse de niste sarltani ca cei enumerati de tine mai sus,
NU SUNT cuvantul lui Dumnezeu ci Vorba Dracului!
5) Istoria confirma ca Biserica lui Isus, prin faptele ei, este una demonica.
6) Ce prostie! Religia nu se manca cu stiinta ci cu credinta a proasta.
Daca ar fi bazata pe stiinta nu ar mai fi credinta ci o ramura stiintifica asa ca Fizica sau Chimia
7) Chiar in Biblie suntem invatati sa-l recunoastem pe Diavol prin faptul ca ucide oameni, si istoria ne confirma ca nicio institutie nu a ucis cu asemenea bestialitate mai multi oameni ca Biserica lui Isus

| soimos explică:

Nici Hitler nu a omorat personal pe nimeni!
Au facut-o in schimb cei care i-au "urmat calea si invataturile"!

| soimos explică:

Ha ha ha pai nu zice Isus "Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia."
pai atunci vezi aici"

"Iar pe acei dusmani ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceţi-i aici şi taiati-i în fata mea."

Astept sa treci de partea mea!

| soimos explică:

Zau?
Nu am stiut ca "razboiul spiritual" se duce cu sabia si nici de faptul ca zecile de milioane de oameni ucis in mod bestial au murit doar spiritual?

Eu cred ca cei lobotomizati de religie (ca tine) sunt morti din p de v spiritual, pentru. ca ei sunt pregatesc de mici pentru moarte si inmormantare!

| soimos explică:

M fluier pe ce zice cel care detine cheile Iadului, adica Dracu!

Pentru mine are prioritate maxima ce zice Dumnezeu Creatorul pe nume Yahwe.

Faptul ca Christos incurajeaza crima si nu o pedepseste, se vede prin faptul ca ii iarta pe criminali daca se pocaiesc si cred ca el ca este Dumnezeu!

| seagate a răspuns:

Soimos vârsta îţi albeşte părul dar nu-ţi coace şi mintea.

| CristiB93 a răspuns:

Dar chiar nu te plitisesti sa tot incerci sa denigrezi si sa distrugi religia crestina nu vezi ca nimeni nu te baga in seama si postezi tot felul de tampenii care nu au nici un rost, eu spun ca mai bine ai inceta cu prostiile astea a tale ca nu o sa convingi pe nimeni de nimic fiind-ca spui prostii te rog eu nu are rost mai bine ai inceta.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Parca trebuia sa-l numeasca Emanuel, nu? Cum de s-a schimbat? S-or fi incurcat actele la starea civila?

| Sἶrenἶa a răspuns:

Isus poate asta inseamna.
Dar Iisus e...
thinking

| mat31new a răspuns:

Nici eu n-am inteles...

| SabbyNightShadow a răspuns:

laughing ma faci sa rad.nu te supara plzpuppy dog eyes dar sincer acum e totul ok...e bine sa sp advhappynu iti fa griji♥

| LionDen a răspuns:

Daca ai stii sa te exprimi probabil am intelege si noi ceva din intrebarea tawinking.Eu unul n-am inteles nimic.

| soimos explică (pentru LionDen):

Poi nu intelegi pentru ca nu cunosti Biblia dar postezi pe aria religie!

Yahwe este exact Dumnezeul lui Moise si acest Yahwe spune ca El Creatorul este singurul Dumnezeu si singurul Mantuitor (vezi Isaia 41:10+11)
Iar numele lui Isus cel de Yehoshua confirma acest lucru.

Pai nu este o stupizenie sa il numesti mantuitor pe cel care are un nume care confirma ca ALTUL este Mantuitorul?

Pricepi sau trebuie sa si desenez?

| LionDen a răspuns (pentru soimos):

Pai este vorba de divinitate vazuta in 3 entitatibig grinumnezeu Tatal, Fiul si Sf.Duh. Yahwe este D-zeul lui Moise iar Iisus(Yehoshua)confirma ca Dumnezeu Tatal este singurul Dumnezeu si singurul Mantuitor.

| soimos explică (pentru LionDen):

Tu repeti ca papagalul ce ti-a indrugat popa la biserica sau ce?
Unde vezi tu in Biblie ca e vorba de Sfanta Treime?

Nu stii ca povestea "sfintei treimi" este o inventie preoteasca?

| LionDen a răspuns (pentru soimos):

Oare de ce esti asa indignat? Dupa modul in care ai scris "Isus" probabil faci parte dintr-un cult protestant sau neo-protestant.Idea e ca nu blamez nici o dogma religioasa atata timp cat nu intra peste libertatea mea de constiinta si liberul meu arbitru. Observ aici ca ai o oarecare tenta ostentativa, de ce?

| AlexandraCroft a răspuns (pentru LionDen):

Foarte bun raspuns, felicitari!

| LionDen a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Da,mersi.

| kamykaze88 a răspuns (pentru LionDen):

Nu as zice un raspuns bun. religia in origine e aceeas, ca au alte denumiri si alte docme, o prostie. si nu-mi spune tu ca religia nu are influente pagane. Daca zici asta te minti singur

| LionDen a răspuns (pentru kamykaze88):

N-ai inteles nimic, asa'i? Religia ca fenomen are influente pagane.Aici depinde ce intelegi prin pagan.Eu unul ma pot considera liber-cugetator dat fiind faptul ca sustin ideea unei entitati divine creatoare dar nu pot sa sustin ideea ca acea entitate este cea pomenita in biblie sau in coran sau in tora. Oricum, nu asta conteaza, ideea e ca tipul a pus o intrebare extrem de aiurea si vad ca progreseaza in ipocrizie si in prostie crasa.Deci ideea e ca indiferent de care e religia corecta, toate sunt bazate pe legi morale, etice si ontologice create de om pentru om.Sincer sa fiu, cred cu tarie ca daca toti oamenii aveau perspectiva mea, nu era nevoie de politie/judecatorie sau lege in general.Eu consider ca daca te poti numi "om"(termen diferit de fiinta umana)trebuie sa respecti niste reguli impuse de societate, fie ca prin intermediul religiei fie prin bunul simt.

| soimos explică (pentru LionDen):

De ce am "tenta ostentantaiva"?
Tu uiti sau de prea multa "cultura" nu stii ca peste 1500 de ani biserica crestina a intemeiat pe pamant anticamera Iadului si a ucis zeci de milioane de oameni?
Tu de ce esti antifascist, cand stii bine ca fascismul nu a durat decat 5 ani in timp ce crestinismul criminal peste 1500 de ani!

| LionDen a răspuns (pentru soimos):

Prietene,nu am nimic cu "biserica" ca institutie si stiu faptul ca in numele bisericii s-au facut crime odioase dar nu de biserica ca institutie, de oamenii bisericii pentru a obtine puterea si a suprima opozitia.

| soimos explică (pentru LionDen):

Acele crime odioase nu s-au facut in numele bisericii ci in numele lui Dumnezeu, de catre institutia numita biserica.