| Dorugar a întrebat:

Oare cum este Dumnezeu tinand cont ca El l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa, si omul a iesit 98% asemanator cu o maimuta primata?
O fi Dumnezeu un maimutoi primat mai mare decat omul, adica un fel de King Kong?
Oare cum va explicati ca un maimutoi urias a putut crea Pluriversul compus din sute de miliarde de galaxii, fiecare galaxie compus din sute de miliarde de constelatii si sisteme solare?
Nu vi se pare ca e cam mult pentru un maimutoi urias chiar daca se numeste Dumnezeu

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul nostru si al intregului Univers. Psalmul 139 ne spune:,, Tu mi-ai intocmit rinichii, Tu m-ai tesut in pantecele mamei mele:Te laud ca sunt o faptura asa de minunata. Minunate sunt lucrarile Tale.Si ce bine vede sufletul meu lucrul acesta! Trupul meu nu era ascuns de Tine, cand am fost facut intr-un loc tainic, tesut in chip ciudat, ca in adancimile pamantului.Cand nu eram dect un plod fara chip, ochii Tai ma vedeau; Si in cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau randuite, mai inainte de a fi fost vreuna din ele.,, In limba ebraica, cuvantul tradus prin tesut inseamna brodat. El a tesut o broderie aleasa. Asemeni unui tesator care brodeaza un model frumos in mai multe culori, Dumnezeu ti-a intocmit venele, muschii, nervii, fiecare cuta care te face sa fii unic si special. Tot El ti-a creat personalitatea. Cand privesti acest Univers deosebit de frumos format din soare, planete, comete care functioneaza cu precizia unui ceasornic, care pastreaza un echilibru perfect (citeam undeva ca, daca axa pamantului se afla cu putin mai aproape de soare, pe pamant nu ar fi fost posibil sa existe viata), realizezi ca nu a putut sa apara din nimic, (cum sustine teoria Big-Bang-ului ca totul a luat fiinta printr-o explozie, dar poate nimicul sa creeze ceva?). Numai prin sfatul si stapanirea unei fiinte deosebit de puternica si inteligenta care se ridica deasupra oricarei cunostinte. El este suveran si atotputernic, Dumnezeu Creatorul. De cate ori am stat de vorba cu un ateu si oricate dovezi am adus, argumente care ne arata creatia, surse istorice, marturii, ele nu sunt suficiente pentru un ateu. Ei ne prezinta teoria evolutiei, insa si pentru aceasta este nevoie de credinta.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Pe tine te-a creat Dumnezeu dintr-o fleoasca de noroi?

Ce trist!
Mai bine te nasteau parintii tai asa cum se nasc toti oamenii normali!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ha ha ha!
Ce dovezi ai adus tu?
Dovezi care ne arata creatia?
ha ha ha ha!
Eu cred ca e timpul sa te trezesti, ca ai visat destul!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

