| Dorugar a întrebat:

Plecand de la faptul ca Isus cand a spus "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata", era un Rabin al Religiei Mozaice care nu avea nicio legatura cu crestinismul, va intreb:

Din ce cauza cred crestini care vor sa respecte aceasta directiva data de Isus ca trebuie sa urmeze calea religiei crestine si nu adevarata Cale, Adevar si Viata a lui Isus?

Adica Calea religiei mozaice, Adevarul lui Dumnezeu numit Torah, si Viata lui Isus care era viata unui religios mozaic care respecta sarbatorile si traditiile religiei mozaice si mai ales respecta Legea lui Dumnezeu, lege pe care crestinii nu o respecta pe motivul ca e "veche"?

14 răspunsuri:
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Dacă întradevăr creştinul înţelege ce înseamnă să fii cu adevărat creştin, astfel de motive sunt doar urme de îndoieli care te fac să îţi pui semne de întrebare, respectiv îndoieli. Un creştin slujeşte cu toată inima şi cu toată făptura Celui de Sus, adică Dumnezeu. Având în vedere că sunt atâtea religii lăsate de Dumnezeu pe acest pământ, poţi să te întrebi de ce?
Răspunsul e simplu! Atâta timp cât oamenii Îi slujesc Lui, gândeşte-te porunca nr. 1 "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine." Dumnezeu ne păzeşte şi ne va iubi mereu!

| Dorugar explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Vai in ce mare ratacire te afli!
Un crestin il slaveste ca Dumnezeu pe o creatura ca Isus, adica pe Isus Fiul Mariei si nu pe Creator.
Faptul ca acel fiu este sus sau jos nu se poate stabili cu exactitate pentru ca in Univers nu exista nici sus si nici jos.
Pai vezi ma bibicule cum iti tai singur craca de sub picioare cu porunca nr.1
Pai chiat tu ca si toti crestinii ai doi Dumnezei, adica pe Creatorul pe ale carui legi le-ai aruncat la gunoi pentru ca tu urmezi Legea Noua a unei CREATURI care singur se recunoaste a fi Lucifer si Stapanul cheilor MORTII si ale IADULUI.
Adica exact asa cum scrie in Biblie, tu te inchini Dumnezeului Veacului Acesta, care asa cum scrie in Corinteni 4 4. Tu traiesti in veacul "in care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor"
pentru ca tot in Biblie la Romani 1>25 scrie:
"25 caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu,(adica ati furat si interpretat in mod micinos si ati adaugat texte Bibliei inspirate de Dumnezeu rabinilor) si au slujit si s'au închinat fapturii în locul Facatorului,(adica va inchinati Fiului Potrivnic adica celui azvarlit in Iad unde se lauda ca el este seful (vezi Apoc 1:18))

Asa ca Dumnezeu nu va cunoaste si nici nu va recunoaste pentru ca NU ati respectat Legamantul cerut de El, si fi sigur ca si daca v-ar cunoaste va va judeca aspru ca va inchinati unei creaturi nenorocite care i S-a impotrivit desfintandu-i Legea, astfel in loc sa -I acceptati Legea, si in loc sa va inchinati Creatorului Universului si nu unei fapturi.
Asaca Dumnezeu Creatorul va va pedepsi amarnic... in timp ce Dumnezeul Veacului Acesta se va bucura de voi si va va primi in Imparatia sa care este IADUL in care va veti trai viata vesnica ca fiertura intr-un cazan cu smoala... drept pedeapsa ca l-ati tradat pe Creator

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru Dorugar):

Felicitări! Ce uşor e să judeci!
Este doar un singur Dumnezeu pe acest pământ, Iisus Hristos este Fiul Său, care L-a jertfit pentru noi, necredincioşii. Văd că tu le ţii pe ale tale. Înţelepciunea şi maturitatea de care ar trebui să avem parte ne învaţă să ne deschidem mintea. Dacă chiar întradevăr vrei ajutor, te rog din suflet să îl cauţi la un preot, pastor sau rabin. Scuzele mele dar nu am înţeles exact ce religie eşti. Aşadar scuzelel mele încă o dat, dacă ţi-am greşit cu ceva, însă e uşor a judeca dar înţelept a înţelege! Numa' bine!

