| Tirri28 a întrebat:

Pare o intrebare stupida dar, sa presupunem ca la a 2 a venire a lui Iisus pe pamant vom fi toti reinviati ( reincarnati ). Presupun ca vom avea aceleasi trupuri dar in shimb nu aceeasi personalitate. Credeti ca putem fi constienti atunci de ce s-a intamplat in viata nostra anterioara inainte de presupusa inviere? Vom fi capabili sa sa amintim totul sau pur si simplu vom avea o gandire si un suflet nou?

44 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru morningstar):

Dc nu il intrebi acum? sau personele imaginare nu raspund la intrebari?

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Unele raspunsuri nu ne sunt date decat in Cer, in vesnicie. Daca am poseda cunostinta suprema, nu am mai fi oameni. Intrebari pe care vreau sa I le pun si eu sunt multe si grele, dar intr-o zi voi stii raspunsul. Daca vei fi in Cer, vei ausi si tu raspunsurile. Deocamdata ma multumesc cu faptul ca Dumnezeu mi-a descoperit mantuirea Sa pentru mine si ceilalti si cu minunile facute de El in viata mea. De ce a ales sa nu stiu totul acum...o stie El, dar stiu ca in intelepciunea Lui, asa a gasit cu cale sa faca si mie nu imi ramane decat sa Ii multumesc.
Persoanele imaginare sunt probabil in mintea ta, eu stiu sa fac deosebire intre fictiv si real!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru morningstar):

Ce e asa real in dumnezeu?, nu ti se pare dubios ca doar crestinii il vad pe dumnezeu?

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Totul este real in Dumnezeu, numai ca natura ta umana este prea puternica fata de natura spirituala sa Il vada pe El ( asta din alegerea omului). Cere-i lui Dumnezeu sa ti se arate si o sa te convingi de existenta Lui. Nu doar crestinii Il vad pe Dumnezeu ca o prezenta reala. Cunosc persoane care erau atei,, inraiti,, (daca pot spune asa) si Dumnezeu S-a aratat in viata lor in diverse modalitati si prin miracole si lor nu le-a ramas decat sa inceteze sa Ii nege existenta. Si erau atei! Deci nu doar crestinii reusesc sa Il vada. Unul din exemple sunt eu. Nu pentru ca nu credeam in Dumnezeu, dar Il vedeam undeva departe, ca pe Cineva pe care nu il deranjez si nu ma deranjeaza, doar,, ne salutam,,. Si Dumnezeu a facut lucruri in viata mea despre care spusesem ca niciodata nu se vor putea realiza sau schimba. Concluzia: nu doar crestinii Il vad pe Dumnezeu. Multi intelepti ai vremurilor atei au urlat minutele dinaintea mortii de groaza ca toata viata lor au vorbit ca tine si in ultimele momente, au realizat cat au gresit si ca ii asteapta Iadul. Nu intelege ca te amenint. Imi doresc si iti iti doresc ca intr-o zi sa Il lasi pe Dumnezeu sa ti se descopere si tie si atunci vei vedea cum viata ta va fi de nerecunoscut!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru morningstar):

Ce a facut dumnezeu pentru tine? laughing

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu mi se pare chiar haios. As putea scrie o carte cu tot ce a facut, dar nu cred ca internetul este un site in care sa imi scriu jurnalul. Mai ales cuiva care ia in ras lucrurile astea!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru morningstar):

Orice intamplare cu inpact favorabil asupra voastra, voi o considerati dar divin, ei bine afla ca toata lumea are noroc, chiar daca ne lasa rece zeul vostru imaginar de rahat

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Toata lumea are noroc?! Serios? Inseamna ca tu nu cunosti prea multa lume. Vrei sa spui: toata lumea se minte ca are noroc!
Ma intreb daca tot asa o sa Il numesti pe Dumnezeu in momentul in care vei sta in fata Lui la Judecata!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru morningstar):

Am generalizat... nu poti zice crestinii au mai mult noroc ca ateii, ce judecata ma, eu mor si atat, nu am viata infinita

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Pai in momentul acela chiar nu o sa iti doresti sa ai viata infinita, dar din pacate nu va mai conta ce iti doresti tu!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru morningstar):

Frica asta de moarte ce face din oameni, ajungeti sa sperati intro viata eterna, care nu are nici o logica si nici un sens

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Multe lucruri nu au sens, logica sau explicatie si totusi exista! Pe mine nu frica de moarte m-a schimbat. Pentru ca de fapt, nici nu mi-e teama de moarte. Sper pentru ca exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca toate fiintele ar fi reincarnate la a II a revenire a lui Iisus, pe Pamant nu ar avea unde sa traiasca deoarece ar fi prea multe.

| thewomaninwhite a răspuns:

Eu cred ca da dar nu ne vom putea aminti chiar totul ca asa daca nu ne vom putea aminti cine am fost inainte sa intervina dumnezeu in vietile noastre ce dovada a schimbarii noastre va ramane?