| pingelescu a întrebat:

Oare din ce cauza in Biblie nu se spune nimic despre marile catastrofe prin care a trecut pamantul, catastrofe pricinuite de impactul unor asteroizi sau de eruptii vulcanice, care au distrus viata pe pamant uneori chiar in proportie de 98 %, dar se spune despre o mare inundatie-potopul?
1) Oare Dumnezeu a uitat sa le pomeneasca pentru ca la varsta lui sufera de scleroza mentala?
2 Sau nu spune nimic de acestea pentru ca NU stie nimic despre ele, pentru ca nu el a creat pamantul si viata pe pamant?

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În Biblia apare doar ceea ce ştiau, credeau că ştiu sau inventau primitivii (şi ceea ce au mai adăugat alţii). Nu aveau ei habar de asteroizi şi dinozauri, în schimb, îşi imaginau potopuri globale şi şerpi vorbitori.

Eh, omul. Unde nu ştie inventează.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

"Eh, omul. Unde nu ştie inventează"
Azi noapte te-am visat capra si eu eram tap, ce pacat ca nu era si adevarat.

| Dandanache a răspuns:

Sunt in afara de ariei de acoperire happy Biblia relateaza evenimente din istoria umanitatii. Potopul oricum nu a fost pomenit de Dumnezeu, pentru ca, din ce imi amintesc, Dumnezeu a pus mana doar de doua ori sa scrie ceva, pe tablele Legii si la ospatul lui Beltasar. Despre potop a scris un om, traditia iudeo-crestina atribuind episodul lui Moise. Cat a fost de revelat sau nu autorul, daca e Moise sau nu, nu putem sti, putem doar sa alegem daca credem sau nu. Ce e clar insa e ca in istoria omenirii nu a exista un potop global, care sa fi lasat marturii geologice la nivelul intregii planete. Avem dovada unei masive inundatii in zona Marii Negre, inundatie care a intrat in religiile locale sub forma unui mitem, in cadrul unei naratiuni despre renasterea umanitatii.

| pingelescu explică (pentru Dandanache):

Tu uiti ca povestea Bibliei incepe cu creatia pamantului?

| Dandanache a răspuns (pentru pingelescu):

Si tu uiti ca Saptamana Genezei se termina cu creatia omului. Toata cosmogonia converge spre antropogeneza.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Despre noe este vorba, ca fiind supravietuitor al potopului impreuna cu familia sa, 3 fii si 3 nurori, si sotia sa.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Interesant este ca si Isus a vorbit despre noe si potop. ma gandesc ca in El crezi. nu? ce motiv ar fi avut sa minta? si daca nu a existat un potop global, de unde sunt ghetarii de la polul nord si sud care se tot topesc din cauza climei care este in crestere?

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Mi-a atras atentia modul in care ti-ai formulat intrebarea: cu 2 variante de raspuns, dar se pare ca (din greseala sau intentionat) ai omis si a=3a varianta de raspuns. nu a mentionat Dumnezeu nimic in Biblie despre mariele catastrofe care a au distrus viata de pe pamant pentru ca aceste catastrofe NU AU EXISTAT!
scopul lui Dumnezeu este ca pamantul sa fie locuit: Geneza 1:27, 28 si Isaia 45:18. din ambele pasaje, daca le citesti, vei observa ca Dumnezeu vrea ca pamantul sa fie locuit. prin urmare, nimeni niciodata nu il va putea impiedica pe Dumnezeu sa=si indeplineasca scopul. eventual sa amane implinirea lui, cum este perioada care o traim acum... dar sa anuleze niciodata!

| Hombre a răspuns (pentru Dandanache):

"Ce e clar insa e ca in istoria omenirii nu a exista un potop global, care sa fi lasat marturii geologice la nivelul intregii planete."
Si atunci la ce mai credeti in scrierile biblice, asa ca sa vorbiti de dragul contrariului?

