| Lizzu a întrebat:

--Oare un ateu, intr-o situatie de disperare, sa zicem intr-o situatie in care o persoana draga lui sufera un accident sau este in coma, se simte cumva impins spre rugaciune si implorare pentru ajutor fata de ceva de sus de undeva?

Ma intreb.Vi s-a intamplat vreodata in viata sa aveti impulsiunea asta cand simteati ca nimeni dintre oameni nu va mai poate ajuta cu nimic?

48 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sa ma rog intr-un moment in care, daca ar fi existat, as fi fost doar suparata pe el? Sa-i spun ce? Ca a fost nedrept?
Nu, merci...Un ateu nu se roaga, in niciun fel, in niciun moment...nu Lui!

| Musique a răspuns:

M-am rugat într-un tren, pentru că erau niște tipi idioți în compartimentul vecin, dar aia e întâmplare mai mult amuzantă decât ceva făcut din disperare.

Ar fi oarecum ciudat ca după ce te declari ateu să te rogi lui Dumnezeu să te ajute.E vorba și de orgoliu, și de caracter.

O seară frumoasă!

| anonimg a răspuns:

Situatia descrisa de tine poate fi ingaduita de Dumnezeu, pentru ca macar in al 12-lea ceas omul sa se intoarca la Acela "ce te putea ajuta". (Osea.13:9)
"Iar daca nu vreti sa ascultati, voi plange in ascuns pentru mandria voastra; mi se vor topi ochii in lacrimi..." (Ieremia.13:17)

| Lizza a răspuns (pentru anonimg):

De ce ar fiingaduita de dzeu? nu vorbeam de dzeu ci de om.
De felul cum sinte el si nu ce vrea dzeu ca el sa faca.

| Mădă0611 a răspuns:

Probabil, uneori, dar doar cei care au fost indoctrinati inainte si "impinsul" acela vine automat, din obisnuinta, dureaza pana se trezeste ratiunea, cateva secunde (de exemplu, cum mereu mi-a fost frica de morti, si in prezent se intampla sa imi fie, dar imi reamintesc ca nu exista asa ceva si imi trece).
La partea cu ajutorul oamenilor nu pot sa zic ceva pentru ca nu prea cer, daca totusi da, sunt lucruri care nu pot fi refuzate, in rest ma conformez fara sa cer dupa ce am analizat tot.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Ai dreptate, Mada. Si eu aveam in minte asta si anume ca unii oameni care s-au desprins de credinta si obisnuinte, inca au impulsul de a face asta. E ceva din inertie, sa zicem.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu stiu dar daca ii intrebi pe ei care mi se par ilogici, daca spun ca nu exista de ce mai injura de dumnezei, dracuie etc

| sublime89 a răspuns:

Cred ca e un lucru ce vine dintr-un fel de instinct religios. Probabil si asta a stat la baza inventarii de zei care sa ne ajute. Atunci cand suntem intr-o situatie disperata si suntem singuri, simtim nevoia de a avea pe cineva de partea noastra, si atunci ne inventam un prieten imaginar. Acel prieten imaginar devine zeu automat pentru ca ai nevoie de cineva atotputernic in acele momente, de cineva care sa te scoata si din cea mai imposibila situatie (cel putin din punctul tau de vedere). Si asta se aplica si maselor, nu doar indivizilor. Chiar unui popor intreg cum au fost evreii de exemplu. Ce singuri si asupriti se simteau ei intre toate acele popoare ostile. Aveau nevoie de un indrumator, de un parinte ceresc, sau un "prieten", il putem numi oricum. Important era ca avea puteri nemarginite si era de partea lor.

| Lizzu explică (pentru sublime89):

Imi place raspunsul tau obiectiv si cuprinzator.
Da, este un raspuns cat mai aproape de adevarul lumii asteia.

happy

| Lizzu explică:

Ok happy

| Lizzu explică:

laughing

| ErrorFound a răspuns:

Nu, folosesc tehnici eretice, dar nu ma rog. big grin

| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

Tehnici eretice? laughing ok...hee hee

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Speram ca o sa te prinzi. rolling on the floor

| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

laughing eu ma prind ceva mai greu...

| Narfundo a răspuns:

Dumnezeu stie ce e in mintea lor.

| Miauti a răspuns:

DA! indiferent ca nu vor recunoaste, ei se vor inlina in credinta. Si asta am vazut-o la toti ateii care se credeau 100% atei, dar dupa ce ii lovea o boala gandirea lor de a fi ateu scadea.

