| soimos2 a întrebat:

Oare din ce cauza in Biblie la cap.Deuteronom 13.1-10, Dumnezeu Tatal ne da sfatul sa nu-i urmam pe facatorii de minuni care se cred dumnezei, (precum este si Isus) si ii indeamna pe contemporani sa-l ucida pe Isus?

Oare nu stie Dumnezeu ce vorbeste?

18 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Religia crestina sustine ca vechiul testament a fost valabil pentru oameni intainte de Iisus iar cel nou pentru noi.

| SmexyBoy a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Deci a te inchina numai lui Dumnezeu, cum spune prima si cea mai mare dintre porunci, este valabila numai pentru Israel? Deci noi ca si crestini care credem in Dumnezeu, nu mai este valabil vechiul testament nu? pentru ca asa sustine nu stiu cine nu? hai sa ne inchinam la arhitectul universului nu? dragul meu judeca si iarasi judeca inainte sa faci un lucru. Amin

| SmexyBoy a răspuns (pentru OOOLEOOO):

SI cum spui ca vechiul testament, si Numai lui Dumnezeu sa te inchini este reamintit de Isus in Matei 4:10, atunci cand diavolul la pus sa i se inchine.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru SmexyBoy):

Eu am incercat sa spun ca dupa majoritatea religiilor crestine in noul testament sunt scrise noile legii, iar in vechiul testament cele vechi scuza-ma daca nu mam facut inteles happy

| SmexyBoy a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Care Lege? ce lege este scrisa in noul testament?
Adumi versete biblice din noul testament cu privire la Lege.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru SmexyBoy):

Rabdare o sa afli singur happy

| soimos2 explică (pentru OOOLEOOO):

Din pacate pentru tine, ce spune religia crestina nu este ceea ce spune si Dumnezeu!

| soimos2 explică (pentru SmexyBoy):

In noul testament nu sunt Legi, ci doar cufureala spurcata a unor cioflingari care lucrau cu puterile demonilor!

| SmexyBoy a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Depinde la ce "Lege", ne referim, pentru ca amandoi stim ca sunt 2 LEGII.

| SmexyBoy a răspuns (pentru soimos2):

Cine sunt aia?
Poti sa-mi dai si mie exemple?

| soimos2 explică (pentru SmexyBoy):

Exact!
Sunt 2 Legi!
Una data de Dumnezeu si alta data de niste cioflingari sub comanda unui ucigas de crestini Pavel; din Tarsus care ne invata ca Legea lui Dumnezeu este un gunoi!
Tu pe care lege o urmezi?

| soimos2 explică (pentru SmexyBoy):

Cum care Lege?
Legea cea noua sau Legea ce veche numita si Vechiul Testament!

| SmexyBoy a răspuns (pentru soimos2):

Legea morala a lui Dumnezeu, cuprinsa in cele 10 porunci.
Legea lui Moise, este implinita de JERTFA DOMNULUI ISUS HRISTOS.

PLATA PACATULUI ESTE MOARTEA,
PACATELE MELE SUNT PLATITE DE ISUS HRISTOS:
PRIN JERTFA SA DE LA GOLGOTA,

SI EU SUNT CURATIT DE PACATE, PRIN CREDINTA IN DOMNUL ISUS HRISTOS, SI CA SA RAMAN NEPRIHANIT(FARA PACATE), RESPECT CELE 10 PORUNCI, DOARECE PRIN LEGEA MORALA CONSTIENTIZEZ CE ESTE PACAT SI CE NU.

Evreul, capata neprihanire, prin jertfa animalelor...
Sacrificarea mielului reprezenta plata pacatului...

Crestinul nu mai este necesar, sa tina legea lui Moise.
Pentru curatirea sa de pacate, Isus Hristos a platit pacatul prin jertfa Sa de la Golgota.

Ca sa ramana fara pacat, crestinul dupa ce a fost curatit de pacat... trebuie sa nu incalce cele 10 porunci.

| martzian a răspuns:

Dumnezeu vorbeste acolo de "alti dumnezei", cei falsi, nu de El Insusi, apropo. Citeste profetiile mesianice ca sa vezi cine este Isus.

| soimos2 explică (pentru martzian):

Profetiile mesianice se refera la un MESSIA!
Adica la un rege providential, si nu la Dumnezeul Fiu!

| martzian a răspuns (pentru soimos2):

Asta credeau si oamenii vremii... Doar ca Dumnezeu, in mila Lui cea mare, a avut un plan mai bun.

| SmexyBoy a răspuns:

Pardon, Deuteronom-ul 13:1, 2,3 spune clar de ce...caci Domnul Dumnezeul tau va v-a pune la incercare, sa vada daca il iubiti din toata inima.

| SmexyBoy a răspuns:

Si daca iei cadrul sau contextul in care a fost Pasajul vei vedea ca li se adreseaza Israelului, caci el ii va incerca doarece ei au fost poporul ales.