| Tirri28 a întrebat:

Pare o intrebare stupida dar, sa presupunem ca la a 2 a venire a lui Iisus pe pamant vom fi toti reinviati ( reincarnati ). Presupun ca vom avea aceleasi trupuri dar in shimb nu aceeasi personalitate. Credeti ca putem fi constienti atunci de ce s-a intamplat in viata nostra anterioara inainte de presupusa inviere? Vom fi capabili sa sa amintim totul sau pur si simplu vom avea o gandire si un suflet nou?

44 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu, informatia din creier se pierde, odata cu moartea

| Anisoara961 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Cine esti tu Dumnezeu sa stii toate astea?

| Minks a răspuns (pentru Anisoara961):

Cat de multe poate schimba o virgula pusa in propozitia ta. laughing

| mary4048 a răspuns:

Ipotetic ar trebui sa avem aceleasi amintiri, pentru ca se presupune ca atunci vom fi judecati..nu? Cum ne vom putea constientiza pacatele, daca nu avem amintiri cu ele?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Anisoara961):

Nu trebuie sa fii dumnezeu, trebuie sa ai putine scoala, ceea ce tie iti lipseste

| MMihai a răspuns:

Faci confuzii între reîncarnarea despre care se vorbește în diverse religii Asiatice și ceva foarte aiurea, / ( sau nu am înțeles eu, despre ce era vorba ) numit și reînviere, și despre care se vorbește, în unele ramuri religioase creștine.

| Stefy18 a răspuns:

Vom fi complet constienti de fiecare moment si gand de pe acest pamant, vom sta in fata lui, El sfant, sfant, sfant, iar noi crying... Adevarata viata este cu Isus, aici traim doar pentru a ne alege destinatia : In dragostea Lui sau in mania Lui. Vom fi constienti pentru ca nu vom ajunge nicaieri daca nu vom stii de unde am plecat... Un sfat : Citeste Noul Testament e mai usor de inteles, practic si iti ofera noi perspective cat si o viata cu Isus happy

| EmaS a răspuns:

Vom fi tot noi, insa vo, m primi trupuri vesnice nesupuse timpului, spatiului, materiei.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dar de ce să credem că dacă Dumnezeu ne va putea reconstrui corpul din nou, nu ar putea face acelaşi lucru şi cu memoria noastră? Este interesant remarca făcută de neurologul Richard M. Restak privitoare la creierul uman şi la neuroni. „Un observator capabil să descifreze conexiunile şi circuitele formate în cadrul celor 50 de miliarde de celule nervoase ale noastre ar putea afla totul despre noi, ca persoane, şi tot ce am făcut." Aşa stând lucrurile, nu ar putea Creatorul nostru să reconstituie informaţiile din mintea noastră ce ne-au definit ca persoane?

| DunareClaudiu a răspuns:

Majoritatea informatiei nu se stocheaza in creier ci in suflet, iar de ar fi sa reiinvii nu va mai fi nevoie de trup."Nimic nu se pierde totul se transforma."

| ania a răspuns:

Multe persoane care au fost aproape de moarte, sau în moarte clinică, sau inconștienți luni de zile după un accident și apoi și-au revenit, au povestit lucruri pe care le-au văzut parcă dinafară, de sufletul lor pe care n-ar fi avut de unde să le știe dacă sufletul n-ar exista independent de trup.Am citit chiar de persoane oarbe din naștere care după o moarte clinică și o revenire au putut să descrie pe unde a fost dus trupul lor prin spital etc.Eu sunt convinsă că chiar dacă vom avea trupuri noi, neperisabile ca al lui Hristos după înviere ne vom aduce aminte de viața noastră anterioară, de tot ce am făcut.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Tu vei fi reincarnata o capra pentru ca behăi mereu, cum vine asta, vo'm primii trupuri noi nesupuse materiei!?

| Hombre a răspuns:

Ai dreptate, intrebare stupida.

| Exilee a răspuns:

Reincarnarea NU ESTE ACELASI LUCRU cu Invierea. Reincarnarea neaga invataturile fundamentale din crestinism. Daca ar fi existat reincarnarea, atunci Invierea lui Hristos ar fi fost zadarnica. Daca ar exista reincarnarea si se presupune ca dupa legile hinduiste, sufletul este important, NU SI TRUPUL. Adica la ce este important sufletul, putem sa ne batem joc de el ca sufletul conteaza. FALS. De-asta si Biserica condamna principiile reincarnarii.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ma confunzi cu cineva careia ii pasa ce-i spui!

| anonimg a răspuns:

Caracterul este singurul pe care il vom lua cu noi in ceruri.
Iar in caracter se pot include: obiceiurile, gusturile, placerile, dorintele, dar si personalitatea.
Ca nu ne vom mai aduce aminte de raul care l-am facut si care ni s-a facut, este pentru ca "Dumnezeu va sterge orice lacrima din ochii lor." (Apoc.7:17)
Cum va fi acolo nu stim exact; ceea ce stim -si ne bucuram de lucrul acesta- este ca nu va mai fi nimic rau.

Trist este ca nu toti din cei inviati vor fi si mantuiti. Nu toti vor fi inviati in trupuri nemuritoare. Noi printre care dorim sa ne aflam?

