| soimos a întrebat:

Oare pe crestinii care sunt obsedati de cipurile de prin buletine, nu ii deranjeaza ca un Maimutoi Urias care l-a facut pe Om dupa chipul si asemanarea sa si a iesit 98, 7% identic cu o maimuta primata, nu ii deranjeaza faptul ca acesta cu puteri supranaturale ii spioneaza si cand se duc la WC?
Oare le face placere crestinilor sa stie ca ii pandeste cineva cand se sterg la cur sau se uita cineva la nevasta lui cand ea face dus?
Oare de ce nu protesteaza lumea si nu ia atitudine impotriva spionajului divin, dar fac proteste pentru ca au un cip din buletin, cip prin care nu poti fi vizionat cand te stergi la cur sau faci sex?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El ne-a creat, ai Lui suntem. El nu este vreun pervers, El este sfant, Tatal nostru.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

El vegheaza asupra noastra, ne opoarta de grija, ne ofera protectie divina!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Cei care au primit iertarea Lui le-a pregatit un loc minunat ca sa fim impreuna cu El o vesnicie.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nt, nt. Ai vrea tu. Bunicul meu a avut o rapire sufleteasca, a vazut cerul si iadul si dupa aceea s-a pocait. A vazut-o pe mama lui in iad.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

El a plecat la Domnul Isus.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru EmaS):

happy La groapa poate

| cristi202 a răspuns:

"un Maimutoi Urias care l-a facut pe Om dupa chipul si asemanarea sa". Mai, dar dupa cum spui, esti si tu un maimutoi, nu realizezi asta? Sau nu esti Om? Dupa chipul si asemanarea Sa?
Sunt crestin, si nu ma deranjeaza ca sunt "spionat". In primul rind, nu ma deranjeaza, pentru ca nu e vorba de spionaj. Poate ca e, dar e ca si cind un baiat isi urmareste iubita la care tine f mult, se uita mereu la si dupa ea tocmai pentru ca o iubeste. Si din cauza asta sa stii ca sunt foarte mindru ca sunt spionat de Cel ce e cel mai tare din Universul asta. Acum intelegi ce imi face placere sa stiu ca cineva ma "pindeste"? Si nu ma deranjeaza ca se uita la nevasta mea cind face dus, atita timp cit stiu ca El a facut-o asa de frumoasa incit sa fie privita nu numai de El, ci si de mine. sau ti-e ciuda ca unii, printre care si El, se mai uita la frumusetea altora, admirind-o, recunoscind-o, apreciind-o?
Pacat ca tu nu vezi decit "spionajul", si nu vezi dragostea din spatele lui, acea purtare de grija care Il determina sa ne urmareasca, pentru ca nu cumva sa ni se intimple ceva rau. Dar asta e, cind nu cunosti, e usor sa vorbesti ce nu trebuie.
Si inca ceva: dupa toate insultele pe care I le adresezi, sunt curios cum vei reactiona atunci cind El nu te va mai spiona, caci se va satura de rautatile tale, si vei de de cine stie ce necaz urit, si vei STI ca e pentru tot ce ai spus despre El, tocmai pentru ca El nu te-a mai spionat intr-un anumit moment dat.

| soimos explică (pentru cristi202):

Ce dragoste sa vad la el cand in Biblie la Ioan 8:44 suntem invatati ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca a fost de la inceput ucigator de oameni, si cred ca stii ca "Dumnezeu" in VT are multe fapte de acest gen.

Eu sunt om, dar tu nu stii ca omul este din familia maimutelor primate?
Diferenta intre mine ca om-maimuta primata este ca eu am evoluat in timp ce voi credinciosii sunteti niste oi neevoluate!

| Dumnezău a răspuns:

Dumnezeu e voyeurist. laughing

Pentru ca, vezi tu, aia de pun cipuri in buletin, sau in lobii cerebrali ai oamenilor, sunt niste tirani lipsiti de scrupule, in cautare de control(de fapt, asta si suntem, dar treaca-mearga), care nu au scopuri nobile si cauta doar propriul avantaj. Iar Dumnezeu, atat de iubitor si creatura prea-pacifista, el ne vrea binele cand ne ducem la WC, si ne spioneaza, el vrea sa ne stergem cu servetele de la Pampers, nu cu smirghel, ca taranii, vrea sa vada daca avem colacul incalzit; mai pe scurt, el ne vrea binele, si noi suntem niste nesimtiti ca il refuzam!

| William a răspuns:

''Oare pe crestinii care sunt obsedati de cipurile de prin buletine'' Iti zic eu de ce: pentru ca cipurile alea pot sa condamne pe oricine la iad.

| soimos explică (pentru William):

La care iad ma cumetre, ca Dumnezeul nu are in oferta lui asa ceva!
Iadul a aparut odata cu Christos, si de el au parte doar cei care vor sa ajunga in imparatia lui Christos!

| trolololo a răspuns:

Hai ca am ras, de m-am spart laughing Cre(s)tini.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Se presupune ca nu ar trebui sa jignesc, dar stii, nu sunt genul care se abtine
pot spune doar ca esti RIDICOL DE TAMPIT!
e ca si cum te-ai intreba de ce trebuie sa stai cu parintii tai! Ca doar nu ei te-au facut!
Si la fel si cu Dumnezeu. Avand in vedere ca ne-a dat atatea, si ne iarta, nu cred ca ar trebui sa faci mofturi.
Se zice ca Dumnezeu iubeste mai mult pe un om intors la credinta decat pe cel care a fost credincios mereu...

| SatanaInIzmene a răspuns:

Oare de ce faci tu atata caz ca se uita D-zeu la nevasta-ta cand face dus, cand ar fi trebuit sa faci mult mai mult ca nu era virgina in noaptea nuntii.Asa ca o idee.Crezi ca doar D-zeu a vazut-o goala?
Sa nu ma intelegi gresit, aici nu e vorba de a ta, ma refeream in general...