| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a întrebat:

Pentru ca acuzaţiile unora cum că cei mai mulţi de pe această categorie sunt atei ( 80-90% cum mi s-a tot repetat) vreau să ne facem o părere: Care sunteţi atei?
Sunt curios câţi utilizatori, care frecventează categoria Religie sunt atei.

Răspuns Câştigător
| dodicuta a răspuns:

Crestina

83 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Daca universule etern de ce noaptea nu e luminata de miliarde de stele?

| RAY a răspuns (pentru TrentonChase):

Desigur ca da, cuantic totul este posibil

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Crestini ignora stiinta si ratiunea

| TrentonChase a răspuns (pentru RAY):

Exact. Daca universul ar fi fost etern atunci nici macar nu ar mai fi existat stele sau planente pentru ca aceste corpuri ceresti sunt muritoare si atunci, cum ar fi aparut altele daca nu s-ar fi creat din nimic?

| RAY a răspuns (pentru TrentonChase):

Corect

| rocco09 a răspuns (pentru TrentonChase):

Esti tare, cand asta?laughing

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Toate astea care spui ca s-au dovedit! Cum s-a dovedit? S-a creat viata din nimic in laborator sau cum s-a dovedit? Imi dai ceva documentare? Posibil sa fi ramas eu in urma, poate devin si eu ateu!

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Asta-i argumentul tau? Pai avand in vedere ca este un numar infinit de stele, unele mai indepartate decat altele, este imposibil sa le vedem pe toate, pentru ca nu se pot inghesui toate intr-un loc accesibil de noi de pe Terra.
Este la fel ca si orice crestin numai ca ai convingeri si/sau credinte diferite.

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt crestin...

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Dar noaptea este luminata de miliarde de stele! Nu este nevoie ca universul sa fie etern sau infinit(mai bine zis)pentru a fi miliarde de stele. Stelele sunt cu sutele de miliarde, poate chiar cu sutele de mii de miliarde, dar sunt atat de departe incat nu le putem vedea cu ochiul liber, mai mult, nici cu telescoapele performante nu le putem vedea pe toate.

| Alphawolf a răspuns (pentru TrentonChase):

Informatia nu se pierde, ea doar se transforma.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu sunt atee. Ateu inseamna fara Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Eu n-am convingeri personale dyno sincer la varsta ta credeam si eu exact ca tine intr-un univers eteren, necreat. credinte n-am pentru nimic

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Hai sa dam cartile pe fata,ateismul nu are nici o legatura cu aparitia vietii, univers, stiinta etc a fi ateu nu inseamna sa crezi in big bang, evolutie, personal cunosc ateii ce nu cred in big bang

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca era luminat puternic noaptea era ca ziua

| Thunderstruck a răspuns:

Toti suntem atei.

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Numai spune, daca nu ai convingeri, de ce crezi ca nu exista Dumnezeu? Esti la fel de ipocrit ca orice alt crestin.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Ca nu exista dovezi care sa ateste acest lucru, sau tu ai vreo dovada, nu-i adevarat sunt deschis spre orice nou bazat pe stiinta desigur,

| Inferno a răspuns:

Om

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Radiaţia de fond a fost detectată în 1960, după ce, în 1948 George Gamow i-a prevăzut existenţa. Amo Penzias şi Robert Wilson au descoperit spectrul CMBR, care arată că Universul avea iniţial o temperatură extrem de mare, dar uniformă.

Expansiunea şi răcirea Universului duc la concluzia că Universul a fost mult mai mic şi mai fierbinte.

Echilibrul elementelor uşoare (hidrogen, heliu şi litiu) existente astăzi în Univers este prevăzut de Big Bang.

Relativitatea generală spune că Universul trebuie fie să se extindă, fie să se contracte – mărimea lui nu poate rămâne mereu aceeaşi.

Paradoxul Olbers - dacă Universul ar fi infinit de mare şi de vechi, Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele (foto). Teoria Big Bang rezolvă acest paradox – Universul nu a existat întotdeauna.

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tu tot banat ramai?

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Cum adica daca era luminat puternic? La ce te referi? Fii mai explicit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista o categorie, a "afonilor" religosi, adica a acelor pe care religia nu-i inetreseaza pur si simplu.E ca muzica sinfonica pentru badea Ion din Cucuieti.

| MMihai a răspuns:

Evident că nu sunt ateu, am fost, dar dacă aș fi ateu, cu ce te-ar deranja asta?

| dracu14 a răspuns:

Ateu.

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Tu probabil te referi la Paradoxul Olbers!? El ne spune ca universul nu poate fi etern, in caz contrar trebuia sa vedem lumina tuturor stelelor la care varsta lor permite(se incadreaza) luminii sa parcurga distanta pana la Pamant, si sa lumineze cerul. Asta spune el: "Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele".
Sunt miliarde de stele, doar ca nu toate lumineaza cerul vizibil noua, pentru ca ele sunt extraordinar de departe, iar lumina nu a avut timp sa ajunga pana la planeta Pamant. Sunt stele care sunt atat de departe incat nici 13, 7 miliarde de ani(varsta universului) nu este suficient timp pentru a ajunge lumina stelelor la noi.

| 4b a răspuns:

Eu sunt, tu esti, el/ea este...in final, toata lumea e cevalaughing

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Tu crezi in Dumnezeul Creator al Pluriversurilor, Dumnezeu care se numeste Flying Spaghetty Monster?
Na vezi ca esti si tu atee

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

In Dumnezeu Creatorul! Acum plec la biserica, o sa ma rog si pentru tine!