| AdrrianAvram a întrebat:

Oricine este primit la manastire pentru viata monahala? Sau in unele manastiri e nevoie de studii? Astept raspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Oricine este primit in manastire ca si calugar, atat timp cat staretul de acolo te considera potrivit.Dar nu oricine poate deveni ieromonah(calugar-preot), ierodiacon(calugar-diacon) fara studii superioare de teologie. Apoi pentru a deveni episcop(treapta clericala care cere calugaria) este alta poveste, mult mai complicata.Dar da, oricine este primit si pus la test.

| AdrrianAvram explică (pentru SuNaM):

Simt ca asta imi este menirea stiu ca nu e locul potrivit internetul unde sa caut adevarul. As dori din toata fiinta mea sa ma unesc cu Hristos, sa duc o viata monahala, sa vorbesc tu tatal ceresc in tot ceasul, dar ceva nu ma lasa sa plec la manastire mereu am o teama ca nu voi fi primit, tocmai pentru asta am intrebat daca nu stie cineva manastiri unde am nevoie de calugari tineri.

| SuNaM a răspuns (pentru AdrrianAvram):

Vei fi primit, dar trebuie sa vada staretul ca esti bun pentru asta.Cam cinci ani vei fi frate de manastire, apoi rasofor si apoi calugar in adevaratul sens al cuvantului.

3 răspunsuri:
| Nicoleta1234 a răspuns:

Depinde de manastire.Stiu maici/calugari fara scoala.