| Dorugar explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Evident ca e usor, pentru ca am fost creati cu capacitatea de a judeca, si daca la asta mai adaugam datele corecte ale problemei, este ca la matematica, adica numai asa gasesti raspunsul corect.
Eu nu stiu de niciun Christos care a fost rastignit, si in mod sigur ca nici rastignitul Isus din Nazaret nu stia cine este Christosul, pentru ca el ca si evreu de religie mozaica stia ceea ce voi crestinii NU STITI, si anume ca Christos NU este un nume, ci este un atribut acordat acelora care au fost UNSI in functia de Rege, ceea ce in cazul dulgherului Isus nu s-a intamplat decat ca si batjocura cand a fost incoronat cu spini de ucigasii sai!
2 Eu nu le tin pe ale mele, ci sustin niste adevaruri bazate pe documente fie ele din Biblie sau istorice.
3 De ce sa caut eu un preot, cand Rabinul Isus ne INVATA clar sa nu-i frecventam pe popi ca sunt slugile Mamonei si mai spune adresandu-se preotilor... "Vai voua ...ca nici voi nu intrati in Imaparatia lui Dumnezeu si nici pe altii nu-i lasati sa intre"!
Asa ca ce sa caut eu la preot?
5 Pai sigur ca este intelept sa intelegi realitatea, dar cat de intelept este sa intelegi ca adevar o minciuna gogonata?
De ce minciuna gogonata? pentru ca Biblia este un text FURAT de la religia mozaica si interpretat altfel decat a fost el inspirat rabinilor sub atenta supraveghere a Duhului Sfant, Asa ca indiferent de religia mea existanta sau inexistenta, eu STIU si INTELEG ca o carte sfanta ca scriptura, nu o citesti de la cei care au furat-o si modificat-o ci trebuie sa o citesti in contextul natural in care a aparut ea.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru Dorugar):

Sper ca pe viitor să îţi dea Dumnezeu înţelepciune să poţi crede! Fără niciunfel de dovadă fizică, materială sau biblică, să vezi cu adevărat ce înseamnă credinţa şi Dumnezeul cel Sfânt şi Drept, Creatorul celor văzute şi nevăzute, al cerului şi al pământului, al totului şi al nimicului. Doamne ajută!

| Dorugar explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Intelepciunea pentru crezut, inseamna sa crezi doar adevaruri dovedite ca atare, sa crezi in minciuni si in inchipuiri asa a proasta fara nicio dovada ca sunt adevarate, numai intelepciune nu se poate numi.
Asa ca eu ma rog la Dumnezeul din mine insumi(pentru
ca RABINUL Isus ne invata ca este asa in 1 Corinteni 3:16).

2 Daca vorbesti asa de frumos de Creator atunci de ce nu respecti TU Legamantul IMPUS de El Creatorul si de ce nu-i urmezi Legile, si de ce slavesti ca Dumnezeu o creatura nenorocita care a murit pe cruce ca un talhar de rand, pai ce nu esti in stare sa deosebesti o creatura fiinta umana de Creatorul Universului si a celor vazute si nevazute?
Sa te ajute Dumnezeul din tine si sa-ti dea mintea ca sa faci deosebirea dintre o creatura si Creator, si daca esti credincios atunci sa urmezi Legea lui Dumnezeu (numita Tora) si nu "legile noi" scrise de niste creaturi amarate care recunosc ca in Luca 9:1 ca au primit de la Christos (Seful Iadului) putere si stapanire peste Draci si astfel aub avut puterea sa scrie Evanghelia inspirata de "Dumnezeul Veacului Acesta" (adica veacul Noului Testament), numit si Diavolul.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu înţeleg de ce eşti aşa pornit pe scandal? Dumnezeul din tine? Să mă ferească Dumnezeu! Nu vom putea nicidată să putem înţelege cine este sau ce este Dumnezeu cu adevărat! Suntem mult prea limitaţi în gândire şi în plus văd că nu are rost discuţiile pe care le purtăm. Nu ştii să asculţi. Să ai o viaţă frumoasă şi tot ceea ce îţi doreşti! Sănătate!

| Dorugar explică (pentru Florin_Chiba_1988):