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Stii ce este amuzant? Mai bine zis e de plans, dar in fine. Tu posibil acum sa ne vezi pe toti astia care nu suntem de acord cu ideile tale extremiste si fanatice ca pe niste,, dusmani" de-ai tai sau oameni rai care vor ajunge in iad, insa am intalnit oameni religiosi cu care imi facea dita mai placerea sa vorbesc, oameni in preajma carora te simteai bine. Si ei erau convinsi de existenta lui dzeu, cu toate ca aveam idei contradictorii, insa acei oameni nu au ajuns sa fie tratati de ceilalti cum te trateaza pe tine oamenii, asta in primul rand din cauza parerii care ai demonstrat-o ca o ai despre noi. Spre deosebire de tine, acei oameni nu ne vedeau pe noi astia necredinciosii ca pe niste oameni pierduti care vor ajunge in iad si de care ei vor rade la urma (ipocrit-o ce esti), ci ne vedeau ca de la egal la egal, discutiile purtate cu ei, fie pe teme religioase, fie pe alte teme, erau dita mai placerea. De exemplu, un student foarte calumea ca om la teologie, cred ca m-a convins in cele din urma sa-mi urmez visul si sa dau la fizica inloc de medicina, pentru ii explicasem ca vreau sa dau la fizica, insa intrucat nu e dezvoltata in Romania, medicina e singura alternativa. Omul mi-a zis ca daca chiar is bun in ceea ce fac, sa fiu convins ca o sa fiu luat de cineva si chiar voi face ceva (ceea ce este si adevarat deoarece astia buni de la fizica is luati afara).

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

*completare: problema la tine e ca te crezi superioara noua prin faptul ca te crezi favorabila in ochii acestui zeu imaginar al tau si nu prea stii sa tratezi omul de la egal la egal. Tu le zici altora sa urmeze calea cea dreapta ca e mai bine pentru ei si tot asa, insa cand noi zicem ceva, te faci ca nici nu auzi, iar raspunsurile castigatoare le declari pe cele pe care le favorizezi si sunt in conformitate cu ideile tale, nu stii sa accepti si alte idei sau eventual sa cugeti asupra lor.
Iar ceea ce este si mai rau, este ca cu aceasta atitudine ii poti afecta si pe cei din jur fara sa-ti dai seama. Daca tu ai copii/nepoti si ii indoctrinezi si le dai acest mod de gandire, nu se vor putea adapta prea bine in societate, eventual ii vor privi pe toti cu superioritate cum o faci tu.

| EmaS a răspuns (pentru Vladuthz):

Eu nu sunt cu nimic mai speciala in ochii lui Dumnezeu.El ii cheama pe toti oamenii sa vina la mantuire, diferenta dintre noi doi este ca eu am raspuns afirmativ chemarii Lui.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Nici nu am zis ca esti mai speciala in ochii lui dzeu stai linistita laughing, am zis ca tu crezi ca esti mai speciala si ii vezi pe toti intr-un stil bolnav, ca pe niste pacatosi ce se vor duce in iad (si de care tu vei rade).

| EmaS a răspuns (pentru Vladuthz):

Sau poate ca tu ai probleme.,, Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credinţă, ca să se alipească de duhuri înşelătoare şi de învăţăturile dracilor,
2 abătuţi de făţărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnaţi cu fierul roşu în însuşi cugetul lor.''

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Poate, insa nu ii privesc pe toti in halul in care o faci tu. Si... daca tot sustii ca am probleme, trebuie sa stii care sunt, nu? Spune-mi macar una singur (desigur stiu ca nu vei spune nimic, deoarece ai afirmat problematica mea ca o defensiva la ce ti-am spus eu, defensiva facuta prin plagiere, mai pe inteles, ai copiat ceea ce am zis eu despre tine si ai aruncat asupra mea, insa fara sa stii despre ce vorbesti).

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

La cate tâmpenii spui ce mai conteaza inca una.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Zise Hombre si mai lua un paharel! Eu spun perle rare, dar putini sunt intelepti pentru a le aduna in sacul mintii lor.

| morningstar a răspuns:

Da, eu cred ca ne vom putea aminti ce ni s-a intamplat in viata de dinaintea mortii pamantesti. Motivul pentru care cred asta este pentru ca multi vor fi judecati la Venirea Domnului ( sunt, de fapt 2 veniri: una in care Biserica va fi rapita iar a doua, venirea Domnului pentru Judecata de Apoi ) si judecati fiind, li se vor aminti probabil atitudini sau fapte neplacute Domnului iar pentru a intelege Judecata facuta lor, va fi nevoie ca ei sa stie despre ce este vorba sau isi vor aminti ei insisi despre faptele rele facute. Este doar o presupunere de-a mea. Mi se pare corect sa fiu constienta de o fapta atunci cand cineva imi vorbeste despre ea. Acuma, numai Dumnezeu in intelepciunea Sa le stie mai bine...

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Daca Dumnezeu poate produce minunea invierii trupurilor noastre dupa atatia ani, ti se pare imposibil pentru El ca sa ne pastreze informatiile din creier intacte? Ar fi un paradox.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru morningstar):

Pentru mine dumnezeu nu are nici o putere, exista doar in mintile oamenilor. atat

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Probabil ca multi gandesc ca tine. Dar nu uita ca necredinta ta nu Il desfiinteaza pe El! Dumnezeu exista indiferent ca tu crezi asta sau nu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru morningstar):

Totusi astept sa imi argumentezi, cum pastreaza dumnezeu informatia din creier dupa moarte

| morningstar a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Va trebui sa Il intrebi pe El asta! Nu eu detin secretul Sau, dar intr-o zi, in Cer, Il voi intreba!