| droid96 a întrebat:

Pana la urma ce se intampla cu noi cand murim? Biblia spune ca nu mai suntem constienti de nimic, iar Biserica zice ca mergem in cer.

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Procesele vitale se opresc, moment in care neuronii incep sa moara cu miile, intregul organism intra in colaps.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne vorbeste prin intermediul Bibliei.Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4

| lpavel a răspuns:

Biblia nu zice de asa ceva, ai inteles tu gresit! Imagineaza-ti ca in tine locuiesc 2 eu -ri, unul are trup iar celalalt e ca aerul, acela e sufletul tau, cand trupul moare celalalt eu al tau care se cheama suflet iese din corpul tau si merge in cer! Acel suflet adica tu ca suflet nu poti muri niciodata! Mergi in cer si vei fi judecat dupa faptele tale, daca ai fost credincios mergi in Rai daca nu in iad! C-am asa sta treaba cand murim!

| Lizzu a răspuns (pentru lpavel):

"daca ai fost credincios mergi in Rai daca nu in iad!"

---cam simplut, nu?

| lpavel a răspuns (pentru Lizzu):

Chiar asa cum se aude numai ca unora le este greu sa creada ceia ce nu vad! Pentru cei ca ei mai bine ar fi fost daca nu se nasteau atat de cumplita va fi suferinta lor...

| Lizzu a răspuns (pentru lpavel):

Nici chiar asa ...esti prea drastic.
Nu stiu de ce vedeti totul atat de tragic si rau si chinuitor ...cand in realitate s-ar putea sa nu fie asa nici pe departe.

| lpavel a răspuns (pentru Lizzu):

Ba chiar asa tragic este pentru cei ce nu cred, ba chiar mai mult, nici nu se poate spune in cuvinte... Citeste Biblia numai din curiozitate, vei afla multe... Cum i-a pedepsit dumnezeu pe cei ce s-au lepadat de EL! Dar apoi i s-a facut mila de noi si a zis ca de atunci in colo nu ne va mai pedepsi decat la judecata, dupa moartea noastra, pe fiecare dupa cum si-a trait viata!

| lpavel a răspuns:

Isus a zis clar : Cine crede in mine va fi mantuit!

| milan9 a răspuns:

Singura problemă ar putea fi reprezentată de contextul diferit la care se referă Scriptura:

În primul rând, Ecclesiast 9, 5 este redat în mod greşit de către unele traduceri denaturate. Traducerea corectă este "Cei vii ştiu că vor muri, dar cei morţi nu ştiu nimic şi parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat."
ECCLESIASTUL 9, 5 PREZINTĂ UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

ESTE CLAR CĂ ACEST PASAJ, ECCLESIAST 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!

În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată EXEMPLU DE ALTĂ IDEE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu restul Scripturii. Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Dar ce putem spune despre capitolele anterioare? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană asupra vieţii. Nu doar că morţii nu ştiu nimic (v. 5), ci şi faptul că "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale... Să ascultăm dar încheierea tuturor învăţăturilor: teme-te de Domnul şi păzeşte poruncile lui. Aceasta este datoria oricărui om" (Eclesiastul 12, 1-13).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În primul rând, Ecclesiast 9, 5 este redat în mod greşit de către unele traduceri denaturate. Traducerea corectă este "Cei vii ştiu că vor muri, dar cei morţi nu ştiu nimic şi parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat."
ECCLESIASTUL 9, 5 PREZINTĂ UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

ESTE CLAR CĂ ACEST PASAJ, ECCLESIAST 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!

În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată EXEMPLU DE ALTĂ IDEE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu restul Scripturii. Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Dar ce putem spune despre capitolele anterioare? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană asupra vieţii. Nu doar că morţii nu ştiu nimic (v. 5), ci şi faptul că "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale... Să ascultăm dar încheierea tuturor învăţăturilor: teme-te de Domnul şi păzeşte poruncile lui. Aceasta este datoria oricărui om" (Eclesiastul 12, 1-13).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la vreo moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi!

Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale, nu pentru "ale altora").

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sufletul este nemuritor!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| Lizzu a răspuns:

Biblia nu afirma ca nu mai suntem constienti. Dimpotriva. Spune ca spiritul suntem noi si toata esenta fiintei vine cu noi dincolo.