De aceea sustin ca conceptia ateismul are un anumit nivel.

----

Si nu numai la atei am vazut asta ci si la un teist (mai concret la un crestin) cand pericolul este mare gandirea de a crede in divinitate scade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liz, mi-a fost dor de tine puppy dog eyes

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

happy mersi...
Te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt atee, dar sunt om. Imi este greu sa cred ca toti ateii, la disperare asa cum zici, mai sunt asa fortosi. Ma si amuza sa vad ca refuza din start ideea. Cica nu Lui, auzi. Dar cui? E vorba de orgoliu aici, nicidecum de ala care moare pe masa. laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai viziunea destul de scazuta, pentru tine ar putea exista doar "EL" cel cu care te-a invatat societatea.
Iar prin faptul ca tu nu esti fortoasa(esti atacata de superstitie) te duce la concluzia ca la toti le functioneaza gandirea ca si tie, la necaz toti sunt atacati de superstitie. Ce sa zic, interesant!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Am zis eu ceva de superstitie? Bati campii. Doar ca si ultima incercare poti spune un Doamne ajuta(!) pentru ala drag de pe masa, pentru simplul fapt ca nu ai nimic de pierdut. Dar se pare ca mai important este orgoliul. Sa stii ca nu este o mare pierdere, este de faptun castig sa mai reduci din orgoliu. Asta am zis, doar cu alte cuvinte.
Nu esti tu ala care sa ma ia mustrare. Da, cred in Dumnezeu, nimic legat de superstitii si nu te... pe tine grija in ce doresc eu sa cred si motivele pentru care o fac. Era un raspuns pentru Liz29, ce cauti in peisaj?!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu te enerva...e stilul lui, nu o zice cu rautate.
Mersi pentru raspuns happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Cu placere! Nu m-am enervat deloc, doar ca, probabil, unii se prind un pic mai greu cand e treaba lor si cand nu intr-o discutie. Iar eu nu ma jenez sa o zic, pentru ca nu am de ce.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai habar ce insemna superstitie? Eu nu cred, raspunsul tau imi argumenteaza asta. Nu ma obosesc sa-ti explic... Vorbeai de orgoliu? Prin acelati raspuns te-ai caracterizat cu el, nu duci lipsa deloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Dispari odata!

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"unii se prind un pic mai greu cand e treaba lor si cand nu intr-o discutie"

A fost treaba ta sa faci pe desteapta, sa arunci cu ironii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ma hartuiesti?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te hartuieste draga, dar si tie iti sare cate-o data mustarul prea repede. Raman totusi surprins cum doi oameni inteligenti ( va cunosc pe amandoi) se incaera asa repede. Hai, pace.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Nici o pace ca l-am ignorat. Nu mi-a sarit mustarul deloc, doar ca ma seaca frecatorii la cap. Aia care nu spun nimic, de fapt.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu, soare cu dinti... poti continua linistita sa te amuzi! Chiar ajuta!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

"Raman totusi surprins cum doi oameni inteligenti ( va cunosc pe amandoi)..." - am observat si eu ca radiaza de atata inteligenta! E sclipitoare...l-a ignorat pe Alphawolfhee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Fix fara aprecierea ta era sa mor. Distractie faina si tie!

| Dumniezău a răspuns:

Am avut o situatie cam la fel.pot spune si da, parca ceva din mine vroia sa se roage, dar, evident nu am facut-o pentru ca nu ma ajuta la nimic

| Lizza a răspuns (pentru Dumniezău):

S-a intamplat demult? acum mai simti ca ceva din tine ar avea impulsul acesta?

| Dumniezău a răspuns (pentru Lizza):