In plus fata de argumentele Bibliei cu privire la existenta lui Dumnezeu, exista si argumente logice. In primul rand, exista argumentul ontologic. Cea mai cunoscuta forma a argumentului ontologic utilizeaza conceptul de Dumnezeu pentru a demonstra existenta lui Dumnezeu. Cel de-al doilea argument este cel teleologic. Argumentul teleologic consta in aceea ca intrucat universul ne arata o conceptie atat de uimitoare, incat trebuie sa existe o Persoana Divina care sa il fi conceput. De exemplu, dacă pamantul s-ar situa la numai cateva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi in masura sa aiba viata pe el asa cum se intampla acum. Daca elementele din atmosfera terestra ar avea proportii diferite cu numai cateva procente, orice vietuitoare de pe pamant ar muri. Probabilitatea de aparitie a unei singure molecule de proteina este de 1 la 10243 (adica 10 urmat de 243 zerouri). Pe de alta parte, o singura celula este formata din milioane de molecule de proteine.Al treilea argument logic cu privire la existenta lui Dumnezeu este denumit argumentul cosmologic. Fiecare efect trebuie sa aiba o cauza. Universul si orice exista in el reprezinta un efect. Trebuie, deci, sa existe ceva care sa fi cauzat aparitia si existenta acestuia. In sfarsit in acest sir, trebuie sa existe ceva "ne-cauzat" care sa fi fost sursa a tot ceea ce a aparut si exista. Acest ceva "ne-cauzat" nu poate fi decat Dumnezeu. Al patrulea argument este cunoscut si sub numele de argumentul moral. Fiecare popor din istorie a avut o forma sau alta de norme sau legi. Toti au avut o perceptie asupra binelui sau raului. Crimele, minciuna, hotia si imoralitatea sunt pretutindeni asociate cu raul. De unde am putea sa avem acest simt al binelui si raului daca nu de la un Dumnezeu Sfant? In ciuda a tot ce am prezentat mai sus, Biblia ne spune că exista si vor exista oameni vor refuza aceste argumente clare si de netagaduit cu privire la Dumnezeu si vor crede minciuni in locul lor. Romani 1:25 declara: "caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin." Biblia arata de asemenea ca oamenii nu au nici o scuza pentru necredinta in Dumnezeu: "In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui, se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati" (Romani 1:20).Da-mi voie sa iti ofer un ultim argument pentru a arata ca Dumnezeu exista. Cum stiu eu ca Dumnezeu exista? Stiu ca Dumnezeu exista pentru ca vorbesc cu El in fiecare zi. Nu Ii aud vocea efectiv, prin sunete, dar Ii simt prezenta, Ii simt calauzirea, Ii cunosc dragostea pentru mine, Ii doresc harul. Au existat lucruri care s-au petrecut in viata mea si care nu au alta explicatie posibila decat ca sunt de la Dumnezeu. Dumnezeu m-a mantuit si mi-a schimbat viata intr-un mod atat de miraculos incat nu pot face altceva decat sa recunosc si sa laud existenta Lui.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Argumentele Bibliei! Cred ca glumesti!
2) Argumentul ontoligic? Deci bau bau exista pentru ca copii se sperie de el?
3) Argumentul teologic este= argumentul sarlataniei
In rest tu nu aduci argumente in favoarea creatiei ci combati stiinta de pe pozitia ignorantului si asta nu este nicio dovada in favoarea creatiei!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Mai lasa-ti povestile astea evreiesti, scoateti-va bezna din cap fratilor, cat de credul si naiv sa fii sa incerci sa convingi cu scrieri contradictorii ale unei lumi primitive cand nici macar nu stiau ca pamantul e rotund, fata de lumea de azi in care stiinta sitehnologia ne-a explicat multe lucruri neintelese. Bibila e o carte care i se atribuie in mod eronat si fals chipurile facerea universului.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Draga Hombre, Biblia este o carte pe care tu nu poti sa o intelegi.Chiar ea spune ca pamantul este rotund, inainte ca oamenii de stiinta sa ateste acest lucru.
" Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu (înţelepciunea) eram de faţă; cînd a tras o zare pe faţa adîncului, cînd a pironit norii sus, şi cînd au ţîşnit cu putere izvoarele adîncului, cînd a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, cînd a pus temeliile pămîntului, eu eram meşterul Lui, la lucru lîngă el, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui, jucînd pe rotocolul pămîntului Său, şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor. (Proverbe 8:27-31)"

Apoi în cartea Isaia găsim următoarea afirmaţie:

",, Nu ştiţi? N’aţi auzit? Nu vi s’a făcut cunoscut de la început? Nu v’aţi gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?"
El(Dumnezeu) şade deasupra cercului pămîntului, şi locuitorii lui sînt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)"

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Pe langa argumentele aduse de Sfanta Carte, sunt marturiile multor oameni care au fost transformati si vindecati de puterea lui Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Mai inteligenta lu' peste stii care e faza, tu ma crezi prost ca nu ma duce capu' sa inteleg bilia. Auzi cucoana, diferenta dintre mine si tine vizavi de biblie e aceea ca tu inghiti tot si te autoprostesti iar eu nu iau de bune toate bazaconiile spuse acolo. Daca i-am aduce pe indivizi acestia care a scris textele biblice si va vede tehnologia de acum pe loc vor deveni atei, pentru ca totusi erau niste inteligenti pentru timpul acela nu ca voi cu capul spart de credeti in bazaconii in secolul tehnologiei robotilor.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ajunge cu atea copy-paste ca sunt fumate astea, ia lamureste-ma; "incat trebuie sa existe o Persoana Divina care sa il fi conceput." PERSONA DIVINA adica aceea din vechiul testament care ne-a facut pe noi dupa chipul si asemanarea sa. Si o astfel de "Persona divina" care arata la fel ca noi sa aiba atata putere sa faca universul din vorbe si nimic?
Si Dumnezeu a zis sa se faca lumina...