Ce spune biserica sunt basme, eu asa cred, daca exista o alta lume dincolo, nu arata asa cum e descrisa de biserica si preoti. Nu cer, rai si iad.
Se spune ca mergem in cer poate din cauza ca ne inaltam... odata ce iesim din trup...

"Pana la urma ce se intampla cu noi cand murim?"
Nimeni nu stie din pacate.

| val113entin a răspuns (pentru Lizzu):

Ar trebui sa ii intrei pe cei care s-au trezit din moarte clinica cu este dincolo.

| Exilee a răspuns:

Vorbind de textul din Ecclesiastul :'' morti nu sunt constienti de nimic''.
Termenul ''mort'' face referire la partea trup. Trupul este cel mort.

''si ca pulberea sa se intoarca in pamant de unde a fost luat, iar sufletul la Dumnezeu de unde a fost dat''

La care Biserica te referi? Banuiesc ca la cea facuta de oameni.
Acum, daca ne referim la Biserica trupul Domnului Iisus Hristos ( format de toti crestinii de pretutindeni), ea joaca un rol FOARTE IMPORTANT.
Ne ducem in gradina Raiului, sau in iad. Daca un suflet a fost dus la iad, aici poate sa intervina Biserica rugandu-l pe Dumnezeu sa Se indure de pacatele Sale si sa-l ierte ( asta daca a murit in pacate cat de cat capitale, si nu strigatoare la cer).
'' Nu oricine Imi zice Doamne-Doamne va intra intru' Imparatia Cerurilor, ci numai acela ce va facevoia Tatalui Meu care este in ceruri'' spunea Domnul Iisus Hristos. Deci, putem observa in aceasta structura ca(,) credinta este abia '' o treapta'' care poate duce la mantuire, alaturi de dragoste si nadejde in Creator.
'' Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu MIne in Rai'' i-a spus Mantuitorul pe cruce talharului ce sedea de-a dreapta sa. Si aici ne putem da seama ca moartea nu este de fapt un punct, ci o virgula.

iadul se mai numeste in paginile VT si ''locuinta mortilor'' sau '' taramul umbrei mortilor'', unde se vorbeste si-n Psalmi, si-n Cartea Lui Iov, dar si-n Pentateuh.
''Pocaiti-va asadar, caci se apropie Imparatia Cerurilor''

| Miauti a răspuns:

Pai biserica vinde si locuri in rai.

| Lizzu a răspuns (pentru Miauti):

Sunt prea scumpe atunci cand le vand pacatosilor.

| HueyFreeman a răspuns:

Nimic. Va fi exact la fel ca inainte sa te nasti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mergem in cer! Paradisul va fi pe pamant..Doar sfintii vor ramane in cer alaturi de Isus. Cei buni vor invia iar cei care nu au avut credinta vor ramane in ghena adica vor ramane morti!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca inviem, atunci unde se presupune ca stam pana sa inviem cu trupul?

Ghena asta, am tot auzit de ea, imi suna a gunoi. Exact ca atunci cand arunci ceva ce nu-ti mai foloseste.
D-zeu nu ne arunca, daca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok. Cand murim la nivel celebral apar descarari electrice mari. In urma acestor descarcari apar haluginatii.Aceste proiectii celebrale depind de credinta religioasa care ai avut-o. De exemplu: Un crestin va vedea ca merge in rai,dar un crestin care se considera pacatos se va vedea in iad. Un satanist se va vedea in duat alaturi de Satan, un Budhist se va "reincarna", etc. Aceste iluzi dureaza cateva minute dupa care iti pierzi cunostiinta, existenta, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talharul pe cruce; amintesteti de mine Doamne, cand vei veni in imparatia ta.deci da.vom merge la cer. daca vom fi vrednici de imparatia Domnului.

| BlackSulphur a răspuns:

Un lucru stiu sigur: Putrezim. In fine, mai sunt altii care ard sau sunt devorati. In curand poate vedem scandaluri cu carne de om! Meh, you got the idea.

| Al99 a răspuns:

Corpul fizic este doar o haina pe care o aruncam la sfarsitul calatoriei pe aceasta planeta.

| traiescdeciexist a răspuns:

Murim, putrezim si totul s-a terminat
vorba lui Mikey '' Ce se poate intampla?''