Nu..chiar deloc.Am reusit chiar sa ajung sa nu am sentimente de acest fel.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Ce ar schimba situatia daca ma rog?

| Lizzu explică (pentru IoanieCriminalul):

Nu ar schimba cu nimic situatia, poate doar ar ajuta sa te autosugestionezi si sa speri in continuare.

| Calininio a răspuns:

Nu.(cel putin eu) Tu intr-o situatie de disperare te-ai simtit impinsa sa faci rugaciuni musulmane?

| BogdanVasc a răspuns:

Sunt si zisii 'atei' care de fapt sunt crestini, dar doar vor sa nu iasa in public ca "crestin". Ateii NU se roaga niciodata, la fell si satanistii.

Adevarat, te poti ruga la medic.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Intr-o situatie d'asta normal ca plangi / esti deprimat, etc. Si nu mai zice ca nu te pot ajuta cu nimic, probabil te-au ajutat ei atata timp, ti-au dat un sfat, sunt persoane dragi. Daca ar avea de exemplu un handicap, tu nu ai mai vorbi cu ei?! Si un ateu simte la fel ca un om religios, nu mai ca nu se roaga sau alte chestii specifice pentru fiecare religie. Bineinteles si eu am avut probleme d'astea in familie, mi-au murit ambele bunicii ( aceeasi cauza. inca mai plang cand aud cuvantul "bunica" sau alte chestii legate. plang ca ea nu e aproape de mine. ) Iti zic sincer, si eu sunt ateu si gandesc la fel ca un om religios nu mai ca nu ma plang la D-zeu sau alte divinitatii. Toate cele bune, Liz29, sper sa nu ajungi intr-o situatie d'asta.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Normal omule ca noi, ateii plangem cand se intampla asa ceva, suntem deprimati. Nu mai ca nu ne rugam la o divinitate sa ne ajute, ateii nu cred in religie, iti zic asta d'acum sa nu-ti faci o parere gresita, atei nu-L injura pe D-zeu sau alte divinitatii ( mai sunt unii care injura de D-zeu doar pentru ca sunt ateii ). In cazul meu, mi-au murit ambele bunicii ( inca mai sunt trist cand aud cuvantul asta, deoarece bunica nu poate fi acum aproape de mine sa ma ajute cu o vorba, sa ma certe sau alte lucruri ). Si apropo de ce ziceai tu. Nu-i mai numi "oameni care nu pot sa te ajute" deoarece banuiesc ca te-au ajutat destul cu un sfat, o vorba, etc, daca acum au avut un accident si sunt "pedepsiti" sa stea in pat / nu se pot deplasa nu inseamna ca nu te pot ajuta / nu mai ai nevoie de ei. Toate cele bune, Liz29, sanatate tie si celor dragi tie.

| Lizzu explică (pentru AlexandruTeodor):

Multumesc pentru urari, la fel iti doresc, dar m-ai inteles gresit si poate si eu m-am exprimat gresit.

Referitor la ultima intrebare a mea, nu era vorba de oamenii care nu te mai pot ajuta cu nimic pe tine ca persoana ci despre oamenii(doctorii) care nu mai pot face nimic pentru persoana draga tie, pentru a o ajuta sa-si revina, asa ca te simti nevoit sa recurgi la rugaciune pentru ca ceva de sus sa o ajute cand oamenii (doctorii) nu mai pot?

Numai bine si ai incredere.

| adrian1419 a răspuns:

Da, dar apoi am realizar ca nu o sa ma ajute cu nimic si am trecut la fapte.Alea m-au ajutat

| Doramcpooc a răspuns:

Da, impusurile acestea.ti le poti inchipui..ca pe niste ingeri ( sau chiar ingerul tau pazitor, sau insusi D-zeu) care te impinge sa o faci..La momentul acela de disperare nu mai sti ce sa faci, incerci sa gasesti orice portita de scapare si recurgi si la rugaciuni. ceea ce cu siguranta te va ajuta..desigur, nu trebuie sa ne rugam doar atunci cand avem probleme, in fiecare zi e cel mai potrivit happy Asa ca..rugaciunea e o portita de scapare happy

| Numefals a răspuns:

Da