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Mi-ai raspuns de 3 ori, voi comprima raspunsul in trei bucati.
1. Stiu ca despre Noe e vorba, doar ca Geneza nu a fost scrisa de Noe, ci, conform traditiei, de Moise. Nu ai fost atent.
2. E absolut nevoie ca un personaj cu numele Noe sa fie existat realmente, fiindca l-a mentionat Iisus? Sau unul cu numele de Adam? Iisus nu si-a propus sa rescrie scripturile nici sa le analizeze din perspectiva critica. A apelat la fondul cultural existent, folosind repere nominale, cu care oamenii erau familiarizati. Devine irelevant daca referentii au fost reali sau simbolici.
Polii sunt reci si cu gheata din cauza unghiului de incidenta a luminii solare.

3. Afirmatia ta are o ruptura logica: catastrofele nu a existat, pentru ca Biblia nu admite ca ele sa fie existat. Existența este verificata insa pe dovezi, nu pe interdictii. Si exista, dincolo de ce ne interzice biblia sa credem, daca vrem sa fim niste marote fundamentaliste, dovezi geologice care sprijina ideea unor catastrofe terestre.

| Dandanache a răspuns (pentru Hombre):

Mie greu sa precizez in ce masura cred in scrierile biblice. Resping clar interpretarile fundamentaliste si adopt o pozitie apropiata de cea catolica.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

"Despre potop a scris un om, traditia iudeo-crestina atribuind episodul lui Moise. Cat a fost de revelat sau nu autorul, daca e Moise sau nu, nu putem sti, putem doar sa alegem daca credem sau nu."

De ce sa ne oprim cu acest rationament doar la potop, de ce sa nu-l aplicam la toata biblia? Biblia este scrisa in totalitate de oameni, nu putem sti ce este relevat si ce este scris din burta.
Mergand pe acest rationament se subestimeaza creatorul. Nu este ok ca indicatiile si pretentiile creatorului sa fie murdarite si atenuate de plasmuiri.

| Dandanache a răspuns (pentru Alphawolf):

Ai dreptate. Am spus ca tine de o alegere. Eu recunosc ca nu am puterea sa sustin daca Biblia este revelata si in ce masura. Nu pot sa sustin nici contrariul, desi imi este evident ca exista neconcordante de continut si de raport fata de realitatea istorica. Pozitiile de mijloc sunt de regula de neinteles. Fie accepti Biblia in intregime, fie o refuzi in intregime.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

2) DA. este necesar, ca persoanejele care le-a aminitit Isus: noe, avraam, david, sau adam sa existe. deoarece el le-a vazut din cer. poate in unele situatii chiar a vorbit cu ele. (Isus, conform cu ioan 1:1 este purtatorul de cuvant al lui Dumnezeu, prin urmare este logic sa conchidem ca dumnezeu la folosit in unele situatii cand a vorbit cu oamenii) devine irelevant faptul de a apela la niste personaje care nu au existat. asa apelez si eu la fata babei si fata mosului, sau mos ion roata, sau ilie moromete. poftim.
si referitor la poli nu te-am intrebat de ce sunt inghetati, ci de unde provine apa care ii inghetata acolo?!
ca vrei tu sa crezi ca au existat catastrofe care au distrus viata de pe paman. ii alta mancare de peste. esti liber, ii democratie. dar viata a aparut prin creatie, (adam si eva) si daca rasa umana ar fi disparut, nu mai avem nici o alta dovada ca dumnezeu a creat alti oameni. sau cumva sustii evolutia? daca te referi la potop, sau sodoma si gomora, ca fiind astfel de catastrofe, nu uita ca Dumnezeu a facut sa fie aceste "fenomene" si el a avertizat oamenii, si le-a dat posibilitatea sa scape, de fiecare data. niciodata cand Dumnezeu aduce o nenorocire, nu il distruge pe cel drept impreuna cu cel nedrept.

