| soimos a întrebat:

Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea lui, si genetica ne arata ca omul seamana in proportie de 98, 7% cu o maimuta primata din specia hominidelor!

Oare in ce procent se aseamana atunci Dumnezeu cu o maimuta?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a creat si omul si maimuta.Dar omul este superior maimutei.Pentru om a murit Hristos ca sa fie in vesnicie cu El.

| soimos explică (pentru EmaS):

De unde stii tu ca nu ar exista si o maimuta care sa fi murit pentru manturea sufletelor maimutelor ...ca tot are acelasi Dumnezeu ca omul?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Numai Domnul meu Isus a murit pentru pacatele intregei omeniri.El este sfant si Dumnezeu adevarat si nu poate fi comparat cu o maimuta nici macar in gluma.

| MMihai a răspuns:

Papa de la Roma și patriarhul Daniel în proporție de 98, 8% sau poate mai mult.

| 愛日本 a răspuns:

Dacă tu crezi că vii dintr-o maimuţă n`ai de cât oh go on Mama mea e om, nu maimuţă. Ştiinţa este contra religiei, întodeauna există ceva logic la ştiinţă dar când ea vrea să dovedească că sfârşitul lumii va veni în data x, întodeauna s-a înşelat. Oare de ce? Pentru că doar Dumnezeu ştie când va veni. Dacă era după ei am fii murit de 100 de ori până acum oh go onlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Nu neam tras suntem maimute, fa-ti test adn sa vezi ca esti mamifer tu ai facut biologie?

| DeliaDaniela a răspuns:

@Dreamer a punctat tot ce era de zis, dar oricum, eu cand ma uit in oglinda nu mi se pare deloc ca as semana cu o maimuta! laughing
Nu stiu altii ce vad cand se uita in oglinda, dar eu vad cu totul si cu totul altceva decat o maimuta! tongue
tu nu? :S

| Dreamer a răspuns:

,,Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea lui'', apoi a creat maimuta primata ca sa ne dam la ce se referea:
- omul poate da dovada de compasiune fata in fata cu dusmanul lui de moarte (maimuta primata nu prea cred)
- omul poate efectua calcule matematice complexe ( maimuta primata nu, poate cimpanzeul iti poate arata cat fac 2 + 2)
- Omul poate vorbi ( maimuta primata nu)
- Omul a facut mii de zgarie nori si a cladit continente ( maimuta primata nu cred ca a fost in stare sa-si faca o coliba)
- Omul are haine create de el insusi ( maimuta primata are si ea blana dar cam transpira vara)
- Omul poate lua decizii contrar vointei lui ( maimuta primata daca vrea banana se da peste cap si tot la banana ajunge)
- Omul are Iphone ( maimuta primata inca nu a auzit de telefonul Bell)
- Omul poate canta ( maimuta primata in cel mai bun caz bate toba)
- si ar mai fi foarte foarte multe

Concluzie:,, Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea lui '' - NU se refera fizic, deoarece Dumnezeu NU are asa ceva... dar vezi tu, contraargumente se gasesc imediat, trebuie sa mai si gandesti o afirmatie atunci cand o citesti.

| 220V a răspuns:

Inseamna ca dumnezeu e cel mai mare Cimpan-Zeu. Cred ca e unul dintre cele mai tari cuvinte care le-am auzit in viata mea. Acum serios, intreaba-i pe astia la cate documentare s-au uitat in viata lor, despre primate cel putin, ca sa nu mai zicem de: Misterele Bibliei, Misterele Crestinismului, etc. Documentare despre tot ce trebuie sa stim, iti spun eu ca fiecare le-ar numara pe degetele de la o singura mana. Tine-o tot asa, dar sa vi si cu materiale noi, cel putin mie imi e lene sa le aduc la nas prostilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata povestea cum ca omul se trage din maimuta este o aberatie.Cum iti explici ca de atita timp(mii de ani, dupa cum zice stiinta), nu a mai evoluat nici un fel de maimuta? Nu este foarte clar ca toata povestea este o mare timpenie? Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul la creat pe dumnezeu, apropo am clona

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul l-a creat pe Dumnezeu? laughing
Sa nu exageram! Si cum se face ca Dumnezeu e in cer si oamenii au ramas pe pamant... cine L-a dus pe Dumnezeu in cer?
Asta e chiar o prostie deja... e atat de ilogic ce zici! oh go on

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

L-ai vazut in cer?, eu am fost in cer nu am vazut pe nimeni decat nori care sub mine

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar atunci unde e daca nu in cer? pentru ca zici ca exista:" Omul l-a creat pe Dumnnezeu". atunci unde e? si ce anume inseamna "Dumnezeu" pentru tine? Om nu e, in fiinte supranaturale nu crezi, atunci ce crezi ca e Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

La creat cu imaginatia lui fata nu la propiu, mai si razi de raspunsul meu, omul la creat pe dumnezeu nu invers

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Toate povestile din vechiul testament sunt plagiari sti cei aia? adica copieri de la egipteni apropo faci geografie cine este vecinul evreilor ca tara? de ce nu te documentezi sunt atatea informati adevarate pe net

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Dumnezeu nu e nimic pentru mine decat o creatie imaginara a omului

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok... eu iti respect convingerile, fiecare face ce vrea! Dar mi se pare absurd sa zici ca omul l-a creat pe dumnezeu, nu exista nicio dovada in privinta asta!
dar... fiecare cu parerile lui!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Da cine a scris biblia?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Apostolii au scris biblia, dar au fost inspirati de dumnezeu! Dupa cum stim, in trecut minunile erau mai 'evidente' decat acum!winking

| Balangagiu a răspuns:

Dumnezeu zice ca ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui nu la frumusetea trupului ci la frumusetea sufletului.

| EnvyMe a răspuns:

Aici combini religia cu stiinta, religia spune ca suntem facuti dupa chipul Lui, insa stiinta zice ca suntem evoluati din primate. Nu poti sa zici ca Dumnezeu se aseamana cu o maimuta pentru ca religia nu crede in chestia cu evolutia. Deci normal ar fi Dumnezeu se aseamana cu o maimuta in procent de 0%, nu? sper ca m-am exprimat ca sa intelegi.

| soimos explică (pentru EnvyMe):

Din moment ce Biblia este o carte dupa care trebuie sa iti randuiesti viata, si suntem invatati ca Dumnezeu nu minte!
Inseamna ca tot ce spune Dumnezeu in Biblie este adevarat!
Eu nu contest acest lucru (cel putin in moomentul acesta)
Dar stiu ca un adevarul are si alte aspecte, un aspect este si dovada stiintifica care ne arata ceea ce am aratat in intrebare care arata un adevar incontestabil!

Unde se rupe firul minciunii si minciuna iese la iveala?
La credinta sau la adevar?
Faptul ca religia nu crede intr-un Adevar demonstrat, sa fie oare dovada ca religia nu iubeste adevarul si ca traieste in minciuna, si sta cu fundu catre adevar?