| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a întrebat:

Pentru ca acuzaţiile unora cum că cei mai mulţi de pe această categorie sunt atei ( 80-90% cum mi s-a tot repetat) vreau să ne facem o părere: Care sunteţi atei?
Sunt curios câţi utilizatori, care frecventează categoria Religie sunt atei.

Răspuns Câştigător
| dodicuta a răspuns:

Crestina

83 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Stii bine ca ti-am interzis sa faci asta pentru mine?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

De ce? Daca tot nu crezi ca exista, vei vedea ca El raspunde la rugaciuni! Doar are putere!

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca Dumnezeul tau este Tatal Minciunii adica Diavolul!
Ti-e ti-ar place ca eu sa ma rog Diavolului pentru tine si familia ta?
Daca tie nu-ti place, altuia nu face!

| ImmaDucK a răspuns:

Ateu

| TrentonChase a răspuns (pentru rocco09):

Tu sa devii ateu? laughing Nu-i pentru tine, du-te si milogeste-te lu Dumnezeu sa nu te bage la cazanul cu smoala.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Puterea lui consta in inchipuirea ta!
In orice situatie nu te ajuta decat Dumnezeul din tine si anume Ratiunea!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ei,atunci acesta doreste mantuirea ta!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Eu caut sa ma mantuiesc de necazuri atata timp cat sunt in viata!
De mantuire dupa ce am murit am la fel de mare nevoie ca de faptul ca dupa ce mor sa mi se sufle in fund un kg de pene!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Uneori necazurile nu te intreaba daca le dai voie sau nu!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce crezi ca tu ca eu trebuie sa-mi rezolv problemele si necazurile prin Dumnezeu?
Da ce eu in caltate de Dumnezeu, asa cum scrie si in Biblie ca sunt, ...nu am capul meu sa-l folosesc?

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman explică:

Speram să nu vă certaţi şi aici.
14 atei doar? Mulţi suntem laughing
471615 utilizatori împărţit la 33 categorii= 14291 aproximativ, aceasta fiind media per categorie.
14 atei din 14921. Aceştia reprezentând
0.09% din totalul conturilor, şi nu 80-90%.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Pentru ca Dumnezeu este Omnistient, Omniprezent, Omnipotent. Tu, nu!

| TheJoker1 a răspuns:

Sunt ateu!

| Meghy414 a răspuns (pentru RAY):

Scuzati-ma ca intru si eu in discutie, dar nu e adevarat ca noi crestinii(care suntem)ignoram stiinta si ratiunea. Diferenta este ca noi avem un Dumnezeu mare care stie si cunoaste totul si nu mi-e rusine sa spun lucrul acesta DA! SUNT CRESTINA! Pacat ca lumea este atat de bazata pe propriile puteri, incat nu vad adevarul din inima lor.Nu va suparati, dar nu puteam sa tac.

| Meghy414 a răspuns (pentru EmaS):

Asa este!

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Eu eram cu cartile pe fata de la inceput! Nu am nimic cu ateii, si nici cu ateismul in sine daca cineva nu cauta sau nu gaseste motive sa creada in divinitate! Intrebarea era alta, daca nu ai dovezi ca nu exista, daca nu poti dovedi existenta vietii, daca nu poti dovedi originea universului, nu minti cu afirmatii de genul "Dumnezeu nu exista" "s.a dovedit ca viata a aparut de la sine" "biblia e o carte de legende" etc! Sau daca ai dovezi adu-le sa ne convingem si noi! Nu ti-am cerut sa imi explici de ce esti ateu, ci sa iti justifici cu dovezi cele afirmate, sau in cel mai rau caz poti spune "asa cred eu"!

| RAY a răspuns (pentru Meghy414):

Nu-i nimic, eu unu promovez libertatea de exprimare, nu toti crestini sunt ignoranti, am exagerat

| MindFreak a răspuns:

Convingerile cu privire la existenta unei divinitati tin de fiecare si se manifesta in propria intimitate. Sa spui in "piata" in cine crezi sau in cine nu crezi este un lucru abject si arata cat de slabe sunt convingerile tale.

| MindFreak a răspuns:

Reprezinti acea tipologie de ateu arogant si prost care are nevoie de atentie mai ceva ca o virgina in calduri. Convingerile tale sunt slabe, ai nevoie sa stii ca mai sunt oameni ca tine, ca nu esti singur. Tu si cei ca tine sunteti o rusine pentru orice ateu autentic.

| RAY a răspuns (pentru MindFreak):

Exista si ateii autenci da ce ateismul e religie, trezeste la realitatea ateismul nu inseamna sa ai argumente contra cuiva si doar negarea zeiilor

| FriedrichAlexander a răspuns:

Replica pentru un LAS:
M-am gandit sa te raportez oligofrenule pentru urarea pe care mi-ai facut-o de a ma taia tramvaiul in trei, dar vezi tu, eu nu sunt fricos si virgin ca tine, eu nu "dau si fug", eu iti dau replica si nu te blochez.
Treaba e ca eu nu am spus daca sunt un om religios sau nu ori daca eu cred in nemurire, dar e foarte greu pentru un fanatic ca tine sa citeasca obiectiv si sa inteleaga patru randuri. Nu stiu de ce ai inceput sa te justifici si sa-mi povestesti cum ai devenit tu ateu prin "rationamentul" tau ca nici nu ma intereseaza si nici nu te-am intrebat.
In schimb, eu nu vreau sa ti se intample nimic tie. Dar sper sa-ti moara ma - ta sau o persoana draga. Sper ca totul sa se intample lent, sa se imbolnaveasca de cancer sau de leucemie, sa se tavaleasca in chinuri de durere, iar tu sa suferi din plin.

| Meghy414 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc mult pentru corectare.happy. sper ca nu te`ai suparat.

| 7eleven a răspuns:

Sper sa ajungi in iad prietene! cu tot cu ateismul tau! Dumnezeu nu e reprezentat de o fiinta ci de intreaga materie vie sau nevie din jurul tau.