| fllu07 a răspuns (pentru Alphawolf):

2Timotei 3:16 TOATA scriptura este inspirata de Dumnezeu...
prin urmare el este autorul. da, s-a folosit de oameni. dar el a dirijat ce sa scrie si ce sa nu scrie. in Romani 11:4 se spune ca tot ce a fost mai inainte a fost scris ca sa ne slujeasca noua drept avertisment. daca era dupa oamenii care au contribuit la scrierea biblie, crezi ca isi mai scriau propriile greseli? modul in care au ales in mod voit sa se impotriveasca lui Dumnezeu si consecintele care le-au suportat, ne arata ca nici noi, azi, nu ne putem impotrvi lui Dumnezeu fara sa suportam consecintele. ca le suportam acum, sau mai incolo, este altceva. dar nimeni nu scapa.

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

E necesar pentru tine. Exemplele cu personajele din basm sunt irelevante, asta daca nu pui Biblia si povestile lui Creanga pe acelasi loc. Iti dau eu un exemplu mai academic: Istoria Romana de Titus Livius, care incepe cu Romulus si Remus si o perioada a regalitatii legendare. E irelevanta natura personajelor, ele au functionat ca repere nominale.

"si referitor la poli nu te-am intrebat de ce sunt inghetati, ci de unde provine apa care ii inghetata acolo?! "

Din Oceanul Planetar. Sau iti imaginezi ca a fost refrigerata printr-o tehnologie divina post-diluviana? S-a calculat, in fata problemelor de incalzire globala, ca daca s-ar topi gheata de poli, nivelul Oceanului Planetar ar creste cu 70 de metri. Catastrofa globala, fara indoiala, dar departe de scenariul unei Planete acoperite pana la 9000 de metri de apa. Unde e restul apei, stimabile? Vino cu un raspuns logic si sustinut, care sa fie cat mai departe de un argument penibil.

Vorbeam de catastrofe anterioare civilizatiei umane. O perioada pe care tu, datorita inregimentarii religioase, esti incapabil sa o intelegi.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Unii s-ar putea întreba dacă nu cumva relatarea despre apele care au acoperit pământul este doar o legendă sau cel puţin o exagerare. Răspunsul este categoric nu! De fapt, într-o anumită măsură, pământul încă este acoperit de ape. Apele mărilor şi oceanelor acoperă circa 71% din suprafaţa pământului. Prin urmare, apele de la Potop sunt încă pe pământ. Iar dacă gheţarii şi calotele glaciare de la poli s-ar topi, nivelul mării ar creşte atât de mult, încât apele ar acoperi oraşe precum New York şi Tokyo.
În urma cercetărilor făcute în nord-vestul Statelor Unite, geologii au ajuns la concluzia că, în vechime, zona a fost afectată de nu mai puţin de 100 de inundaţii catastrofale. Se spune că, într-o astfel de inundaţie, apele care au măturat regiunea au format un zid de 600 m înălţime care s-a deplasat cu o viteză de 105 km pe oră. Aceasta a însemnat 2 000 km3 de apă, cântărind peste 2 000 de miliarde de tone. Descoperiri similare i-au determinat şi pe alţi oameni de ştiinţă să admită posibilitatea unui potop global.
Pentru cei care consideră că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu, un potop global nu este doar o posibilitate, ci un fapt real. Adresându-i-se lui Dumnezeu, Isus a spus: „Cuvântul tău este adevărul" (Ioan 17:17). Apostolul Pavel a scris că Dumnezeu vrea ca „orice fel de oameni să fie salvaţi şi să ajungă la cunoştinţa exactă a adevărului" (1 Timotei 2:3, 4). Cum ar fi putut Pavel să-i înveţe pe continuatorii lui Isus adevărul despre Dumnezeu şi scopul său dacă în Cuvântul lui Dumnezeu s-ar găsi mituri şi legende?

