| pzh2000 a întrebat:

Pentru credinciosi: cum imi explicati unitatea Sfintei Treimi? adica Dumnezeu este intreit in 3 persoane diferite, deci ar rezulta ca sunt 3 dumnezei dar de fapt este unul singur dar in geneza(facerea Dumnezeu spune: "Sa facem om dupa Chipul si Asemanarea Noastra" deci rezulta ca sunt 3 dumnezei. Iisus Hristos:"Eu si Tatal una suntem" deci practic ar insemna ca Iisus este Tatal prezentat intr-o alta amniera. va rog cei care nu stiti sau aveti chef de raspunsuri in batjocura sa va abtineti. dau funda celui care explica cel mai bine.

9 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Dumnezeu este și trei și unul singur în același timp, dar nu și în același sens. El este trei ca număr de persoane, dar unul ca esență. El se manifestă în trei persoane, dar are o singură natură. Ar fi o contradicție dacă afirmăm că Dumnezeu are trei naturi într-una singură sau trei persoane într-o singură persoană. Însă nu avem o contradicție când afirmăm că Dumnezeu are trei persoane împărtășind o singură natură. Dumnezeu este ca un triunghi. Deși are trei laturi, triunghiul este unul singur. Colțurile, luate individual, nu formează triunghiul în întregul lui. Dumnezeu este ca unul la puterea a treia; 1x1x1=1. Dumnezeu nu este; 1+1+1=3, aceasta ar fi triteism sau politeism. Dumnezeu este unul singur, manifestându-Se veșnic și simultan în trei Persoane distincte.
Dumnezeu este dragoste " Şi noi am cunoscut și am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu față de noi. Dumnezeu este dragoste; și cine rămâne în dragoste rămâne în Dumnezeu, și Dumnezeu rămâne în el." 1 Ioan 4:16. Însă pentru ca dragostea să poată exista, e nevoie de cineva care să iubească " Tatăl " pe cineva " Fiul " și de duh al dragostei " Duhul Sfânt ". Așadar, dragostea însăși este o triunitate.

| doctorul5 a răspuns:

In cea mai veche religie din lume cu 6000 de ani inaintea crestinismului, exista trinitatea.Brahma,Vishnu si Shiva.
Si nu numai.

| ForJesus a răspuns:

Un singur Dumnezeu, 3 persoane diferite(Tatal, fiul, duhul sfânt)
Geneza 3:22
Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi.
Ioan 1:1
La început era Cuvântul, si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu! (Isus)
Coloseni 1:16
Pentru ca prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri si pe pamânt, cele vazute si cele nevazute: fie scaune de domnii, fie dregatorii, fie domnii, fie stapâniri. Toate au fost facute prin El si pentru El.(Isus)
Romani 11:36
Din El, prin El, si pentru El sunt toate lucrurile. A Lui sa fie slava în veci!(Isus)
1 Corinteni 8:6
Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile si prin El si noi(Geneza 1:27 Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau)
Ioan 14:7
Daca m-ati fi cunoscut pe Mine, ati fi cunoscut si pe Tatal Meu. Si de acum încolo Îl veti cunoaste; si L-ati si vazut."(Isus)
Ioan 8:19
Ei I-au zis deci: "Unde este Tatal Tau?" Isus a raspuns: "Voi nu Ma cunoasteti nici pe Mine, nici pe Tatal Meu. Daca M-ati cunoaste pe Mine, ati cunoaste si pe Tatal Meu."
1 Ioan 5:7
Caci trei sunt care marturisesc în cer: Tatal, Cuvântul si Duhul Sfânt, si acesti trei una sunt.
Ioan 11:42
Stiam ca totdeauna Ma asculti; dar vorbesc astfel pentru norodul care sta împrejur, ca sa creada ca Tu M-ai trimis.(Isus este Tatal)
Ioan 17:21
Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti în Mine, si Eu în Tine; ca, si ei sa fie una în noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis.(Isus este Tatal)
Ioan 14:# „Doamne", I-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl, şi ne este de ajuns."
Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu, dar: „Arată-ne pe Tatăl"?(Isus este Tatal)
Ioan 10:30
Eu si Tatal una suntem.
Ioan 14:18 Nu vă voi lăsa orfani, Mă voi întoarce la voi.(Isus este duhul sfant)
Ioan 14:28 Aţi auzit că v-am spus: „Mă duc, și Mă voi întoarce la voi."(duhul sfant)

| carpediem a răspuns:

Treimea este in tot. Familia tata, mama, copil, in chimie 2 reactanti si un produs, omul biserica si popa, etc nu o lua ad literam. Nu e nimic de explicat, cand vei fi pregatit vei intelege.

| Lilia2621 a răspuns:

Sfinta Treime e: Tatal, fiul si Sfintul duh. Tatal este Dumnezeu, fiul este Isus si deja duhul sfint. Si nu sunt trei Dumnezei, este unul singur, care este tatal lui Isus care sunt 2 persoane diferite. Si deja duhul sfint cred ca e o putere a lui Dumnezeu, daca sincer nici eu nu stiu prea bine ce semnifica duhul sfint.

| crynys a răspuns:

Treimea inseamna Tatal, Duhul si Fiul. Nu ai auzit niciodata la biserica : In Numele Tatalui, Al Fiului, Si al Sfantului Duh. aceasta este treimea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa e in 3 stari si culmea e tot apa vezi tu asa e si cu dumnezeu are stari dar e acelasi lucru, tocmai am dat un argument pro religie

| pzh2000 explică (pentru anonim_4396):

Hmm chiar mi-a folosit exemplul tau. pana la urma se dovedeste ca si ateii au suflet numai ca refuza sa creada in el. revino la crestinism.vino acasa. cred ca stii pilda fiului risipitor.

| ursyca a răspuns:

"Doctrina trinităţii susţine faptul căsickDumnezeu şi-a cerut sie insuşi să coboare pe pământ şi să salveze omenirea. Apoi a fost de acord cu sine insuşi şi s-a oferit sie insuşi să se jertfească lui insuşi.

Apoi El insuşi a făcut ca o femeie sa-L conceapă pe El insuşi. Dumnezeu s-a rugat sie insusi si s-a glorificat pe sine insusi in mod repetat. Dumnezeu s-a intarit pe El insusi si si-a vorbit sie insusi. In final, Dumnezeu s-a parasit pe sine insusi si s-a sacrificat pentru a-si dovedi loialitatea fata de sine insusi. Pe cand era mort, s-a inviat pe sine insusi pentru a se preamari. Apoi s-a asezat la dreapta sa insusi si a asteptat pana si-a asezat dusmanii la picioarele sale ca scaunel. Cand fortele lui Satan vor fi infrante, Dumnezeu isi va inapoia sie insusi Regatul astfel incat Dumnezeu sa fie totul pentru toti."... cam asa se explica teoria in cuvinte pe intelesul celor fara de prejudecati.