| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a întrebat:

Pentru ca acuzaţiile unora cum că cei mai mulţi de pe această categorie sunt atei ( 80-90% cum mi s-a tot repetat) vreau să ne facem o părere: Care sunteţi atei?
Sunt curios câţi utilizatori, care frecventează categoria Religie sunt atei.

Răspuns Câştigător
| dodicuta a răspuns:

Crestina

83 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Sunt liber cugetator.

| ramona30 a răspuns:

Eu sunt in categoria ateilor.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Parca credeai in divinitate?

| RAY a răspuns:

Categoria ateilor

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman explică (pentru DyNo):

"ateu" e doar un cuvânt, am uitat să spun că mă refer la cei care gândesc critic, care privesc cu scepticism superstiţiile, zeii, etc.

| FuckTWorld a răspuns:

Categoria ateilor unde vrei sa ma pui tu.Da mi-am botezat sufletul Dumnezeu si cred in mine ca eu fiind Dumnezeu meuhappy, da nu cred in nici o divinitate deci ma poti introduce la ateihappy.

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca-s ateu?

| DyNo a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Atunci considera ca ma incadrez in acea categorie, doar ca nu sunt ateu.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveToHate a răspuns:

Moi.
Privesc cu scepticism zei, superstitiile(mi se par chiar ridicole), etc.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce liber cugetor poti fi daca deja ai tras o concluzie? un liber cugetator cauta mereu ceva nou, e sceptic in toate, frate daca esti crestin recunoaste

| itsbatgirl a răspuns:

Si eu sunt atee. Dupa intrebari, as zice ca majoritatea suntem.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Ce liber cugetor poti fi daca deja ai tras o concluzie? un liber cugetator cauta mereu ceva nou, e sceptic in toate, frate daca esti crestin recunoaste

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt crestin, nu apartin nici unei religii. Este chiar asa de greu de inteles? Nu cred ca tu esti sceptic in toate... Nici macar nu stii la ce m-am referit prin "liber cugetator". Nu cred in nici o religie, imi displac toate, insa nici ateu nu sunt. Avand in vedere ca mi-ai spus ca sunt crestin, ma simt jignit.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Sper ca pe viitor sa gasesti ratiunea, acum sincer crezi ca din nimic a aparut un zeu si a creat 240 de miliarde de stele?

| ramona30 a răspuns:

Sa nu va deruteze faptul ca majoritatea pe TPU sunt atei sau agnostici. In realitate, in Romania populatia e formata majoritar din babe, needucati sau manelisti, iar astia pupa moaste si ling icoane.

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Ray... este clar ca nu intelegi. Cum sa crezi ca un atom a aparut din nimic si a creat un Univers infinit. Universul este infinit, necreat, etern si unic, ca si Divinitatea. Sper ca pe viitor sa nu fi la fel ca cei pe care aproape ii urasti.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sunt semi-ateu ignor fiecare divinitate/zeu in afara de Jah Rastafari Selassie.

| TrentonChase a răspuns:

Sunt ateu.

| TrentonChase a răspuns (pentru DyNo):

Poate ai o credinta de genul Panteista sau Deista...am dreptate?

| Dorugar a răspuns:

Absolut toti suntem atei!
Diferenta intre noi este ca ateii sinceri nu cred in 1000 de Dumnezei iar atei inconstienti nu cred in 999 de Dumnezei, deci diferenta de 1 la 1000 nu este semnificativa!

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Big bang a existat dyno sunt dovezi multe, universul nu e etern, infinit el este necreat de nimeni sunt de acord acea energia care sa strans la un loc a fost cuantica adica mica de tot apoi sa convertit in masa, dyno am si blog amice despre stiinta, stiinta e frumoasa crede-ma

| TrentonChase a răspuns (pentru DyNo):

Universul este in continua expansiune, deci nu este infint.

| TrentonChase a răspuns (pentru RAY):

Plus ca Big Bang-ul a fost si "reconstituit" intr-un laborator si s-a demonstrat ca el chiar a existat.

| TrentonChase a răspuns:

Fizica cuantica spune ca se pot creea universuri din nimic.

| M25M a răspuns:

Ateu

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca stiinta nu este frumoasa, din contra.
Toti suntem la fel, atei, crestini sau alte d-astea.

| DyNo a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu, nu am o credinta nici deista, nici panteista.

| DyNo a răspuns (pentru TrentonChase):

Vrei sa zici ca pot sa existe si alte universuri? Gen micro-universuri si macro-universuri?

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Dyno la nivel cuantic totul este posibil crede-ma ca s-a dovedit stiintific asta chiar viata a aparut din nimic doar in combinatie de niste gaze si o scanteie, trebuie sa fim fericiti ca existam asta datorita lumi cuantice