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Unii au încercat să discrediteze Biblia, susţinând că este inexactă. Totuşi, în ultimii ani, săpăturile arheologice efectuate în locul unde se află ruinele unor oraşe antice din ţinuturile biblice au scos la iveală inscripţii şi alte dovezi care atestă cu claritate că persoanele şi locurile menţionate chiar şi în cele mai vechi texte biblice au existat în realitate. Arheologii au descoperit numeroase dovezi ale unui potop mondial, despre care Biblia spune că a avut loc cu mai bine de 4 000 de ani în urmă, în zilele lui Noe. Referitor la acest lucru, prinţul Mikasa, un bine cunoscut arheolog, a spus: „A existat oare un potop? . . S-a dovedit în mod incontestabil că Potopul a avut într-adevăr loc".

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

100 de inundatii catastrofale nu sunt dovada unui singur eveniment, ci posibil chiar a 100 de inudatii. Nu exista nici macar o dovada arheologica a unui potop global. Nu o spun din reticenta religioasa sau incapatanare draceasca. Am cautat cu speranta sa gasesc, nu sunt. Chiar si Werner Keller, autorul cartii „Si totusi Biblia are dreptate" recunoaste ca a descoperit in Mesopotamia doar dovezile unui potop local si mai e nevoie de dovezi pentru probarea potopului global.A existat un Potop, care sa puna capat unor mari comunitati umane? Cu siguranta, poate chiar mai multe. Nu a exista unul global si de amploarea celui descris in Biblie. Un potop care ar fi acoperit Everestul acum 4000 de ani ar fi lasat dovezi materiale pe care sa le caram cu galeata. Prima dovada ar fi fost haosul geologic, adica absenta nivelelor corespunzand varstelor Pamantului. De la un capat la altul al Pamantului ar fi existat acelasi strat imens de namol diluvian, in care ar fi fost gasite specii amestecate din toate erele geologice. Apoi, ar fi trebuit sa existe un hiat cultural in straturile arheologice la nivelul intregului glob, or avem comunitati umane care depasesc pragul presupusului potop, continuand fara intrerupere. O alta dovada ar fost lipsa unei faune acvatice specifice diverselor zone de pe glob. Speciile acvatice s-ar fi reteritorializat in momentul retragerii apelor pretutindeni. Ori astazi gasesti lacuri si mari continentale cu fauna specifica, dovada ca nu au comunicat recent cu Oceanul Planetar. Si exemplele pot continua.
„Iar dacă gheţarii şi calotele glaciare de la poli s-ar topi, nivelul mării ar creşte atât de mult, încât apele ar acoperi oraşe precum New York şi Tokyo." Asta am spus si eu. In nici un caz nu ar acoperi Pamantul. Volumul apei creste prin inghet. Fizica de clasa 6. De aceea un pahar de sticla lasat cu apa iarna afara se sparge. Pentru a acoperi suprafata Pamantului cu apa pana la 9000 de metri, trebuie sa ai deja un strat de gheata care sa treaca deja de 9000, adica cu un volum nitel mai mare decat cantitatea de apa pe care o va produce prin dezghet.
„Prin urmare, apele de la Potop sunt încă pe pământ."
Hai sa calculam aproximativ volumul de apa necesar potopului biblic. Raza Pamantului e aproximativ de 6, 400, 000 m. Volumul matematic al Pamantului este in cazul acesta de 1, 097, 509, 500, 000, 000, 000, 000 m3. Bun. Potopul a acoperit Pamantul cu apa pana la 9000 de metri. 6, 400, 000+9, 000,000, rezulta 15, 400, 000 m, hai sa rotunjim la 15, 000, 000 pentru a compensa volumul dislocat de formatiunile de relief. Cu noua raza a Planetei calculam volumul pe care l-a avut Pamantul acoperit de ape in timpul Potopului, si iese 1, 413, 716, 715, 000, 000, 000, 000 m3. Acum e simplu, pentru a afla volumul de apa care a acoperit planeta din momentul in care s-a declansat Potopul, trebuie sa scadem cele doua volume. Rezultatul este 3, 162, 072, 150, 000, 000, 000 m3 (Calculele le fac singur, poti sa le verifici cu usurinta). Bun. Volumul apei totale de pe Pamant astazi, sub toate formele de agregare, este estimat la 1, 386, 000, 000, 000, 000, 000 m3. (conform http://ga.water.usgs.gov/edu/earthhowmuch.html). De altfel, suma e matematic probabila fata de calculul matematic de mai sus. Adunand cele doua volume, apa de azi si apa necesara acoperirii Pamantului in timpul potopului, rezulta 4, 548, 072, 150, 000, 000, 000 m3 apa totala a Potopului. Asta inseamna ca astazi pe Pamant a ramas doar o treime din apa Potopului. 2 treimi din apa Pamantului a disparut inexplicabil in doar 4000 de ani? De fapt, asta ar fi cu adevarat o catastrofa mondiala.

