| RAY a întrebat:

Pentru atei, deist, panteisti, agnostici si cei care cred in iudaism.

De ce nu a reusit Iahve nimic din ceea ce a promis poporului lui prin legământ? Este Iahve un zeu al eșecurilor?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Probabil ca a vrut să testeze propriul popor, să vadă dacă oamenii au încredere în el, chiar dacă el nu-și ține promisiunile față de ei.Și din câte rețin poporul lui a avut în continuare încredere în el, chiar dacă Iahve nu s-a ținut de cuvânt, ei crezând că din cauza că sunt păcătoși el i-a părăsit.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Dar nu a reusit nimic, desi cica e cel mai puternic zeu din toti

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Așa este.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Uite ceva https://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)
pracric iahve este un zeu imprumutat de la alti
https://en.wikipedia.org/wiki/Cronus
https://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh

intre cronos si iahve care crezi ca e mai sadic? unui isi manca copii altul e un razboinic sadic

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

E de fapt un laț de împrumuturi, din mai multe culturi, iar la final Iahve s-a transformat în Dumnezeu(persoana).
Ambii mi se par la fel de sadici și anti-sociali.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Asa e

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Și nu sunt singurele.Pe net sunt doar o mică parte din ele.În cărți găsești realitatea. Cărți de ocult, dar trebuie să dai și peste persoanele care să ți le împrumute, și sa ai răbdare să le citești.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Sunt doar curios de mitologie

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Când o să am mai muta răbdare o să mă uit peste materiale, asta în cazul în care nu vor dispărea de pe net(conform noii directive CE aprobate ieri)

| RAY explică (pentru DeyCj):

Nu e nimic piratat acolo

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Nu de asta e vorba.Noua directivă CE spune că toți trebuie să plătească drepturi de autor auotorilor publicațiilor respective, cheste ce unui user normal de calculator ce încarcă o piesă pe YouTube logic nu-i va conveni s-o facă, iar de asta fiind că nu dă bani tot ce poarta drept de autor o să-i fie șters de pe YouTube sau acest site îl va obliga să plătească drepturi de autor pentru ceea ce postează, sau contul lui va fi suspendat.
Asta se va întâmpla în viitor cu internetul.