| Fawkes1570 a întrebat:

,, Omul acesta sa fie pedepsit cu moartea, toată adunarea să- l ucidă cu pietre " CREDEȚI CU TĂRIE CA ACESTA ESTE DUMNEZEUL IUBIRII SI COMPASIUNII? reflectati ...cati dintre noi ar trebui ucisi fiindca nu,, tine"sambata https://www.youtube.com/watch?v=wmXI4VxYOrw

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Biblia a fost scrisa de oameni pentru a-si justifica greselile. Dumnezeu nu este cum ni-l inchipuim noi. Numai pe lumea celalalta vom vedea. Oricum, nici Allah nu-i mai breaz. Astea sunt inchipuiri omenesti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu crezi ca exista crestin fara de pacat?

| Mădă0611 a răspuns:

Mie imi place cap 13 din deuteronomu' nenelui Moise. Minunat de mirobolant. Daca chiar ar face lumea asa, ai vedea in Romania numai ortodocsi fugind cu pietre dupa protestanti. laughing

| VelaJohnny a răspuns:

Prietene, era o incalcare a legii, iar asta era pedeapsa pentru acea ilegalitate. Au primit legea, au cunoscut-o, israelitii stiau consecinta neascultarii, ca merita moartea conform legii, asa ca stiau si de ce sa se abtina. Apoi, si in prezent, unii criminali primesc pedeapsa cu moartea ca sentinta. Gandeste-te, in Rai/Paradis, trebuie sa ii fi fidel lui Dumnezeu in toate, o abatere de la lege si vei deveni ca si Satan, un razvratit si impotrivitor. Israelitii aveau nevoie de multa disciplinare, iar legile erau pentru ca ei sa nu greseasca. Si cine sa implineasca legea decat tot ei? Apoi, Sabatul nu este o sarbatoare crestina, o porunca pentru crestini. Este strict pentru evrei, noi nu mai avem treaba cu Sarbatoarea Turtelor Dospite si cu alte sarbatori iudaice. Sabatul era inclus in decalogul iudaic, nu in cel crestin, au ramas toate legile de acolo valabile, doar Sabatul nu are valoare, odata cu jertfa lui Isus.
Coloseni 2:16, 17 „Nimeni deci să nu vă judece cu privire la mâncare şi la băutură sau cu privire la vreo sărbătoare, la ţinerea lunii noi sau a unui sabat, fiindcă acestea sunt o umbră a lucrurilor viitoare, dar realitatea este a lui Cristos. "

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru Fawkes1570):

Tu esti naiv (fara suparare). A scris Moise nu? Ceea ce a consemnat Moise e LEGEA MOZAICA, care nu mai e in vigoare, pentru ca a trecut, crestinii nu tin legea mozaica prietene. Israelul era o natiune, iar legea mozaica se aplica doar Israelului, era codul de legi al acelei tari. Legea mozaica e iudaismul, nu crestinismul. Si frate, daca tata e bagat la inchisoare pentru ca a furat, a incalcat legea...ce sa zic sau ce sa fac? Stie pedeapsa nu? Daca merge si ucide in America si primeste pedeapsa cu moartea ce pot face? Asta e legea, nu iti place ucide in Romania unde primesti 20 de ani si faci 10.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru Fawkes1570):

Nu s-a schimbat nimic, acelasi Dumnezeu a ramas, aceleasi norme drepte le are si acum, s-au schimbat legile insa si hotararile judecatoresti. Natiunea Israel trebuia sa fie o natiune sfanta intrucat ii purta numele intre celelalte natiuni. Trebuia sa respecte poruncile fara nici o abatere. Ce, tu crezi ca in Rai/Paradis iti va fi permis sa incalci vreo lege fara sa platesti nimic? Sabatul era una dintre cele 10 porunci, era o zi importanta si trebuia respectata. Stii ca nu e permis un lucru si sti care este pedeapsa pentru el, de ce ai face impotriva, numai incapatanat si razvratit trebuie sa fi ca sa nu respecti asta. Nu au avut nici o scuza cei ce au primit sentinta asta pentru incalcarea poruncii, nu erau „nefericit" si incapatanat si rebel fata de Dumnezeu si normele sale.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru Fawkes1570):

Nu prietene, ar fi meritat-o tata daca ar fi facut asta. Apoi, Tora sau Legea lui Moise a fost abolita de jertfa lui Isus. Deasta Biblia este impartita in VT sau Vechiul Legamant si NT sau Noul Legamant. Legea lui Moise avea menirea ca sa ii pregateasca pe israeliti pentru venirea lui Mesia, apoi urmau sa se desfinteze, legamantul sa se schimbe. Nu cred ca ai inteles prea bine, e problema ta, faza e ca judeci fara sa cunosti multe lucruri, de exemplu menirea sabatului. Oricum, daca e lege sa nu tai dubla continua, si pedeapsa pentru incalcare este inchisoarea pe viata, pe motiv ca puteai provoca accidente si sa isi piarda viata cineva in el, ce scuza ai? Stiai pedeapsa pentru neascultare, stiai regulile de circulatie, asta ai merita. La fiecare tara difera legile si pedepsele. Sabatul era o zi importanta, facea parte din inchinarea adusa lui Iehova.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru Fawkes1570):

Nu ma astept sa intelegi, pentru ca nici nu intelegi semnificatia sabatului si nici convingerile mele. Si da, pentru mine Iehova este viu si pe el am ales sa il urmez happy

| 6684464 a răspuns:

Mda..., cati dintre noi, acum 3000 de ani, am fi trebuit sa fi fost ucisi. rolling on the floor
Bai, ti-am zis: "Trivia/Amuzante".

| 6684464 a răspuns:

Ai grija cum vorbesti.
Am retificat. Daca tu crezi ca oamenii ar trebui omorati pentru ca nu tin sabatul, problema ta.

| Silvianus a răspuns:

Cine spune că printre evrei, nu erau și niște psihopați care au scris asta în biblie?

Răspuns utilizator avertizat
| Silvianus a răspuns (pentru Fawkes1570):

Concluzia este ca acel Dumnezeu este un psihopat. Isi trimite copilul la o moarte lenta si dureroasa.