Citatul printului Mikasa e cel mai probabil un apel la autoritate inventat de martorii lui Iehova. Cartea pe care o dau ei ca sursa e de nagasit in vreo biblioteca sau librarie online. Nu exista nici macar in referinta vreunui studiu de specialitate, unde sa fie data nota completa, cu editura si an de aparitie. Gasesc in continuare incredibil modul in care aceasta secta, dar si altele, se folosesc de minciuna pentru a demonstra adevarul.

| milan9 a răspuns:

Au fost prezentate doar evenimentele cu adevărat relevante pentru istoria omenirii...

| milan9 a răspuns:

Biblia nu este un compendiu stiintific pentru a avea pretentia de a cuprinde tot felul de curiozitati stiintifice.

Dumnezeu Fiul, Mantuitorul Hristos a relevat apostolilor Sai doar ceea ce era cu adevarat esential pentru mantuire, si nu date stiintifice care sa satisfaca curiozitatile noastre...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Irelevant, stii si la ce te ajuta ca stii, vrei sa scrii ceva eseuri?

| sublime89 a răspuns:

Cum sa creeze el pamantul daca nu exista? Bineinteles ca in biblie nu s-a scris despre asa ceva pentru ca cei care au scris nu au stiut. Si nici nu si-ar fi putut imagina asa ceva. Pentru ei pamantul avea doar cateva mii de ani vechime. Iar despre potop au scris pentru ca era un mit, o legenda la vremea respectiva.

| suffarstar a răspuns:

Citeste Biblia si nu mai bate campii. In Geneza se spune despre Sodoma,Gomora, in locul lor acum este Marea Moarta. Plus Potopul. Despre Dinozauri se scrie, in Iov.
Nu inteleg, de ce ar scrie in Biblie despre toate inundatiile? Potopul are si o semnificatie aparte.
Apropo ca tot dau astia in sus si in jos cu "sfarsitul lumii", Biblia vorbeste despre el de acum aproape 2000 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce poate pricepe o pingea? in comparatie cu bocancul intreg? mai frate? iti place sa fii prost asa e? ori sa faci pe prostul.dar ai grija sa nu ramai asa.citeste despre potop, despre lot, sodoma so gomora, despre cele sapte plagi, mai vezi ce urmeaza prin apocalipsa si completeaza-ti lipsurile blegule nu mai posta prostii.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Oleleeee, da' rau faci cand bei molan.

| pingelescu explică (pentru anonim_4396):

Ma pe tine te-a bagat cineva in...

| anonim_4396 a răspuns (pentru pingelescu):

Da ma.m-a bagat tata si mama m-a nascut.de ce? tu esti carat de muste in maicata? se mai intampla na.una a ramas gravida cand facea baie si au cazut izmenele lu barbatasu in cada.cand a venit ala din razboi asa a grait; dragii tatii copilasi, din doi, trei a-ti mai ramas?