In primul rand nu sunt pornit pe scandal, ci pe rostirea unui ADEVAR
Tinand cont de faptul ca Dumnezeu este si ADEVAR, dar in niciun caz minciuna, inseamna ca eu care am in mine adevarul il am si pe Dumnezeu.
Da intr-adevar sunt prea limitat incat sa mai cred in King Kongul din ceruri, dar nu itratat de limitat incat sa nu stiu cine imi sunt Dumnezeii care m-au creat, m-au crescut, ingrijit, educat si m-au dumnezeit, si acestia sunt parintii mei singuri si adevaratii mei Dumnezei Creatori.
Asa ca revino-ti cu picioarele pe pamant, si nu mai umbla dupa copite de calareti morti din ceruri, si respectati adevaratii tai Dumnezei care sunt Iti parintii care te-au creat.

Iti urez si eu multa Sanatate si Ratiune, ca ai nevoie de amandoua in aceeasi masura!

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu poţi să compari părinţii cu Dumnezeu! Chiar dacă şi părinţii noştri au darul primit tot de la Dumnezeu să ne crească şi să ne îngrijească. Ei nicioadată nu vor putea egala, ce egala, să ajungă măcar la "picioarele" măreţiei Lui. După cum spuneam suntem prea limitaţi să putem înţelege ce înseamnă Dumnezeu cu adevărat. O zi faină îţi doresc!

| Dorugar explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Ai mare dreptate. Evident ca nu poti compara pe cel care t-a dat viata, te-a ingrijit, te-a crescut si educat cu multe sacrificii ...cu cineva din ceruri, unu care nici mucii nu si arunca pentru tine.
Asa ca despre ce maretie vorbesti?
Despre una care exista doar in inchipuirea unor credinciosi aberati de povestile fnteziste ale unor sarlatani interesati doar de zeciuieli?

Pai daca il slavesti atat de mult pe Creator, atunci de ce slavesti ca Dumnezeu o creatura?

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru Dorugar):

Îi spunem în multe feluri Celui de Sus, însă nu vom şti, probabil niciodată Cine este cu adevărat sau ce este. Fie că vrem să credem sau nu cineva a avut puterea şi bunăvoinţa să creeze toate ce sunt pe acest pământ dar şi în nemărginitul comos. Ei bine aici depinde cât de bine înţelegem şi vedem adevăratul Creator. Care de altfel ajută, protejează şi poartă de grijă tuturor. Şi probabil ne va proteja şi veghea în continuare chiar dacă nu o merităm. Ceea ce uităm este că Dumnezeu nu are lipsă de timp şi nici nu V-a avea niciodată, dar noi, oamenii, pe semne niciodată nu ne v-a ajunge timpul de care dispunem, sau nu vrem să ne ajungă. Concluzia e că credem, vedem, ştim dar nu ştim aprecia şi iubi ceea ce contează.

| Dorugar explică (pentru Florin_Chiba_1988):

In primul rand in Universul numit si cosmos nu exista notiunea de sus si jos, sus exista doar pe planeta noastra, si vedem bine ca sus pe cer unde zboara avioanele nu exista niciun Dumnezeu. Daca ar fi ca Creatorul sa aiba grija de oameni, atunci fi sigur ca oamenii ar muri de foame traind in jeg si in mizerie, noroc ca Dumnezeu te ajuta exact atata cat te ajuti tu singur, sau vrei sa mi spui ca atunci cand vii acasa Dumnezeu te asteapta cu masa pusa ca s-a gandit sa te ajute si sa te ingrijeasca.
Concluzia este sa credem numai in adevarurile demonstrate de stiinta, si niciodata sa nu credem asa a proasta/
Exact stii bine si tot nu vrei sa stii ca parintii tai sunt Dumnezei tai, si tot nu stii sa apreciezi iubirea cu care te/au facut si te-au ingrijit, pentru ca tu esti atat de orb incat iubesti un King Kong din ceruri care nu a facut nimic pentru tine

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru Dorugar):

Să îţi dea Dumnezeu sănătate, înţelepciune şi răbdare!

| Dorugar explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Mi-a dat toate astea atunci cand m-a nascut, m-a ingrijit, m-a crescut si m-a educat si mi-a asigurat conditii ca sa ma dezvolt intelectual ca sa STIU si sa nu fiu nevoit sa CRED totul asa a proasta!