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sunt versete din Biblie in care este scris cu mii de ani in urma ca pamantul este rotund.
Stii care este diferenta dintre mine si tine referitor la Biblie? Este ca eu am cautat, am studiat, am incercat Cuvantul si mi-a raspuns, m-a luminat ca sa pot sa inteleg, si mi-a dat putere ca sa pot sa traiesc in conformitate cu voia lui Dumnezeu!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Vezi ca Isaia a trait prin anii 700 î d H. Biblia e o adunataura de texte scrise in epoci diferite care nu are cap si coada. Fiecare autor a scris ce la taiat capul si ce a inteles el in vremea lui functie de cat se cunoastea. Isaia face pe prorocu, copiaza si se inspira dupa alti autori si in final sunt niste bazaconii care nu are nicio legatura cu viata noastra de azi. Doar in mintea ta indoctrinata asa ceva are insemnatate, pentru mine 0.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ai uitat ca Isaia a profetit despre venirea Domnului Isus si chiar despre moartea Lui cu lux de amanunte? Citeste Isaia 53 ca sa nu mai spui ca iti dau copy-paste.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Stii care este diferenta dintre mine si tine referitor la Biblie? Este ca eu am cautat, am studiat, am incercat Cuvantul si mi-a raspuns,"
Ti-a raspuns!? Pai mie nu-mi raspunde nicio voce si iata ca traiesc, ma bucur de soare, mai vait de caldura, ba bucur de racoare, uneori sunt trist, alteori bucuros, satisfacut, am realizarile mele, am esecurile mele, simt acelasi lusruri ca orice om fara ajutorul "vocii" inexistente in care crezi tu. Te-a luminat Dumnezeul tau pana ti s-a spart capul si pui mereu aceiasi placa.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Si eu ma bucur de tot ceea ce a creat Dumnezeu si de cei pe care mi i-a daruit El! Diferenta dintre noi este ca eu cred in Bunul Dumnezeu si Ii aduc lauda prin modul meu de viata.Cand ies in natura exclam si Ii aduc lauda pentru tot ce a creat atat de minunat!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Inainte de revolutie aduceai lauada partidului si conducatorului iubit si acum te-ai descoperit instant religioasa, la-sa vrajeala ca stim noi.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ai uitat ca am avut de ales intre ei si Dumnezeu?!
http://www.youtube.com/watch?v=wi5A8DoBnm0

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Daca mai era comunisti la putere si acum te declarai atee.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nt,nt! Stii foarte bine ca am ales sa fiu crestina chiar daca am avut de pierdut!

| badboy18 a răspuns (pentru EmaS):

Va cunoastetitongue?

| EmaS a răspuns (pentru badboy18):

Cine pe cine?

| Dumnezău a răspuns:

Tu,om la casa ta,chiar mai crezi in Iad si povestile penibile despre cat de multa disperare este in locul acela numit Iad? Ma, Jasser, pe tine cred ca te-a prostit rau de tot cineva cand erai mic.Ori ai pus frana aiurea odata, era sa intri intr-un ulm si ai vazut "lumina divina", fiind mantuit!

| Dumnezău a răspuns:

A prosti aici este polisemantic.Mai mult ca sigur, ti s-a spus de Dumnezeu inca de cand erai mic, de la 6-7 ani.De obicei,chiar daca li se baga in cap pruncilor crestinism excesiv, inca de cand ei nu pot judeca, nu prea ajung asa de inversunati si bigoti ca tine.Un accident, ceva? Un caz asemanator cu al Emei, cand ai gasit "lumina divina" cred ca poate sa fi existat.Sau esti ca Tutea.Te-ai nascut intr-o familie ultra-crestina si ai devenit si tu asa.Simple prezumtii.

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia crestina nu sustine teoria evolutiei.

| Dorugar explică:

Nu! Eu ma tem de Bau Bau

| Dorugar explică:

Eu nu am spus nimic!
Biblia zice ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa!
Iar stiinta ne invata ca omul seamana in proportie de 98, 7% cu o maimuta primata.
Asa ca eu nu am facut altceva decat sa va intreb cum vedeti voi adevarul dat fiind cele 2 afirmatii?

| Dorugar explică:

Fi sigur ca daca voi plange nu o voi face ca mi-e frica de Bau Bau... pentru ca nu poate sa-mi fie frica de Dumnezeu din moment ce crestinii nu au asa ceva!

| Dorugar explică:

L-ai gasit pe Dracu, si i-ai spus Dumnezeu!
Asta ai facut!

| Dorugar explică:

Intodeauna cand nu esti capabil sa intelegi un mesaj, este clar ca e vorba de lipsesa de materia cenusie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa chipul si asemanarea lui metaforic vorbind. mai gandeste-te si ai sa vezi ce voiau sa spuna de fapt cei care au pus treaba asta in scris.

| roxaa15 a răspuns:

Pretene tu poate semeni cu un maimutoi dar sa sri ca eu nu

| badboy18 a răspuns:

Dorugar chipul reprezinta insusirile sufletului adica ratiune vointa si sentimente iar la asemanarea cu Dumnezeu noi trebuie sa ajungem adica sa fim desavarsitit asta vrea sa insemne chip si asemanare ca Dumnezeu nu are maine si picioare etc.